završni kolokvij Flashcards
(25 cards)
1) NUMERIČKA INFORMACIJA+ PROSTORNI ASPEKT =
GEOPROSTORNA INFORMACIJA
1) NUMERIČKA INFORMACIJA+ PROSTORNI ASPEKT =
GEOPROSTORNA INFORMACIJA
2) Geoinformacije ili georefencirane (geoprostorne) informacije su takve informacije koje su naraskidivo vezane uz lokaciju na Zemljinoj površini, te iznad ili ispod nje. Riječ je o kompleksnim informacijama, jer je prostorna komponenta kompleksan atribut s posebnim osobinama. Geoinformacije su rijetko statične, pa treba uzeti u obzir i vremensku komponentu.
2) Geoinformacije ili georefencirane (geoprostorne) informacije su takve informacije koje su naraskidivo vezane uz lokaciju na Zemljinoj površini, te iznad ili ispod nje. Riječ je o kompleksnim informacijama, jer je prostorna komponenta kompleksan atribut s posebnim osobinama. Geoinformacije su rijetko statične, pa treba uzeti u obzir i vremensku komponentu.
3) Kako razlikujemo običnu od geoprostorne informacije? Objasni na primjeru.
Obična bi bila što? i koliko? čega npr. broj bušotina kod mjesta Otok.
Geoprostorna bi bila gdje se to nalazi sa pripadajućim x,y koordinatama.
4) Koje su temeljne discipline u geoinfomatici?
Daljinska istraživanja, GIS, obrada snimaka.
5) Što je FOTOGRAMETRIJA?
Znanost ali i tehnika mjerenja pomoću koje se iz fotografskih snimaka izvodi oblik, veličina i položaj snimljenog predmeta. Postoje dvije grane fotogrametrije: analogna i digitalna.
Analogni sustav uključuje mjerenja korištenjem optičkih i mehaničkih uređaja, dok se digitalni sustav mjerenja vrši pomoću računala.
6) Što je GIS?
Geografski informacijski sustav je računalni sustav koji je prostorni ekvivalent tradicionalnog sustava za upravljanje bazom podataka. Jedina razlika je u tomu što on upravlja prostornim podacima kao normalnim podacima ali sa „znanjem“ o njihovoj prostornoj dimenziji.
Sustav za upravljanje prostornim podacima i osobinama pridruženih njima.
7) Što su daljinska istraživanja?
Disciplina o dobivanju informacija o objektu ali bez fizičkog kontakta mjernog instrumenta s objektom istraživanja. Obuhvaća tehnike dobivanja podataka iz daljine. Udaljenost od objekta može iznositi nekoliko centimetara, stotine metara, sto pa i tisuće kilometara. Instrumenti su najčešće postavljeni u zračne i satelitske letjelice.
8) Opiši široku GIS-a. Ima puno struka, više struka, više bodova.
Geodezija, geologija, hidrologija, hidrogeologija, oceanografija, meterologija, arheologija, poljoprivreda, šumarstvo, promet, turizam, zdravstvo, komunalno gospodarenje gradova, katastar, lokalna i regionalna samouprava, vojska, policija, daljinska istraživanja…
9) Koji su temeljni prostorni objekti u GIS-u? Postoje tri osnovne vrste objekata; za više bodova pojasni ih te potkrijepi konkretnim primjerom i skicom.
Točka, linija i poligon. Točka može predstavljati bušeni objekt, izvor, morfopojavu ili vodnu postaju ali ovisno o mjerilu i crpilište, naselje itd. Linije mogu biti izolirane (ponornice, trasiranje podzemnih voda), stablastog oblika (riječna mreža) i u obliku mreže (cestovna mreža). Poligoni mogu biti izolirane (jezera), susjedni (općine) i ugnježđeni (poligoni usred poligona – izohipse).
+ skica
10) Podaci u GIS-u se pojavljuju u geometrijskom , grafičkom i opisnom obliku.
10) Podaci u GIS-u se pojavljuju u geometrijskom , grafičkom i opisnom obliku.
11) U smislu pojavljivanja podataka koji su to geom. podaci? Postoje tri vrste, pojasni ih detaljno i objasni kako korištenje točke ovisi o mjerenju.
Geometrijski podaci su prethodno nabrojani temeljni prostorni objekti u GIS-u (točka, linije, poligoni). Točka je nositelj geometrijske informacije. Objektima u obliku točke obično je pridružen topografski znak. O mjerilu karte ovisi koji se objekti pojavljuju u obliku točke.
