1. Duverger, Sartori Flashcards
(6 cards)
Duvergerove zákony
Systém pomerného zastúpenia podporuje systém viac strán, kt. sú rigidné, nezávislé a stabilné
rigida ve vystupování = jeden program, rétorika, strategie (držet si voličskou banku)
stabilní = po zabydlení může přežívat
Dvojkolový väčšinový systém podporuje systém viac závislých, pružných, relatívne stabilných strán
pružnost ve vystupování = mezi prvním a druhým kolem upravuje i kampaň -> přitáhnutí voliče druhých stran
závislost na ostatních subjektech = přitáhnutí a dohody s voliči jiných stran (závislé na formálních i neformálních aliancích)
relativně stabilní = spojenci, dohody se hůř udržují
Jednokolový väčšinový systém (systém prvého v cieli) vedie k bipartizmu a alternácií vlády medzi oboma nezávislými stranami
Kritika Duvergerových zákonov : 3 faktory
Empirický - existencie výnimiek
Teoretický - nedostatočná špecifikácia
Metodologický - neporovnáva VS, iba ich opisuje
Rozdelenie volebných systémov podľa Sartoriho
silný - dvojkolový väčšinový, systém prvého v cieli, mal by pôsobiť na systém pol. strán, pri prevode hlasov na mandáty sú výraznejšie zmeny pri pomere hlasov a mandátov
slabý - neovplyvňuje systém pol. strán
Rozdelenie systémov pol. strán podľa Sartoriho
silný - voliči sa stotožňujú s celou pol. stranou, s jej programom
slabý - voliči sa stotožňujú s lídrom strany, s osobnosťou
štruktúrovaný stranícky systém vidíme tam, kde organizované masové strany vytlačia a do veľkej miery nahradia strany významných osobností (napr. personalismo v J AM, volič nevolí stranu, ale strana volí jednotlivca)
3 Sartoriho rysy systému 2 strán
Dve strany po dlhšiu dobu opakovane a významne predbiehajú ostatné
každá z nich sa môže uchádzať o absolútnu väčšinu kresiel a je očakávané, že sa budú pri moci striedať, každá z nich vládne sama.
Sartoriho zákony
Relatívne väčšinový jednokolový systém nemôže sám o sebe vytvoriť celonárodný dvoj-stranícky formát, ale pomáha ho udržovať pri existencii. Preto tam, kde je tento formát zavedený, pôsobí väčšinový systém ako brzda.
(India) Relatívne väčšinový jednokolový systém vytvára dvoj-stranícky formát (nie zvečnenie dvoch rovnakých strán), ak sú splnené dve podmienky
→ ak je stranícky systém štruktúrovaný
→ ak je časť voličov, kt. odoláva každému tlaku vol. systému, rozptýlená po všetkých volebných obvodoch v počtoch, kde nemôžu získať relatívnu väčšinu.
(Kanada, Sri Lanka) Dvoj-stranícky formát je nemožný, ak sú rasové, jazykové, ideologicky oddialené odolávajúce menšiny, sústredenej v dostatočnom počte k získaniu relatívnej väčšiny v urč. vol. obvodoch.
(Írsko, Japonsko, Grécko, Španielsko, Rakúsko) Redukčný účinok majú také systémy pomerného zastúpenia, kde sa ustanovuje prah reprezentácie. Pomerné zastúpenie bude eliminovať menšie strany, keďže ich voliči sú rozmiestnení po všetkých vol. obvodoch