ROZNE WLASNE Flashcards

1
Q

methods used in the random module to generate the random string.

A

import string

import random # define the random module

S = 10 # number of characters in the string.

call random.choices() string module to find the string in Uppercase + numeric data.

ran = ‘‘.join(random.choices(string.ascii_uppercase + string.digits, k = S))

print(“The randomly generated string is : “ + str(ran)) # print the random data

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Jakie nawiasy sa w jakim typie danych?

A

slowniki {}

listy[]

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

co to jest escape character oraz podaj przyklady

A

/

To insert characters that are illegal in a string, use an escape character.

An escape character is a backslash \ followed by the character you want to insert.

An example of an illegal character is a double quote inside a string that is surrounded by double quotes:

jest ich wiecej

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

co to jest shebang line

A

?

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

podaj 8 przykladow wyrazen regularnych

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

jak utworzyc nowy plik tekstowy?

jak go edytowac?

A

shutil

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

jakie sa trsy tryby otwierania plikow

A

write read binary

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

CO to jest API

A

Czym jest API? Najprościej mówiąc jest to interface umożliwiający komunikację / wymianę informacji pomiędzy aplikacjami. Nie zawsze, lecz często w przypadku aplikacji dostępnych w sieci, komunikacja ta odbywa się po protokole HTTP. Zupełnie jak w przypadku kiedy nasza przeglądarka pobiera stronę www lub wysyła na serwer dane z formularza.

Aby standaryzować komunikację, a tym samym ułatwić wymianę informacji pomiędzy aplikacjami, powstał standard REST. API, które wykonane jest zgodnie z tym standardem nazywamy REST API lub też RESTful API.

https://analityk.edu.pl/rest-api-i-python-i-wstep/

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

jak uzywac api w pythonie

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

co to jest tkinter

A

Tkinter – biblioteka Pythona umożliwiająca tworzenie interfejsu graficznego (GUI). Tkinter jest dołączony do standardowych instalacji Pythona w systemach Linux, Microsoft Windows i Mac OS X[1].

Nazwa Tkinter pochodzi od interfejsu Tk. Biblioteka ta została napisana przez Fredrika Lundha

Podobnie jak w przypadku większości innych współczesnych powiązań Tk, Tkinter jest implementowany jako opakowanie Pythona wokół pełnego interpretera Tcl osadzonego w interpreterze tego języka. Wywołania tej biblioteki są tłumaczone na polecenia Tcl, które są przekazywane do wbudowanego interpretera, umożliwiając w ten sposób mieszanie Pythona i Tcl w jednej aplikacji[1].

Dostępnych jest kilka popularnych, alternatywnych bibliotek GUI, takich jak wxPython, PyQt, PySide, Pygame, Pyglet i PyGTK.

Ogólny termin określający dowolny z bloków konstrukcyjnych, które składają się na aplikację w interfejsie graficznym.

Widżety podstawowe: Kontenery: frame, labelframe, toplevel, paned window. Przyciski: button, radiobutton, checkbutton (checkbox) i menubutton. Widżety tekstowe: label, message, text. Widżety wejścia: scale, scrollbar, listbox, slider, spinbox, entry (pojedyncza linia), optionmenu, text (wiele wierszy) i canvas (wektorowa i pixelowa grafika)[2].

Tkinter udostępnia trzy moduły, które umożliwiają wyświetlanie wyskakujących okien dialogowych: tk.messagebox (potwierdzenia, informacje, ostrzeżenia i okna dialogowe błędów), tk.filedialog (pojedynczy plik, wiele okien dialogowych wyboru plików i katalogów) i tk.colorchooser (próbnik kolorów)

Tkinter to darmowe oprogramowanie wydane na licencji Pythona[3].

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Filozofia Pythona

A

Python realizuje jednocześnie kilka paradygmatów. Podobnie do C++, a w przeciwieństwie do Smalltalka nie wymusza jednego stylu programowania, pozwalając na stosowanie różnych. W Pythonie możliwe jest programowanie obiektowe, programowanie strukturalne i programowanie funkcyjne. Typy sprawdzane są dynamicznie, a do zarządzania pamięcią stosuje się garbage collection.

Choć w jego popularyzacji kładzie się nacisk na różnice w stosunku do Perla, Python jest pod wieloma względami do niego podobny. Jednakże projektanci Pythona odrzucili złożoną składnię Perla na rzecz bardziej oszczędnej i – ich zdaniem – bardziej czytelnej. Mimo że podobnie do Perla, Python jest czasem klasyfikowany jako język skryptowy, wykorzystuje się go do tworzenia dużych projektów jak serwer aplikacji Zope, system wymiany plików Mojo Nation czy nawet oprogramowanie klasy ERP – Odoo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Typy i struktury danych python

A

W Pythonie wartości, a nie zmienne, posiadają typ – tak więc Python jest językiem z typami dynamicznymi, podobnie jak Lisp, a w przeciwieństwie do Javy. W przeciwieństwie do wielu języków, wartości nie są przekazywane ani przez wartość, ani przez referencję, ale przez przypisanie[9].

