8/10/24 Flashcards

(34 cards)

1
Q

Grapes

A

Uvas

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Gap

A

Hueco

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Skill

A

Habilidad

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Cute

A

Lindo

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Drums

A

Tambor

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Seafood

A

Marisco

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Baguette

A

Una barra de pan

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Can

A

Una lata

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Mushrooms

A

champiñones

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Corn

A

Maíz

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Packaging

A

Los envases

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Jam

A

Mermelada

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Lid

A

La tapa

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Packet

A

Un paquete de

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Cookies

A

Galletas

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Flour

17
Q

A dozen eggs

A

Docena de huevos

18
Q

100 grams

19
Q

Pig

20
Q

Carrot

21
Q

Shop assistant

22
Q

Customer

23
Q

What can I get you?

A

Que le pongo?

24
Q

What do you want?

25
Get me...
Pongame/Ponme
26
To ask for
Para pedir
27
Price
Precio
28
How much does it cost?
Cuanto cuesta?
29
How much is it worth?
Cuanto vale?
30
How much are...?
A como son/a cuanto son?
31
a tip
Propina
32
Shopping list
Lista de la compra
33
They're none left
No me quedan
34
How much does each one cost?
Cuanto cuesta cada una?