savokos Flashcards
(17 cards)
Teisės pažeidimas
Tai teisės normų nustatytos pareigos nevykdymas arba draudžiamo veiksmo atlikimas, už kurį numatytos teisinės pasekmės (pvz., sankcijos).
Teistumas
tai oficialus asmens statusas, kuris atsiranda jam įsiteisėjus teismo nuosprendžiui baudžiamojoje byloje ir pripažinus kaltu dėl nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo.
Teisinė sankcija
Tai teisės normoje nustatyta neigiamo pobūdžio pasekmė (pvz., bausmė), taikoma už teisės pažeidimą.
Bausmė
Tai valstybinės prievartos priemonė, kurią teismas skiria už padarytą nusikalstamą veiką siekiant nubausti kaltąjį asmenį ir užtikrinti teisingumą.
Drausminė atsakomybė
Atsakomybė, taikoma už darbo, tarnybos ar kitas vidaus drausmės taisyklių pažeidimus (pvz., papeikimas, atleidimas iš darbo).
Administracinė nuobauda
Tai teisės pažeidimo subjektui skiriama sankcija už administracinį nusižengimą (pvz., bauda, įspėjimas, teisės atėmimas).
Baudžiamojo poveikio priemonė
Tai teismo skiriamos priemonės, kurios nėra bausmės, bet turi tam tikrą poveikį nuteistajam (pvz., turto konfiskavimas, teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimas).
Prevencinis tikslas
Teisės normų ar sankcijų siekis užkirsti kelią teisės pažeidimams ateityje tiek konkretaus asmens, tiek visos visuomenės mastu.
Administracinio poveikio priemonė
Valstybės institucijų taikoma priemonė, skirta užtikrinti teisės normų laikymąsi, net jei nėra konkretaus teisės pažeidimo (pvz., įpareigojimas pašalinti pažeidimo padarinius).
Pareiga atlyginti žalą
Teisinė pareiga asmeniui kompensuoti kitam asmeniui dėl teisės pažeidimo ar neteisėto veiksmo padarytą materialinę ar moralinę žalą.
Bauda
Pinigų suma, kurią teisės pažeidėjas privalo sumokėti valstybei kaip sankciją už tam tikrus teisės pažeidimus.
Drausminis nusižengimas
Asmens padarytas darbo, tarnybos ar kitos organizacijos vidaus tvarkos taisyklių pažeidimas.
Kaltė
Asmens psichinis požiūris į savo veiksmą ar neveikimą ir jo pasekmes, apimantis tyčią arba neatsargumą.
Veiksnumas
Fizinių asmenų gebėjimas savo veiksmais įgyti teises ir prisiimti pareigas (pvz., sudaryti sandorius).
Pakaltinamumas
Asmens gebėjimas suvokti savo veiksmus ir juos valdyti nusikalstamos veikos metu, leidžiantis taikyti baudžiamąją atsakomybę.
Ultima ratio
Lotyniškas terminas, reiškiantis „paskutinė priemonė“. Teisėje tai principas, pagal kurį teisinės sankcijos (pvz., bausmės) turi būti taikomos tik tada, kai kitais būdais neįmanoma pasiekti tikslų.