Nevroplastičnost in spomin Flashcards
Nevrodegenerative bolezni, nevroplastični odzivi in poškodbe živčnega sistema; sinaptični mehanizmi učenja in spomina, hipokampus in spominske shrambe, amnezija (36 cards)
Opiši različne vrste možganskih tumorjev in razloži razliko med enkapsuliranim ter infiltrativnim (difuznim) možganskim tumorjem.
Tumor je masa celic. 20% tumorjev je meningiomi (zrastjemo med temi tremi membranami). Vsi meningiomi so enkapsulirani tumorji - rastejo v svoji membrani. **
Enkapsulirane tumorje lahko tako easily najdemo na CT skenu, skoraj vedno so benigni ampak zaradi pritiska na neko področje imajo lahko vpliv na funkcije, ki so v tem delu možganov.
Infiltrativni tumoji so tisti, ki difuzivno rastejo v tkivu. Večinoma so maligni** (težko jih odstraniš, vsako tkivo ki ostane, lahko raste naprej). Glioma je možganski tumor, ki se razvije iz celic glij. Rastejo izredno hitro, infiltrativno in so na žalost najbolj pogosta oblika malignega tumorja.
10% možganskih tumorjev ne izvira iz možganov. Rastejo iz celic, ki jih po krvožilju prinese iz drugih bolnih delov telesa. Tem tumorjem pravimo metastatični (sekundarni); pri možganih jih veliko izvira v pljučih.
Neuorma je tumor, ki raste na živcu ali traktu
Opiši razliko med dvema tipa možganske kapi:
možganska krvavitev
možgansko-živčni ishemični dogodek
Kapi so nenadne motnje možgansko-živčnega sistema, ki povzročijo poškodbe možganov. Pogoste posledice kapi so amnezija, afazija, psihiatrične motnje, demenca, paraliza in koma.
Območje mrtvega ali umirajočega tkiva, ki ga povzroči kap, se imenuje infarkt. Okoli infarkta je disfunkcionalno območje ki ga imenujemo penumbra, ki kmalu po kapi navadno tudi umre (razen če je uspešna intervencija, na to se fokusira zdravljenje po kapi).
Možganska krvavitev: do te pride, ko v možganih poči možganska žila in potem se razliva kri po bližnjem možganskem tkivu in ga poškoduje. Počena anevrizma je pogost vzrok znotrajmožganskih krvavitev. Anevrizma je lokalna razširitev stene arterije ali vene, običajno aorte, ki nastane predvsem v oslabljenem delu stene. Do izbočenja pride zaradi oslabljene žilne stene. Anevrizma je lahko kongenitalna, posledica infekcije, strupov (izogibaj se čikom, alkoholu, hipertenzije).
Možgansko-živčni ishemični dogodek: je motnja v dovajanju krvi do nekega predela možganov. Trije glavni vzroki so tromboza, embolija in arteroskleroza. Velikokrat prizadane to področje hipokampusa.
Opiši dve različni vrsti zaprtih poškodb glave
50-60 miljonov ljudi letno občuti nekakšno poškodbo možganov; a ni nujno da kaj vstopi v glavo. Vzroki so udarnine (kontuzija; ko se možgani zabijejo v lobanjo; kri od take poškodbe se lahko akumulira v subduralni hematomi; poškodba je na drugi strani kot si se zabila), pretres. Lahko tudi bolj resno kot kroična travmatska encefalopatija (CTE -> ameriški nogomet, rugby, boks, …)-
Opiši dva različna tipa okužb možganov
Vstop mikroorganizmov se imenuje možgansko vnetje in posledična inflamacija se imenuje encefalitis. Najbolj pogosti sta bakterijska in virusna okužba.
Bakterije so pogost vzrok meningitisa (vnetje meningijev, 30% smrtnost). Sifilis je pogosta bakterijska okužba.
Virusne okužbe se delijo na dve skupini; ene ki imajo raje nevralna tkiva in tiste ki napadajo nevralna tkiva a nimajo preference. Steklina > rada nevralna tkiva (na srečo traja ne mesec tko da imaš čas da se cepiš vmes). Drugi pogosti so mumps in herpes (nimajo specifično nevralnih tkiv radi).
Opiši tri različne vrste nevrotoksinov
Težke kovine -> lahko povzročijo toksično psihozo
Preko zdravil -> npr. antipsihotiki (povzročili tardivno dikinezijo:gre za nehotne zgibke, najpogosteje v predelu glave in vratu)
Endogeni nevrotoksini -> npr. kortisol, nekateri nevrotransmitorji, …
Opiši simptome Downovega sindroma in kaj ga povzroči
Genetska je genetska motnja, ki nastane ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma med njimi: karakteristični fizični izgled, intelektualne motnje, zgodnji nastop Alzheimerjeve bolezni in drugo.
Razloži razliko med apoptozo in nekrozo
Apoptoza je eden od tipov programirane smrti; pomembno da eliminira ekstra nevrone. Veliko vzrokov, ki poškoduje možgane (tumor, kap, poškodbe, infekcije, toksini, …) te poškoduje tako, da aktivirajo apopotične programe.
Nekroza - pasivna celična smrt zaradi neke poškodbe
Včasih mislili da je vse nekrotično ampak dejansko celice če lahko zberejo dost virov, naredijo apoptozo (boljše prilagajanje saj ni vnetja okoli in tudi nobene škode bližnjim celicam ker je počasnejše).
Definiraj epilepsijo; opiši štiri pogoste tipe napadov; razmisli o možnih načinih zdravljenja.
Primarni simptomwh epilepsije je epileptični napad a niso vsi z napadi epileptični (napad je lahko posledica vročine, toksinov, …). Napadi morajo biti ponavljajoči. 0.8% populacije ima epilepsijo.
Motorični napad: tresenje, rigidnost, izguba ravnotežja in zavesti (večina NI motoričnih)
Epileptična avra -> nek namig pred napadom npr. misel, vonj, znan občutek, ….
