Fall 27 - Maria Ronaldo Flashcards
(96 cards)
Vad ligger längst bak i näthinnan?
Färgepitel
Vad innehåller färgepitelet och vad har det för funktion?
Epitelet innehåller granuler med melanin som förhindrar att ljuset som kommit in studsar runt och registreras flera gånger. Från coroidea går det blodkärl som ger näring och gaser som pigmentepitelet kan ta upp och ge till cellerna i retina.
Vad sitter framför färgepitelet?
Framför näthinnans pigmenteptel ligger fotoreceptorerna; tappar och stavar.
Vad är tappar viktigt för?
Tappar är väldigt bra för färgseende, konturer och skärpa. Innehåller färgpigmentet fotopsin som känner av olika längder av ljuset. Detta gör att vi kan se blå, rött och grönt
Vad är stavar viktigt för?
Stavar är viktigt för mörkerseende, dimljus och ljus i olika gråa nyanser. Dåligt för att se färg, konturer och skärpa. Stavarna innehåller färgpigmentet rodopsin.
Vad gör horisontalceller?
Horisontalceller som kopplar mellan olika fotoreceptorer kan inhibera genom GABA. Viktigt för anpassning från ex ljust till märkt ljus.
Horisontalcellerna aktiveras av glutamatet som skickar ut och inhiberar fotoreceptorerna genom GAB för att vi inte ska se för starkt ljus.
Vad ligger framför fotoreceptorerna?
Framför fotoreceptorerna ligger bipolära celler som har cellkärna i mitten och axon nedåt och dendriter upp mot fotoreceptorerna. Axonen nedåt kontaktar ganglieceller genom amacrina celler.
Vad ligger framför bipolära cellerna?
Gangliecellerna har dendriter mot bipolära cellerna och axon som samlas i n. opthalmica, CN II.
Vad händer då ljus når fotoreceptorn?
- Utan ljus kommer cellen att ha en hög vilomembranpotenital då Na+ flödar in då det finns mycket cGMP som binder och håller Na+-kanaler öppna.
När en ljusvåg kommer in kommer den ta sig genom alla cellager innan den kommer fram till fotoreceptorn. Fotonerna från ljusvågen kommer att ta sig in i cellen och röra vid en receptor som har vitamin A. Denna receptor är G-proteinkopplad och aktiverar ett enzym, PDE, som bryter ner cGMP i cellen -> Na+ slutar flöda in och cellen hyperpolariseras och får en IPSP (inhibitory postsynaptic potential).
Vad händer vid synapsen mellan fotoreceptorn och bipolära cellen om ljus finns?
Förändringen i membranpotentialen som flödar längst axonet kommer vara negativ. Nere vid synapsen kommer spänningskänsliga Ca+-kanaler att bli inaktiverade. Detta gör att väldigt lite vesiklar med glutamat släppas ut. Bipolära postsynaptiska celler kan vara on eller off.
- On-cellerna depolariseras då det är ökat ljus -> minskat glutamat som binder in till g-proteinkopplad recepor.
- Off-cellerna depolariseras av glutamat som binder till AMPA, dvs lite ljus.
Hur delas retina in och vilken del ser den nasala/temporala synfältet?
Varje öga har ett lateralt/temporalt och medialt/nasalt synfält. Eftersom ögonen sitter på var sida av näsan kommer synfälten att vara skiftade mellan ögonen.
Varje ögats retina kan delas upp i 2, temporalt/lateralt och nasalt/medialt. Temporala delen av retina får ljus från nasala synfältet och vice versa.
Vad är synnervskorsningen? Vad sker här?
Synnervskorsningen är en X-formad struktur där synnerven, N. opticus, från ögonen korsar. Nerven från båda ögons höger del av retina kommer att gå ihop och gå till höger hjärnhalva genom tractus opticus, och vice versa. Detta gör att vänster synfält från båda ögon processeras i höger hjärnhalva.
Synnervskorsningen ligger nära hypofysen.
Var går ipsi- och kontralaterala fibrer efter synnervskorsningen?
Nerverna kommer gå till en del av talamus som heter laterala knäkroppen där en omkoppling sker. Laterala knäkroppen består av 6 lager varav dom ipsilaterala fibrerna går till lager 2,3 & 5 och dom kontralaterala fibrerna går till lager 1, 4 & 6.
Var går n. opticus efter synnervskorsningen?
Nerverna kommer gå till en del av talamus som heter laterala knäkroppen där en omkoppling sker. Laterala knäkroppen består av 6 lager varav dom ipsilaterala fibrerna går till lager 2,3 & 5 och dom kontralaterala fibrerna går till lager 1, 4 & 6.
