Elmélet Flashcards

(23 cards)

1
Q

Mit értünk forgácsolás alatt?

A

A forgácsolás az anyagok olyan alakítási eljárása, melyneksorán a munkadarabról ék alakúszerszám segítségével mechanikus úton anyagrészecskéket (forgácsot) választanak le.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Melyek a szabadforgácsolás jellemzői?

A

A forgácsolási folyamat felosztható szabad-és kötött-forgácsolásra. A szabadforgácsolás főjellemzői:a szerszám élének minden pontján azonosak a geometriai kinetikaiviszonyok a szerszámnak csak egy éle (főél) vesz részt aforgácsolásban. Kötöttforgácsolásnál a forgácsolásban a szerszám főélénkívül részt vesz a mellék-illetve többél is.Ha a forgácsszélességnek egy b tetszőlegesen rövid szakaszátszemléljük,úgy azt szabadforgácsolásnak tekinthetjük, az él pedig elemi élek sorozatának tekinthető.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Mit értünk forgácsoló főmozgás alatt?

A

A forgácsoló főmozgás a forgácsleválasztás irányába esőmozgás,amely közvetlenül a forgácsleválasztást hozza létre. A szerszámgép főhajtóműve létesíti a munkadarab vagy a szerszámmozgatásával

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Mit határoznak meg a mellékmozgások?

A

A forgácsoló mellékmozgások a főmozgáshoz hozzáadva az ismételtvagy folyamatos rétegleválasztást biztosítják. Lehetnek előtolás irányú-vagy fogásvétel irányú mozgások.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Soroljafel a forgó főmozgású forgácsoló eljárásokat!

A

A forgácsolási módok és mozgásrendszereik. Minden forgácsolási módhoz egy főmozgás, és egy vagy több mellékmozgás tartozik (1-1.táblázat). A főmozgás fajtájaszerint a forgácsolási módok két csoportra oszthatókForgófőmozgású forgácsoló eljárások (esztergálás, fúrás, marás, Egyenesvonalú főmozgású eljárások (gyalulás, vésés, üregelés,

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Miért alkalmaznak különböző bevonatokat a szerszámanyagokon?

A

A keményfém vagy gyorsacél szerszámok bevonásával a forgácsoló sebesség jelentősen növelhető. A bevonat több rétegű is lehet, egy-egy réteg vastagsága 5 –10 m. A nitridekből,karbidokból és oxidokból állófelületi réteg feladata a kopás elleni védelem. Jelentősen csökkentia súrlódást a munkadarab és a szerszám között.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Mit értünk szerszámkopás alatt és mia következménye?

A

Kopásnak nevezzük az anyagleválasztást végző forgácsolóéknek a forgácsolással kapcsolatos mechanikus és termikus terhelések hatására történő elhasználódását. A kopás főbb következményei a forgácsolási erők növekedése, a megmunkálási hibák növekedése (méret, alak, felületi érdesség), és az egész rendszer megbízhatóságának csökkenése(károsodási veszély növekedése).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Milyen kopáskritériumok írhatók előa gyakorlatban?

A

Amegmunkált felület érdessége,A munkadarab méretváltozása,A munkadarab melegedése,Rezgésekfellépése,Forgácsolóerők növekedése,Gazdaságosságikritérium (túlkopás esetén csökken a szerszámélettartama)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mi a szerszám éltartam, milyen összefüggésből számítható?

A

Azt az időt,amelyet a szerszám két élezés vagy csere között forgácsolássaltölt el éltartamnaknevezzük (jele: T, mértékegysége: min).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Mik lehetnek a gazdasági célok forgácsolási folyamatok optimálásakor?

A

A forgácsolási folyamatot akkor tekintjük optimálisnak, ha olyan technológiaiadatokkalmegy végbe, amelyek mellett a kitűzött gazdasági célt a legjobbanmegközelítjük. A gazdaságicél a legkisebb költség, a legkisebb megmunkálásiidővagy az időegységnyi legnagyobbnyereség.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Miből vezethetőle a munkadarab elméleti felületi érdessége?

A

Két esetet különböztetünk meg:a)a csúcssugár értéke elhanyagolható r=0,az érdesség profilját K és K1 szögekkel jellemzettfőés mellékél,alakítja ki.b)a felületet a csúcs közelirészt képezőkörív alakú élszakaszalakítja ki(pl. esztergálásnál, simításnálés elősimításnál)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Mik befolyásolják még a felületi érdesség kialakulását?

A

A megmunkált felület tényleges érdessége az elméletinél nagyobb,ui. különbözőforrásbólszármazó érdességek növelik az elméletiérdességet pl.: szerszámél saját érdessége, rezgésnyomok,élrátét nyomok stb.Továbbáa legjelentősebbek a hűtő-kenőfolyadék, a szerszámkopás nagysága és a megmunkálórendszer rezgései.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Mi az alapsík (Pr),az élsík (Ps) ésaz ortogonálsík (Po) definíciója?

