Izpitna Vprašanja Flashcards
(158 cards)
Kaj so plazmodezme? Čemu služijo.
Plazmodezme so cevasti membranski pasovi – so deli membrane, ki segajo preko celične stene in povezujejo citoplazmo ene celice s citoplazmo druge celice.
Kanali imajo premer 40-50 nm.
Njena naloga je omogočanje izmenjave snovi, informacij in drugih stvari med celicami, ki so med seboj ločene s celično steno.
Skozi plazmodezme potujejo globularni proteini.
Skozi kanalčke iz ene celice v drugo vodi tudi ozka cevka endoplazemskega retikuluma.
Plazmodezma tako omogoča direktni medcelični transport snovi in s tem komunikacijo med celicami.
Kako prehaja voda skozi plazmalemo - plazmatsko membrano?
Voda prehaja skozi plazmalemo s pomočjo difuzije. In sicer skozi posebne kanalčke akvaporine, ki so specializirani za transport vode. Dinamiko odpiranja in zapiranja pa regulira fosforilacija proteinskega dela akvaporina.
Membranski transport raztopin - Transport raztopin hranilnih snovi preko plazmatske membrane - plazmaleme in tonoplasta (prehodnost; pasivni; aktivni transport).
Plazmalema je polprepustna struktura, saj ne prepušča vsega. Transport je odvisen od velikosti, naboja, topnosti in drugih dejavnikov.
Lažje prepušča nepolarne male delce, kot so plini (CO2, N2…) in pa majhne organske molekule (glicerol in sečnino). Težje prepušča polarne snovi (ioni – K+, Cl-, N+), saj se ne raztapljajo v nepolarni notranjosti. Najtežje pa prepušča velike polarne molekule (ogljikovi hidrati in aminokisline).
Transport preko membrane je lahko pasiven, pri čem se snovi premikajo na podlagi koncentracijskega gradienta – iz večje koncentracije, k manjši – ali pa aktiven, kjer se snovi premikajo v nasprotno smer koncentracijskega gradienta in za to porabljajo energijo.
Pasivni transport lahko poteka z difuzijo preko membrane ali pa preko kanalčka. Prav tako pa lahko snovi prečkajo s pomočjo proteinskega prenašalca.
Aktivni transport pa ima primaren transport s proteinskimi črpalkami. Plazmalema uporablja H+ - ATPazo, tonoplast pa poleg te še H+ - PPazo in Ca2+ - ATPazo. Sekundarni transport je s simportom (snov vstopa skupaj z protonom) in antiportom (snov vstopa ko proton gre ven). Prav tako pa so še ABC transporterji (flavonoidi…).
Kdaj se praviloma začne nalagati primarna in kdaj sekundarna celična stena. Kako so
orientirane celulozne mikrofibrile v primarni in kako v sekundarni celični steni?
Prva snov, ki se izloča iz celične stene je osrednja lamela, ki je bogata s polisaharidi.
Ko celica začne rasti, se začne nalagati primarna celična stena. Pri tem se molekule celuloze vežejo skupaj, da nastane celulozno vlakno oz. mikrofibrile. Te se orientirajo tako, da se okoli njih vežejo polisaharidi matriksa (hemiceluloza in pektin).
Ko celica preneha z rastjo, se začne nalagati sekundarna celična stena. Tukaj pa se mikrofibrile orientirajo tako, da se lahko na njih veže lignin, kutin ali suberin.
Katere celične strukture, makromolekule in celični organeli so udeleženi pri biosintezi celične stene?
Celulozno sintazni kompleks, celuloza je povezana v vlakna (mikrofibrile), saharoza, uridin difosfat, citoskelet (mikrotubuli), celična stena, endoplazmatski retikulum in golgijev aparat.
Opišite model biosinteze celične stene (vloga celičnih organelov, ključni encimi, gradniki celične stene).
Celulozno sintazni kompleks je sestavljen iz šestih delov v obliki rozete. Vsak ta del ima šest podenot.
Vsaka podenota pa ustvarja eno vlakno, ki se skupaj povežejo v celulozno mikrofibrilo.
