Monogenic diseases Flashcards
(42 cards)
Hvad er definitionen af en variant?
Position i genomet, hvor vi ikke deler det sammen DNA, kan varierer i størrelse til store og til SNP
Hvordan er monogenetiske sygdomme karakteriseret?
At der er en stærk sjælden variant (mutation) som giver sygdommen.
Den leder til i et stort stamtræ et mønster af nedarvning
Den nedarves ifølge Mendelians love.
Den kan være dominant, recessiv eller X-linket
Definer allele heterogenitet
At forskellige varianter i samme gen giver en bestemt fænotype
Definer locus heterogenitet
To eller flere forskellige gener (loci) giver en bestemt fænotype.
Definer Gain-of-function (GOF)
Når en variant leder til produktion af for meget af et protein.
Når en variant gør at proteinet produceres på det forkerte tidspunkt i det forkerte væv.
Eller hvis en variant gør at et protein får nye funktioner.
Definer Loss-of-function (LOF)
Når en variant leder til produktion af for lidt af et protein eller ingen.
Når en variant nedsætter eller resulterer i at et proteins normale funktion mistes.
At en variant medfører at strukturen af proteinet ændres eller ikke længere virker
Beskriv hvad dominant negativ effekt er
Det er når en mutation giver GOF men den er recessiv, hvor den dog stadig overstiger det for den normale kopi.
Beskriv hvad haplo insufficiency er
Når en mutation resulterer i loss-of-function, men at selvom personen kun er heterozygote, så bliver personen stadig syg, siges også bare at være dominant.
Det er svært at bestemme om en variant er en GOF, LOF eller en neutral variant, dog er der nogle typer af varianter der tilskrives LOF. Hvilke typer er dette?
Nonsense
Indels
Splice variants
Nonsense mediated decay
Hvilken type variant er nonsense mediated decay?
Er hvor der er noget RNA bliver fjernet.
Somme tider kan LOF være en fordel og dette kan udnyttes i medicinal industrien. Kom med et eksempel på hvordan man har udnyttet dette
Man opdagede at nogle mennesker havde en variant, som gjorde proteinet PCSK9 blev opreguleret, som er et protein der sætter sig på LDL receptoren så den ikke bliver recycled men i stedet nedbrudt, som gjorde at de var mere tilbøjelige til at få kardiovaskulære sygdomme. (GOF)
Man så også hos afrikanske nedarvningen at de havde en variant der resulterede i at PCSK9 var nedreguleret, som gjorde at de havde lav kolesterol. (LOF)
Dette kan udnyttes ved at blokkere PCSK9, som er molekylet der gør at receptoren nedbrydes.
Hvad er Mendels anden lov?
At alleler i forskellige loci deler sig uafhængigt af hinanden under meiosen.
Gælder Mendels 2. lov altid?
Nej hvis der er linkage mellem to loci deles de ikke uafhængigt men så deles de sammen
Hvordan definerer man at to loci er linket?
Ved at de deler sig oftere sammen end ved et tilfælde.
Beskriv graden af linkage
Er den genetiske distance for sandsynligheden for rekombination under meiosen.
Hvad vil en stor genetisk afstand ofte betyde?
Stor chance for cross-over.
Hvad vil en lille genetisk afstand ofte betyde?
At der ikke sker en cross-over og der derved ikke dannes rekombinante gameter.
Med hvilken enhed måler man genetisk afstand?
Ved centimorgan (cM)
Hvordan måler man genetisk afstand?
(Antallet af rokombinante kromosomer/total antal kromosomer) x 100
Hvad er den højeste genetisk afstand?
50 cM
Praktisk, hvordan finder man den genetisk afstand mellem to loci?
Man tager et stort stamtræ, hvor man vælger de to loci man vil kigge på, herefter tæller man de rekombinanter der er. Ved at tage hver enkelt loci en af gangen, vil man kunne bygge et genetisk kort.
Man kan både have et fysisk genetisk kort, som laves ud fra gen sekventering og så kan man have et genetisk kort som udarbejdet ved at se på stamtræer. Dog kan afstanden mellem loci, når man sammenligner de to kort, være forskellige. Forklar hvordan det kan lade sig gøre?
Når to alleler sidder tæt i det fysiske kort og lang fra hinanden i det genetiske kort er det fordi der er et hotspot for rekombination mellem de to alleler.
Hvis de to alleler sidder langt fra hinanden i det fysiske kort og tæt på hinanden i det genetiske kort er det for der er lav rekombination mellem de to alleler.
Hvis en familie kommer ind til genetisk rådgivning af en sygdom, hvornår kan man da lave en direkte test som f.eks. PCR.
Når man kender den patogene mutation
Hvis en familie kommer ind til genetisk rådgivning af en sygdom og man ikke kender den patogene mutation, hvordan rådgiver man dem da bedst?
Man ser på deres stamtræ og udregner derfra sandsynligheden for at deres barn har den patogene mutation.
Eller man kan lave en indirekte test, hvor man ser på et sygdoms-linket allel.