TEÓRIA A METODIKA MIMO VYUČOVANIA Flashcards
(20 cards)
Definujte pojem voľný čas
ohraničená etapa, úsek, niečo čo má hodnotu, osobitný Boží dar, kt. treba rozumne naplniť, protiklad práce, kt. prináša zárobok, spôsob vyplnenia času, súhrn veľmi rôznych spôsobov správania sa, obsahuje v sebe aktívne aj pasívne vzťahy medzi osobami.
Ako môžeme chápať voľný čas ?
Voľný čas môžeme chápať ako protiklad práce a povinností, čas, kedy si svoju činnosť slobodne vyberáme, ktorú robíme dobrovoľne a radi, prinášajúca nám uspokojenie a uvoľnenie.
Čo sa bežne zahŕňa pod pojem voľný čas ?
Pod pojem voľný čas sa bežne zahŕňa odpočinok, rekreácia, zábava, záujmové činnosti, dobrovoľné vzdelávanie, dobrovoľná spoločensky prospešná činnosť a tiež aj časové straty spojené s týmito činnosťami.
Čo nemôžme zaradiť pod voľný čas ?
Pod pojem voľný čas nemôžeme zaradiť čas strávený sebaobsluhou, starostlivosťou o seba, povinnosti spojené s fungovaním rodiny, jedlo, spánok, hygiena a pod.
Z pohľadu detí a mládeže čo nepatrí do voľného času ?
vyučovanie a činnosti s ním súvisiace.
Na problematiku voľného času sa môžeme pozerať z rôznych hľadísk:
⇒ z hľadiska ekonomického
⇒ z hľadiska sociologického a sociálnopsychologického
⇒ z hľadiska politického
⇒ z hľadiska zdravotno-hygienického
⇒ z hľadiska pedagogicko-psychologického
Ekonomické hľadisko pre voľný čas
je veľmi dôležité, koľko prostriedkov investuje spoločnosť do zariadení pre voľný čas, či sa jej vráti aspoň časť nákladov. Priemysel voľného času je v trhovej ekonomike samostatné odvetvie, ktorý však často opúšťa svoje vzdelávacie ciele na rozvoj osobnosti. Odpočinutý človek tiež lepšie zvláda vzťahy na pracovisku a tiež podáva lepší pracovný výkon.
Sociologické a sociálne hľadisko pre voľný čas
spôsob využívania voľného času je zvlášť u detí ovplyvňovaný prostredím , hlavne rodinou. Rodičia slúžia deťom ako vzory, či už pozitívne alebo negatívne. Vytvárajú sa rôzne formálne i neformálne skupiny na základe spoločných záujmov. Rodiny, ktoré si neplnia svoju výchovnú funkciu sa veľmi často nezaujímajú o to ako a kde trávia voľný čas ich detí. Tu hrozí zvýšené nebezpečenstvo, že sa deti dostanú hlavne v období dospievania do nežiadúceho vplyvu svojich vrstovníkov a často sa dostávajú na tzv. „šikmú plochu“.
Politické hľadisko pre voľný čas
– tu je veľmi dôležité akým spôsobom a do akej miery bude štát svojimi orgánmi zasahovať do voľného času občanov, aká bude školská politika, aká pozornosť bude venovaná zariadeniam pre ovplyvňovanie voľného času. Je potrebné zabezpečiť konštituovanie pedagogiky voľného času a prípravy profesionálnych i dobrovoľných pedagógov spolu so zabezpečením finančných zdrojov.
Zdravotno-hygienické hľadisko pre voľný čas
sleduje, ako sa podporuje zdravotný telesný a duševný rozvoj človeka. Ide predovšetkým o správny režim dňa, rešpektovanie výkonov jednotlivca, hygiena prostredia a sociálnych javov, hygiena duševného života. Správne využívanie voľného času sa prejavuje aj v zdravotnom stave človeka.
Pedagogicko-psychologické hľadisko voľného času
berie do úvahy vekové a individuálne zvláštnosti a ich rešpektovanie vo voľnom čase. Je potrebné si uvedomiť, ako a do akej miery činnosti vo voľnom čase prispievajú k uspokojovaniu biologických psychologických potrieb človeka. Pedagogické ovplyvňovanie voľného času by malo podporovať aktivitu detí a mládeže, poskytovať pocit bezpečia a istoty, napomáhať pri zdravej sebarealizácii.
Voľný čas detí a mládeže a starostlivosť oň má z pedagogického hľadiska dve úlohy
výchova vo voľnom čase
výchova k voľnému času
výchova vo voľnom čase
ide o napĺňanie voľného času zmysluplnými rekreačnými a výchovno-vzdelávacími aktivitami.
výchova k voľnému času
oboznámenie jedinca s množstvom záujmových aktivít, poskytne mu v nich základnú orientáciu, pomoc pri hľadaní oblasti záujmovej činnosti.
Kto venoval svoju pozornosť voľnému času ?
Filozofi
Biblický pohľad na odpočinok
Biblický pohľad na odpočinok
Pán Ježiš prišiel na svet, keď prišla „plnosť času“. Prišiel v konkrétnom čase, ktorý sa neopakuje. Judaizmus a po ňom i kresťanstvo prijali lineárnu koncepciu času. Svet je stvorený Bohom v určitom konkrétnom čase. Od aktu stvorenia trvá aj ľudský čas a lineárne plynie až k svojmu zavŕšeniu.
voľný
neviazaný, neohraničený, nespútaný, nezaplnený povinnosťami, pojem slobody….
čas
trvanie, trvanie všetkého bytia, meraný hodinami, dňami, rokmi.
Biblický pohľad na odpočinok – Starý zákon
Na prvých stranách Knihy zjavenia nachádzame obraz Boha, ktorý nielen pracuje, ale aj odpočíva. Keď Boh ukončil svoje dielo, „ v 7 deň odpočíval od všetkých diel, ktoré urobil.“ Tento deň skrýva v sebe odpočinok ako aj zvláštne požehnanie. Tento deň je svätý, je darovaný svätému Bohu, je jeho osobitným vlastníctvom a preto ho človek musí oddeliť od ostatných dní práce a odpočívať v ňom. V biblickom opise sa odzrkadľuje prirodzená činnosť človeka, ktorý je umorený prácou a ktorý po jej ukončení chce zahodiť zo seba jej jarmo. Môžeme chápať odpočinok aj ako biblicko-teologický význam. Nutnosť odpočinku po práci je spojená s napätím a stresom – odpočinok zasa prirodzene spôsobuje likvidáciu tohto napätia.
Či sa Boh mohol pri práci unaviť, či potreboval odpočinok ?
Boh ako Najvyššia bytosť, v ktorej nieto nijakej premeny, stojí nad svetom, nepodlieha zákonom prírody, nepodlieha jeho slabostiam. Boží odpočinok je teda bez počiatku a bez konca. Boh má účasť aj na práci, aj na odpočinku, daruje sa a zostáva sám sebou, stojí nad napätím práce a odpočinku, ktorý je charakteristický pre tento svet. V ľudskom odpočinku sa neodkrýva iba oslobodenie z jarma práce, ale aj jej dokončenie a naplnenie. V odpočinku sa človek raduje z ovocia vykonanej práce a zažíva jeho dobro. Nasledovanie Boha je cestou človeka ku znižovaniu napätia medzi oboma fázami.