Na drugi strani tega kompleksa, se do njega dovaja saharoza, ki se loči na glukozo in fruktozo.
Fruktoza se odcepi, glukoza pa se veže na uridin difosfat, ki jo prenese v podenote, kjer se ti združujejo v celulozo, ta v vlakna, ta pa v mikrofibrile.
Nato se s pomočjo mikrotubulov celulozno sintazni komoleks premika po celici.
Matriks pa dopolnita endoplazemski retikulum (s polisaharidi) in golgijev aparat.
Transport vode v/iz celice (difuzija, osmoza)
DIFUZIJA
Difuzija je gibanje molekul na podlagi koncentracijskega gradienta. Snovi se gibljejo iz delov z večjimi koncentracijami, k delom z manjšimi koncentracijami.
Je optimalno za kratke razdalje, ne pa za velike.
V rastlini pa je prisotno pri: delno pri prehodu iz zemlje v apoplast korenine; za premik preko membran, gibanje med apoplastjo in simplastjo; prehod iz apoplasti v medcelični prostor listov;
OSMOZA
Je gibanje vode preko selektivno prepustne membrane. Pri tem membrana vodo lažje spušča preko kot pa topljenec.
Ko voda difundira preko membrane k večji koncentraciji topljenca, nastane osmotski potencial.
Ko pa se volumen na strani večje koncentracije poveča (posledično pa zmanjša koncentracija), pa nastane hidrostatski tlak.
Osmoza pa poteka dokler se tlaka ne uravnata.
Transport vode v/iz celice (pomen vodnega potenciala za celico, toničnost)
Voda se transportira v oz. izven celice s difuzijo (preko membrane zaradi razlike v koncentraciji) ali pa s snovnim tokom skozi akvaporine (posebne pore ki omogočajo hiter transport vode brez difuzije).
Toničnost je definirana kot odziv celice glede na to v kakšni raztopini je potopljena. Če je v izotonični raztopini, se nič ne spremeni (vodni potencial celice in raztopine je enak) in je rahlo turgescentna. Če je v hipotonični raztopini, voda začne vdirat, celica se nabrekne in postane turgescentna. Če pa je celica v hipertonični raztopini pa pride do krčenja celice. Plazmalema odstopi od celične stene in pride do plazmolize.
Kaj je to snovni tok?
Snovni tok je gibanje snovi na podlagi gradienta tlaka (razlike v tlakih). Deluje na dolge razdalje. Prisoten je v tleh, ksilemu, floemu in apoplasti. Odvisen je od polmera in dolžine cevi ter razlike med tlakoma. Opišemo ga z Poiseuille-jevim zakonom
▪ Je gibanje molekul, katerega gonilna sila je gradient tlaka –gre za pretok (Φv) (nestisljive
viskozne tekočine po gladki valjasti cevi s stalnim presekom)
▪ Odvisno je od polmera vodnika-cevi (r), viskoznosti tekočine (η), gradienta tlaka –razlike v tlakih
(∆Ψp) in dolžine cevi (∆l).
▪ Snovni tok je neodvisen od koncentracijskih gradientov, če ti ne vplivajo na viskoznost.
Vodne razmere v rastlinski celici.
Vodne razmere v rastlinskih celicah in rastlinah opisujemo z vodnim potencialom. Prav tako je vodni potencial mera s katero določimo razpoložljivost vode v sistemu. V čisti vodi pri normalnih pogojih je enak 0. Če pa voda ni čista pa nanj delujejo še drugi potenciali:
- OSMOTSKI POTENCIAL:
Nastane zaradi koncentracije raztopljenih snovi v vodi. Odvisen pa je od toplote, koncentracije raztopljenih snovi in ionov.
-HIDROSTATSKI ALI TURGORSKI TLAK:
Je razlika med absolutnim vodnim in atmosferskim tlakom. Je lahko pozitiven ali negativen. Če gledamo celico govorimo o turgorskem tlaku in ta je zaradi delovanja turgorja pozitiven. Če pa gledamo celotno rastlino oz. njene prevajalne elemente pa govorimo o podtlaku ali tenziji, saj je ta negativen.
