KT Flashcards
(69 cards)
KT reguliavimo objektas
- suverenios valstybinės bendruomenės konstitucines galias, jų įgyvendinimą,
- valstybės pagrindinių institucijų sudarymą ir įgaliojimų vykdymą;
- konstitucines žmogaus teises ir laisves, jų įgyvendinimą.
Konstitucinės Teisės reikšmės
- Kaip Konstitucijoje įtvirtinta subjektinė žmogaus teisė
- Kaip nacionalinės teisės sritis.
- Kaip mokslų sritis arba studijų disciplina.
Kas sudaro Konstitucinės Teisės reguliavimo objektą?
- Teisinės tautos, piliečių ir rinkimų teisę turinčių asmenų suverenios galios ir jų ribos, atsiskleidžiančios seimo, prezidento, savivaldybių tarybų, Europos parlamento rinkimuose, referendumuose.
- Konstitucijoje įtvirtintų institucijų kompetencija, jos įgyvendinimas, atsakomybė.
- Prigimtinės žmogaus teisės ir laisvės arba valstybės įtvirtintos teisės, kurios esmingai susijusios su konstitucinėmis vertybėmis.
Ko nereguliuoja Konstitucinė Teisė?
- To, ką reguliuoja kitos teisės šakos (BT, CT, DT, etc.), nebent kuris nors teismas ar kitas įgaliotas asmuo kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydamas ištirti, ar aktas neprieštarauja Konstitucijai.
- Nereguliuoja tokių procedūrinių, techninių aspektų, kurie susiję su konstitucinėmis vertybėmis ir jų įgyvendinimu. Pvz. kandidatas į prezidentus turi surinkti tam tikrą kiekį parašų, nors to neturėtų būti, nes tai procedūrinis, techninis klausimas.
Konstitucinė teisė kaip savarankiška teisės šaka reguliuoja dvi dideles visuomeninių santykių sritis:
1) valstybės organizaciją, viešosios valdžios organizavimo ir jos įgyvendinimo santykius;
2) asmens ir valstybės santykius, svarbiausius visuomenės gyvenimo principus.
KT – tiksliai apibrėžiama ar neapibrėžiama teisė?
Jei imam siauresnį variantą, t.y., kad konstitucinė teisė yra tik konstitucijos teisė, tada ji yra tiksliai apibrėžiama. Jei renkamės platesnį supratimo variantą: t.y konstitucinė teisė yra valstybinė teisė, tada ji yra tiksliai neapibrėžiama teisė, nes patenka ir prezidento dekretai ar vyriausybės nutarimai, kompetencija eina iki ministrų aktų, kurių teisėtumą nagrinėja jau LVAT. Per LVAT atsiskleidžia administracinė teisė, per LAT – baudžiamoji ir civilinė. Europos Sąjungos teisė – per Europos Sąjungos teisingumo teismą.
Ar KT apibrėžiama turinio aspektu?
Konstitucinio reguliavimo turinys atsiskleidžia tam tikro reguliuojamo santykio turinyje. Jeigu kalbame apie santykius kurie susiję su mokesčiais ar jų nustatymu, reikia atskleisti koks yra turinys. Jei dėl tarifo – pelno mokesčio tarifo – tai galima sakyti, jog tai konstitucinė teisė, bet dėl mokesčių tyrinėjimo ar procedūrinių klausimų – tai jau ne konstitucinė teisė. Reguliavimo turinys kartu su santykių turiniu gali nustatyti, kur yra ta riba. Pati riba brėžiama, kai kriterijus yra esminis aspektas.
Ar Konstitucinė Teisė yra teisės šaka ar sistema?
Priklauso nuo požiūrio. Jei sakom, kad LT teisės sistema sudaryta iš šakų (senas požiūris), tada gal, bet tada Konstitucinis Teismas būtų užmiršty, o sistema – yra naujesnis ir modernesnis požiūris, kurio reikėtų laikytis.
Konstitucinė Teisė tai - Aukščiausioji teisė ar antroji teisė po prigimtinės, ar EU teisės?
