Cytologia def. Flashcards
(92 cards)
dikarion
dwa haploidalne, zróżnicowane płciowo jądra występujące w jednej komórce grzybowej (podstawczaka lub workowca). Komórka dikariotyczna ma diploidalną liczbę chromosomów, ale znajdują się one w oddzielnych jądrach.
Uwaga: to nie to samo co komórka dwujądrowa!
dikariofaza
sytuacja, gdy po plazmogamii (czyli połączeniu i zlaniu cytoplazmy kopulujących ze sobą komórek/gametangiów) nie następuje kariogamia (czyli zlanie jąder). Wówczas w segmentach strzępek jądra męskie występują wraz z jądrami żeńskimi (strzępki są dwujądrowe: n + n).
Dikariofaza występuje u niektórych grzybów: podstawczaków (Basidiomycota) i workowców (Ascomycota).
endosymbioza
zczególny rodzaj symbiozy, w której jeden organizm żyje w cytoplazmie drugiego.
Uwaga: teoria endosymbiozy L. Margulis z 1970 r. w ten sposób tłumaczy postanie mitochondriów i chloroplastów w komórkach eukariotycznych.
Synonimy: symbioza wewnątrzkomórkowa Alternatywne znaczenie: endosymbioza endosymbioza – rodzaj symbiozy, w którym komórki jednego organizmu żyją wewnątrz komórek lub tkanek drugiego.
Endosymbiont – organizm, którego środowiskiem życia jest inny organizm. Endosymbiontami mogą być, np. sinice (Nostoc, Anabaena) albo zielenice (Chlorophyta).
Ważne! Termin ten odnosi się to również do hipotezy, że mitochondria i plastydy były pierwotnie drobnymi prokariotycznymi komórkami, które zaczęły żyć wewnątrz większych komórek (teoria endosymbiozy).
cenocyt
rodzaj komórczaka powstającego gdy podziałom jądra komórkowego nie towarzyszą podziały cytoplazmy i nie powstają wewnętrzne ściany komórkowe (septy).
Przykłady: niektóre glony (gałęzatka), pierwotniaki (trąbik) i strzępki niektórych grzybów (pleśniak).
komórczak
pojedyncza, zwykle bardzo duża komórka mająca wiele jąder komórkowych; także organizm lub jego cześć zbudowana z takich komórek.
Komórczak powstaje w wyniku wielokrotnego podziału jądra bez jednoczesnego podziału cytoplazmy (cenocyt) albo złączenia się pojedynczych komórek w jedną bez fuzji jąder (syncytium).
Przykłady: śluzorośla (tu: plazmodia), strzępki niektórych grzybów, gałęzatka (zielenica).
druzy
zespoły drobnych kryształów szczawianu wapnia połączonych w taki sposób, że powierzchnia najeżona jest ich narożami. Występują dość powszechnie w komórkach roślin wyższych.
Funkcja: regulowanie poziomu wapnia w komórkach roślinnych,
etioplasty
rodzaj plastydów powstających w komórkach miękiszu asymilacyjnego pozbawionych dostępu do światła (z proplastydów). Zawierają niewielkie ilości protochlorofilu, stąd ich żółte zabarwienie. Mają słabo rozbudowany system lamelarny. Na świetle etioplasty przekształcają się w chloroplasty.
chloroplasty
organelle występujące u roślin i fotosyntetyzujących protistów. Zawierają zielone barwniki fotosyntetyczne (chlorofile) i barwniki pomocnicze (karoten i ksantofil). U roślin najczęściej mają kształt soczewkowaty i są otoczona podwójną błoną lipoproteinową. Wewnętrzny system błonowy tworzą tylakoidy. Zadaniem chloroplastów jest pochłanianie energii świetlnej i wykorzystanie jej do do syntezy związków organicznych z dwutlenku węgla i wody (proces fotosyntezy).
plastydy
grupa blisko spokrewnionych organelli, do której należą proplastydy, chloroplasty, chromoplasty i leukoplasty (w tym amyloplasty). Występują w komórkach organizmów eukariotycznych przeprowadzających fotosyntezę: roślin oraz protistów roślinopodobnych. Dzielą się niezależnie od podziałów komórkowych, mogą też przekształcać się jedne w drugie. Są organellami półautonomicznymi (mają własny DNA i rybosomy). Plastydy roślin powstały w procesie endosymbiozy pierwotnej.
Uwaga! Plastydy protistów roślinopodobnych powstały w wyniku endosymbioz wtórnych. Dlatego mają większą liczbę błon.
fagosom
rodzaj wodniczki pokarmowej. Pęcherzyk fagosomu formuje się podczas fagocytozy.
Synonimy:
wakuola heterofagowa
genofor
(„chromosom bakteryjny”) – podstawowa struktura przechowująca u prokariontów materiał genetyczny. Ma postać dwuniciowej kolistej cząsteczki DNA (tworzącej zamknięty okrąg). Jest zwinięty w kilkadziesiąt pętli stabilizowanych przez rdzeń zbudowany z zasadowych białek i RNA.
glikokaliks
otoczka pokrywająca od zewnątrz błonę komórkową utworzona z węglowodanowych (glikozydowych) reszt glikolipidów i glikoprotein. Glikokaliks jest charakterystyczny dla niektórych komórek zwierzęcych (np. nabłonkowych, krwinek) oraz nielicznych bakterii.
