Einheit 4 Flashcards

(27 cards)

1
Q

das Abendessen

A

darka

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

alles

A

gjithçka

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

der Apfel

A

molla

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

die Banane

A

bananja

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

die Birne

A

dardha

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

der Blumenkohl

A

Iulelakra

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Das ist…

A

Kjo është…

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

das Ei

A

veza

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

es gibt

A

ka / ekziston

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

essen

A

ha

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Ich möchte gern…

A

Do doja…

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

die Karotte

A

karrota

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

die Kartoffel

A

Patatja

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

keine

A

asnjë

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

die Orange

A

portokalli

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

die Tomate

17
Q

die Traube

18
Q

Was ist das?

A

Çfarë është ky/ kjo?

19
Q

Was möchten Sie?

A

Çfarë dëshironi?

20
Q

Wieviel

21
Q

die Zwiebel

22
Q

Was ist das?

A

Cfaré éshté kjo?

23
Q

Das ist ein Apfel.

A

Kjo éshté njé molle.

24
Q

Ich kaufe eine Banane.

A

Uné blej njé banane.

25
Ich kaufe vier Eier.
Uné blej katér vezé.
26
Wie viel kostet ein Kilo Äpfel?
Sa kushton njé kilogram mollé?
27
Ein Kilogram Äpfel kostet 250 Leke.
Njé kile mollé kushton 250 leké.