Rodzaje Winogron Flashcards Preview

drinks > Rodzaje Winogron > Flashcards

Flashcards in Rodzaje Winogron Deck (12):
1

Chardonnay

Pochodzi z Burgundii(Francji), gdzie produkuje się z niego tak odmienne wina, jak mineralne chablis oraz wielopostaciowe, wypełniające usta montrachet. Chardonnay podbiło świat. Powodem tego jest przystosowywanie się do warunków klimatycznych i glebowych oraz metod produkcji. Na całym świecie z winogron chardonnay produkuje się co najmniej bardzo przyjemne wina, a przy odrobinie zaangażowania również wina również bardzo przekonywające i naprawdę wielkie. Jednocześnie odmiana chardonnay dużo bardziej niż jakiekolwiek inne białe winogrona nadaje się do winifikacji i dojrzewania w beczkach.

2

Sauvignon blanc

Spokrewnione z odmiana cabernet,sauvignon blanc jest często mieszane z semillon, przy czym pokazuje swoją klasę jako wspaniałe wino deserowe lub wytrawne Graves z rejonu Bordeaux. Wina o aromacie czarnej porzeczki i agrestu, o świeżej kwasowości połączonej z niepowtarzalnymi nutami mineralnym i robione z samego sauvignon blanc, pojawiły się najpierw nad Loarą(Francją), w Sancerre i Pouilly-Fume.jesli zbiory są wczesne, souvignon blanc rozwija tłusty, roślinny aromat. Sauvignon blanc jest druga najbardziej popularna biała odmiana winogron po chardonnay.

3

Rieslingi

Znany również jako rhine rieslingi i johannisberg rieslingi, jest obok chardonnay jedna z najlepszych odmian białych winogron na świecie. Jego ojczyzna jest Rheingau(Niemcy), gdzie jako najlepsza, dość późno dojrzewająca odmiana, wykorzystywany jest do produkcji wspaniałego, mineralnego i owocowego wina, w także dolina Moseli, która jest najważniejszym regionem uprawy tego szczepu. Riesling wraz z dojrzewaniem utrzymuje swoją kwasowość, dzięki czemu jest idealnym winogronem do produkcji różnych rodzajów win spätlese i ausles. Traci jednak swą żywotność, jeśli jest uprawiany w zbyt ciepłym klimacie.

4

Merlot

Ta wysoko produkowana odmiana nadaje się do produkcji zarówno win szczepowych, jak i do mieszania z mocniejszymi, bogatszymi w taniny winogronami. Najlepsze rezultaty osiąga we Francji, w regionie Bordeaux, a szczególnie w Sainte-Emilion i Pomerol, gdzie produkowane są niektóre długowieczne wina najwyższej jakości. Jest również popularne w szwajcarskim Ticino, w północnych Włoszech i Europie południowo-wschodniej. Szczep merlot jest owocowy, aksamitny i dojrzewa szybciej niż cabernet, jednak dopiero ostatnio zwrócił międzynarodowa uwagę na swoją czysta formę. Obecnie uprawiany na znaczna skale.

5

Cabernet sauvignon

Stał się najbardziej popularna odmiana czerwonych winogron jako podstawa słynnych crus classes z francuskiego Medoc. Dobre wina cabernet są ciemnoczerwone, o zapachu cedru i czarnej porzeczki, dość cieliste, o stabilnej strukturze i nadzwyczaj dobrym potencjale starzenia. Ta późno dojrzewająca, silna odmiana rośnie w cieplejszym klimacie, dostarczając win wysokiej jakości w Kalifornii, Australii, Afryce południowej, Chile oraz we Włoszech i Hiszpani.

6

Pinot noir

Odmiana pino noir odpowiedzialna jest za słynne czerwone wina z francuskiego Code d’or oraz odgrywa istotna role w Szampanii. Została wprowadzona do nowych regionów przez zakon cystersów i uprawiana jest w Alzacji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, północnej części Włoch oraz Europie wschodniej. Przynoszący niskie plony pinot noir jest dla plantatorów wielkim wyzwaniem, gdyż wymaga największej troski podczas procesu winifikacji.