Fokalni napad: niso vključeni celi možgani; so preprosti (primarno senzorični, motorični ali oboje) ali kompleksni (pogosto začnejo v temporalnih režnjih in tam ostanejo; cca 50% ima temporalno epilepsijo; delajo avtomatizme in se ne zavedajo kaj delajo)
Generalizirani napadi: vključujejo celotne možgane. Več tipov kot tonic-clonic (izguba zavesti); absence seizure…
Zdravljenje s protikonvulzanti, stimulacija vagusnega živca, transkranialna magnetska stimulacija, keto diet, …
Opiši simptome Parkinsonove bolezni in nekaj načinov zdravljenja
Parkinsonova bolezen prizadene 1-2% populacije starejših od 65 let in je kanček bolj pogosta pri moških. Prvi simptomi so blagi: manjše tresenje ali togost prstov ampak se skozi leta resno slabša. Najbolj pogosti simptomi popolnoma razvite bolezni so tresavica med ne-aktivnostjo (ne pa med spanjem), mišična togost, težave pri iniciaciji gibov, počasni gibi, togost obrazne mimike, motnje spanca, depresija in izguba vonja. Večina ima le blažje kognitivne motnje (in essence, these patients are thinking people trapped inside a body they can’t control :’( ), nekateri pa izkusijo hujše.
Vzrokov je več: možganska vnetja, kap, tumor, TBI, nevrotoksini, napake v genetskem zapisu, …večina je posledica interakcije večih genov in okoljskih faktorjev.
Parkinsonova bolezen je povezana z razširjeno degeneracijo, ki je najhujša v substantiji nigra (medmožgansko jedro, njeni nevroni preko nigrostriatne poti projecirajo v striatum bazalnih ganglijev). Navadno izloča dopamin, ki ga pa ne opazimo pri ljudeh s Parkinsonovo. Po avtopsijo so velikokrat prisotne grudice alpha-synukleina (protein).
Zdravljenje -> inekcije L-dopa (sinteza dopamina) a to ni dolgotrajna rešitev in tekom uporabe se zmanjša učinkovitost; deep brian stimulation subtalamičnega jedra (ampak lahko povzroči kognitivne, govorne in motorične stranske učinke, prav tako ne ustavi razvoja bolezni)
Opiši simptome Huntingtonove bolezni in opiši njeno genetsko osnovo
Je zelo redka bolezen in vedno povezana z napredno demenco.
Prvi znaki so povišana nemirnost, potem hitri in drzni gibi celotnih udov. Prav tako so prisotne psihiatrične in kognitivne motnje. Eventuelno motorične in kognitivne motnje postanejo tako hude, da bolniki ne morejo več nadzirati svojih bowels, ne morejo se več hraniti, prepoznati svoje prijatelje ali sorodnike. Zdravila ni. Smrt napoči 20 let po prvih simptomih.
Huntingtonova se prenaša iz generacije v generacijo z eno samo mutacijo gena za protein huntingtin. Mutacija povzroči, da se sestavni deli DNKA (adenin, citozin in gvanin) ponovijo večkrat kot kot bi se mogle.
Opiši simptome multiple skleroze in risk faktorjev za to
MS je progresivna bolezen, ki napade mielin aksonov v CŽS. Prvi simptomi se razvijejo v zgodnji odraslosti. Na začetku še ni tako opazno a kmalu degeneracija mielina povzroči disfunkcijo in degeneracijo aksonov. Zaradi tega se v veliko področji v CŽS razvije brazgotinasto tkivo (skleroza - otrditev).
MS razumemo kot avtoimuno bolezen.
V MS ni re-mielinezacije aksonov (kar delajo ponavadi oligodentrociti- glia celice) saj so motnje v oligodentrocitih.
Diagnosticiranje MS je navadno narejeno z MRI-jem. Pogosti simpotomi napredne MS so: težave z vidno zaznavo, zmanjšana mišična masa, odrevenelost, tresenje, ataksija, in pri nekaterih tudi kognitivne in čustvene motnje.
Bolj pogosto je pri ženskah.
Vzroki/risk factors: ne tok genetski, pri belcih višja verjetnost, pomanjkanje vitamina D, v bolj hladnih področjih več, kajenje cigaret, …
Zdravljenje: le delno z imunomodulatornimi zdravili
Opiši simptome Alzheimerjeve bolezni in evauliraj amyloidno hipotezo
Alzheimerjeva bolezen je progresivna nevrološka motnja, ki povzroči zmanjšanje možganov (atrofija) in odmiranje možganskih celic. Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok za demenco - nenehno upadanje razmišljanja, vedenjskih in socialnih veščin, ki vpliva na človekovo sposobnost samostojnega delovanja.
Alzheimerjeva bolezen je najbolj pogost vzrok demence v starejših in trenutno jo ima okoli 50 miljonov ljudi, verjetnost višja (lahko pojavi že pri 40). Obstajajo tri faze:
- preklinična faza (patološke spremmbe možganov brez vedenjskih ali kognitivnih simptomov)
- prodromalna faza (blažje kognitivne motnje)
- faza demence (progresivna izguba spomina, težave s pozornostjo, spremembe v osebnosti kar vodi v zmedenost, razdražljivost, ankcioznost in motnje govora in na koncu so že preprosti odzivi kot požiranje in nadziranje mehurja težavni). Alzheimereva bolezen je terminalna bolezen.
Tri značilne nevropatološke značilnosti bolezni so izguba/odmiranje nevronov, nevrofibrilarni vozli (neurofibrilary tangles) - nitasti vozli tau proteina v nevralni citoplazmi (naloga tau proteina je ohranjanje strukture nevronov).
