funkcionalni, neurogeni i organski poremećaji glasa Flashcards
(37 cards)
PSIHOGENA AFONIJA
Gubitak glasa koji se dogodi bez strukturalne ili neurološke patologije koja bi objasnila prirodu i ozbiljnost poremećaja.
Glasa nema ili je slab, čujno je kašljanje te je prisutna laringealna napetost.
Funkcionalni poremećaj (psihogene prirode)
PUBERFONIJA
Najčešće kod dječaka i manifestira se kao nastavak korištenja visokog glasa iako je pubertet prošao. Nekad se javlja i kod žena kao vrlo visok glas.
Uzroci su stres, zakašnjeli razvoj sekundarnih seksualnih obilježja, psihičke razloge, štovanje starijih dječaka i izrazitu protekciju majke.
Glas je šuman, F0 je viša nego što treba biti, a intenzitet je nizak.
Funkcionalni (psihogeni) poremećaj glasa.
VOKALNI ZAMOR
Dolazi do promjene visine, glasnoće i boje glasa. Prisutna je promuklost, neekonomično disanje, nedovoljan raspon glasa i povećanje napetosti mišića vrata.
Funkcionalni poremećaj nastao zbog zlouporabe glasa.
MUSCLE TENSION DYSPHONIA / MIŠIĆNO TENZIJSKA DISFONIJA
Nastaje zbog dugotrajne krive uporabe glasa ili uzrok može biti psihogene prirode ili infekcija.
Glas je hrapav, stisnut, šuman i slab posebno pri kraju iskaza. Događaju se pauze u vibriranju glasnica i glas je nestabilne visine, ponekad previsok ponekad prenizak.
Sinonimi za MTD su: Funkcionalna disfonija, Hiperfunkcionalna disfonija, Hiperkinetička disfonija, Laryngeal tension-fatigue syndrome, Mehanical voice disorders.
Funkcionalni poremećaj nastao zbog dugotrajne zlouporabe glasa.
BOGART - BACALL SINDROM
Sindrom promuklog glasa karakterističan za vokalne profesionalce koji cijelo vrijeme govore vrlo niskom visinom glasa.
Funkcionalni poremećaj nastao zbog dugotrajne zlouporabe glasa.
PARADOKSALNO GIBANJE GLASNICA
PVFM neki svrstavaju u poremećaje glasa neurološke etiologije. Uključuje povremene napade teškoća s disanjem jer se pri udahu/izdahu glasnice zatvaraju i tako zadržavaju zrak od ulaska u ili izlaska iz dišnih puteva. Nekad se događa i kod djece.
U glasu se čuje stridor, javlja se afonija/disfonija, a glas je šuman. Prisutan je kašalj i diplofonija.
Stezanje je u grlu, kod udaha je šuman glas, lijekovi ne pomažu, a vrijeme oporavka je manje od 10 min.
Dijagnostički kriterij: Addukcija glasnica u prednjem dijelu s otvorenom glotalnom pukotinom u stražnjem dijelu u obliku dijamanta kod pacijenta s paradoksalnim gibanjem glasnica tijekom laringoskopije.
Simptomi su teško i iregularno disanje.
Postoje tri tipa:
1. u kombinaciji s astom
2. povezan s vježbanjem i alergijama
3. psihogeni
terapija: trešnja larinksa rukom, vježbanje, hladne temperature
Ovo je idiopatski funkcionalni poremećaj.
NODULI
Nastaju na sličan način kao i ostale stukturne promjene uzrokovane prekomjernom aktivnošću. U ranoj fazi prisutno je tek mekano zadebljanje, a postaju sve tvrđi ako se nastavi iritacija.
Glas je hrapav, promukao i šuman, niži i aperiodičan. Raspon glasa je smanjen prilikom pjevanja. Smanjena je vokalna izdržljivost (kod vok. prof. i glumaca), brži je vokalni zamor i glasnice vibriraju asimetrično.
Najčešće su bilateralni i stoga se ne može ostvariti potpuna addukcija, ostaje otvor što daje dahtav glas i propušta se zračna struja. Bjelkaste izbočine na granici prednje i srednje trećine glasnica.
Funkcionalni poremećaj kod kojeg su prisutne organske abnormalnosti uzrokovane zlouporabom glasa.
POLIPI
Polipi nastaju zbog autne vokalne traume. Unilateralni su. Oni su mekani, ispunjeni tekućinom, na unutarnjoj strani glasnice i ne iritiraju membranozno tkivo susjedne glasnice. Reducirano je titranje glasnica i mukozni val. Uglavnom su nekancerogeni.
To je srednje težak poremećaj glasa, može se liječiti odmorom glasa, logopedskom terapijom ili kirurški ovisno o veličili polipa.