-GRAVITACIJSKI POTENCIAL:
Je posledica potenciala vode na višji nadmorski višini s primerjavo vode na nižji nadmorski višini (običajno zanemarimo, ker ni velikih razlik)
-MATRIČNI POTENCIAL:
Nastane zaradi adhezije (interakcije molekul vode z površino). V zemlji je med substratom voda v takšnih meniskih. Če se manjša polmer teh meniskov se niža matrični potencial. V citoplazmi delujeta matrični in osmotski potencial, v vakuoli pa turgoscentni in osmotski potencial.
-POTENCIAL VODNIH HLAPOV:
Natane zaradi vlažnosti. Večja kot je vlažnost, višji je tlak. Manjša kot je vlažnost, manjši je tlak.
Osmoregulacija ali osmouravnavanje.
Osmoregulacija je termin s katerim opisujemo uravnavanje vodnih razmer v celici. To poteka na tak način, da rastlina spreminja koncentracijo raztopljenih snovi v celici, brez da bi spreminjala turgorja in volumna v celici. Običajno celica raztaplja sladkorje, aminokisline in ione. (v vakuoli ione, v citoplazmi ogljikove hidrate in aminokisline).
Predstavite transport vode v tleh in sprejem vode iz tal v korenine.
Razpoložljivost vode v tleh je različna, odvisna je od fizikalno- kemijskih lastnosti tal.
Voda vstopa v korenino predvsem preko koreninskih laskov, ko laski propadejo, njihova mesta nadomesti periderm (sek. krovno tkivo), preko katerega prehod vode ni mogoč.
Žile se formirajo na območju koreninskih laskov, skozi laske pa voda vstopa z difuzijo ali snovnim tokom.
Za dober sprejem vode je odvisno razmerje med površino listov in korenin.
Da voda vstopi v korenino, se v korenini zniža koreninski potencial
Endodermis ima osrednje stene suberizirane, zato se tam pot vode z difuzijo konča, in vsa voda vstopi v žilne stene, saj voda po endodermisu ne more več potovati. S tem rastlina začne črpat vodo skozi koreninske laske.
Ko se vsrka dovolj vode (meniski se zmanjšajo in zmanjša se matrični potencial) se črpa manj vode.
Nato sledi radialni transport po koreninah. Ta je lahko SIMPLASTNI TRANSPORT skozi plazmodezme, APOPLASTNI TRANSPORT po medceličnih prostorih do kasparijevih trakov, kjer stopijo v celico in TRANSCELULARNI TRANSPORT po membranah in skozi notranjost celic.
Predstavite sprejem vode (absorpcija) iz tal v korenino (okolje–rastlina) in radialni transport
(med celicami in žilami v steblu).
Voda vstopa v rastlino na območju koreninskih laskov, saj je tam največja površina. Ti čez čas propadejo, ustvarijo se novi in rastlina dalje črpa vodo.
Žile se formirajo na območju koreninskih laskov, skozi laske pa voda vstopa z difuzijo ali snovnim tokom
Za dober sprejem vode je odvisno razmerje med površino listov in korenin
Da voda vstopi v korenino, se v korenini zniža koreninski potencial
Endodermis ima osrednje stene suberizirane, zato se tam pot vode z difuzijo konča, in vsa voda vstopi v žilne stene, saj voda po endodermisu ne more več potovati.
Voda mora iz območja tik ob koreninah priti do centralnega dela korenine v katerem so prevajalna tkiva (ksilem, floem) in od koder se bo po ksilemu transportirala v nadzemne dele rastline.
Voda se premika po principu nižanja vodnega potenciala. Ta del transporta imenujemo radialni transport.
Voda se pri radialnem transportu premika po treh poteh: simplast (skozi plazmodezme), apoplast (po medceličnih prostorih do Casparijevih trakov, kjer stopijo v celice) in trancelularni transport (skozi notranjost celic in medceličnih prostorov).