Amiloidni plaki (plaque) so skupki brazgotinastega tkiva (v zelo majhni količini pri zdravih, veliko več pri Alzheimerju). Trenutno predpostavljajo, da so amiloidni plaki primarni simptom bolezni (povzročijo vse ostale simptome). ‘
Nevrofibrilarni vozli so bolj pogosti v medialnem temporalnem režnju (entorhinal korteks, amigdala, hipokampus) ki so povezani s spominom. V možganih Alzehimerjevih bolnikov so našli spremembe v nekaterih proteinih in propadanje nevronov na področjih, kot
je medialni temporalni reženj (hipokampus, amigdala oz. strukture, ki imajo pomembno vlogo pri spominu), inferiorno temporalni korteks, posteriorno parietalni korteks in prefrontalni korteks (območja, ki upravljajo s kompleksnimi kognitivnimi funkcijami). Alzheimerjeva ima
velik genetski faktor. Zdravil ni, zdravljenje je simptomatsko – zgolj lajšanje simptomov (npr. blokatorji encimov acetilholinsteraz, antidepresivi)
Primerjaj nevralno regeneracijo v CŽS in v PŽS
Regeneracija živčevja - ponovna rast poškodovanih nevronov - pri sesalcih in drugih višjih vretenčarjih ne poteka tako uspešno kot pri večini nevretenčarjev in nižjih vretenčarjih. Zmožnost natančne rasti aksonov, ki jo višji vretenčarji posedujejo med razvojem, se večinoma izgubi, ko dosežejo zrelost. Regeneracija aksonov je skoraj nična v osrednjem živčevju odraslih sesalcev. Ko regeneracija aksonov vendarle nastopi, običajno zahteva zelo specifične pogoje.
V perifernem živčevju sesalcev regeneracija od poškodovanega živca običajno začne 2 ali 3 dni po poškodbi aksona, ko so se oblikovali novi rastni konici. Kaj se zgodi nato, je odvisno od narave poškodbe; obstajajo tri možnosti. Prva, če ostanejo prvotne mielinske ovojnice Schwannovih celic nedotaknjene, regenerirajoči periferni aksoni zrastejo skozi njih do svojih prvotnih ciljev s hitrostjo nekaj milimetrov na dan. Druga, če je periferni živec prerezan in se konca ločita za nekaj milimetrov, se regenerirajoče konice aksonov pogosto vpijejo v napačne ovojnice in jih usmerjajo k napačnim ciljem; zato je pogosto težko povrniti usklajeno uporabo okončine, prizadete zaradi poškodbe živca, tudi če je bila regeneracija obsežna. In tretja, če se konci prerezanega perifernega živca močno razmaknejo ali če je dolg odsek živca poškodovan, morda ne bo smiselne regeneracije; konice regenerirajočih aksonov rastejo v zmedenem nizu okoli proximalnega debla. Te tri vzorce regeneracije perifernega živca pri sesalcih ponazarja slika 10.16.
Zakaj regenerirajo nevroni perifernega živčevja sesalcev, ne pa tudi nevroni osrednjega živčevja sesalcev? Očiten odgovor je, da so odrasli nevroni perifernega živčevja inherentno sposobni regeneracije, medtem ko nevroni odraslega osrednjega živčevja tega niso. Vendar se je izkazalo, da je ta odgovor le delno pravilen. Nekateri nevroni osrednjega živčevja so sposobni regeneracije, če so presajeni v periferno živčevje, medtem ko nekateri nevroni perifernega živčevja niso sposobni regeneracije, če so presajeni v osrednje živčevje. Očitno nekaj v okolju perifernega živčevja spodbuja regeneracijo, medtem ko nekaj v okolju osrednjega živčevja tega ne počne. Schwannove celice se zdijo kot eden od faktorjev.
Schwannove celice, ki mielinizirajo aksoni perifernega živčevja, odstranjujejo ostanke in brazgotinsko tkivo, ki nastaneta zaradi degeneracije, se množijo za tvorbo dodatnih Schwannovih celic in spodbujajo regeneracijo v perifernem živčevju sesalcev tako, da proizvajajo nevrotrofične faktorje in tvorijo fizične poti za vodenje regeneracije aksonov. Nasprotno oligodendrociti, ki mielinizirajo aksoni osrednjega živčevja, ne odstranjujejo ostankov ali spodbujajo ali usmerjajo regeneracije; dejansko sproščajo faktorje, ki aktivno blokirajo regeneracijo. Poleg tega astrociti v osrednjem živčevju po poškodbi tvorijo glijski šiv, ki predstavlja fizično oviro za regeneracijo aksonov in prav tako aktivno sprošča zaviralce rasti aksonov.
Ko akson degenerira, se iz zdravih sosednjih aksonov razrastejo veje aksona in se povežejo na mestih, ki jih je zapustil degeneriran akson; to imenujemo** kolateralno brstenje**. Kolateralni poganjki se lahko razvijejo iz terminalnih vej aksona ali nodusov Ranvier na sosednjih nevronih. Kolateralno brstenje je prikazano na sliki 10.17.
Opiši pet specifičnih testov spomina, ki so jih uporabili pri pacientu H.M.
