Kolokwium I Flashcards
(100 cards)
Co oznacza metafora skąpca poznawczego?
Oznacza to, że człowiek z reguły angażuje jedynie część dostępnych zasobów poznawczych i selekcjonuje dane oraz nie przetwarza wszystkich informacji, które do niego docierają.
Z czego wynika powszechność stosowania heurystyk, schematów i stereotypów i innych narzędzi poznawczego upraszczania rzeczywistości?
Powszechność stosowania heurystyk, schematów, stereotypów i innych narzędzi poznawczego upraszczania rzeczywistości wynika z tego, że człowiek nie przetwarza wszystkich informacji.
Czym jest reprezentacja poznawcza?
Reprezentacja poznawcza to ogólny obraz świata oraz każdy poszczególny składnik tego obrazu.
Czy reprezentacja poznawcza daje wiarygodny obraz rzeczywistości?
Nie, reprezentacja poznawcza tylko w przybliżeniu i uproszczeniu ma cechy rzeczywistości.
Czym są struktury poznawcze?
Struktury poznawcze to względnie trwałe, przechowywane w pamięci elementy umysłu, możliwe do wykorzystania w różnych warunkach i sytuacjach.
Co wchodzi w skład struktur poznawczych?
W ich skład wchodzą: wiedza, sądy, przekonania, schematy poznawcze.
Jaka jest relacja między strukturami poznawczymi i procesami poznawczymi?
Struktury poznawcze powstają w wyniku procesów poznawczych i działają na nie zwrotnie. Mogą być także przez te procesy przekształcane. Umysł składa się z reprezentacji, manipuluje nimi, interpretuje nowe informacje z ich wykorzystaniem oraz tworzy nowe, dzięki już istniejącym.
Co oznacza pojęcie konstruktywizmu?
Pojęcie konstruktywizmu oznacza, że ma niepowtarzalną, indywidualną reprezentacje poznawczą świata, ponieważ umysł nie odbiera biernie rzeczywistości, a aktywnie konstruuje jej obraz na podstawie doświadczeń.
Co oznacza pojęcie reprezentacjonizmu?
Pojęcie reprezentacjonizmu oznacza umysł nie poznaje świata bezpośrednio, ale za pośrednictwem własnych kategorii poznawczych.
Czym jest epistemologia?
Epistemologia to filozoficzna teoria poznania, zajmuje się źródłami i charakterem wiedzy oraz teorią prawdy
Co bada filozofia umysłu?
Filozofia umysłu bada relacje między mózgiem a świadomością: w jaki sposób mózg generuje świadome stany psychiki oraz jaka jest funkcja i pochodzenie subiektywnych stanów świadomości - qualiów.
Do czego w psychologii poznawczej może służyć sztuczna inteligencja?
SI służy konstruowaniu systemów komputerowych zdolnych do wykonywania poszczególnych czynności poznawczych.
Czym jest kognitywistyka?
Kognitywistyka to synteza problematyki, którą zajmuje się filozofia, psychologia, lingwistyka, informatyka, antropologia i neuronauka; w jej skład wchodzi jedynie część z każdej z wymienionych dyscyplin, która zajmuje się poznaniem.
Czym jest wrażenie?
Wrażenie to odzwierciedlenie elementarnej cechy zmysłowej zarejestrowanej w wyniku odbioru danych sensorycznych, wrażenia są od siebie niezależne (zakodowane impulsy nerwowe).
Czym jest spostrzeżenie?
Spostrzeżenie to obraz przedmiotu ze wszystkimi jego dostępnymi cechami zarejestrowanymi za pośrednictwem różnych zmysłów, powstaje w wyniku aktywności kory czuciowej, która integruje bodźce dotyczące jednego obiektu (odkodowane impulsy nerwowe); łączenie różnych wrażeń ze sobą jest wynikiem percepcyjnego uczenia się.
Czym jest bodziec dystynalny?
Bodziec dystynalny to bodziec działający na narządy zmysłowe z pewnej odległości od organizmu.
Czym jest bodziec proksymalny?
Bodziec proksymalny to bodziec powstający w wyniku działania bodźca dystalnego na narząd zmysłu.
Na czym polegają procesy dół-góra (bottom-up)?
Odebrane przez narządy zmysłów informacje zmysłowe podlegają analizie na wyższych piętrach układu nerwowego, w tym na poziomie kory, gdzie powstaje spostrzeżenie; warunkiem rozpoznania obiektu jest możliwość zinterpretowania go za pomocą informacji zarejestrowanych wcześniej w pamięci.
Na czym polegają procesy góra-dół (top down)?
Pojawiają się, gdy większą rolę w spostrzeganiu zaczynają odgrywać procesy pamięciowe, myślowe, decyzyjne, ich uruchomienie jest konieczne, gdy informacja sensoryczna jest niepełna, nasze doświadczenie i wiedza wpływają na interpretację tego, co przesyłają narządy zmysłowe; człowiek postrzega świat poprzez utworzone reprezentacje poznawcze; wiedza ze struktur poznawczych stanowi kontekst dla spostrzegania.
Czym jest stałość spostrzegania?
Stałość spostrzegania to zjawisko polegające na tym, że pewne obiekty mają stałe kształty, jasność, barwę i wielkość (bodziec dystalny) i również w spostrzeżeniu zdajemy sobie z tego sprawę, pomimo tego, że bodziec proksymalny jest inny; wynika to przede wszystkim z rejestrowania nie tylko pojedynczych cech, ale również ich konfiguracji i porównywania obiektu z innymi (odwoływania się do wiedzy).
Cechy asocjacjonizmu:
- prymat części nad całością;
- wrażenia są pierwotne a spostrzeżenia wtórne
- wrażenia łączą się w spostrzeżenia zgodnie z prawami kojarzenia
- nie są znane fizjologiczne podstawy wrażeń subiektywnie pierwotnych.
Cechy strukturalizmu:
- prymat całości nad częścią
- spostrzeżenia są pierwotne, a wrażenia poznajemy w analizie spostrzeżeń
- wyodrębnienie całości następuje zgodnie z prawami Wertheimera
- w polu percepcyjnym można wyodrębnić figurę i tło
- nieznane są fizjologiczne podstawy spostrzeżeń i ich spoiwa.
Jaka jest inna nazwa asocjacjonizmu?
Atomizm.
Jaki jest główny problem asocjacjonizmu?
Jakie wrażenia są najważniejsze w spostrzeganiu?