Griekse oudheid Flashcards
(42 cards)
Thales - Oorsprong theorie
Waarom nog meer bekend?
Water is de oorsprong van alles
(Waarschijnlijk doordat hij zag in Egypte hoe alles uit de Nijl ontstond, plus cycles water, waterdamp, ijs, etc)
Stelling van Thales
3 filosofen Milete (6e eeuw voor Chr.)
Met welk probleem hielden zij zich bezig?
Thales, Anaximander, Anaximenes
Allen geloofden dat er een oerstof was maar vroegen zich af hoe een stof ineens een andere stof kon worden: Dit heet het veranderingsprobleem
Eleaten - Tijdvak? Bekendste Eleaat
vanaf 500 v Christus. Eiland Elea. Bekendste: Parmenides.
Parmenides - Zintuigen / Verstand
Dacht dat alles wat bestond er altijd al was geweest. Niks kan uit niks ontstaan.
Zintuigen kloppen niet met verstand. Koos uiteindelijk voor het verstand. Dit wordt rationalisme genoemd.
Heraclitus tegenstellingen
Tegenstellingen: Als we nooit ziek zijn, zullen we ook nooit beter zijn. Zelfde voor honger en oorlog. Als er niet voortdurend tegenstellingen zijn, dan zou de wereld ophouden te bestaan.
Heraclitus over God
God wordt ‘logos’ genoemd (rede), dacht dat er een ‘wereldverstand’ bestond. Oftewel ‘natuurwet’. Iedereen zou zich hier naar moeten schikken.
Heraclitus over natuur
Natuur wordt gekenmerkt door voortdurende veranderingen. Alles stroomt (Panta rhei). Alles is in beweging en niets duurt voor eeuwig.
Als ik tweemaal in dezelfde rivier stap, is dat niet exact dezelfde ervaring.
Tegenstelling Parmenides / Heraclitus
Verstand van Parmenides gaf aan dat er niks kon veranderen.
Maar zintuigelijke waarnemingen van Heraclitus gaven aan dat er duidelijk veranderingen in de natuur plaats vinden.
Empedocles over liefde en haat
De wereld kent 2 verschillende krachten namelijk liefde en haat. Wat verbindt is de liefde, wat ontbindt is de haat. Liefde houdt de afzonderlijke delen van ons lichaam bijeen.
Empedocles over Parmenides / Heraclitus
Dacht dat zowel Parmenides als Heraclitus gelijk hadden. Er kan niet alleen maar 1 oerstof bestaan, maar 4 oerstoffen namelijk aarde, lucht, vuur, water. De veranderingen in de natuur ontstaan doordat deze stoffen met elkaar mengen.
Hij maakt onderscheid tussen stof en kracht. Oftewel grondstoffen en natuurkrachten.
Anaximender over werelden
Dacht er meerdere werelden bestonden en onze wereld 1 van de velen was die opkomen en vergaan.
Anaxagoras over oerkracht
Geloofde ook dat er een kracht was die alles regelde. Deze kracht noemde hij de geest of intelligentie (Nous)
Anaxagoras moest Athene verlaten waarom?
Levensverhaal: Kwam uit Klein Azie (huidige Turkije) en kwam naar Athene maar moest stad verlaten omdat hij stelde dat de zon een grote bol lava was. Geloofde dat hemellichamen uit zelfde stof bestonden als de aarde. Wees er op dat de maan licht van de zon krijgt ipv zelf schijnt.
Anaxagoras over natuur en kleinste deeltjes
Natuur is opgebouwd uit piepkleine deeltjes die voor het oog niet zichtbaar zijn. Zelfs in de kleinste deeltjes zit iets van alles (Zoals DNA).
Democritus over natuur, bouwstenen en toeval
Laatste grote natuurfilosoof. Verandering in de natuur ontstaat niet doordat iets ‘echt’ veranderde. Nam daarom aan dat alles moest zijn opgebouwd uit enkele kleine onzichtbare bouwstenen en noemde hij atomen (on-deelbaar)
Deze bouwstenen moesten eeuwig zijn want niets kon het het niets ontstaan. Atomen zijn massief maar niet allemaal hetzelfde.
Noemen hem een ‘materialist’ aangezien hij in niets anders geloofde dan in het materiele. Alles gebeurt helemaal mechanisch. Niks gebeurt toevallig. Alles is volgens de natuurwetten.
Dacht dat de ziel ook uit vaste atomen bestaan. Mens kan daardoor geen onsterfelijke ziel hebben omdat deze alle kanten op schiet na de dood.
Orakel van Delphi
Orakelgod was Apollo. Sprak via de priesteres Pythia, die op een stoel boven een kloof in de aarde zat. Deze sprak wartaal uit door alle dampen. Boven tempel van Delphi stond tekst: KEN UZELF
Influenza
Betekent eigenlijk dat iemand onder kwade invloed van de sterren staat.
Hippocrates (Gezondheid)
Grondlegger van Griekse medische wetenschap: Gezond zijn is natuurlijke toestand. Als je niet gezond bent ben je ontspoord door iets.
Hippocrates eed: De medische eed zoals we die nu kennen.
Socrates Stijl, Socratische ironie?
Deed alsof hij niks wist: Stelde alleen maar vragen. Hij vergeleek zich met een vroedvrouw: Hij baart de kennis niet maar helpt alleen deze te ontluiken.
Echte inzicht moest bij mensen van binnenuit komen. Van de domme houden noemen we: Socratische ironie: Een ontmoeting met Socrates kon betekenen dat je voor dom werd uitgemaakt en voor een groot publiek belachelijk werd gemaakt. Hij wekte veel irritatie bij machthebbers hierdoor (Athene is als een traag paard en ik ben een horzel die het wakker probeert te maken en in leven te houden)
Socrates over Sofisme
Vond zich geen sofist. Hij onderscheidde zich van hen doordat hij geen geld voor zijn kennis wilde hebben. Een sofist, betweters, liet zich betalen voor zijn kennis en spitsvondigheden. Een echte filosoof erkent dat hij/zij maar weinig weet. (Ik weet maar 1 ding, namelijk dat ik niets weet)
In tegenstelling tot sofisten vond hij dat tegenstellingen tussen goed en fout in de rede lagen en niet in de maatschappij besloten lagen.
Socrates Leven
1e filosoof in Athene geboren (470 - 399).
Heeft nooit een letter op papier gekregen. Weten alleen van hem door de ‘dialogen’ van Plato.
Wel degene die het Europese denken het meest heeft beinvloed.
Werd voor zijn Filosofische activiteiten ter dood veroordeeld.
Sofisten over mythen
Hadden gemeen met de natuurfilosofen dat ze zich kritisch opstelden tegenover mythen. Wezen dingen af die zij als nutteloze filosofische speculatie beschouwden.
Sofisten over maatschappij
Legden de basis voor maatschappijkritiek doordat ze zagen dat gewoonten en wetten van de stadstaten soms heel verschillend waren. Er bestaan geen absolute normen en waardeoordelen zijn op basis van de cultuur van mensen.
Wie waren de sofisten?
Groep rondtrekkende leraren en filosofen die vanuit de Griekse kolonien naar Athene trokken. Zij leefde van het onderwijzen van de burgers van de stad.
Scepsis: Hoewel er misschien een antwoord op de filosofische vragen bestaat kunnen de mensen geen vaststaande antwoorden vinden.