-
DIGIT-SPAN 1 1 TEST
Nesposobnost H.M.-a, da bi oblikoval določene dolgoročne spomine, je bila objektivno prikazana s testom spomina številk + 1, klasičnim testom verbalnega dolgoročnega spomina. H.M. so prosili, naj ponovi 5 številk, ki so mu bile prebrane v intervalih 1 sekunde. Zaporedje je ponovil pravilno. V naslednjem preizkusu so iste 5 številke predstavljene v istem zaporedju z dodano 1 novo številko na koncu. To isto 6-številčno zaporedje je bilo nekajkrat predstavljeno, dokler ga ni pravilno ponovil, nato pa je bila na koncu dodana še ena številka, in tako naprej. Po 25 preizkusih H.M. ni uspelo ponoviti 8-številčnega zaporedja. Večina ljudi lahko pravilno ponovi približno 15 številk po 25 preizkusih testa številk + 1 - ** BLOCK-TAPPING TEST**
H.M. je imel globalno amnezijo - amnezijo za informacije, predstavljene v vseh čutnih modalnostih. Milner (1971) je pokazal, da H.M.-ova amnezija ni bila omejena na verbalni material, tako da je ocenil njegovo uspešnost na testu blokiranja. Na plošči pred H.M. je bilo razporejenih 9 blokov, in prosili so ga, naj opazuje nevropsihologa, kako se dotakne zaporedja teh blokov, in nato ponovi isto zaporedje dotikov. Medtem ko ima tipična oseba blokirno številko 6, se H.M. ni mogel naučiti pravilno dotakniti zaporedja 6 blokov - tudi ko je bilo isto zaporedje ponovljeno 12-krat. - ** MIRROR-DRAWING TEST**
Prvi znak, da H.M.-ova anterogradna amnezija ni zajemala vseh dolgoročnih spominov, je prišel iz rezultatov testa risanja v zrcalu (glej Milner, 1965). H.M.-ova naloga je bila, da z gledanjem svoje roke v zrcalu nariše črto znotraj meja cilja v obliki zvezde. H.M. so prosili, naj sledi zvezdi 10-krat na vsak od 3 zaporednih dni, in zabeleženo je bilo število krat, ko je na vsakem preizkusu prekoračil meje. Kot prikazuje slika 11.2, se je H.M.-ova uspešnost izboljšala v 3 dneh, kar kaže na zadrževanje naloge. Kljub izboljšani uspešnosti si H.M. ni mogel spomniti, da je že kdaj opravil to nalogo. - ** INCOMPLETE-PICTURES TEST**
Odkritje, da je H.M. sposoben oblikovati dolgoročne spomine za risanje v zrcalu, je nakazovalo, da so senzorično-motorične naloge izjema od njegove nesposobnosti oblikovanja dolgoročnih spominov. Vendar je to stališče izzvala predstavitev, da je H.M. sposoben oblikovati nove dolgoročne spomine za test nepopolnih slik - nesenorični test spomina, ki uporablja pet nizov fragmentiranih risb. Vsak niz vsebuje risbe istih 20 predmetov, vendar se nizi razlikujejo po stopnji njihove popolnosti: Niz 1 vsebuje najbolj fragmentirane risbe, niz 5 pa popolne risbe. Oseba je prosila, naj identificira 20 predmetov iz najbolj fragmentiranega niza (niz 1); nato se ti predmeti, ki niso bili prepoznani, predstavijo v svojih različicah niza 2, in tako naprej, dokler niso bili identificirani vsi 20 predmetov. Slika 11.3 prikazuje H.M.-ovo uspešnost na tem testu in njegovo izboljšano uspešnost 1 uro kasneje (Milner et al., 1968). Kljub izboljšani uspešnosti si H.M. ni mogel spomniti, da je že kdaj opravil to nalogo. - ** PAVLOVIAN CONDITIONING**
H.M. se je naučil nalogo Pavlovskega pogojevanja pomežika, čeprav z nekoliko počasnejšim tempom ). Zvok je bil predvajan tik preden mu je bila dana sapica zraka v oko; te preizkuse so ponavljali, dokler zvok sam ni sprožil trepetanja očesa. Dve leti kasneje je H.M. ohranil to pogojevano odziv skoraj popolnoma, čeprav se ni imel zavedanja usposabljanj
Opiši tri večja znanstvena odkritja, ki izhajajo iz primera pacienta H.M.
Prvič, s prikazom, da imajo medialni temporalni režnji posebno pomembno vlogo pri spominu, je H.M.-ov primer izzval takrat prevladujoče mnenje, da so funkcije spomina razpršene in enakovredno razporejene po celotnih možganih. S tem je H.M.-ov primer obnovil prizadevanja za povezovanje posameznih možganskih struktur s specifičnimi spominskimi procesi; zlasti je H.M.-ov primer sprožil obsežen raziskovalni napor, usmerjen v pojasnjevanje spominskih funkcij hipokampusa in drugih struktur medialnih temporalnih režnjev.
Drugič, odkritje, da bilateralna lobektomija medialnih temporalnih režnjev odpravi H.M.-ovo sposobnost oblikovanja določenih vrst dolgoročnih spominov, ne da bi motila njegovo uspešnost pri testih kratkoročnega spomina ali oddaljenega spomina (spomina na izkušnje iz daljne preteklosti), je podprlo teorijo, da obstajajo različni načini shranjevanja za kratkoročni, dolgoročni in oddaljeni spomin. H.M.-ov poseben problem se je zdel težava pri konsolidaciji spomina (prevodu kratkoročnih spominov v dolgoročne spomine).
Tretjič, H.M.-ov primer je bil prvi, ki je razkril, da lahko amnezija bolnik trdi, da nima spomina na prejšnjo izkušnjo, hkrati pa pokaže spomin nanjo z izboljšano uspešnostjo (npr. pri testih risanja v zrcalu in testih nepopolnih slik). To odkritje je pripeljalo do ustvarjanja dveh ločenih kategorij dolgoročnih spominov: Zavestni dolgoročni spomini so postali znani kot eksplicitni spomini, dolgoročni spomini, ki jih izboljšana testna uspešnost kaže brez zavestne zavesti, pa so postali znani kot implicitni spomini. Kot boste kmalu izvedeli, je ta razlikovanje splošnega pomena: Veliko ljudi z amnezijo izgubi sposobnost oblikovanja eksplicitnih spominov, medtem ko ohranijo sposobnost oblikovanja implicitnih spominov.