W porównaniu z innymi językami programowania Python jest dość silnie typowany. Nie jest ani tak liberalny, jak Perl, ani tak restrykcyjny jak OCaml. Reguły składniowe Pythona umożliwiają wyrażanie pojęć bez pisania dodatkowego kodu. Dla typów numerycznych zdefiniowana jest automatyczna konwersja, tak więc możliwe jest np. mnożenie liczby zespolonej przez liczbę całkowitą typu long bez rzutowania. Jednak w przeciwieństwie do Perla nie ma np. automatycznej konwersji pomiędzy napisami i liczbami; liczba nie jest prawidłowym argumentem dla operacji napisowej.

Python oferuje szeroki zakres podstawowych typów danych – w tym typy liczbowe (całkowite, zmiennoprzecinkowe, zespolone) oraz kolekcje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Python bilblioteka standardowa

A

Python posiada rozbudowaną bibliotekę standardową, umożliwiającą jego stosowanie do wielu zadań. Twórcy języka stosują politykę tzw. Batteries Included, czyli dostarczenia wraz z pakietem instalacyjnym możliwie dużej liczby narzędzi. Moduły standardowej biblioteki można uzupełniać modułami pisanymi w C lub w Pythonie. Biblioteka standardowa jest szczególnie dobrze dostosowana do tworzenia aplikacji sieciowych, jako że obsługuje znaczną liczbę standardowych formatów i protokołów (np. MIME, HTTP). Dołączone są także moduły do tworzenia GUI (na bazie Tcl/Tk), obróbki wyrażeń regularnych, nawet prosty serwer WWW z obsługą CGI.

Większa część biblioteki standardowej dostępna jest na wszystkich platformach, dzięki czemu nawet duże aplikacje mogą często być uruchamiane bez konieczności modyfikacji na Uniksach, pod Windows, na Macintoshu i innych platformach. Przeciwnie, niż np. dla Javy, nie ogranicza się zestawu dostępnych funkcji do części wspólnej dla różnych platform; np. na uniksach dostępna jest funkcja os.fork(), choć nie ma jej np. w Windows

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Co to jest API

wikipedia

A

Interfejs programowania aplikacji, interfejs programistyczny aplikacji, interfejs programu aplikacyjnego[2][8] (ang. application programming interface, API) – zbiór reguł ściśle opisujący, w jaki sposób programy lub podprogramy komunikują się ze sobą[9].

API jest przede wszystkim specyfikacją wytycznych, jak powinna przebiegać interakcja między komponentami programowymi. Implementacja API jest zestawem rutyn, protokołów i rozwiązań informatycznych do budowy aplikacji komputerowych. Dodatkowo API może korzystać z komponentów graficznego interfejsu użytkownika. Dobre API ułatwia budowę oprogramowania, sprowadzając ją do łączenia przez programistę bloków elementów w ustalonej konwencji[10].

Definiuje się go na poziomie kodu źródłowego dla składników oprogramowania, na przykład aplikacji, bibliotek, systemu operacyjnego. Zadaniem interfejsu programowania aplikacji jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.

Definicja API może być niezależna od jego implementacji. Przykładowo, istnieje wiele realizacji API biblioteki standardowej języka C, które współdzielą standardową zewnętrzną funkcjonalność (są to m.in. wersja z systemu BSD oraz wersja z systemu GNU[11]).

Co więcej, istnieją API zdefiniowane w sposób niezależny od danej platformy (systemu operacyjnego, języka programowania), dla których istnieje możliwość wygenerowania API dla specyficznej platformy. Takie interfejsy definiuje się, używając zwykle języków ich opisu.

Przykładowe API to POSIX (API zdefiniowane w języku C) i Windows API (API zdefiniowane w języku C)[12], a w przypadku grafiki 3D – Vulkan (API zdefiniowane dla języka C, z wieloma tzw. bindingami, m.in. dla jęz. C++, jęz. Rust i innych) oraz OpenGL[13] (API zdefiniowane dla wielu języków, m.in. C, C++, Java, Python).

Jednym z typów API, które przebiły się do szerszej świadomości, są API webowe (zwane też internetowymi). Jest to rodzaj API, w których funkcje są udostępniane jako zasób w sieci. Bieżące wersje systemów API webowych pozwalają w bardzo łatwy sposób integrować informacje z sieci z aplikacjami, poszerzając ich funkcje lub umożliwiając współdziałanie (na przykład z sieciami społecznościowymi)[14].

