Geography - ludność Flashcards
(10 cards)
Podaj przyczyny zmian liczby ludności świata.
Przyczyny wzrostu liczby ludności
-rewolucja neolityczna związana z powstawaniem stałych osad i rozwojem rolnictwa
-rewolucja przemysłowa będąca następstwem wynalezienia maszyny parowej, rozwoju górnictwa, hutnictwa środków transportu
-postęp technologiczny i rozwój medycyny (m.in. stosowanie szczepień) skutkujące spadkiem umieralności i wzrostem liczby ludności
Przyczyny spadku liczby ludności
-wojny i związane z nimi ogromne straty ludzkie oraz zniszczenie w gospodarstwie wielu regionów
-epidemie, które występowały do XIX w. i dziesiątkowały populację m.in. w Europie
-głód i niedożywienie wynikające m.in. z naturalnych katastrof (np. długotrwałych susz)
Czym jest przyrost naturalny?
Przyrost naturalny to różnica pomiędzy liczbą urodzeń, a zgonów w danym okresie czasu.
Jaką wartości może przyjmować przyrost naturalny?
-dodatnie, jeżeli liczba urodzeń jest wyższa, niż liczba zgonów
-zerowe, jeżeli liczba urodzeń jest taka sama, jak liczba zgonów
-ujemne, jeżeli liczba urodzeń jest niższa, niż liczba zgonów
Na świecie występuje duże zróżnicowanie współczynnika przyrostu. W państwach wysoko rozwiniętych kształtuje się na poziomie do 5 promili. Natomiast w wielu państwach Afryki, Bliskiego Wschodu, Arabskich oraz Indiach może sięgać 30 promili.
Model przejścia demograficznego, przedstawia, jak wartości współczynników urodzeń i zgonów (a tym samym - współczynnika przyrostu naturalnego) zmieniają się w czasie. Obejmuje on pięć etapów, które określane są mianem faz rozwoju demograficznego. Wśród nich wyróżnia się:
-fazę I - przedtransformacyjną,
-fazę II - początek transformacji demograficznej,
-fazę III - intensywną transformację demograficzną,
-fazę IV - późną transformację,
-fazę V - regres demograficzny.
Opisz fazę I.
Trwała najdłużej w historii w większości państw świata do XIX w. Obecnie występuje w najsłabiej rozwiniętych państwach świata np. Suazi, Czad i inne. Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem urodzeń i jednocześnie wysokim współczynnikiem zgonów.
Opisz fazę II.
Rozpoczęła się wraz z rewolucją przemysłową w Europie w XIX w. Obecnie występuje w niektórych krajach rozwijających się, np. Niger, Mali i inne. Charakteryzuje się wysokim współczynnikiem urodzeń oraz gwałtownie spadającym współczynnikiem zgonów, co prowadzi do szybkiego wzrostu liczby ludności.
Opisz fazę III.
Rozpoczęła się w XX w. w krajach rozwiniętych i obecnie występuje w większości państw rozwijających się, np. Indie, Meksyk i inne. Charakteryzuje się spadającym współczynnikiem urodzeń oraz nadal malejącym współczynnikiem zgonów, co powoduje spowolnienie tempa wzrostu liczby ludności.
Opisz fazę IV.
Rozpoczęła się w drugiej połowie XX w. w wysoko rozwiniętych krajach i obecnie występuje w państwach takich jak USA, Francja i inne. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem urodzeń i niskim współczynnikiem zgonów, co prowadzi do stabilizacji liczby ludności.
Opisz fazę V.
Pojawiła się pod koniec XX i na początku XXI w. w niektórych wysoko rozwiniętych krajach i obecnie występuje w państwach takich jak Niemcy, Japonia i inne. Charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem urodzeń oraz niskim współczynnikiem zgonów, co prowadzi do spadku liczby ludności.