Opiši kako so raziskave amnezije medialnega temporalnega režnja doprinesle k našemu razumevanju učenja in spomina
Raziskave o amneziji medialnih temporalnih režnjev so pokazale, da težava H.M.-a pri oblikovanju zavestnih dolgoročnih spominov, ob ohranjeni sposobnosti oblikovanja nezavednih dolgoročnih spominov na iste izkušnje, ni edinstvena zanj. Ta težava se je izkazala za simptom amnezije medialnih temporalnih režnjev, prav tako kot pri mnogih drugih amnezijah. Posledično ima ocena nezavednih dolgoročnih spominov pomembno vlogo pri študiji človeškega spomina. Testi, ki ocenjujejo nezavedni spomin, se imenujejo testi ponovnega spodbujanja. Primeri takšnih testov so test nepopolnih slik in naloge risanja v zrcalu, vendar so testi ponovnega spodbujanja, ki vključujejo spomin na besede, pogostejši. Udeležence na začetku prosijo, naj pregledajo seznam besed; niso jim naročili, naj se česa naučijo ali kaj zapomnijo. Kasneje jim pokažejo serijo fragmentov (npr. _ O B _ _ E R) besed iz izvirnega seznama in jih preprosto prosijo, naj jih dokončajo. Kontrolne osebe, ki so videle izvirne besede, se dobro odrežejo. Presenetljivo je, da udeleženci z amnezijo pogosto dobro opravljajo, čeprav se ne spomnijo eksplicitno, da so videli izvirni seznam. ( Mimogrede, pravilni odgovor na primer testa ponovnega spodbujanja je “rak.”)
Odkritje, da obstajata dva sistema spomina - eksplicitni in implicitni - postavlja pomembno vprašanje: Zakaj imamo dva vzporedna sistema spomina, enega zavestnega (eksplicitnega) in drugega nezavednega (implicitnega)? Predpostavljamo, da je nezavedni sistem bil prvi, ki se je razvil, ker je preprostejši (ne vključuje zavesti), zato je vprašanje dejansko to: Kje je prednost v imetju drugega, zavestnega sistema?
Poglejmo si dva eksperimenta: eden s pacienti z amnezijo in eden s pacienti z amnezijo medenih temporalnih režnjev. Ta dva eksperimenta nakazujeta, da je odgovor “prilagodljivost”. V obeh eksperimentih so amneziki osvojili nalogo implicitnega učenja tako dobro kot kontrolne osebe; vendar, če so jih prosili, naj svoje nezavedno znanje uporabijo na drugačen način ali v drugačnem kontekstu, so popolnoma odpovedali. Predpostavljamo, da je evolucija eksplicitnih sistemov spomina omogočila prilagodljivo uporabo informacij.
Razloži razliko med semantičnih in epizodičnih spominom
H.M. je bil sposoben oblikovati zelo malo novih eksplicitnih spominov. Vendar pa večina ljudi z amnezijo medialnih temporalnih režnjev kaže manj popolne spominske primanjkljaje. Raziskave teh amnezikov so ugotovile, da se eksplicitni spomini delijo na dve kategoriji in da imajo mnogi od teh amnezikov veliko več težav z eno kategorijo kot z drugo.
Ekplicitni spomin se deli na semantični in epizodični spomin . Semantični spomini so eksplicitni spomini za splošna dejstva ali informacije; episodični spomini so eksplicitni spomini za posebne trenutke (epizode) v življenju posameznika. Ljudje z amnezijo medialnih temporalnih režnjev imajo posebne težave z episodičnimi spomini. Drugače povedano, imajo težave s spominjanjem specifičnih dogodkov iz svojega življenja, čeprav je njihov spomin na splošne informacije pogosto normalen. Čeprav si ne morejo zapomniti, da so imeli zajtrk s starim prijateljem zjutraj ali pa so šli v nov film popoldne, se pogosto spomnijo jezika, ki so ga naučili, svetovnih dogodkov in stvari, ki so se jih naučili v šoli.
Endel Tulving je bil pomemben raziskovalec semantično-epizodične dikotomije. Epizodični spomin (imenovan tudi avtobiografski spomin) so primerjali z mentalnim potovanjem nazaj v času in doživljanjem lastne preteklosti. Vargha-Khadem in kolegi (1997) so spremljali zorenje treh pacientov z amnezijo medialnih temporalnih režnjev, ki so doživeli poškodbe bilateralnih medialnih temporalnih režnjev že v zgodnjem življenju. Presenetljivo, čeprav se niso mogli spomniti veliko izkušenj iz svojega vsakdanjega življenja (epizodični spomin), so napredovali skozi osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje ter pridobili razumne ravni jezikovnih sposobnosti in dejanskega znanja (semantični spomin). Kljub akademskemu uspehu se njihov episodični spomin ni izboljšal.
Težko je opaziti primanjkljaje episodičnega spomina, celo ko so primanjkljaji izjemni. To se zgodi delno zato, ker nevropsihologi običajno nimajo načina, da bi izvedeli resnične dogodke v pacientovem življenju, delno pa zato, ker postanejo pacienti zelo učinkoviti pri podajanju semantičnih odgovorov na episodična vprašanja. Naslednja parafrazirana izmenjava prikazuje, zakaj nevropsihologi težko opazijo težave z episodičnim spominom.
Opiši dva dokaza, ki podpirata idejo, da lahko selektivna hipokampalna disfunkcija povzroči medialno temporalno amnezijo
1) Pri predhodni globalni amneziji (nenadni začetek brez očitnega vzroka pri sicer normalnih odraslih; pojavi huda anterogradna in zmerna retrogradna amnezija za ekplicitne epizodične spomine) so učinki le začasni (4-6 ur). Nenaden začetek prehodne globalne amnezije nakazuje, da jih povzroča možganska kap; vendar pa do nedavnega ni bilo mogoče povezati nobene možganske patologije s to motnjo.
2) V zadnjih letih so raziskovalci identificirali nepravilnosti v področju CA1 hipokampusa. Časovni potek teh nepravilnosti, ki se običajno ne kažejo takoj po začetku napada in se običajno izzvenijo deset dni pozneje, nakazuje na poškodbe zaradi ishemije
Opiši etiologijo in simptome amnezija Korsakoffovega sindroma
Obdukcija običajno razkriva lezije v medialnem diencefalonu (medialni talamus in medialni hipotalamus) ter difuzno poškodbo drugih možganskih struktur, predvsem neokorteksa, hipokampusa in možganov.