Funkcje glikokaliksu:
zabezpiecza powierzchnię komórek przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi,
umożliwia łączenie się komórek w skupiska,
pełni ważną rolę w identyfikacji komórek (rozpoznawanie “swój-obcy”).
Składnikami reszt glikozydowych są m.in. galaktoza, glukoza, glukozoamina, mannoza.
Krótko: węglowodanowa warstwa pokrywająca błonę komórek zwierzęcych.
heterofagia
trawienie przez komórkę eukariotyczną substancji (obiektów) pobranych z zewnątrz. Przebiega z udziałem lizosomów i umożliwia odżywianie (fagocytoza, pinocytoza) albo obronę immunologiczną (fagocytoza immunologiczna makrofagów). Heterofagia możliwa jest tylko w komórkach zwierząt i protistów zwierzęcych.
autofagia
– trawienie przez komórkę eukariotyczną jej własnych organelli, np. mitochondriów. Przebiega z udziałem lizosomów i umożliwia bezpieczną przebudowę wewnętrznych struktur komórkowych.
Ważne: autofagia możliwa jest nie tylko w komórkach zwierząt, ale także w komórkach roślin. Przebiega wówczas z udziałem wakuoli litycznych.
inkluzja
niekatywna metabolicznie struktura występująca w komórkach prokariotycznych i eukariotycznych. Przykłady inkluzji: drobne grudki białka w proteinoplaście, kropelki tłuszczu w komórce tłuszczowej, ziarna melaniny w komórce barwnikowej skóry.
Naszym zdaniem tylko dla olimpijczyków.
Synonimy:
wtręt komórkowy
interfaza
najdłuższa faza cyklu komórkowego, w której komórka przygotowuje się do podziału mitotycznego lub mejotycznego. Interfazę można podzielić na trzy stadia (okresy): G1, S i G2. Na ogół interfaza zajmuje ponad 90% czasu cyklu komórkowego (wyjątkiem są komórki, które dzielą się bardzo szybko). Podczas interfazy chromosomy są niewidoczne, a przemiany metaboliczne najbardziej intensywne (pełna aktywność metaboliczna danego typu komórki).
jąderko
wyspecjalizowana struktura w jądrze komórkowym, zbudowana z regionów chromatyny zawierających geny kodujące cząsteczki rybosomalnego RNA (rRNA) i importowanych z cytoplazmy białek rybosomowych. Nie jest oddzielona od pozostałych składników jądra komórkowego żadną błoną. W jąderku następuje synteza rRNA i składanie podjednostek rybosomów. Najczęściej w jądrze znajduje się jedno jąderko, ale może być ich więcej. Jąderko zanika podczas kariokinez.
jądro komórkowe
otoczone podwójną błoną organellum występujące w niemal wszystkich komórkach eukariotycznych. Wyjątkiem są komórki bezjądrzaste, które wtórnie utraciły jądro w trakcie różnicowania, np. dojrzałe erytrocyty niektórych ssaków (w tym człowieka) i człony rurek sitowych roślin okrytozalążkowych. Jądro komórkowe zawiera większość materiału genetycznego komórki, zorganizowanego w postaci chromatyny. Najczęściej komórki są jednojądrowe, ale nie jest to reguła.
Funkcje jądra komórkowego: przechowywanie i powielanie informacji genetycznej oraz kontrolowanie czynności życiowych komórki.
kanał bramkowany
transbłonowe białko kanałowe, które otwiera się lub zamyka w odpowiedzi na określone bodźce.
kariogamia
uzja dwóch jąder komórkowych jako część syngamii (zapłodnienia).
kondensacja
reakcja chemiczna, w której dwie cząsteczki łączą się wiązaniem kowalencyjnym (tworząc produkt główny), uwalniając małą cząsteczkę (produkt uboczny). Zwykle uwalniana jest woda (mówimy tu więc jednocześnie o dehydratacji).
Przykłady kondensacji: reakcja estryfikacji, reakcja tworzenia wiązania glikozydowego, reakcja tworzenia wiązania peptydowego.
kanał jonowy
transbłonowy kanał białkowy, który pozwala specyficznym jonom na przepływ przez błonę zgodnie z gradientem stężeń.
kariotyp
zestaw wszystkich par chromosomów komórki ułożonych według wielkości i kształtu. Badanie kariotypu umożliwia wykrywanie nieprawidłowości dotyczących zarówno liczby, jak i struktury (kształtu) chromosomów.
kompartment
odrębny obszar w komórce eukariotycznej (tzw. przedział subkomórkowy), tworzony przez siateczkę śródplazmatyczną lub inne organelle (struktury błoniaste). Kompartmentacja (podział komórki na odrębne kompartmenty) umożliwia jednoczesny przebieg różnych procesów, często przeciwstawnych, np. synteza heksoz w chloroplastach i ich rozpad w cytoplazmie i w mitochondriach.
Nieformalny zapis: jedna organella lub wszystkie organelle jednego rodzaju = jeden kompartment, np. wszystkie mitochondria tworzą jeden kompartment, wszystkie chloroplasty itd.