7

Albarino

To najlepsza odmiana białych winogron uprawiana w hiszpańskiej Galicji i jedna z najwspanialszych w Europie. Charakteryzuje się małymi gęsto skupionym, wielopestkowymi owocami o twardej skórce. W wilgotnym klimacie dostarcza średniej wielkości plonów. Jest bardzo odporna na trytis cinerea, ale podatna na choroby liści. Odmiana albarino osiąga najlepsze wyniki uprawiana na łupkach lub granicie. Produkowane z niej eleganckie wina maja złożony aromat egzotycznych owoców, gruszek i jabłek z dyskretna nuta roślinna i odrobina eukaliptusa. Robi się zmień szczególnie delikatne wytrawne białe wina z regionu Rias Baixas DO.

8

Malavasia

Rodzina winogron malvasia, w tym wczesne winogrona czerwone,prawdopodobnie wywodzi sie z Azji mniejszej. Była szeroko uprawiana w antycznej Grecji, a w szczególności na wyspach, gdzie wciąż produkuje się z niej bogate, oleiste wina deserowe, np na wyspach Lipari niedaleko Sycylii i Malmesey na Maderze. Malvasia jest także w znaczącym stopniu obecna w centralnych Włoszech, gdzie jest często stosowana do produkcji win wytrawnych. W Hiszpanii produkuje się z niej białe rioja i navarra, w którym traci wiele ze swojej ciężkości. Malvasia jest bardzo aromatyczna i wydajna, o delikatnej kwasowosci; woli suchy klimat, ale niestety obecnie jej uprawa się zmniejsza.

9

Chenin blanc

Ta wspaniała Francuska odmiana z Anjou nad Loarą ma dwie cechy charakterystyczne; wysoką naturalna kwasowość i wrażliwość na pleśń. W zależności od rocznika, dojrzałości i intencji plantatora, chenin z nad loary może być wykorzystany do szerokiej gamy różnych win, od musujących, po przez bardzo wytrawne, do win które zawierają niezwykle dużo cukru resztkowego i dobrze się starzeją. W Kalifornii i Afryce południowej, chenin blanc jest bardzo uniwersalnym szczepem. Nawet w gorącym klimacie i przy wysokich plonach jego poziom kwasowosci daje zrównoważone, ale neutralne trunki, które są powszechnie wykorzystywane w mieszankach win przeznaczonych do szerokiej sprzedaży.

10

Müller-thurgau

Profesor Hermann muller z Thurgau w Niemczech wyhodował te krzyżówkę odmiany riesling i chasselas(gutedel)w Geisenheim w 1882. Na początku była blednie nazywana riesling x silvaner. Wczesna odmiana muller-thurgau wymaga wilgotności i głębokiej gleby, dostarcza wysokich plonów, ale jest bardzo podatna na pleśń i inne choroby. Niska kwasowość wpływa na wytwarzane z niej wina, które są delikatne i okrągłe oraz wykazują subtelny cień muscatu, zanikający, jeśli winogrona zbyt dojrzeją. Muller-thurgau jest jedna z najczęściej uprawianych odmian w Niemczech, bardzo licząca również w Austrii, Czechach, Słowenii, Słowacji na Węgrzech i w Luksemburgu.

11

Gewurztraminer

Jest najczęściej uprawiana odmiana winorośli traminer. Ma szarorozowe winogrona, z których wytwarza się wino o złotym połysku i wyraźnym bukiecie, przypominającym róże i muszkatel. Dając niskie plony, ale wymagające odmiana tylko wtedy ukazuje pełnie swoich możliwości, kiedy jej owoce są bardzo dojrzałe. Z tego powodu zwykle pojawia się jako wino ausles lub spätlese, często oleiste, o wysokiej zawartości alkoholu. Najbardziej interesujące wina wytwarza się z Alzacji, Niemczech, Szwajcarii Austrii i północnych Włoszech; powszechnie uprawiana także w krajach winiarskich w Europie wschodniej; można ja spotkać w USA i nowej Zelandii.

12

Muscat

Muscat, moscato lub muskateller- za tymi nazwami kryje się jedna z najstarszych najbardziej rozgałęzionych winorośli. Najważniejsze to muscat blanc a petis grains, którego małe, aromatyczne winogrona są podstawa dla najbardziej popularnych na świecie słodkich win musujących z włoskiego Asti, wcześniej znanych jako asti spumante. Muscat jest uprawiany w wielu krajach, jednak wina z greckiej wyspy Samos oraz muscat de Frontignan z Francji są bodaj najsłynniejszymi przedstawicielami. Powszechnie występuje również w hiszpani Austrii Europie wschodniej USA Afryce południowej i Australii. Wytwarza się z niego złożone wino deserowe, niezwykle słodkie i oleiste.