Amnezija pri Korsakoffovem sindromu je v nekaterih pogledih podobna amneziji medialnega temporalnega režnja. Na primer, v zgodnjih fazah motnje je najbolj izrazita anterogradna amnezija za eksplicitne epizodične spomine. Vendar pa se s potekom motnje razvije tudi retrogradna amnezija, ki se lahko končno razteza nazaj v otroštvo. Primanjkljaji v implicitnem spominu so odvisni od uporabljenega testa, vendar so na splošno manj izraziti kot pri eksplicitnem spominu.
Opiši kako so simptomi Alzheimerja povezani z amenzijo
Alzheimerjeva bolezen je še en pogost vzrok za amnezijo. Prvi znak Alzheimerjeve bolezni je pogosto blago poslabšanje spomina. Vendar pa je motnja progresivna: sčasoma se razvije demenca in postane tako huda, da pacient ni zmožen niti enostavnih dejavnosti (npr. jesti, govoriti, prepoznati zakonca ali nadzorovati mehurja). Alzheimerjeva bolezen je neozdravljiva.
Prizadevanja za razumevanje nevronske osnove amnezije pri Alzheimerjevi bolezni so se osredotočila na predemenčne bolnike s to boleznijo (bolnike s Alzheimerjevo boleznijo, ki še niso razvili demence). Spominske pomanjkljivosti teh bolnikov so bolj splošne kot tiste, povezane z poškodbami medialnih temporalnih režnjev, poškodbami medialnega dienkefalona ali Korsakoffovim sindromom. Poleg velikih pomanjkljivosti v anterogradnem in retrogradnem spominu na eksplicitne naloge predemenčni bolniki s Alzheimerjevo boleznijo pogosto kažejo pomanjkljivosti v kratkoročnem spominu in nekaterih vrstah implicitnega spomina: njihov implicitni spomin za verbalno in zaznavno gradivo je pogosto pomanjkljiv, medtem ko njihov implicitni spomin za senzorimotorno učenje ni.
Raven acetilholina je močno zmanjšana v možganih bolnikov s Alzheimerjevo boleznijo. To zmanjšanje izhaja iz degeneracije bazalnega predela možganov (sredinskega območja tik nad hipotalamusom; glej Sliko 11.16), ki je glavni vir acetilholina v možganih. Ta ugotovitev, skupaj z ugotovitvijo, da lahko možganske kapi v območju bazalnega predela povzročijo amnezijo, je privedla do stališča, da je izčrpanost acetilholina vzrok za Alzheimerjevo amnezijo.
Čeprav lahko izčrpanost acetilholina zaradi poškodb bazalnega predela prispeva k amneziji pri Alzheimerjevi bolezni, to očitno ni edini dejavnik. Možganske poškodbe, povezane z Alzheimerjevo boleznijo, so izjemno razpršene, zajemajo veliko območij, vključno z medialnimi temporalnimi režnji in prednjim delom možganov, ki imata ključni vlogi pri spominu.
Kaj so posledice TBI na spomin
Koma (patološko stanje nezavesti), ki sledi hudi poškodbi glave, običajno traja nekaj sekund ali minut, v resnih primerih pa lahko traja tedne. Ko se pacientki povrne zavest, doživi obdobje zmedenosti. Žrtve zaprtih poškodb glave običajno nevropsihologi navadno ne testirajo dokler se obdobje zmedenosti ne konča, če jih sploh testirajo. Testiranje običajno pokaže, da ima bolnik trajno retrogradno amnezijo za dogodke, ki so pripeljali do udarca, in trajno anterogradno amnezijo za veliko dogodkov, ki so se zgodili med nadaljnjim obdobjem zmedenosti.
Anterogradne spominske pomanjkljivosti, ki sledijo zaprtim poškodbam glave, pogosto zmedejo prijatelje in sorodnike, ki so se pogovarjali s pacientom med obdobjem zmedenosti, na primer med obiskom v bolnišnici. Pacient se lahko zdi razmeroma luciden takrat, saj je kratkoročni spomin normalen, pozneje pa se ne spomni ničesar iz pogovora.
Slika 11.5 povzema učinke zaprte poškodbe glave na spomin. Opazimo, da je trajanje obdobja zmedenosti in antergradne amnezije običajno daljše od kome, ki je običajno daljša od obdobja retrogradne amnezije. Hujše poškodbe glave običajno povzročijo daljše kome, daljša obdobja zmedenosti in daljše obdobja amnezije. Na sliki 11.5 niso prikazani otoki spomina - preživeli spomini na posamezne dogodke, ki so se zgodili med obdobji, ko so bili drugi spomini izbrisani.
Opiši klasičen pogled na spominsko konsolidacijo. Kateri dokazi govorijo v prid te teorije? Primerjaj s trenutnim pogledom na konsolidacijo spomina.
Klasično stališče o konsolidaciji spomina, kot ga predlaga Hebbova teorija, trdi, da so spomini sprva shranjeni v kratkoročnem spominu s cirkuliranjem nevronske aktivnosti v zaprtih tokokrogih. Ti reverberantni vzorci nevronske aktivnosti so dovzetni za motnje, kot je poškodba glave, vendar sčasoma povzročijo strukturne spremembe v sinapsah, kar vodi v stabilno dolgoročno shranjevanje. Elektrokonvulzivni šok (ECS) je bil uporabljen za študij konsolidacije spomina, pri čemer je cilj izbrisati spomine, ki še niso prešli v strukturne spremembe. Študije, zlasti s pomočjo ECS, so nakazovale, da bi lahko bila konsolidacija spomina relativno kratkotrajna, vendar so različne raziskave našle dokaze za mnogo daljše gradijente retrogradne amnezije.
V nasprotju s tem klasičnim stališčem nedavne raziskave namigujejo, da konsolidacija spomina traja dolgo časa, morda celo nedoločeno. Obstaja naraščajoča odpornost trajnih spominov na motnje skozi življenje, saj vsaka aktivacija spomina prinese posodobitev in vzpostavitev dodatnih povezav z drugimi spomini, kar povečuje odpornost na motnje zaradi možganskega travmatičnega dogodka.