Točkom kod krupnih mjerila obilježavamo stupove, šahtove, bunare, bušotine; kod srednjih mjerila kuće, crkve, stupove dalekovoda; kod vrlo sitnih mjerila naselje, grad…
12) U smislu pojavljivanja podataka, koji su to grafički podatci? (najmanje 5)
Siva tonska vrijednosti, boja, šrafura, simbol, vrsta linije.
13) Koji su to opisni podatci? Primjeri i objašnjenje.
Svi negeometrijski podaci: tekst, brojke, nazivi, svojstva.
Primjer za to su kućni brojevi, brojevi parcela, imena ili nazivi vlasnika. Ovaj tip podataka je također dodatak uz geometrijske podatke i uglavnom je manjeg sadržaja.
14) Vektorski GIS odnosno vektorski podaci u GIS-u. Pojasni.
Opisuju prostorne objekte pomoću točaka zadanih koordinatama u koordinatnom sustavu. Vektorski GIS je složeniji zbog potrebe za vrlo složenim prostornim operacijama, ali je zato i precizniji od rasterskog GIS-a.
15) Rasterski GIS. Pojasni.
Podaci se prikazuju kao površine koje se sastoje od točkica, a površine izgledaju kao poligonalne mreže različitih oblika i veličina. Pogodan je za statističke obrade, te za obradu satelitskih i zračnih snimaka. Osnovni element je piksel pa se te mreže još nazivaju slikovnih matricama.
16) Digitalni model reljefa, što je to?
Predstavlja reljef koji je numerički definiran nizom točaka s X, Y i Z koordinatama i to u digitalnom obliku. Ovakav model ne sadrži vegetaciju niti izgrađene objekte.
Točke mogu biti nepravilno rasute na cijeloj površini, na pravilnoj mreži kvadrata, na profilima.
17) Koji je elipsoid dugo bio kod nas u službenoj upotrebi i koji je naziv danas službenog elipsoida?
Dugo je bio u upotrebi Besselov elipsoid. Današnji naziv službenog elipsoida je „Elipsoid GRS80 s veličinom velike poluosi a = 6378137,00 m i spljoštenošću mi = 1/298,257222101“. Službeno matematički model za Zemljino tijelo u Republici Hrvatskoj.
18) Koje osnovne geodetske pretpostavke o Zemlji uzimamo u obzir u GISu?
Zemlja je nebesko tijelo.
Zemlja je matematički aproksimiran aproksimiran rotacijski elipsoid (geoid) koji nastaje rotacijom elipse.
Utvrđene su zemljovidne projekcije za preslikavanje djelova Zemljine površine.
Utvrđen je pravokutni koordinatni sustav.
19) Koji meridijani prolaze kroz hrv? (dva su)
Lambda = 15° i lambda = 18°.
Koliko su u stupnjevima široki naši koordinatni sustavi?
3° po geografskoj dužini. Po 1.5° istočno i zapadno od središnjeg meridijana.
20) Čemu odgovaraju geografska širina i dužina u geodeziji?
Ponuđeno: geodetski x i y, paralele, meridijani, pa navedite koja tri pojma označavaju jedno a koja drugo u geodetskom smislu.
Geografska širina odgovara matematičkom Y, a geografska dužina matematičkom X.
geo. širina - paralele - geodetski x
geo. dužina - meridijani - geodetski y
21) Gdje se na planeti nalazi točka koja ima 0,0 (0 geografske širine i 0 geografske dužine), što se tamo presjeca u geografskom i geodetskom smislu.
Nula geografske širine je na ekvatoru, a nula geografske dužine je na meridijanu koji prolazi kroz Greenwich.
Točka se nalazi u Gvinejskom zaljevu.
22) Znaj prepoznat tj. razlikovat elipsoid, geoid, sferu i zemlju.
Zemlja je zemlja, geoid je malo izravnan, elipsoid je pravilna elipsa, sfera je krug
23) U HRV je u upotrebi jedna od ponuđenih projekcija:
c) Gauss-Kruegerova (Konformna poprečna cilindrična projekcija geoida u ravninu)
24) Koji softver ste koristili u GIS-u? Kako je on koncipiran u odnosu na recimo Word ili Excel.
GIS softver koji osigurava funkcije i alate neophodne za prikupljanje, analizu i prikazivanje podataka o prostoru. Komponente GIS softvera su alati za unos i obradu prostornih informacija, sustavi za upravljanje bazama podataka, alati za podršku prostornim upitima, analizama i vizualizacijama te grafičko korisničko sučelje za jednostavno korištenje alata.