Vissa nerver kommer sedan att gå till superior colliculus och till pretactal nucleus i mesencephalon där pupillreflexen sköts.
Andra fibrer kommer att ta sig till area striata i occiptalloben genom antingen parietal eller temporalloben.
- Area striata är den primära synbarken.
Var går dom afferenta nerver som har en del i pupillens innervering?
Om man lyser en ficklampa i ögat kommer nerverna att gå genom tractus opticus till nucleus pretectal som ligger rostralt om colliculus superior. Nerverna som går till det pretektala området kommer att projicera bilateralt till preganglionära parasympatiska fibrer i Eddinger-Westphal nucleus ventralt.

Var går dom efferenta nerver som har en del i pupillens innervering?
Från dom preganglionära fibrerna som är en del av CN III, n. occulumotoris, går signaler till ciliarganglion där den postganglionära nerverna går till ciliarmuskeln och spinchter pupillae. Sphincter papillae är ciruklära muskler som kontraheras vid stimulans. Detta gör att pupillhålet och ljusinsläppet blir mindre.
Det kommer även skickas signaler till ciliarmuskeln så att den kontraheras -> ligamenten blir slappa och linsen blir konvex.

Vilken nerv innerverar ögats muskler?
CN III innerverar alla förutom SO4 RL6
(SO: obliques superior, CN IV. RL: Rectus lateralis, CN VI.)
Vad finns det för sneda ögonmuskler, hur sitter dom och vad gör dom för rörelse?
Obliques inferior går framifrån under ögat och fäster lateralt lite på baksidan
- Ögat roterar externt, extorsion, eleveras och abduceras vid kontraktion
Obliques superior går medialt i ögonhålan och sitter upphängd för att sedan gå ned-bak och fästa superiortleateralt på ögat
- Ögat roterar internt, inversion, deprimeras och abduceras
Vad finns det för raka ögonmuskler, hur sitter dom och vad gör dom för rörelse?
Rectus superior fäster på ovansidan av ögat.
- Ögat rullar uppåt vid kontraktion, elevation
Rectus inferior fäster på undersidan av ögat
- Ögat rullar nedåt vid kontraktion, depression
Rectus lateralis fäster lateralt på ögat.
- Ögat rullar lateralt vid kontraktion, abduktion
Rectus medialis fäster medialt på ögat
- Ögat rullat medialt vid kontraktion, adduktion
Vad finns det för strukturer i taket av näshålan?
I taket av näshålan finns luktslemhinnan, regio olfactoria, finns det bipolära nervluktceller och cylindriska stödjeceller.
Under i lamina propria finns bowmans körtlar som producerar sekret som fångar och löser upp luktkemikalier. Sekretet innehåller olfactory binding protein. Slemmet omger cilier som är utskott från luktreceptorcellerna.
Vad är lamina cribrosa? Vad går där?
Näsan avgränsas ovan av os ethmoidale som har små hål i sig – lamina cribrosa. Genom dessa hålen går luktnervceller ihop till fila olfactoria för att sedan koppla om i en glomeruli till en mitralcell som går vidare i n. olfactorius från bulbus olfactorius och tractus olfactorius.
Hur sker lukttransduktion?
Lukttransduktion sker genom att en odurant binder till en g-proteinkopplad receptor, cAMP kommer aktivera en Na+ och Ca2+-kanal vilket gör att luktcellen depolariseras. Signalen färdas genom lamina cribrosa och in i bulbus olfactorius där en omkoppling sker i en glomeruli till en mitralcell.
Från tractus olfatorius kommer större delen av axonen att gå till primära luktkortex (cortex piriformis), tuberculum olfactorium amygdala och entorhinala cortex. Därifrån projiceras sedan neuronen till frontalkortex, hippocampus, talamus och hypotalamus
Vilka nerver tar smakinformation från tungans olika delar och hur löper dom till hjärnstammen?
Smak av anteriora 2/3 är från n. lingualis -> chorda tympani som går in genom fissura petrotympanica -> canalis facialis som n. facialis. Cellkropparna ligger i ganglion geniculatio nervi facialis i petrosusdelen av os temporale. Går genom meatus acusticus externa till NTS i medullan.
Smak av posteriora 1/3 är från n. glossopharyngeus som har sina cellkärnor i ganglion petrosum som ligger i foramen jugulare. Går centralt till NTS
Vagus tar smak från pharynx och epiglottis och har sina cellkärnor i ganglion nodosum i foramen jugulare
Smaklökens uppbyggnad
Smakläkarna sitter lateralt på papillerna och har en smakpor mot lumen där vätska med kemikalier kan komma in. Består av flera smakceller och basalceller basalt. Kontaktar CN basalt.