Primer H.M. je predstavljal dokaz o konsolidaciji spomina in nakazoval, da ima hipokampus pri tem posebno vlogo. Da bi pojasnila, zakaj je bil H.M.-ju moten le retrogradni spomin, pridobljen v nekaj letih pred njegovo operacijo, sta Scoville in Milner (1957) predlagala, da so spomini začasno shranjeni v hipokampusu, dokler jih ni mogoče prenesti v bolj stabilen kortikalni shranjevalni sistem. Ta teorija je postala znana kot standardna teorija konsolidacije ali teorija dvojne sledi (glej Clark & Maguire, 2016; Dudai, Karni, & Born, 2015; Moscovitch et al., 2016).
Danes je le malo privržencev standardni teoriji konsolidacije. Kot ste pravkar prebrali, je časovno razvrščena retrogradna amnezija značilnost številnih oblik človeške amnezije (npr. Alzheimerjeva amnezija, Korsakoffova amnezija), zato se zdi malo verjetno, da bi hipokampus igral posebno vlogo pri konsolidaciji. Zdi se, da je ob vsaki zavesti izkušnje hitro in redko zakodirana na razpršen način po hipokampusu in drugih vključenih strukturah.
Po mnenju Moscovitcha in kolegov (npr. Nadel in Moscovitch, 1997; Winocur in Moscovitch, 2011) ostajajo shranjeni spomini vse bolj odporni na motnje zaradi disfunkcije hipokampusa, saj se ob vsaki podobni izkušnji ali obnovitvi izvirnega spomina vzpostavi nov engram (sprememba v možganih, ki hrani spomin) in se poveže z izvirnim engramom. Z dodajanjem vsakega novega engrama se vidiki izvirnega spomina postopoma spreminjajo v semantični spomin, katerega shranjevanje manj temelji na hipokampusu in bolj na kortikalnih strukturah (glej Clarke & Maguire, 2016; Moscovitch et al., 2016). To olajša priklic spomina in izvirni engram naredi težje motljivega.
REKONSOLIDACIJA. Eden od teoretičnih konceptov, ki pritegnejo veliko pozornosti, je rekonsolidacija (glej Bonin & De Koninck, 2015). Hipoteza je, da je vsakič, ko se spomin vrne iz dolgoročnega spomina, začasno zadržan v nestabilnem kratkoročnem spominu, kjer je ponovno dovzeten za posttravmatsko amnezijo, dokler ni ponovno rekonstituiran. Zanimanje za proces rekonsolidacije izhaja iz več študij v 1960-ih, vendar je nato pojenjalo, dokler ni ključna študija Naderja, Schafeja in LeDouxa (2000) spet vzplamtela. Ti raziskovalci so podganam kmalu po tem, ko so morale spomniti pogojevanje s strahom, vbrizgali zaviralec sinteze beljakovin anizomicin v amigdale. Vbrizgavanje je povzročilo retrogradno amnezijo za pogojevanje s strahom, čeprav je bila izvirna pogojevalna seja potekala mnogo dni prej. Večina raziskav o rekonsolidaciji se je osredotočila na pogojevanje s strahom, vendar nekateri dokazi kažejo, da bi lahko bil pojav rekonsolidacije spomina splošen v živčnem sistemu (glej Bonin & De Koninck, 2015).
Opiši zamaknjen, ne-skladen test za opice in podgane
Nazadnje, sredi sedemdesetih let, več kot dve desetletji po prvih poročilih o izjemnem primeru H.M., je bil razvit živalski model njegove motnje. Bil je razglašen za velik preboj, ker je odprl nevroanatomijo amnezije medialnega temporalnega režnja za eksperimentalno preučevanje.
VERZIJA OPRAVLJANJA TESTA ODLOŽENEGA NEUJEMANJA VZORA PRI OPICAH. V ločenih laboratorijih sta Gaffan (1974) in Mishkin ter Delacour (1975) pokazala, da opice z bilateralnimi lobektomijami medialnega temporalnega režnja težave pri oblikovanju dolgoročnih spominov za predmete, s katerimi se srečajo v testu odloženega neujemanja vzorca. V tem testu je opica predstavljena z značilnim predmetom (vzorčnim predmetom), pod katerim najde hrano (npr. bananine pelete). Nato, po odloženem času, je opica predstavljena z dvema testnima predmetoma: vzorčnim predmetom in neznanim predmetom. Opica si mora zapomniti vzorčni predmet, da lahko izbere neznan predmet in dobi hrano, skrito pod njim. Pravilno izvedbo poskusa prikazuje slika 11.7.
Intaktne, dobro izurjene opice so pravilno opravile približno 90 odstotkov poskusov odloženega neujemanja vzorca, ko so bile ohranitveni intervali le nekaj minut ali manj. Nasprotno pa so opice z bilateralnimi lezijami medialnega temporalnega režnja imele velike težave pri prepoznavanju predmetov (glej sliko 11.8). Te pomanjkljivosti so modelirale tiste pri H.M. v ključnih pogledih. Na primer, zmogljivost opic je bila normalna pri odlogih nekaj sekund, vendar se je ob podaljšanih odlogih do nekaj minut zmanjšala na ravni blizu naključju, njihova zmogljivost pa je bila izjemno dovzetna za motnje zaradi motenj (glej Squire & Zola-Morgan, 1985). Dejansko so ljudje z amneziijo medialnega temporalnega režnja testirani na testu odloženega neujemanja vzorca - njihove nagrade so bile kovanci namesto rezin banane - in njihova zmogljivost se je odražala v zmogljivosti opic z enakimi poškodbami možganov.
Razvoj testa odloženega neujemanja vzorca za opice je omogočil preverjanje predpostavke, da je amnezija, ki izhaja iz poškodb medialnega temporalnega režnja, v celoti posledica poškodb hipokampusa - slika 11.9 prikazuje lokacije treh glavnih struktur temporalnega režnja v možganih opice: hipokampus, amigdala in sosednji medialni temporalni korteks. Vendar moramo preden razmislimo o tej pomembni smeri raziskovanja, preučiti še en pomemben metodološki razvoj: verzijo testa odloženega neujemanja vzorca pri podganah.
