2. Dio 1 Semestar Flashcards Preview

Psihologija > 2. Dio 1 Semestar > Flashcards

Flashcards in 2. Dio 1 Semestar Deck (9)
Loading flashcards...
1
Q

Afekat i afektivni ton

A

Afekat je kada emocija doraste do najviseg intenziteta i potpuno nas obuzme. To je stanje u kome je osoba izgubila kriticnost prema realnosti i potpuno je u vlasti osjecanja. U sudskoj medicini i praksi, timovi strucnjaka imaju zaduzenje da procjene emocijonalno stanje ucesnika u nekoj ljudskoj drami.

Afektivni ton je blaga i dugotrajna ali slaba emocijonalna pobudjenost koja je karakteristicna za svaku osobu. Moze biti pozitivan i negativan, naziva se i raspolozenje.

2
Q

Karakteristike djecijih emocija

A
  • jednostavnost- djeca su sklonija prostim emocijonalnim izrazima nego slozenim.
  • spontanost- emocije su slobodne u svom javljanju.
  • kratkotrajnost- javljaju se emocije u obliku epizoda koje brzo smjenjuju jedna drugu.
  • cesto ispoljavanje- u poredjenju sa odraslima.
  • preokretljivost- djecija osjecanja lako i brzo mjenjaju smjer.
3
Q

Teorije emocija

A

Postoje dva teorijska pokusaja koja su najpoznatija:
Djems-Langeova je nastala krajem 19. vijeka. Smatra da je emocija zasnovana na perifernom tjelesnom dozivljaju koji stize do kore velikog mozga i tu postane svjesna.

Kenon-Bardova je nastala pocetkom 20. vijeka. Ona polazi od pretpostavke da je emocija primarno centralni nervni fenomen a tek poslije se prevodi u fizicku promjenu na periferiji tijela.

4
Q

Kognitivni faktori i emocije

A

Ljudi se prema jednoj od poznatih podjela, dijele na one koji su kognitivno kontrolisani i one koji su emocijonalno kontrolisani.

5
Q

Kauzalnost ponasanja

A

Psihologija motivacije vjeruje da postoje pokretaci i uzroci koji djeluju na nase misli, namjere, osjecanja i postupke. Uzrokom se smatraju okolnosti koje su izazvale odredjeno ponasanje ili stanje. Pokretac je sklop okolnosti ciji uticaj na nas moze biti jaci ili slabijiiuvijek djeluje sa drugim elementima u situaciji.

6
Q

Homeostasis

A

Homeostasis je stanje ravnoteze, nulto stanje. U stanju homeostazisa organizam se nalazi u stanju umirenosti jer su mu sve potrebe zadovoljene. Narusavanje homeostazisa je pokretac na aktivnost.

7
Q

Podjela motiva

A

Unutasnji i spoljasnji motivi.

  • spoljasnja motivacija predstavljaju nagrada, kazna, zadovoljenje…
  • unutrasnja motivacija je npr. radoznalost, sklonost istrazivanju, kreativnost, slobodna igra, altruizam.
8
Q

Glad i zedj

A

Zedj: potreba za vodom je regulisana iz hipotalamusa. Ista regija mozga regulise glad i tjelesnu temperaturu. Prirodno je regulisana. Poremecaji su vrlo rijetki.

Glad: glad je subjektivno lakse podnositi nego zedj. Organizam reaguje na promjene materija u organizmu npr. pad secera u krvi.

9
Q

Roditeljski motiv

A

Ovaj nagon se oslanja na osjecanje ljubavi, odgovornosti, humanosti i empatiji. Preko odnosa dijete-roditelj se aktiviraju ne samo urodjend predispozicije da stitimo slabije od sebe, vec kultura igra znacajnu ulogu.