Priklausomai nuo apskaitos taško. Aukščiausioji teisė - ilgą laiką tai buvo nuoseklu, kol Konstitucinis Teismas aiškiai pabrėždavo, kad Konstituciniame akte dėl LT narystės ES, nurodyta ES teisės viršenybė prieš Lietuvos įstatymus ir kitus TA neapima pačios Konstitucijos. Šis klausimas pernelyg politinis, teisiniu požiūriu neturi esminės reikšmės; yra du indai - ES teisė ir LT KT, jie susiekia ir turi būti harmonizuojami taikant tam tikrus aiškinimo budus. Bet esminiais LT įstatymų leidybos klausimais, svarbiausia yra konstitucinė teisė. Hierarchinėje sistemoje konstitucinė teisė yra aukščiausiosios galios teisė. Teisinėje valstybėje draudžiama nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris konkuruotų su nustatytu pačioje Konstitucijoje.
Konstitucinės teisės svarbiausias šaltinis?
Konstitucija. Konstitucijos nuostatos atskleidžia valstybės socialines, ekonomines ir kultūrines funkcijas, tam tikrus valstybės uždavinius, pavyzdžiui, valstybės pareigą globoti šeimą, remti mokslą ir pan. Visų šių funkcijų galutinis tikslas – žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimas.
Konstituciniai teisiniai santykiai tai -
konstitucinės teisės normomis sureguliuoti visuomeniniai santykiai, kurių dalyviai turi atitinkamas subjektines teises ir teisines pareigas. Šie santykiai yra viena iš teisinių santykių rūšių. Konstituciniai teisiniai santykiai turi bendrų visiems teisiniams santykiams požymių ir tik šiems santykiams būdingų ypatumų. Tokie santykiai atsiranda įgyvendinant konstitucinės teisės normas, nustatančias valstybės organizaciją, viešosios valdžios organizavimą ir įgyvendinimą, taip pat asmens ir valstybės santykių pagrindus bei kita.
Konstituciniai santykiai pasižymi:
- Abstraktumu, kurį lemia, kad konstitucinės nuostatos, ypač principai nesuponuoja aiškių tam tikrų subjektų, teisių ir pareigų.
- Santykių įvairove – Konstitucijos struktūra, skirsnių pavadinimai, juose įterptų normų įvairovė lemia, kad gali susiklostyti santykiai, susiję su valstybės biudžetu, jo rengimu, tvirtinimu, esminių turtinių įsipareigojimų prisiėmimu, mokesčių nustatymu, senatvės pensijų skyrimu, vertingų teritorijų saugojimu ir gamtosauga, rinkimų santykiai.
- Fundamentalia reikšme, nes tie santykiai susiję su išvestiniais santykiais, abstraktumas, įvairovė. Ją lemia konstitucinės vertybės.
Konstitucinių teisinių santykių sferos:
- Tam tikras atviros pilietinės visuomenės gyvenimas (streikai, profsąjungos)
- Individų bei jų organizacijų sąveika su valstybės pareigūnais ir institucijomis (pvz. įsteigtos partijos registravimo procedūra, o registraciją atlieka registrų centras)
- Tik pagrindinių valstybės institucijų sistema (tarpusavio santykiai, nėra privataus asmens)
- LT santykiai su kitomis valstybėmis ir tarptautinėmis organizacijomis - ES.
Kas sudaro santykių turinį?
Tų santykių dalyviais esančių subjektų teisės įgaliojimai, funkcijos, pareigos, atsakomybė ir tas teises, įgaliojimus įgyvendinant, pareigas ar įgaliojimus vykdant atliekami veiksmai arba pasireiškiantys neveikimu. Pvz. net ir vienas seimo narys gali inicijuoti įstatymų leidybą – registruoti įstatymų projektą.
Lietuvos konstitucinio teisinio reguliavimo pagrindu susiklosčiusių konstitucinių teisinių santykių subjektai visuomenės srityje yra:
- Fiziniai asmenys (Lietuvos Respublikos piliečiai, užsieniečiai ir asmenys be pilietybės). Konstitucinės teisės normomis įtvirtinta ir garantuojama asmens teisių ir laisvių apsauga, teisėtų interesų įgyvendinimas, bet atskirų žmonių kategorijų teisės ir pareigos nėra vienodos.