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

co to pygame

A

Pygame – to stworzona przez Pete Shinnersa biblioteka przeznaczona do tworzenia gier komputerowych oraz aplikacji multimedialnych w języku Python. Do działania wymaga biblioteki SDL, przy wykorzystaniu której dostarcza modułów pozwalających na wyświetlanie grafiki, odtwarzanie dźwięków, śledzenie czasu, obsługę myszy i joysticka, obsługę CD, czy renderowanie czcionek TTF. Pygame jako nakładka na SDL jest wieloplatformowa i umożliwia pracę na różnych systemach operacyjnych m.in. na Windows, Linux, MacOS.

Biblioteka Pygame stanowi wolne oprogramowanie i jest dystrybuowana na zasadach licencji LGPL

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Wprowadzenie do liczb rzymskich

A

W poprzednich rozdziałach “nurkowaliśmy” poprzez bezpośrednie przyglądanie się kodowi, aby zrozumieć go tak szybko, jak to możliwe. Teraz, gdy już trochę poznaliśmy Pythona, trochę się cofniemy i spojrzymy na kroki, które trzeba wykonać przed napisaniem kodu.

Kilka rozdziałów wcześniej pisaliśmy, debugowaliśmy i optymalizowaliśmy zbiór użytecznych funkcji, które służyły do konwersji z i na liczby rzymskie. W Podrozdziale 7.3, “Analiza przypadku: Liczby rzymskie”, opisaliśmy mechanizm konstruowania i sprawdzania poprawności liczb w zapisie rzymskim, lecz teraz cofnijmy się trochę i zastanówmy się, co moglibyśmy uwzględnić, aby rozszerzyć to narzędzie, by w dwóch kierunkach.

Zasady tworzenia liczb rzymskich prowadzą do kilku interesujących obserwacji:

Istnieje tylko jeden poprawny sposób reprezentowania pewnej liczby w postaci rzymskiej.

Odwrotność też jest prawdą: jeśli ciąg znaków jest poprawną liczbą rzymską, to reprezentuje ona tylko jedną liczbę (tzn. możemy ją przeczytać tylko w jeden sposób).

Tylko ograniczony zakres liczb może być zapisany jako liczby rzymskie, a dokładniej liczby od 1 do 3999 (Liczby rzymskiej posiadają kilka sposobów wyrażania większych liczb np. poprzez dodanie nadkreślenia nad cyframi rzymskimi, co oznacza, że normalną wartość tej liczby trzeba pomnożyć przez 1000, jednak nie będziemy się wdawać w szczegóły. Dla potrzeb tego rozdziału, założymy, że liczby rzymskie idą od 1 do 3999).

Nie mamy możliwość zapisania 0 jako liczby rzymskiej. (Co ciekawe, starożytni Rzymianie nie wyobrażali sobie 0 jako liczby. Za pomocą liczb liczymy, ile czegoś mamy, jednak jak możemy policzyć coś, czego nie mamy?)

Nie możemy w postaci liczby rzymskiej zapisać liczby ujemnej.

W postaci liczby rzymskiej nie możemy zapisywać ułamków, czy liczb, które nie są całkowite.

Biorąc to wszystko pod uwagę, co możemy oczekiwać od zbioru funkcji, które konwertują z i na liczby rzymskie? Wymagania roman.py:

toRoman powinien zwracać rzymską reprezentację wszystkich liczb całkowitych z zakresu od 1 do 3999.

toRoman powinien nie zadziałać (ang. fail), gdy otrzyma liczbę całkowitą spoza przedziału od 1 do 3999.

toRoman powinien nie zadziałać, gdy otrzyma niecałkowitą liczbę.

fromRoman powinien przyjmować poprawną liczbę rzymską i zwrócić liczbę, która ją reprezentuje.

fromRoman powinien nie zadziałać, kiedy otrzyma niepoprawną liczbę rzymską.

Kiedy daną liczbę konwertujemy na liczbę rzymską, a następnie z powrotem na liczbę, powinniśmy otrzymać tę samą liczbę, z którą zaczynaliśmy. Więc dla każdego n od 1 do 3999 fromRoman(toRoman(n)) == n.

toRoman powinien zawsze zwrócić liczbę rzymską korzystając z wielkich liter.

fromRoman powinien akceptować jedynie liczby rzymskie składające się z wielkich liter (tzn. powinien nie zadziałać, gdy otrzyma wejście złożone z małych liter).

