Rastliny Flashcards
(31 cards)
Vymenuj aspoň tri jednoročné rastliny.
Paprika, paradajka, melón
Vymenuj aspoň tri dvojročné rastliny.
Repa, pór, cesnak
Prečo niektoré rastliny nazývame jednoročné?
Pretože počas jedného roka prežijú celý svoj živor. Na jar ich zasadíme a do jesene odumrú.
Prečo niektoré rastliny nazývame dvojročné?
Pretože na jeseň jedného roka ich zasadíme alebo vysejeme a úrodu zbierame až na ďalší rok.
Aké rastliny nazývame trvalkami?
Trvalky sú rastliny, ktoré žijú viac ako 2 roky.
Vymenuj aspoň tri trvalky.
kaktus, maliny, všetky stromy a kríky
Čo sú poľné plodiny?
Poľné plodiny sú rastliny, ktoré pestujeme na poliach pre úžitok, ktorý nám poskytujú.
Vymenuj aké poľné plodiny poznáš.
Kukurica Pšenica Raž Ovos Jačmeň Ľuľok zemiakový Repa cukrová Repa kŕmna Slnečnica Repka olejná Mak siaty Ďatelina lúčna
Prečo pestujeme pšenicu?
Pšenica patrí medzi naše najviac pestované obilniny. Pestuje sa najmä pre zrno, z ktorého sa mletím vyrába krupica a biela múka. Múka sa používa na pečenie chleba, bieleho pečiva, cestovín, cukrárenských výrobkov. Pšenica sa pestuje aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá.
Prečo pestujeme kukuricu?
Kukurica dorastá do výšky okolo 1 – 3 metrov. Pestuje sa prevažne ako krmivo pre hospodárske zvieratá, Využíva sa aj v potravinárskom priemysle, napríklad ako kukuričná múka, krupica, kukuričné pukance, zaváraná aj mrazená. Vyrába sa z nej napríklad aj olej a škrob.
Prečo pestujeme ľuľok zemiakový?
Ľuľok zemiakový pestujeme pre jeho jedlé a chutné podzemné časti – hľuzy. Hľuzy sú dužinaté časti podzemnej stonky – zemiaky. Jedovatá je celá rastlina okrem hľúz – zemiakov.
Ľuľok zemiakový pestujeme aj na kŕmenie hospodárskych zvierat.
Prečo pestujeme repu cukrovú?
Repa cukrová sa pestuje v nížinách Slovenska.
Pestuje sa najmä pre dužinatú zhrubnutú časť koreňa – buľvu. Buľva je základnou surovinou, ktorá sa využíva najmä pri výrobe cukru. Buľva v čase zberu obsahuje viac ako 21 percent cukru. Ako krmivo pre hospodárske zvieratá sa využívajú listy s odrezanou vrchnou časťou buľvy.
Prečo pestujeme repu kŕmnu?
Repa kŕmna sa pestuje ako krmivo pre dobytok. Buľva obsahuje okolo 10 percent cukru. Má veľký význam pre obsah vitamínov.
Repa kŕmna je vhodná ako krmivo pre všetky druhy hospodárskych zvierat.
Prečo pestujeme raž?
Raž sa pestuje najmä pre zrno, z ktorého sa mletím vyrába tmavá ražná múka. Z ražnej múky môžeme upiecť tmavý pšenično-ražný chlieb, pečivo a cukrárenské výrobky, ako sú napríklad perníky.
Prečo pestujeme jačmeň?
Jačmeň sa pestuje najmä v suchších oblastiach. Je dôležitá priemyselná obilnina, z ktorej sa vyrábajú jačmenné krúpy a slad, ktorý je základnou surovinou pri výrobe piva.
Prečo pestujeme ovos?
Ovos sa pestuje najmä pre zrno. Zo zrna sa melie múka, z ktorej ľudia pečú rôzne druhy pečiva. Dobre poznáme aj ovsené vločky, ktoré sa považujú za súčasť zdravých pokrmov.
Ovos sa pestuje najmä ako krmivo pre dobytok, kone, ošípané a králiky.
Prečo pestujeme repku olejnú?
Kapusta repková pravá je jednoročná rastlina. Dorastá do výšky 1,5 metra. Má jasnožlté kvety, ktoré majú typickú vôňu. Semená sú bohaté na olej, ktorý sa získava lisovaním. Žltý repkový olej sa používa na výrobu stolového oleja, ktorý používame pri príprave jedál a pokrmových tukov. Zvyšky semien – výlisky sú kvalitným a výživným krmivom pre dobytok.
Prečo pestujeme slnečnicu?
Slnečnica ročná jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky až 3 metrov. Pestuje sa v najteplejších oblastiach Slovenska.
Je známa svojimi veľkými žltými, či oranžovými kvetmi, drsnými listami a vysokou stonkou. Slnečnica sa v období, kedy ešte nie je dobre vyvinuté kvetenstvo, otáča za slnkom. Kvety sa postupne menia na plody, ktoré nazývame slnečnicové semená. Semená slnečnice ročnej sa lisujú, a tým sa získava slnečnicový olej. Slnečnicový olej sa používa na výrobu stolového oleja a stuženého tuku. Zvyšky semien sa využívaj ako kvalitné krmivo pre dobytok. Slnečnicové semená používame v zime na kŕmenie vtákov.
Aký je význam rastlín pre človeka, zvieratá, životné prostredie, …?
Vyrábajú kyslík Na dizajn Na tieň Dom pre hmyz a zvieratá Na teplo Na nábytok Dávajú jedlo
Akými spôsobmi môžeme množiť rastliny?
Pomocou:
hľúz (napríklad zemiaky)
semien (napríklad melón, pšenica, reďkovka, hrášok)
rozdelením pôvodných koreňov (napríklad tráva, púpava)
cibúľ (napríklad narcisy, cibuľa)
Popíš životný cyklus fazule.
Do pôdy zasadíme semienko, ktoré po niekoľkých dňoch vyklíči. Zo semienka začne vyrastať stonka a potom listy. Keď už má malá rastlinka niekoľko lístkov, voláme ju priesada. Rastlinka rastie a silnie a dospeje, keď vytvorí kvety. Tie potom hmyz opelí a z kvetov vyrastú plody - fazuľové struky, v ktorých sa nachádzajú semienka - fazuľa.
Čo potrebujú rastliny pre svoj život?
Pôdu
Svetlo
Kyslík
Vodu
Ktoré časti z rastlín zvykneme jesť?
korene (napríklad mrkva) hľuzy (napríklad zemiaky) stonky (napríklad cibuľka) listy (napríklad šalát) semená (napríklad hrášok) plody (napríklad jablko)
Prečo niektoré rastliny voláme liečivky?
Pretože obsahujú látky, ktoré pomáhajú liečiť zranenia alebo choroby.