Subjektais gali būti ir tam tikros fizinių asmenų grupės (antai 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę, gali reikalauti, kad būtų skelbiamas referendumas; 50 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę, gali teikti Seimui įstatymo projektą; piliečiai, priklausantys tautinėms bendrijoms, turi teisę puoselėti savo kalbą, kultūrą, papročius ir pan.). - Tauta, kuriai priklauso suverenitetas, kuri aukščiausią suverenią galią vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus.
- Lietuvos valstybė (Lietuvos Respublika).
- Valstybės valdžios institucijos: Seimas, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė,
teismai ir kitos institucijos. - Vietos savivaldos institucijos.
- Politinės partijos ir politinės organizacijos.
- Asociacijos, profesinės sąjungos, religinės bendrijos ir kt.
- Atstovaujamųjų institucijų nariai (Seimo nariai, savivaldybių tarybų nariai) ar jų grupė. Pavyzdžiui, Seimo narys gali vienas įregistruoti įstatymo projektą, bet norint kreiptis į Konstitucinį Teismą arba pateikti interpeliaciją Ministrui Pirmininkui reikia 1/5 Seimo narių grupės.
Lietuvos konstitucinio teisinio reguliavimo pagrindu susiklosčiusių konstitucinių teisinių santykių subjektai valstybės institucijų srityje:
- Vienasmenės institucijos
- Kolegialios institucijos – teisėjų taryba
- Kolegialių institucijų pirmininkai – MP, LAT pirmininkas
- Specialios kolegialių institucijų grupės – seimo struktūros padaliniai, komitetai, frakcijos
- Politinio pobūdžio valstybės institucijos, kurios veikia remiantis tam tikromis programomis, kompromisais ir susitarimais
- Depolitizuotos institucijos, kurios formuojamos arba vien profesiniu pagrindu (teismai) arba specialių griežtų reikalavimų pagrindu.
Konstitucinių santykių grupavimas pagal tai ar dalyviai yra lygiateisėje padėtyje:
- Horizontalūs - susiklosto, kai LR Per kreipiasi į TT, kad ji patartų ar asmenį skirti teisėju, ar atleisti. Šis santykis yra vertikalus todėl, kad TT yra atsvara LRP. Tik esant pritarimui Prezidentas gali pasirinkti 2 variantus: skirti arba neskirti, atleisti arba neatleisti, tačiau jeigu TT nepritaria, Prezidentas nebegali nieko daryti, jis neturi pasirinkimo ir negali skirti ar atleisti. Visa tai išaiškina Konstitucinis Teismas. Vertikalus santykis yra visose situacijose, kai Prezidentas kreipiasi į seimą, arba kai Seimas pritaria ar nepritaria Prezidento teikiamai pvz.: LAT pirmininko kandidatūrai.
- Vertikalūs - tuo požiūriu, kad vienas subjektas turi reikalavimo teisę, kitokią veikimo galimybe nei kiti subjektai, pvz. seimas turi teisę reikalauti, kad vyriausybė ar ministras atsiskaitytų už savo veiklą. Seimo narių grupė gal pateikti interpeliaciją ministrui, t.y. tokį reikalavimą kurio grasinama, kad bus nepasitikėjimas, jei ministras nepaaiškins tinkamo sprendimo priėmimo priežasčių ar kito objektyvaus paaiškinimo. Ministerijų ir vyriausybės santykiai yra vertikalūs, tuo požiūriu, kad vyriausybė koordinuoja ministerijų veiklą, kiekvienas ministerijai vadovaujantis ministras yra tiesiogiai pavaldus MP. Labai retai konstitucinės normos apibūdina dviejų subjektų santykį taip vienareikšmiškai, kai taip daro 96 str. 2 d.: ”Ministrai, vadovaudami jiems pavestoms valdymo sritims, atsakingi Seimui, Respublikos Prezidentui ir tiesiogiai pavaldūs Ministrui Pirmininkui.“
Konstitucinių santykių grupavimas pagal tai, ar atitinka konstitucinį reguliavimą:
- Savo esme konstituciniai
2. Antikonstituciniai
Konstitucinių santykių grupavimas pagal trukmę:
- Terminuoti santykiai – atsiranda, kai Prezidentas padeda atstatydinusiai Vyriausybei laikinai eiti pareigas, kol bus suformuota nauja. (153 str.: „Kai ši Lietuvos Respublikos Konstitucija bus priimta referendumu, Lietuvos Respublikos Seimas iki 1993 metų spalio 25 dienos 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma gali pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos nuostatas, kurios yra 47, 55, 56 straipsniuose, 58 straipsnio antrosios dalies 2 punkte, 65, 68, 69 straipsniuose, 84 straipsnio 11 ir 12 punktuose, 87 straipsnio pirmojoje dalyje, 96, 103, 118 straipsniuose, 119 straipsnio ketvirtojoje dalyje.“
- Ypatingi terminuoti santykiai – kurie gali atsirasti, kai KT nutarime nustato, kad įstatymas, pripažįstamas prieštaraujančiu Konstitucijai, dar kurį laiką gali būti taikomas, nes KT nutarimas TAR‘e turi būti skelbiamas praėjus kažkiek laiko.