Prisutne su rzaličite razine promuklosti, glas je hrapav i šuman, osjećaj kvrge u grlu, gubi se raspon glasa i smanjena je vokalna izdržljivost. Ako su polipi veći mogu uzrokovati teškoće s disanjem.
Glas s polipima je jako disfoničan.
Funkcionalni poremećaj kod kojeg su prisutne organske abnormalnosti uzrokovane zlouporabom glasa.
REINKEOV EDEM
Naziv za nakupljanje tekućine u Reinkeovu prostoru sluznice glasnice. Zove se i pušački edem jer se najčešće javlja u žena koje dugotrajno puše. Glas im je muški duboki, monoton i bubnjajući. Uzrok može biti i LPR. Može biti jednostran ili obostran. Jedan od rietkih poremećaja glasa koji se velikom vjerojatnošću može dijagnosticirati slušanjem.
F0 je niža, glas je šuman, a fonacija kratka.
Funkcionalni poremećaj kod kojeg su prisutne organske abnormalnosti uzrokovane zlouporabom glasa.
Rezultat vokalne terapije nije normalan nego poboljšan glas.
FALSETTO
Glas je visok, pojačana je zračna komponenta, a taj izrazito visok glas proizvodi se vibriranjem prednjeg dijela glasnica, a stražnji je otvoren. Dobro odgovara na terapiju kojoj ej cilj sniziti visinu glasa i poboljšati kvalitetu
Funkcionalni poremećaj
FUNKCIONALNA AFONIJA
Nema organskih funkcija, govoe šaptom,prvo se dogodilo nekoliko privremenih gubitaka glasa prije nego što je došlo do stalnog gubitka. Dobro komuniciraju gestama, šaptom, visokim glasom… kod većine glasovna terapija omogućava potpuni oporavak
FUNKCIONALNA DISFONIJA
Pri pregledu glasnice su slabo očljive zbog snažne addukcije ventrikularnih i ariepiglotskih nabora. Važan laringealni pregled za dijagnozu i za orl i za lgp. Zvuči slično kao organski uzrokovana. Glas je oštar, grub, dahtav, promukao. Kvaliteta glasa je primarni problem jer se glasnice nepravilno približavaju što uzrokuje promjene u kvaliteti glasa, pa se u glasovnoj terapiji prvo radi na fundamentalnoj frekvenciji i visini glasa.
DIPLOFONIJA i dva mehanizma nastanka
Glas se proizvodi pomoću dva izvora. Jedna glasnica vibrira različitom brzinom od druge. Uzroci; webbing, paraliza glasnica, istovremeno vibriranje pravih i lažnih glasnica…
U glas. terapiji radi se na smanjenju hiperfunkcije ili laringealne napetosti.
funkcionalni por
DVA MEHANIZMA NASTANKA DIPLOFINIJE
PRVI – nastaje ako glasnice nepravilno titraju tj. ako glasnice vibriraju međusobno različitom
amplitudom i frekvencijom, nastaju dvije fundamentalne frekvencije
DRUGI – istovremeno titraju glasnice i ventrikularni nabori što stvara dva izvora
ZADEBLJANJE GLASNICA
Javlja se široka lezija koja zauzima prednje 2/3 glasnica (vibrirajući dio) ili membranu koja prekriva mišćni dio glasnica. Postoje dva tipa zadebljanja: 1. rana reakcija na vokalnu traumu (preteča nodula i polipa) 2. rezultat kronične iritacije koja rezultira polipima i promjenama tkiva glasnica.
Zadebljanje glasnica nastaje zbog kontinuiranog korištenja visokog intenziteta, vrištanja i vikanja koji rezultiraju pomjenama na glasnicama. Drugi uzroci mogu biti kronični problemi resp. sustava, prihički, uvjeti života, osobnost, endokrina neravnoteža, zlouporaba glasa…
Može se umanjiti glasovnom terapijom (učenje pravilne uporae glasovnih mehanizama), a ako se glavni uzrok ne ukloni onda ni kururško uklanjanje neće biti dugoročno rješenje.
