Evolūcija Flashcards
(23 cards)
Pirms cik gadiem veidojās zeme?
Zeme, veidojās pirms apmēram 4,6 miljardiem gadu.
Kreacionisms
Kreacionisma teorijas pamatā ir doma, ka Dievs radījis pasauli pēc sava gudrā plāna.
Stacionārā teorija
Dzīvības mūžīgās pastāvēšanas jeb stacionārā stāvokļa teorija atzīst, ka gan Zeme, gan dzīvība ir bijusi vienmēr.
Dzīvības spontānās rašanās teorija
Dzīvības spontānās rašanās teorija pamatojas uz domu, ka nedzīvās matērijas daļiņas var saturēt “dzīvības spēku” un labvēlīgos apstākļos atkal un atkal radīt dzīvību.
Panspermijas teorija
Panspermijas teorijas pamatā ir apgalvojums, ka pirmās dzīvībai raksturīgās organiskās vielas un pirmās dzīvās šūnas ir atnestas no kosmosa.
Bioķīmiskā teorija
Dzīvības bioķīmiskās izcelšanās teorija balstās uz hipotēzi, ka apstākļos, kādi uz Zemes eksistēja pirms 3,7-4,5 miljardiem gadu, no neorganiskajām vielām radās vienkāršas organiskas vielas, no tām – olbaltumvielas, kas ir katras šūnas uzbūves pamatā.
Bioloğiskā evolūcija
Bioloģiskā evolūcija ir dzīvās dabas neatgriezenisks vēsturiskās attīstības process, kas izpaužas kā organismu populāciju ģenētiskā sastāva izmaiņas, pielāgojoties dzīves apstākļiem, kad raksturīgās īpašības tiek pārmantotas no vienas paaudzes nākamajā paaudzē.
Dabiskā izlase
dabisko izlasi jeb piemērotāko īpatņu izdzīvošanu, t.i., izdzīvo un vairojas tie, kuri ir labāk piemēroti vides apstākļiem
Filoğenētiskais koks
Filoģenētiskais koks ir diagramma vai struktūra, kas vizuāli attēlo organismu savstarpējo saistību, kā arī to, cik tālu tie ir attālinājušies no kopīgā senča.
Filoğenētika
Filoģenētika ir bioloģijas apakšnozare, kas pētī visas ģenētiska materiāla un tā elementu pārvērtības, evolucionāro attiecību atklāšanu un noskaidrošanu starp dažādiem organismiem gan mūsdienu, gan izmirušām sugām.
Mikroevolūcija
Mikroevolūcija attiecas uz nelielām un īstermiņa ģenētiskām izmaiņām populācijās. Parasti tā norisinās ierobežotā teritorijā un var noslēgties ar sugu veidošanos. Atšķirībā no makroevolūcijas nelielas ģenētiskās izmaiņas populācijas līmenī var būt atgriezeniskas.
Makroevolūcija
Makroevolūcija turpretī ir process, kas notiek ilgstošā laika periodā – miljoniem gadu – un skar augstākos taksonus: tips, nodalījums, klase utt. Šīs izmaiņas ir lielas un neatgriezeniskas.
Ģeohronoloģiskā tabula
– laika skalas attēlojums ģeoloģijā, kas parāda ģeoloģisko periodu secību Zemes vēsturē.
Prokarioti
baktērijas bez kodola jeb prokariot
Eikarioti
Šūnas ar kodolu
Paleontoloğija
Paleontoloģija ir zinātnes nozare, kas pēta fosilijas un izdara secinājumus par dzīvības attīstības vēsturi.
Fosīlijas
Fosilijas ir mineralizējušās dzīvo organismu paliekas, kas dod liecību par to, kādas dzīvības formas ir eksistējušas pirms miljoniem gadu.
Pārakmeņojumi
Pārakmeņojumi veidojas, ja bojā gājušā organisma audos iekļūst sāļus saturošs ūdens
Ko dara salīdzinošā anatomija
Salīdzinošā anatomija salīdzina pie dažādām sistemātiskām grupām piederošus organismus. Konstatējot daudzas kopīgas iezīmes to uzbūvē, var secināt par kopīgu izcelšanos.
Rudimenti
Rudimentārie orgāni ir orgāni, kas zaudējuši savu nozīmi, taču vēl nav līdz galam izzuduši.
Atavismi
Atavismi ir tādu pazīmju parādīšanās, kuras bija raksturīgas tāliem senčiem un evolūcijas gaitā izzudušas, t.i., iepriekšējās paaudzēs nebija novērotas.
Homologi orgāni
Homologiem orgāniem ir kopīga izcelsme, līdzīga uzbūve un atrašanās vieta organismā, taču tie var veikt dažādas funkcijas.
Analogi orgāni
Analogie orgāni veic līdzīgas funkcijas, taču to uzbūve un izcelsme ir dažāda.