- Reguliariai pasikartojantys – pvz.: KT trečdalio rotacija, Seimo perrinkimas kas 4 metai.
Konstitucinių santykių grupavimas pagal reguliavimo laipsnį ir šaltinį:
- Kurie reguliuojami aiškių konstitucinių normų, jų turinys labai aiškus. Pvz. santykiai, susiję su visos vyriausybės tvirtinimu.
- Kurie reguliuojami konstitucinių tradicijų ir precedentų, kai nėra jokių aiškių konstitucinių normų ir nėra aiškaus konstitucinio principo. Pvz. LR Prezidento metinio pranešimo seime darymas, neaiškus jo turinys, apimtis, struktūra ir pnš.
- Kurie yra unikalūs ir tam tikrą laiką nereguliuojami. Pvz. praeitų metų pabaigoje susiklostė, kai patvirtinus visus ministrus, prezidentas turėjo išleisti dekretą, kuriame patvirtinti visos vyriausybės sudėtį, likus kelioms dienoms, paaiškėjo, kad prezidentė patvirtino nepilnos vyriausybės sudėtį. Kitas pvz. KT nagrinėdamas nuosavybės teisių atkūrimą (restituciją) pažymėjo kad įstatymo leidėjas negali reguliuoti tokių administracinių teisinių santykių, modeliuodamas trijų subjektų tarpusavio santykį, kuriame dalyvauja savininkas, kuris prarado nuosavybę, buto nuomininkas, kuris apsigyveno sovietiniu laikotarpiu ir LR, kuri prarado savo teisnumą ir veiksnumą. Pagal KT turi būti reguliuojamas santykis tarpo buvusio savininko ir LR. Santykis tarp buto nuomininko ir LR. Negali būti supriešintas buvęs savininkas ir nuomininkas.
Konstituciniams teisiniams santykiams atsirasti reikia tam tikrų sąlygų:
- Konstitucinės teisės normos (kurioje būtų reglamentuotas konstitucinis teisinis santykis),
- Konstitucinio teisinio santykio dalyvis turi turėti subjektiškumo požymių, arba, kitaip tariant, turi būti konstitucinių teisinių santykių subjektu,
- Būtinas juridinis faktas.
Teisinių santykių objektas:
Tai įvairios materialinės ir nematerialinės vertybės, dėl kurių kyla teisiniai santykiai.
Konstitucinių teisinių santykių objektas:
Socialinės vertybės, įtvirtintos Konstitucijoje ir konstitucinėje jurisprudencijoje, kaip antai prigimtinės žmogaus teisės ir laisvės, Tautos ir valstybės suverenitetas, demokratija, politinis pliuralizmas, daugiapartiškumas ir kt. Neabejotina, kad didelė
dalis konstitucinių teisinių santykių yra susiję su šalies politinės sistemos funkcionavimo pagrindais.
KT teisinių santykių subjektas gali būti:
- Individualus – kiekvienas prigimtinių žmogaus teisių turėtojas.
- Kolegialus – organizacija.
Politinės partijos steigimas susijęs su abejomis situacijomis: 35 str.: „Piliečiams laiduojama teisė laisvai vienytis į bendrijas, politines partijas ar asociacijas, jei šių tikslai ir veikla nėra priešingi Konstitucijai ir įstatymams.“