Otazky Flashcards
(15 cards)
Globální nákladová funkce a bod zvratu
Podnik může prodávat svoje produkty v různých naturálních jednotkách nebo mít u každého produktu jiné variabilní náklady a z toho důvodu prodávat každý druh výrobku za jinou cenu.
nakladova funkce a bod zvratu jsou závislé na aktuální struktuře produkce podniku
Nákladová funkce (vztah nákladů k objemu výroby) a bod zvratu (množství, kdy tržby pokryjí náklady) závisí na poměru fixních a variabilních nákladů, který se mění s strukturou produkce:
Automatizovaná výroba (vyšší fixní náklady): Bod zvratu je vyšší, ale po jeho dosažení zisk rychle roste.
Manuální výroba (vyšší variabilní náklady): Bod zvratu nižší, zisk roste pomaleji.
Příklad: Pokud firma změní produktový mix (např. přidá výrobky s vyššími fixními náklady), posune se jí bod zvratu a změní se tvar nákladové funkce
Haléřový ukazatel VN h
Vyjadřuje podíl celkových variabilních nákladů na celkové produkci vyjádřené v tržbách.
N = FN + h × T
h = VN/T
Bod zvratu v globální nákladové funkci
T (BZ) = FN/1-h
Optimální nákladová varianta
Můžeme se rozhodovat mezi několika nákladovými funkcemi. Může to být např. v situaci, kdy určité způsoby výroby přináší rozdílné nákladové varianty pro různé objemy výroby. Můžeme používat nejen kritérium nákladovosti, ale i rychlost dodání, kvalitu.
Smyslem nalezení optimální nákladové funkce je pak situace, kdy:
☆ buď lze jednoznačně určit variantu, která pro dané podmínky vykazuje nejnižší celkové náklady
☆ nebo lze určit rozmezí výhodnosti jednotlivých nákladových variant, jež přináší nejnižší celkové náklady.
Pro správné určení rozmezí výhodnosti jednotlivých nákladových variant je dobre si uvědomit následující skutečnosti:
- Průběh nákladové varianty je závislý na dvou veličinách, a to na hodnotě fixních nákladů a hodnotě jednotkových variabilních nákladů.
- Základní úvaha, s níž je možné operovat, je skutečnost, že nákladová funkce s nižšími fixnimi náklady by měla být do určitého množství produkce vždy výhodnější než funkce s vyššími fixními náklady.
- Nejde ovšem jen o hodnotu fixních nákladů, podstatnou roli hrají i variabilní náklady. Čim vyšší je hodnota jednotkových variabilních nákladů, tím strmějši je průběh nakladové funkce.
- V některých případech může mít jedna z možných nákladových funkcí nejnižši fixni náklady, ovšem vyšší úroveň jednotkových variabilních nákladů než jiná zvažovaná alternativa. Tato skutečnost pak způsobí, že daná nákladová funkce nebude výhodná.
Postup určení optimální nákladové varianty je jednoduchý, ideálně v následujícich krocích
⁃ Graficky znázornit vývoj uvažovaných nákladových variant. Z grafického vyjádřeni je bud jednoznačně vidět ta varianta, která je nejméně nákladná, nebo lze prostřednictvím průsečíků jednotlivých nákladových variant určit rozmezí výhodnosti.
⁃ Pro přesné určení hranic výhodnosti spočítat jednotlivé průsečíky nákladových variant a stanovit tedy rozmezí výhodnosti jednotlivých variant.
Provozní páka
Vyjadřuje vztah mezi poměrem fixních a variabilních nákladů podniku, zisku a objemu produkce. Vztah fixních a variabilních nákladů na jedné straně a generovaný zisk na straně druhé může ovlivnit například míra automatizace výroby.
Efekt provozní páky
Dopad změny podílu variabilních nákladů a fixních nákladů vůči objemu výroby a generovanému zisku.
Co je typické pro provozní páku?
Při vysokém podílu fixních nákladů relativně malá změna v tržbách způsobí velkou změnu v provozním zisku. Logicky čím vyšší stupeň provozní páky vyjde, tím rychleji bude podnik po překročení bodu zvratu navyšovat svůj zisk.
K neliniárnímu průběhu dochází jen v nákladů?
Ne, u ceky také. K tomu může dojít vlivem změny cen v průběhu období (způsobené například změnou cen vstupních surovin), nebo nastavením různé výše ceny produktu/služby pro různé objemy prodeje.
Bod zvratu ve případě nelineárního průběhu nákladů.
Rovnice
Např. : 87×Q=150+6×Q^2
Q1,2 = -b+–/b^2-4ac / 2a
Bod zvratu (různé situace)
1) křivky tržeb a nákladů se sbíhají, ale neseběhnou se (výrobní limity, omezená koupěschopná poptávka)
2) křivky tržeb a nákladů se rozcházejí
Vysvětlí různé kategorie zisku a kde se ony používají
…