Mõisted Flashcards
(104 cards)
Demokraatia
Valitsemisvorm, kus võim kuulub rahvale. Selle põhimõtted hõlmavad rahva osalust otsustes, vabade ja õigete valimiste korraldamist, sõna- ja ajakirjandusvabadust, õigusriigi põhimõtteid ning võimude lahusust (seadusandlik, täidesaatev ja kohtuvõim).
Diktatuur
Valitsemisvorm, kus kogu võim on koondunud ühe isiku või kitsa grupi (nt partei, sõjaväe või eliidi) kätte ning rahval puudub reaalne poliitiline mõju. Piiratakse kodanike õigusi ja vabadusi, sealhulgas sõna-, ajakirjandus- ja kogunemisvabadust.
Glasnost
Nõukogude Liidu juhi Mihhail Gorbatšovi algatatud reformipoliitika osa 1980. aastate teisel poolel. Eesmärk oli suurendada ühiskonna avatust, lubada vabamat ajakirjandust ja vähendada tsensuuri.
Perestroika
Mihhail Gorbatšovi algatatud reformiprogramm Nõukogude Liidus 1980. aastate teisel poolel, mille eesmärk oli majanduse ja poliitilise süsteemi ümberkorraldamine ja liberaliseeerimine (ettevõtete suurem iseseisvus, erasektori arendamine).
Parlamentarism
Valitsemisvorm, kus seadusandlik võim kuulub parlamendile ja valitsus sõltub parlamendi toetusest. Parlamentarismi iseloomustab võimude lahusus, kus täidesaatev võim (valitsus) vastutab parlamendi ees ning võib selle usaldushääletuse kaotuse korral tagasi astuda.
Autoritaarne
Võimule pimesi alistumist nõudev
Autoritaarne diktatuur
Autoritaarne diktatuur on valitsemisvorm, kus kogu võim on koondunud ühe isiku või kitsa eliidi kätte, ilma demokraatliku kontrolli ja rahva osaluseta poliitikas. Piiratud kodanike õigused, opositsioon maha surutud ning meedia ja ühiskondlik elu allutatud riigi kontrollile. (K.Päts Eestis 1934-1940)
Balti kett
Baltimaade rahvarinnete korraldatud suur protestiaktsioon 23.august 1989.a (MRP 50.aastapäev) katkematu inimkett (2 milj. in) Tallinnast Vilniusesse, mille eesmärgiks oli demonstreerida maailmale baltimaade vabadustahet.
Demokraatia
Valitsemisvorm, kus võim kuulub rahvale. Seda iseloomustavad vabad valimised, õigusriik, sõnavabadus ja mitmeparteisüsteem. Rahvas osaleb riigi juhtimises kas otse või valitud esindajate kaudu.
Desarmeerimine
Sõjalise relvastuse vähendamine või kaotamine
Diktatuur
Valitsemisvorm, kus kogu võim on koondunud ühe isiku või väikese grupi kätte, kes valitsevad ilma rahva valimise või demokraatlike protsessideta.
Diskrimineerimine
Ebavõrdse kohtlemise rakendamist teatud isikute või rühmade suhtes nende soo, vanuse, rassi, rahvuse, usutunnistuse, seksuaalse orientatsiooni, puude või muu eripära alusel.
Dissident
Teisitimõleja, vastupanu liikumise osaleja
Euroopa Liit
EL on majanduslik ja poliitiline liit, mis ühendab 27 Euroopa riiki eesmärgiga edendada majanduslikku koostööd, poliitilist ühtsust ja turvalisust.
Genotsiid
Inimeste massiline hävitamine rassilistel, rahvuslikel, usulistel vm tunnustel. See võib hõlmata tapmisi, küüditamisi, türanniat, kultuurilise ja usulise identiteedi hävitamist, orjusesse langetamist või muid tekitatud kannatusi.
Globaalprobleemid
ülemaailmsed probleemid - kliima, vaesus ja ebavõrdsus, loodusvarade vähenemine, rahutused ja konfliktid, globaalne tervishoid.
Heaoluühiskond
Ühiskond, kus riik tagab oma kodanike heaolu, pakkudes neile sotsiaalseid teenuseid ja kaitset, et rahuldada nende põhivajadusi. See hõlmab haridust, tervishoidu, sotsiaalkindlustust, eluaset ja töövõimalusi, et tagada kõigile inimestele elatustase ja elukvaliteet.
Idaplokk
NSV Liit, tema sõltlasriigid ja kommunistlikud liitlased nt Poolat, Tšehhoslovakkiat, Ungarit, Rumeeniat, Bulgaaria, Ida-Saksamaad, Eestit, Lätit, Leedut.
Ideoloogia
Poliitiline õpetus - kogum ideid, uskumusi ja väärtusi, mis kujundavad inimeste mõtteviisi, tegevust ja poliitikat.
Industrialiseerimine
Suurtööstuse eelisarendamine - tehaste rajamist, tehnoloogia ja masinate kasutuselevõttu
Inflatsioon
Raha väärtuse langus, hindade tõus
Infoühiskond
Ühiskond, kus info ja teadmine on peamine majanduslik ressurss. Selle iseloomustuseks on tehnoloogia ja interneti laialdane kasutamine, samuti kiire teabevahetus, mis mõjutab kõiki eluvaldkondi, sealhulgas töö, hariduse ja meelelahutuse valdkonda.
Isikukultus
Liidri, enamastiriigipea tõstmine teistest kõrgemale; tema arvele kirjutatakse riigi või partei kõik saavutused, kuid mitte ebaõnnestumised. (Stalin, Hitler)
Kapitalism
Majandussüsteem, kus tootmisvahendid on eraomandis ja eesmärk on kasumi teenimine, põhinedes turumajandusel. Tootmisotsuseid juhivad turg ja konkurents.