Elmélet Flashcards
(23 cards)
Mit értünk forgácsolás alatt?
A forgácsolás az anyagok olyan alakítási eljárása, melyneksorán a munkadarabról ék alakúszerszám segítségével mechanikus úton anyagrészecskéket (forgácsot) választanak le.
Melyek a szabadforgácsolás jellemzői?
A forgácsolási folyamat felosztható szabad-és kötött-forgácsolásra. A szabadforgácsolás főjellemzői:a szerszám élének minden pontján azonosak a geometriai kinetikaiviszonyok a szerszámnak csak egy éle (főél) vesz részt aforgácsolásban. Kötöttforgácsolásnál a forgácsolásban a szerszám főélénkívül részt vesz a mellék-illetve többél is.Ha a forgácsszélességnek egy b tetszőlegesen rövid szakaszátszemléljük,úgy azt szabadforgácsolásnak tekinthetjük, az él pedig elemi élek sorozatának tekinthető.
Mit értünk forgácsoló főmozgás alatt?
A forgácsoló főmozgás a forgácsleválasztás irányába esőmozgás,amely közvetlenül a forgácsleválasztást hozza létre. A szerszámgép főhajtóműve létesíti a munkadarab vagy a szerszámmozgatásával
Mit határoznak meg a mellékmozgások?
A forgácsoló mellékmozgások a főmozgáshoz hozzáadva az ismételtvagy folyamatos rétegleválasztást biztosítják. Lehetnek előtolás irányú-vagy fogásvétel irányú mozgások.
Soroljafel a forgó főmozgású forgácsoló eljárásokat!
A forgácsolási módok és mozgásrendszereik. Minden forgácsolási módhoz egy főmozgás, és egy vagy több mellékmozgás tartozik (1-1.táblázat). A főmozgás fajtájaszerint a forgácsolási módok két csoportra oszthatókForgófőmozgású forgácsoló eljárások (esztergálás, fúrás, marás, Egyenesvonalú főmozgású eljárások (gyalulás, vésés, üregelés,
Miért alkalmaznak különböző bevonatokat a szerszámanyagokon?
A keményfém vagy gyorsacél szerszámok bevonásával a forgácsoló sebesség jelentősen növelhető. A bevonat több rétegű is lehet, egy-egy réteg vastagsága 5 –10 m. A nitridekből,karbidokból és oxidokból állófelületi réteg feladata a kopás elleni védelem. Jelentősen csökkentia súrlódást a munkadarab és a szerszám között.
Mit értünk szerszámkopás alatt és mia következménye?
Kopásnak nevezzük az anyagleválasztást végző forgácsolóéknek a forgácsolással kapcsolatos mechanikus és termikus terhelések hatására történő elhasználódását. A kopás főbb következményei a forgácsolási erők növekedése, a megmunkálási hibák növekedése (méret, alak, felületi érdesség), és az egész rendszer megbízhatóságának csökkenése(károsodási veszély növekedése).
Milyen kopáskritériumok írhatók előa gyakorlatban?
Amegmunkált felület érdessége,A munkadarab méretváltozása,A munkadarab melegedése,Rezgésekfellépése,Forgácsolóerők növekedése,Gazdaságosságikritérium (túlkopás esetén csökken a szerszámélettartama)
Mi a szerszám éltartam, milyen összefüggésből számítható?
Azt az időt,amelyet a szerszám két élezés vagy csere között forgácsolássaltölt el éltartamnaknevezzük (jele: T, mértékegysége: min).
Mik lehetnek a gazdasági célok forgácsolási folyamatok optimálásakor?
A forgácsolási folyamatot akkor tekintjük optimálisnak, ha olyan technológiaiadatokkalmegy végbe, amelyek mellett a kitűzött gazdasági célt a legjobbanmegközelítjük. A gazdaságicél a legkisebb költség, a legkisebb megmunkálásiidővagy az időegységnyi legnagyobbnyereség.
Miből vezethetőle a munkadarab elméleti felületi érdessége?
Két esetet különböztetünk meg:a)a csúcssugár értéke elhanyagolható r=0,az érdesség profilját K és K1 szögekkel jellemzettfőés mellékél,alakítja ki.b)a felületet a csúcs közelirészt képezőkörív alakú élszakaszalakítja ki(pl. esztergálásnál, simításnálés elősimításnál)
Mik befolyásolják még a felületi érdesség kialakulását?
A megmunkált felület tényleges érdessége az elméletinél nagyobb,ui. különbözőforrásbólszármazó érdességek növelik az elméletiérdességet pl.: szerszámél saját érdessége, rezgésnyomok,élrátét nyomok stb.Továbbáa legjelentősebbek a hűtő-kenőfolyadék, a szerszámkopás nagysága és a megmunkálórendszer rezgései.