Voda, ki se skozi korenino transportira apoplastno, bo najkasneje na nivoju endodermisa morala vstopiti v simplast. Endodermis relativno dobro prepušča vodo (upornost toka vode je majhna), hkrati pa predstavlja oviro za vračanje ionov iz centralnega cilindra v korteks. To omogoča učinkovit sprejem vode in učinkovito absorpcijo mineralnih hranil.
Rezultat omejevanja ionov v centralnem cilindru je tudi koreninski tlak. Zadnjo stopnjo v radialnem transportu vode predstavlja vstop vode v celice ksilema.
Transport vode po rastlini, v steblu po žilah (aksialni transport). Opišite mehanizme transporta: koreninski tlak, kapilarnost, transport na daljše razdalje; kavitacija).
Po radialnem transportu se začne aksialni transport po steblu. Ta se vrši po ksilemu in je pasiven proces, vendar je vseeno močno reguliran. Poznamo tri mehanizme premikanja vode:
- KAPILARNOST – Premik vode vzdolž kapilare, vendar je na kratke razdalje (manj kot en meter),
- KORENINSKI TLAK – Ioni se z aktivnim transportom sprejmejo v simplast in nakopičijo v centralnem cilindru korenine. Endodermis preprečuje uhajanje ionov iz centralnega cilindra, v katerem zaradi kopičenja ionov pada osmotski potencial.
Pride do osmotskega učinka - vstopa vode v centralni cilinder, to pa poveča hidrostatski tlak (na osnovi sprejema ionov nastane v koreninah in je lahko v razmerah omejene transpiraicje gonilna sila ksilemskega transporta) – nastane koreninski tlak. (Pojavi se pri dobro zalivanih rastlinah v pogojih velike zračne vlage oz. majhne transpiracije)
PONOČI – reže zaprte: ksilemski parenhim aktivno izloča ione v ksilem in tako znižuje ozmostski potencial. To lahko ustvari koreninski pritisk – pri nekaterih rastlinah ga opazimo kot gutacijo – izločanje kapljic vode na robovih listov.
- TENZIJA ALI PODTLAK – V mezofilu listov se ustvarijo meniski vode, ki se s transpiracijo manjšajo, s tem pa se močno zmanjša matrični potencial in nastane podtlak. S tem se zmanjša vodni potencial s pomočjo katerega se voda črpa po rastlini. Potuje vedno iz mesta višjega vodnega potenciala k mestu nižjega vodnega potenciala.
Kadar pa je močna tenzija in ni dovolj vode v substratu pa pride do pretrganja vodnega stolpa v ksilemu. S tem se ustvari mehurček, ki ne more potovat skozi piknje in zaradi tega zamaši dotok vode. Ta pojav imenujemo KAVITACIJA.
Opišite transport vode med žilami in celicami listov (radialni transport).
Po aksilarnem transportu vode po ksilemu, voda preide v radialne kanale skozi piknje. Nato skozi pecelj preide v kanale listov, ki se odcepijo na manjše kanale. Nato pa preide preko žilnih kanalov do mezofila v listih.
Transport vode med rastlino in okoljem (transpiracija s površine celic mezofila)
TRANSPIRACIJA je oddajanje vode s površine rastline - Izhlapela voda zapusti rastlino skozi listne reže.
Voda zapusti rastlino po principu difuzije (v plinastem stanju zelo hitra), vodne molekule potujejo v smeri nižjega vodnega potenciala
Voda po rastlini vedno potuje v smeri nižanja vodnega potenciala.
Ko voda prispe do mezofila, se tukaj na površinah ustvarijo meniski vode. Ti začno izhlapevat in pride do transpiracije. S tem ko pa se polmeri meniskov manjšajo, pa zelo močno upade matrični potencial, posledično upade tudi vodni potencial in s tem se voda dalje transportira iz delov višjega vodnega potenciala, do delov nižjega vodnega potenciala.
Povečanje števila listnih rež NE vpliva na transpiracijo. Transpiracija rastlino ohlaja, omogoča mineralno prehrano ter sprejem CO2.
Opišite ozmozo kot posebno obliko difuzije. Razlikujte ozmotski tlak od ozmotskega potenciala!