A

A szerszámsíkok (viszonyítási síkok):Pr–alapsík, vc irányára merőleges Ps–él sík, tartalmazza a forgácsolóélt és merőleges Pr–re.Po–ortogonális sík, merőleges Pr-re és Ps–re.Pf–munkasík (feltételezett), merőleges Pr–re és párhuzamos az előtolás irányával.Pp–tengelysík, merőleges Pr–re és merőleges Pf–reés áthalad a szerszám csúcsán.Pn –élnormálsík, merőleges a forgácsoló élre.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Ismertesse a forgácsleválasztás folyamatát!

A

A főigénybevétel forgácsolásnála nyírás, és így a forgácsolási zóna egy nyírási síkra vezethető. Azanyagrészecskék (forgácselemek) egy meghatározott síkbanelnyíródnak és elcsúsznak (nyírásisík). A nyírási sík helyzetét a Φ(phi) nyírási szög határozza meg. A lenyírt forgácselemek, akörülményektől (munkadarab anyaga, szerszám jellemzők, forgácsolási paraméterek) függőmértékben részlegesen vagy teljesen összehegednek

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Mitől függ a forgácsleválasztáshoz szükséges nyíróerő?

A

A nyírási szög ismeretében számítható a nyírási felület majd azon keresztül a nyíróerő: Fs=t*As, ahol:Tau s –a megmunkálandó anyag nyírószilárdsága [MPa]

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Mit értünk fajlagos forgácsolóerőalatt?

A

Fajlagos forgácsolóerő, egységnyi (1mm2) elméletiforgácskeresztmetszet leválasztásához szükséges erő.

17
Q

Értelmezze a forgácsoló erőmeghatározásának empirikus képletét!

A

Fc=Cff^xfap^yf*Kf Cf erőállandó, amely az anyagminőségtől függ, kísérleti úton határozzák meg ésvalójában az a=1mm és f=1mm forgácskeresztmetszet leválasztásáhozszükséges erő.xF, yFa forgácsvastagság és a forgácsszélesség kitevői,amelyeket szintén kísérletiúton határoztak meg.Öntöttvas és acél forgácsolásakor az alábbi értékek alkalmazhatók:xF=0,75; yF=1.KF összegzett módosító tényező,amely a kísérleti körülményektől eltérőüzemifeltételekből eredőeltéréseket foglalja magába.

18
Q

Másodlagosan még milyen tényezők és hogyan hatnak a forgácsolóerőértékére?

A

KFszszerszámanyag-módosító tényező
KFgohomlokszög módosító tényező
KFkfőél elhelyezési szögmódosítótényező
KFvsebesség-módosító tényező
KFVBszerszámkopás-tényező
KFrcsúcssugár-tényező

19
Q

Hogyan számítható a forgácsoláshoz szükséges teljesítmény?

A

A forgácsolásiteljesítmény:az eredőforgácsoló erőés az eredőforgácsoló sebességskaláris szorzata.
Pc=Fc*vc
A gépi teljesítmény ennél valamivel nagyobb, mivel figyelembe kellvenni a gépen belüli veszteségeketis:
Pm=Pc/n

20
Q

Milyen hőforrásokat különböztetünk meg forgácsképződés folyamán?

A
  1. A nyírási zóna (képlékeny alakváltozásból)2. A szerszám homlokfelülete és a forgács súrlódásának helye3. A szerszám hátfelülete és a megmunkált felület közötti súrlódás helye
21
Q

Soroljafel a forgácsolási hőmérsékletet befolyásoló tényezőket!

A

-munkadarab és szerszám anyaga-forgácsoló paraméterek v, a, f-a szerszám él geometriája-hűtés-kenés alkalmazása

22
Q

Mi a hűtő-kenőfolyadék szerepe forgácsoláskor?

A

Jelentősen csökkenthetjük és stabilizálhatjuk a forgácsolási hőmérsékletet hűtő-kenőfolyadékokalkalmazásával. Hatásuk a következő:Asúrlódás és azon keresztül a kopás csökkentése, a megmunkált felület minőségénekjavítása.Aforgácsoláshoz szükséges erő-és energiaigény csökkentése.Amunkadarab deformációjának csökkentése.Segítika forgács eltávolítását.Amegmunkált felület megvédése környezeti károsodástól (korrózió).

23
Q

Hogyan képződik élrátét?

A

A szerszám homloklapján a főél közelében a nagy nyomás és magas hőmérséklet hatására aforgácsolt anyagból származó kemény felrakodás, élrátét (élsisak) keletkezhet. Miutánaz élrátét magassága elér egy meghatározott értéket, darabokra törik, és részben aforgáccsal, részben a munkadarabra tapadva távozik. Károsnak kell tekinteni, mert megváltoztatjaa szerszámélgeometriáját, növekszik a forgácsoló erő, romlik a megmunkált felületminősége. A legtöbb esetben a sebesség növelésével kiküszöbölhető.