Može doći do POLIPOIDNE DEGENERACIJE - oteklina koja se proteže od onteriorne komisure do aritenoidnih hrskavica (liječenje: kirurško+glasovna terapija)
Funkcionalni
TRAUMATSKI LARINGITIS
Oticanje glasnica zbog pretjerane i napete vokalizacije. Glas je promukao i tih. Glasnice su crvene i zadebljane. Ako je nastao zbog iritacija mora se ukloniti uzrok. Ako ej riječ o kroničnom laringitisu onda eliminirati uzrok i dva tri dana glasovnog odmora (nema fonacije ni šaptanja). Ako se uzroci ne uklone mogu nastati polipi, noduli ili polipoidna degeneracija.
funkc
VENTRIKULARNA DISFONIJA
Poremećaj kod kojeg glasnice nepravilno vibriraju zbog ventrikularnih nabora koji su na njima tj ventrikularni nabori vibriraju. Ponekad taj glas ventrikularnih nabora postane zamjenski glas osobama koje imaju oštećene prave glasnice. Glas ventrikularnih nabora je nizak (zbpg povećane mase), monoton, promukao i dahtav jer se vent. nabori ne mogu adducirati cijelom duljinom. Dobro odgovra na glasovnu terapiju. Ponekad se javlja diplofonija.
funkc
ABDUKTORNI SPAZMI / PREKIDI U FONACIJI
Privremeni gubici glasa koji se mogu pojaviti tijekom dijela riči, cijele riječi, fraze ili rečenice. Uzrokuje ih hiperfunkcijs jer se previše napora ulaže i govor pa dolazi do pucanja glasa. Organski uzroci mogu biti: smanjen subglotički pritisak, prevelika napetost laring. mišića, neprikladne kompenzacije govornih organizama.
Funkc
PREKIDI U FREKVENCIJI
Postoje dvije vrste:
1. razvojni fenome - dječaci u pubertetu zbog rasta larinksa
2. produžena vokalna hiperfnkcija - odnosno govor neodgovarajućom visinom ——- ako govore neodgovarajućom nižom visinom glas prekid na oktavi više, a ako koriste neodgovarajućom višom visinom onda puca na oktavi niže.
Razlog može biti i vokalni zamor, tj. kontinuirana vokalna hiperfunkcija npr glumci
funkc
ESENCIJALNI TREMOR
Može biti ograničen samo na glas ili povezan s tremorom drugih dijelova tijela. Nije prisutan za vrijeme odmaranja, samo za vrijeme voljnih pokreta.
SPAZMODIČKA DISFONIJA
Poremećaj pripada grupi neuroloških poremećaja. To je kronični poremećaj nepoznatog uzroka zbog kojeg se mišićje larinksa ekscesivno i neadekvatno grči za vrijeme govora, a ponekad je glas uredan bez spazama. Glas zvuči napeto kao da se osoba guši.
Manifestira se zatvaranjem glotisa (ADDUKTORNA) i tada je fonacija napeta i isprekidana, a glas promukao ili lateralizacijom glasnica (ABDUKTORNA) kod koje je glas šuman ili nestalan.
Terapija Botulinum toksinom koji blokira prijenos živčanih impulsa, izaziva paralizu mišića i dovodi do popuštanja grča.
neurogeni
ATROFIJA GLASNICA / PREZBILARINKS / BOWED VOCAL FOLDS
Međusobno se približavaju prednji i stražnji dijelovi glasnica, a srednji dio ne prati pokrete. S vremenom mišićna masa na dijelu glasnice koji se ne pomiče sve više gubi, a kvaliteta glasa je sve slabija i šumnija.
neurog
PARALIZA GLASNICA
Javlja se zbog oštećenja gornjeg laringealnog živca koji uzrokuje paralizu krikotiroidnog mišića pa osoba ne može povisiti ni sniziti visinu glasa.
UNILATERALNA - paralizirana glasnica ostane u paramedijalnoj liniji tj ne može se pomaknuti u medijalni položaj da se ostvari potpuna addukcija - unilateralna adduktorna paraliza (često privremena jer se oštećeni živac može oporaviti)
BILATERALNA - obje glasnice paralizirane u paramedijalnom položaju, glas zvuči jednolično
Glas je šuman, u fonaciji vokala javlja se tremor, ponekad diplofonija, smanjena je glasnoća i visina, može doći do hipernazalne emisije, afonije ili disfagije??
Može nastati i nakon nekih operacija
neurogeni
DIZARTRIJA
Motorno- govorni poremećaj koji je posljedica oštećenja središnjeg ili perifernog ŽS.
Glasovni problemi obično povezani s bolestima SŽS (parkinsonova, ms…)
neurogeni
LARINGOFARINGEALNI REFLUKS
Može biti uzrok Reinkeovom edemu, nodulima, upali srednjeg uha, upali sinusa
Kofaktor je laringealnog karcinoma
Simptomi; stalno nakašljavanje, glas od toga postane hrapav
Terapija medikamentozna, bihevioralna ili kirurska
Dosatni simptom je promuklost, čega nema kod pacijenata s GERBom
Dokazati postoji li gastritis, hp infekcija, hernija želudca…. Promijeniti stil života, izbjegavati određenu hranu i piće. Koristoto antirefluksnu terapiju: antacidi, IPP inhibitori, H2blokatori…
organski (al nmp jel pravi poremecaj glasa)