17
Q

MODUŁ POTPLAYER

A

>>> import potplayer
>>> playlist = potplayer.PlayList() # create a PlayList
>>> playlist.add(r”august_holiday.jpg”) # add some to play files, can be video/audio/image
>>> playlist.add(r”life_goes_on.jpg”)
>>> playlist.add(r”trees_cloud_fog_landscape.jpg”)
>>> playlist.dump(“play”) # dump play list to play.dpl, so you can open it with PotPlayer

You can also use run() and kill() method to open anything with PotPlayer, or, kill it.

.. code-block:: python

>>> potplayer.run(“play.dpl”) # open a play list, of course you can use this with a video
>>> potplayer.kill() # kill all running PotPlayer process

To upgrade to latest version:

.. code-block:: console

18
Q

jak zrobić coś 7 razy?

A

for i in range(7): coś

19
Q

6 best python frameworks

A

Django A high-level Python framework, Django facilitates concise design and rapid development. According to some latest surveys, Django is the 4th most used framework for web development. This framework offers eminent features like URL routing, ORM, and database schema migration. This makes Django extremely fast. Popular sites like Mozilla, Instagram, National Geographic, Pinterest, and many others use Django. Flask A micro-framework written in Python, Flask provides you with various tools to facilitate the web development process. With a modular design, this framework is widely adaptable for a variety of development processes. Renowned companies like Airbnb, Red Hat, Reddit, Netflix, and many others are using this framework. Pyramid An open-source web development framework, Pyramid is used to build applications with Python. This framework is regarded as one of the most valued frameworks amongst web developers. Renowned companies like Thinkr, Dropbox, App backend, and Kallibr use the Pyramid framework. CherryPy An object-oriented web framework, CherryPy helps developers build web applications in less time duration. This framework is one of the oldest frameworks of Python. The first version of this framework was released/developed in the year 2002. Developers use this framework to create portable database-driven applications. Renowned companies like Indigo Domotics, Hulu, and Netflix use this framework. Bottle A WSGI (Web Server Gateway Interface) micro web framework, Bottle is extremely fast, compatible, and easy to learn. This framework is used to build APIs. Bottle helps developers work closely with the hardware. Popular companies like Sotong Kitchen and Payasa Data use the Bottle framework. CubicWeb A semantic framework, CubicWeb is used by developers to build web applications by reusing components. This framework completely focuses on efficiency, reusability, and quality development solutions. CubicWeb also powers the end users with more control over the display of content.

20
Q

Jakie sa operatory w pythonie Mnozenie dzielenie reszta potegi

A

Tak jak w innych językach programowania dostępne są operatory dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia na liczbach. suma = 1 + 2 * 3 / 4.0 Spróbuj przewidzieć jaką wartość będzie miała ta zmienna. Czy Python przestrzega reguł kolejności działań? Innym dostępnym operatorem jest modulo (%), który zwraca resztę z dzielenia (dzielna % dzielnik = reszta). reszta = 11 % 3 Używając dwoch znaków mnożenia otrzymujemy symbol potęgowania. kwadrat = 7 ** 2 szescian = 2 ** 3

21
Q

co robi +=

A

Adds a value and the variable and assigns the result to that variable.

a = 10

a += 5

a

15

22
Q

co musisz wiedziec byzrobic strone w pythonie (googled- stack overflow)

A

Use WSGI. Don’t use anything else, WSGI is the latest standard in Python web developing;

Don’t develop directly on top of WSGI, unless you really have to (not even for a hello world app);

Use a framework that best suits your needs:

I played with Werkzeug (which is not really a platform, they call it a toolkit) because it’s really simple yet powerful. It lets you work on the WSGI level (also helps you understand how WSGI works) while providing really useful features and helpers. On the Werkzeug website you will also find useful tutorials and things like that.

Probably the most popular framework is Django. Never used it, but maybe there’s a reason for why it is so popular.

You can write a web site with Python in which the web server is implemented in Python, or in which Python is called from some other web server. If you do not already have a web server set up, the first option is easier. The Python library includes a fully functional web server, all you have to is add a couple of methods to respond to requests.

additional content:

Why are you saying “Don’t use anything else but WSGI?” if he’s asking this question, chances are he’s going to be using a test server for awhile before he actually deploys anything, which means he doesn’t need to worry about such things (at least not yet).

– user285498

Apr 22, 2010 at 13:57

@Luke yes, he does. WSGI defines the way your application handles requests, so you have to consider it from the very first line of code. And that “test server” has to support wsgi in some way (for example, for apache, there’s mod_wsgi). Also, Werkzeug (and I think Python itself, too) comes with a builtin WSGI based web server, so you can use run_wsgi(my_app) for example as a test server.

– Felix

Apr 22, 2010 at 16:55