Difuzija je prehajanje snovi na podlagi koncentracijskega gradienta. Torej se snovi premikajo iz večje koncentracije k manjši.
Osmoza je prehajanje vode preko selektivno prepustne membrane, saj ta lažje prepušča vodo kot pa topljenec, katerega koncentracija je večja na drugi strani. Ko voda difundira preko membrane k večji koncentraciji topljenca, nastane osmotski potencial. Ko pa se volumen na strani večje koncentracije poveča (posledično pa zmanjša koncentracija), pa nastane hidrostatski tlak. Osmoza pa poteka dokler se tlaka ne uravnata. Tako da lahko rečemo osmozi tudi difuzija preko membrane.
Tlak s katerim prehajajo vodne molekule v del s topljencem imenujemo ozmotski potencial. Osmotski tlak je tlak vode na selektivno membrano, ki nastane zaradi razlike v koncentraciji gradienta.
Kakšna je razlika med ozmozo in difuzijo. Katere substance vstopajo in izstopajo pri vsakem procesu?
Difuzija je proces prehajanja snovi glede na koncentracijski gradient (iz večje koncentracije topljenca, k manjši). Medtem ko je osmoza prehajanje vode preko selektivno prepustne membrane zaradi gradienta tlakov in koncentracijskega gradienta.
Pri difuziji vstopa in izstopa topljenec oz. neka snov. Pri osmozi pa gre za gibanje vode.
Koncepta vodnega potenciala in kako je ta povezan z kemijskim potencialom vode. Na kakšen način koncept vodnega potencial pomaga razložiti pomikanje - gibanje vode po rastlini!
Koncept vodnega potenciala je opisovanje vodnih razmer v rastlini. Brez njega rastlina ne bi mogla sprejemati vode in je nato prečrpavati po steblu.
Voda vedno potuje v smeri nižjega tlaka – od mesta z višjim vodnim potencialom na mesto z nižjim vodnim potencialom, dokler se potenciala ne izenačita.
Kemijski / osmotski potencial / potencial raztopine je koncentracija raztopljenih snovi. Vpliva na to kako voda potuje med celicami, ter med rastlino in okoljem. Kemijski potencial je bolj negativen, več kot je raztopljenih snovi v vodi. Rastline so sposobne uravnavanja vodnih razmer s spreminjanjem koncentracije.
Voda v rastlino prehaja skozi membrano tako dolgo dokler se vodni potencial ne izenači.
V rastlini je razpoložljivost vode odvisna od več dejavnikov, ki vplivajo na to, da voda potuje med celicami in po rastlini. To so: koncentracija raztopljenih snovi, tlak, sila težnosti, interakcije vode s površino.
Razložite zakaj je hitrost transpiracije večja kadar je v zraku manj vlage, je sončno in svetlo in zmerno piha?
Ker je sončno se rastlina s transpiracijo ohlaja, ob prisotnosti svetlobe pa poteka tudi fotosinteza, zaradi katere so odprte listne reže (privzem CO2). Hitrost transpiracije je večja zato, ker so takrat odprte listne reže (ob premočnem vetru se listne reže zaprejo).
Zaradi nizke vlažnosti je razlika v vodnem potencialu velika in rastlina izgublja vodo preko difuzije oz. z evaporacijo vode iz listnih rež zelo hitro.
Ko zmerno piha, veter povečuje transpiracijo, kar znižuje vodni potencial in s tem rastlina hitreje črpa vodo.
Razložite zakaj lahko voda potuje do vrha 100 m visokega drevesa. Kaj preprečuje, da bi se vodni stolpec prekinil. Kdaj se vodni stolpec prekine, in če se prekine kateri mehanizmi omogočajo povrnitev v prvotno stanje.