Mi az alapsík (Pr),az élsík (Ps) ésaz ortogonálsík (Po) definíciója?
A szerszámsíkok (viszonyítási síkok):Pr–alapsík, vc irányára merőleges Ps–él sík, tartalmazza a forgácsolóélt és merőleges Pr–re.Po–ortogonális sík, merőleges Pr-re és Ps–re.Pf–munkasík (feltételezett), merőleges Pr–re és párhuzamos az előtolás irányával.Pp–tengelysík, merőleges Pr–re és merőleges Pf–reés áthalad a szerszám csúcsán.Pn –élnormálsík, merőleges a forgácsoló élre.
Ismertesse a forgácsleválasztás folyamatát!
A főigénybevétel forgácsolásnála nyírás, és így a forgácsolási zóna egy nyírási síkra vezethető. Azanyagrészecskék (forgácselemek) egy meghatározott síkbanelnyíródnak és elcsúsznak (nyírásisík). A nyírási sík helyzetét a Φ(phi) nyírási szög határozza meg. A lenyírt forgácselemek, akörülményektől (munkadarab anyaga, szerszám jellemzők, forgácsolási paraméterek) függőmértékben részlegesen vagy teljesen összehegednek
Mitől függ a forgácsleválasztáshoz szükséges nyíróerő?
A nyírási szög ismeretében számítható a nyírási felület majd azon keresztül a nyíróerő: Fs=t*As, ahol:Tau s –a megmunkálandó anyag nyírószilárdsága [MPa]
Mit értünk fajlagos forgácsolóerőalatt?
Fajlagos forgácsolóerő, egységnyi (1mm2) elméletiforgácskeresztmetszet leválasztásához szükséges erő.
Értelmezze a forgácsoló erőmeghatározásának empirikus képletét!
Fc=Cff^xfap^yf*Kf Cf erőállandó, amely az anyagminőségtől függ, kísérleti úton határozzák meg ésvalójában az a=1mm és f=1mm forgácskeresztmetszet leválasztásáhozszükséges erő.xF, yFa forgácsvastagság és a forgácsszélesség kitevői,amelyeket szintén kísérletiúton határoztak meg.Öntöttvas és acél forgácsolásakor az alábbi értékek alkalmazhatók:xF=0,75; yF=1.KF összegzett módosító tényező,amely a kísérleti körülményektől eltérőüzemifeltételekből eredőeltéréseket foglalja magába.
Másodlagosan még milyen tényezők és hogyan hatnak a forgácsolóerőértékére?
KFszszerszámanyag-módosító tényező
KFgohomlokszög módosító tényező
KFkfőél elhelyezési szögmódosítótényező
KFvsebesség-módosító tényező
KFVBszerszámkopás-tényező
KFrcsúcssugár-tényező
Hogyan számítható a forgácsoláshoz szükséges teljesítmény?
A forgácsolásiteljesítmény:az eredőforgácsoló erőés az eredőforgácsoló sebességskaláris szorzata.
Pc=Fc*vc
A gépi teljesítmény ennél valamivel nagyobb, mivel figyelembe kellvenni a gépen belüli veszteségeketis:
Pm=Pc/n
Milyen hőforrásokat különböztetünk meg forgácsképződés folyamán?
- A nyírási zóna (képlékeny alakváltozásból)2. A szerszám homlokfelülete és a forgács súrlódásának helye3. A szerszám hátfelülete és a megmunkált felület közötti súrlódás helye
Soroljafel a forgácsolási hőmérsékletet befolyásoló tényezőket!
-munkadarab és szerszám anyaga-forgácsoló paraméterek v, a, f-a szerszám él geometriája-hűtés-kenés alkalmazása
Mi a hűtő-kenőfolyadék szerepe forgácsoláskor?
Jelentősen csökkenthetjük és stabilizálhatjuk a forgácsolási hőmérsékletet hűtő-kenőfolyadékokalkalmazásával. Hatásuk a következő:Asúrlódás és azon keresztül a kopás csökkentése, a megmunkált felület minőségénekjavítása.Aforgácsoláshoz szükséges erő-és energiaigény csökkentése.Amunkadarab deformációjának csökkentése.Segítika forgács eltávolítását.Amegmunkált felület megvédése környezeti károsodástól (korrózió).
Hogyan képződik élrátét?
A szerszám homloklapján a főél közelében a nagy nyomás és magas hőmérséklet hatására aforgácsolt anyagból származó kemény felrakodás, élrátét (élsisak) keletkezhet. Miutánaz élrátét magassága elér egy meghatározott értéket, darabokra törik, és részben aforgáccsal, részben a munkadarabra tapadva távozik. Károsnak kell tekinteni, mert megváltoztatjaa szerszámélgeometriáját, növekszik a forgácsoló erő, romlik a megmunkált felületminősége. A legtöbb esetben a sebesség növelésével kiküszöbölhető.