Choroba - Objawy Flashcards

1
Q

Liszaj płaski

A

Zmiany skórne pojawiają się nagle.
Są to sinofioletowe, lśniące, płaskie, wieloboczne grudki o wielkości 1-3 mm. Mają tendencję do zlewania się. Na ich powierzchni można dostrzec białawe linie, tzw. siateczkę Wickhama. Wykwitom towarzyszy świąd (pacjenci głównie pocierają, a nie drapią). Po zdrapaniu następuje linijny wysiew grudek w tym miejscu (objaw Köbnera). Zmiany skórne ustępują, pozostawiając pozaprawne przebarwienia. Wykwity symetryczne. Typowa lokalizacja to: wewnętrzne powierzchnie nadgarstków, grzbiety stóp, przedramiona, przednia powierzchnia podudzi oraz okolice pępka i narządów płciowych. Zmiany mogą dotyczyć również tułowia, twarz z reguły nie jest zajęta.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Liszaj płaski w jamie ustnej

A

Na błonach śluzowych jamy ustnej często spotyka się zmiany w postaci białawych obszarów o mlecznej barwie i układzie siateczkowatym. Zlokalizowane są one po wewnętrznej stronie policzków oraz rzadziej na czerwieni wargowej, dziąsłach i języku. Zmiany są na ogół niebolesne.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Świerzb

A

Świąd nasilający się w nocy, po kąpieli na skutek rozgrzania i uczynnienia świerzbowców. Zwykle na pośladkach, w okolicy nadgarstków i na bocznych powierzchniach palców, w naturalnych fałdach skóry, w okolicach pępka, brodawek sutkowych u kobiet, narządów płciowych, gdzie widoczne są norki świerzbowcowe. W okolicach zmian widoczne przeczosy - linijne nadżerki naskórka spowodowane intensywnym drapaniem. Nie zajmuje okolicy międzyłopatkowej oraz twarzy, z wyjątkiem świerzbu norweskiego. U dzieci lokalizacja na dłoniach i podeszwach stóp.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Liszajec zakaźny

A

zakaźna choroba powierzchownych warstw skóry występująca najczęściej u dzieci w wieku 2–6 lat. Osoby uprawiające sporty kontaktowe takie jak rugby, futbol amerykański, lub zapasy są także podatne, bez względu na wiek. Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus i czasami Streptococcus pyogenes. Powierzchowne wykwity pęcherzowo-ropne, zasychające w miodowożółte strupy, o krótkim okresie trwania. Najczęściej zajęte części odsłonięte, szczególnie twarz w otoczeniu jamy ustnej (zajady) i nosa oraz płytek paznokciowych. Niwe wykwity pojawiają się wokół już ustniejących przez samowszczepianie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Ropnie mnogie pach

A

Wykwitem pierwotnym jest guzek lub guz podskórny, ulegający rozmiękaniu (chełbotanie) i przebiciu. Mogą wytwarzać się przetoki i bliznowacenie. Nasilone zmiany bliznowate z głębokimi przetokami są niekiedy określane mianem acne inversa (trądziku odwróconego), czyli odmiany trądziku skupionego, nawet gdy nie ma żadnych innych objawów trądziku skupionego na tułowiu.
Umiejscowienie: pachy, zazwyczaj obustronnie
Okres trwania kilku lub wielomiesięczny
Bolesność niekiedy znaczna

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Róża

A

Ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej, cechujący się wysoką temeraturą ciała i szybkim przebiegiem. Zmiany skórne polegają na obrzęku i ostrym stanie zapalnym skóry i tkanki podskórnej, oraz bardzo wyraźnym, stromym, jakby obwałowanym, ich odgraniczeniu od otoczenia. Kształt ogniska jest nieregularny, często występują smugowate wypustki związane z szerzeniem się zakażenia drogą naczyń chłonnych. Spoistość ogniska jest na ogół dość znaczna; skóra jest wygładzona, jakby napięta i lśniąca. Gromadzenie się płynu wysiękowego w warstwie brodawkowej - powstanie pęcherzy. Niekiedy obj. krwotoczne. W ciężkich przyp. może dojść do martwicy i zgorzeli. Jeżeli zmiany chor. szerzą się drog. chłonnymi - pełzająca lub wędrująca. Umiejscowienie: twarz
Punkt wyjścia: bł. śluz. nosa i jamy ustnej
Ból i pieczenie, nagły początek, wysoka temp. 40-41*C

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Promienica

A

Zapalenie tkanki podskórnej i skóry chechujące się deskowato twardymi, guzowatym naciekami, wykazującymi skłonność do rozmiękania i przebicia z wytworzeniem przetok. Zmiany najczęściej dotyczą okolicy podszczękowej (promienica twarzowo-szyjna). Mogą wyst. w obrębie klatki piersiowej i brzucha.
Zmiany maja początkowo charakter zapalnego nacieku, o nierównej, niekiedy pofałdowanej powierzchni. Później powstają guzy, ulegające rozmiękaniu i przebiciu z wytworzeniem przetok. Charakterystyczne żółte ziarenka w wydzielinie. Promienica może zajmować narz. wewn., zwłaszcza płuca.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly