2.4.4 Flashcards
Informační a komunikační technologie v paměťových institucích – automatizované knihovní systémy, on-line katalogy knihoven, výměna knihovnických metadat včetně mezinárodní výměny, metadatové standardy, dokumentové a faktové informační systémy, digitalizace a digitální knihovny, technologie pro ochranu knihovního fondu. (10 cards)
Informační a komunikační technologie v paměťových institucích
-Informační a komunikační technologie zahrnují veškeré informační technologie používané pro komunikaci a informatiku (práci s informacemi).
-jedná se o počítače, sítě počítačů, hardware a software
-komunikační technologie – chat, email, sms, web…
Automatizované knihovní systémy
LANius, Clavius, Tritius, Koha
On-line katalogy knihoven
Katalogy fondů knihoven jsou jedním z významných typů fondů pro rešeršní a referenční služby.
Jedná se o sekundární informační zdroj obsahující soubor katalogizačních záznamů o dokumentech, které daná instituce uchovává ve svých fondech nebo které trvale nebo dočasně zpřístupňuje, vytvářený podle předem stanovených zásad a umožňující zpětné vyhledávání dokumentů.
Výměna knihovnických metadat včetně mezinárodní výměny
Může se jednat o výměnu záznamů mezi informačními systémy dvou institucí, institucí a koncovým uživatelem nebo dvěma uživateli.
Nebyla by možná bez funkcí informačního procesu – zisk informace, její zpracování, uložení a ochrana, vyhledání, zpřístupnění a použití.
Metadatové standardy
*Asi nejznámějším je iniciativa Dublin Core, cílem je usnadnění vyhledávání el. zdrojů. Záznam zachovává hlavní charakteristiky dokumentu jak formální, tak věcné. Soubor tvoří 15 volitelných a opakovatelných polí, jejichž pořadí není pevně stanoveno
*Dále MARC21: Mezinárodně uznávaný metadatový standard pro popis dokumentů v knihovnických informačních systémech. Využívá strukturu polí a podpolí, do kterých jsou ukládány bibliografické záznamy. Záznamy mají neměnnou strukturu, je možné data přenášet napříč různými systémy
Dokumentové informační systémy
-Jsou to informační systémy obsahující zejména databázi naplněnou bibliografickými údaji a uživatelské rozhraní, které umožňuje spojení a komunikaci s databází
-Jsou to ideální zdroje pro referenční a rešeršní služby
-Součástí mohou být plné texty publikací nebo odkazy, kde plné texty získat (většinou za poplatek)
-Jedná se o systémy, které zpracovávají, ukládají a zpřístupňují dokumentografické informace
-Dnes se používá termín databáze
Faktové informační systémy
-Faktové informační systémy jsou typem informačního systému, který se zaměřuje na uchovávání, zpracování a distribuci faktů nebo dat.
-Tyto systémy mají za cíl poskytovat uživatelům přesné a relevantní informace pro podporu rozhodování a řízení procesů v organizacích.
Digitalizace
◘Převod analogových dokumentů (obrázky, text, audio, video) do digitální podob
◘Digitální obsah je zaznamenán v bitech, jde o binární údaje, se kterými dokáže pracovat výpočetní technika
◘Digitalizace probíhá skenováním, fotografováním
◘Významná je pro zachování a zpřístupnění vzácných textů, papír časem degraduje a hrozí ztráta informací
◘Nevýhodou je její časová náročnost a nákladnost, možnost manipulace s digitálními dokumenty může snížit jejich věrohodnost
Digitální knihovny
-Digitální knihovna je digitální obdoba klasické knihovny, která získává, katalogizuje, skladuje a ochraňuje digitální dokumenty v digitálním repozitáři a rovněž je zpřístupňuje.
-Objekty vstupující do digitální knihovny mohou vzniknout přímo jako digitální objekty nebo jsou získávány digitalizací klasických dokumentů
Př: Národní digitální knihovna, Kramerius, Manuscriptorium, Webarchiv
Technologie pro ochranu knihovního fondu
*mezi prvky takového prostředí patří hardware pro samotný proces digitalizace (skenery, digitální fotoaparáty, stojany, jiný hardware), počítačová infrastruktura, ke které je připojený hardware, software na zachytávání a zpracovávání obrazu, stejně jako software pro metaúdaje a jejich kontrolu
*digitalizovat se dá za pomocí skenování a fotografování, v obou případech je nutné zajistit vhodné technologie, které je možné propojit s počítačem, operačním systémem a sítí.
*před začátkem je vhodné otestovat kvalitu a funkčnost hardwaru, ideálně s relevantním zkušebním materiálem