VERZIJA OPRAVLJANJA TESTA ODLOŽENEGA NEUJEMANJA VZORA PRI PODGANAH. Da bi razumeli, zakaj je razvoj verzije testa odloženega neujemanja vzorca pri podganah igral pomembno vlogo pri ocenjevanju posebne vloge poškodbe hipokampusa pri amneziji medialnega temporalnega režnja, preglejte sliko 11.10, ki prikazuje običajne metode izdelave lezij v hipokampu opic in podgan. Zaradi velikosti in lokacije hipokampusa je skoraj vse študije lezij hipokampusa pri opicah vključevalo aspiracijo (sesanje) velikih delov medialnega temporalnega korteksa poleg hipokampusa. Vendar je pri podganah tuje poškodbe, povezane z lezijami hipokampusa z aspiracijo, običajno omejene na majhno območje parietalesnega neokorteksa. Poleg tega je hipokampus podgane dovolj majhen, da ga je mogoče poškodovati elektrolitično ali z injekcijami intracerebralnih nevrotoksinov - metode, ki povzročajo manj tuje škode. Verzija testa odloženega neujemanja vzorca za podgane, ki najbolj spominja na tisto za opice, jo je razvil David Mumby s pomočjo aparature, imenovane Mumby box. Ta verzija testa za podgane je prikazana na sliki 11.11.
Prej je veljalo, da podgane ne morejo opravljati naloge tako kompleksno kot je potrebno za test odloženega neujemanja vzorca; slika 11.12 kaže drugače. Podgane se odrežejo skoraj tako dobro kot opice pri odlogih do 1 minute (Mumby, Pinel, & Wood, 1989).
Veljavnost verzije testa odloženega neujemanja vzorca pri podganah je bila potrjena s študijami učinkov lezij medialnega temporalnega režnja. Kot pri ljudeh in opicah tudi bilateralne lezije hipokampusa, amigdale in medialnega temporalnega korteksa pri podganah povzročijo pomembne pomanjkljivosti pri vseh razen najkrajših intervalih zadrževanja (Mumby, Wood, & Pinel, 1992).
Opiši nevroanatomsko osnovo za prepoznavanje objektov, ki so posledica bilateralne medialne temporalne lobektomije.
V kolikšni meri so motnje prepoznavanja predmetov po bilateralni lobektomiji medialnih temporalnih režnjev posledica poškodbe hipokampusa? V začetku 90. let so raziskovalci začeli ocenjevati relativne učinke lezij različnih struktur medialnega temporalnega režnja na izvajanje testa neusklajenega neprimerjanja s vzorcem, tako pri opicah kot tudi pri podganah. Izzivi stališča, da je poškodba hipokampusa ključni dejavnik pri amneziji medialnega temporalnega režnja, so se hitro kopičili. Večina pregledovalcev te raziskave (glej Bussey & Saksida, 2005; Duva, Kornecook, & Pinel, 2000; Mumby, 2001) je prišla do podobnih zaključkov: bilateralno kirurško odstranjevanje medialnega temporalnega korteksa dosledno povzroča hude in trajne primanjkljaje pri izvajanju testa neusklajenega neprimerjanja s vzorcem in drugih testov prepoznavanja objektov. Nasprotno bilateralno kirurško odstranjevanje hipokampusa povzroči le skromne primanjkljaje, bilateralno uničenje amigdale pa jih ne povzroči. Slika 11.13 primerja učinke lezij medialnega temporalnega korteksa in lezij hipokampusa ter amigdale na spomin prepoznavanja objektov pri podganah.
Poročila, da so lezije medialnega temporalnega korteksa resno prizadele spomin prepoznavanja objektov, medtem ko so lezije hipokampusa povzročile le zmerna primanjkljaja, so privedla do obuditve zanimanja za primer R.B. in podobne primere. Prej v tem poglavju ste izvedeli, da je R.B. postal amnezik po ishemični nesreči med srčno operacijo, nato pa je analiza njegovega možgana razkrila očitno izgubo celic predvsem v piramidnem sloju CA1 področja njegovega hipokampusa (glej sliko 11.4). Ta rezultat je bil ponovljen tako pri opicah (Zola-Morgan et al., 1992) kot tudi pri podganah (Wood et al., 1993). Pri obeh vrstah živali globalna cerebralna ishemija povzroči izgubo piramidnih celic CA1 področja hipokampusa in hude primanjkljaje pri izvajanju testa neusklajenega neprimerjanja s vzorcem.
Povezava med ishemijsko povzročeno poškodbo hipokampusa in primanjkljaji pri prepoznavanju objektov pri ljudeh, opicah in podganah se zdi močna podpora teoriji, da hipokampus igra ključno vlogo pri spominu prepoznavanja objektov. Vendar pa obstaja težava s to ugotovitvijo: kako lahko lezije, ki jih povzroči ishemija enega majhnega dela hipokampusa, povežemo s hujšimi primanjkljaji pri izvajanju testa neusklajenega neprimerjanja s vzorcem, medtem ko so primanjkljaji, povezani z popolnim odstranjevanjem hipokampusa, le zmerni? Ta dokazna pot nakazuje, da poškodbe drugih možganskih struktur, razen hipokampusa, prispevajo k amneziji, opaženi pri bolnikih po globalni cerebralni ishemiji (glej Mumby et al., 1996). Dejansko, čeprav je najbolj očitna poškodba po cerebralni ishemiji v področju CA1 hipokampusa, obstaja znatna poškodba drugih območij, ki je bolj razpršena in torej težje kvantificirana (glej Katsumata et al., 2006; van Groen et al., 2005). Allen in sodelavci (2006) so ugotovili, da so bili ishemični bolniki z zelo zmanjšanim volumnom hipokampusa veliko bolj nagnjeni k trpljenju za anterogradno amnezijo; vendar so imeli ti isti bolniki pogosto obsežne poškodbe neokorteksa.