Voda lahko potuje po rastlini zaradi treh mehanizmov. Kapilarnosti, koreninskega tlaka in tenzije. Za 100 metrov visoko drevo kapilarnost ne pomaga kaj veliko. Ta glavni mehanizem je tenzija. Tu je v ospredju transpiracija, ki zmanjšuje vodni potencial do te mere, da se voda prečrpava skozi celotno rastlino. S tem mehanizmom pa sodelujeta tudi dve kemijski lastnosti vode. Adhezija omogoča interakcijo molekul vode s površino, kar pomeni, da se molekule vode močno držijo sten ksilema, ko potujejo po njem. Prav tako s kohezijo se molekule vode med seboj močno povežejo z vodikovimi vezmi, kar onemogoča prekinitev vodnega stolpca. Vodni stolpec se lahko prekine, če je močna transpiracija ki ustvari močno tenzijo in slaba vsebnost vode v zemlji. V tem primeru pride do pretrganja vodnega stolpca v ksilemu, ta se zatakne, ker ne more preiti skozi piknje, prav tako pa onemogoči da voda potuje skozi piknje in s tem zamaši del ksilema, kar imenujemo KAVITACIJA.
Kmetje, ki gnojijo rastlino v času suše lahko močno škodijo poljščinam. Na osnovi vašega znanja o dostopnosti vode rastlinam, razložite kaj se zgodi!
Zaradi suše se rastlina sama po sebi že sooča z pomanjkanjem vode. Če kmet gnoji to rastlino se bo v okolju neposredno ob rastlini spremenila koncentracija hranil (topljenca). Rastlina se bo znašla v še bolj hipertoničnem okolju kot prej in izgubljala še več vode. To bo lahko vodilo celice rastline do plazmolize ali pa celo konveksne plazmolize, od tu pa vodi le v celično smrt in potencialno v smrt celotne rastline.
Listne reže (značilna zgradba, mehanihzmi odpiranja listnih rež).
Listne reže ali stomatalni aparat je sestavljen iz dveh celic zapiralk in okoli njih celice spremljevalke. Celice zapiralke vsebujejo kloroplaste, ki so slabo razviti, medtem ko celice spremljevalke vsebujejo levkoplaste. Celice zapiralke so izolirane, nimajo plazmodezem. Zato pa imajo za izmenjavo snovi veliko kanalov.
Da se listne reže odprejo, morejo najprej dobiti sončno svetlobo. S tem se začne fotosinteza, pri čem iz škroba nastane malat.
Istočasno pa v celico vdirajo kalijevi ioni, ven pa gredo vodikovi ioni preko črpalk.
Z večjo koncentracijo topljenca, se v celicah zniža osmotski tlak in v njih začne vdirati voda, kar povzroči dvig turgorja in celice zapiralke se odprejo.
Ko ni več sonca ali pa ni več ugodno za rastlino da bi imela odprte listne reže, se veže v celice abscizinska kislina (ABA kislina). Ta povzroči vdor protonov in izhod kalijevih ionov. S tem se koncentracija topljenca zmanjša in poveča se osmotski tlak. Voda začne izhajati iz celic in turgor se zmanjša, celici pa se zapreta.
Listne reže - zunanji regulatorni dejavniki (signali iz okolja), ki uravnavajo odpiranje odpiranja/zapiranja listnih rež.
SVETLOBA: prevodnost listnih rež je večja ob močnejši svetlobi zaradi povečane porabe CO2. Svetloba lahko neodvisno od CO2 spodbuja odpiranje listnih rež, pri čemer je aktiven modri del svetlobnega spektra. Rdeča svetloba spodbudi odpiranje rež posredno preko fotosinteze; svetloba je glavni mehanizem ki regulira odprtost LR, ko je na voljo dovolj vode
odgovor rež na svetlobo je dvojen:
Poveča se FS v celicah zapiralkah (hitri učinek)
Modra svetloba aktivira protonske črpalke na plazmalemi zapiralk (počasni učinki); posledično se dvigne celični turgor in LR se odpre
TEMPERATURA: nad določeno temperaturo odpirajo listne reže in se s transpiracijo hladijo
VETER: veter pospešuje transpiracijo, zato rastline ob vetru reže zapirajo
SIGNAL IZ TAL: ko se tla sušijo v koreninah pospešeno nastaja ABA. Zaprejo se listne reže, da se zmanjša izguba vode. ABA nastaja tudi, ko je v tleh zadosti vode.