Fiziologija krvi i imunski sistem Flashcards
(71 cards)
Koje je to najzastupljenije hemijsko jedinjenje u organizmu
Najzastupljenije hemijsko jedinjenje u organizmu je voda. Ona čini oko 2/3 ukupne telesne mase. Količina vode u organizmu zavisi od pola (muškarci poseduju nešto više vode ne-go žene) i od starosti (sa starenjem se količina vode u telu smanjuje). Glavna podela telesne vode je u odnosu na to sa koje se strane ćelijske membrane nalazi.Delimo je na: intra i ekstracelularnu tečnost
Intracelularna tečnost
Intracelularna tečnost zauzima oko 40% od ukupne količine vode u organizmu (uzećemo da je zastupljenost vode u organizmu 60%ukupne telesne mase). Nalazi se u ćelijama oivičena ćelijskom membranom. Sastav: bogata je jonima kalijuma,a siromašna jonima natrijuma i hlora.
Ekstracelularna tečnost
Ekstracelularna tečnost zauzima oko 20% od ukupne količine vode u organizmu. Sastav: bogata je jonima natrijuma i hlora, a siroma-šna jonima kalijuma.Ekstracelularna tečnost nalazi se podeljena u tri manja odeljka:
1)Intersticijumska tečnost. Intersticijumska tečnost nalazi se u prostoru između ćelija, odnosno, u njoj se ćelije “kupaju”
2)Krvna plazma. Krvna plazma faktički predstavlja intersticijumsku tečnost krvi, jer se u njoj “kupaju” ćelije krvi.
3)Transcelularna tečnost. Transcelularna tečnost nalazi se u prostorima koji su oivičeni epiteInim ćelijama. Primeri ove vrste tečnosti su očna vodica, tečnosti pleuralne, peritonealne i perikardne šupljine, likvor (cerebrospinalna tečnost)…
Podela krvi
Krvna plazma i krvne ćelije
Krvna plazma
Krvna plazma predstavlja vodeni rastvor u kome su rastvorene bro-jne organske i neorganske supstance. Takođe, kao što je ranije pomenuto, u krvnoj plazmi se “kupaju” ćelije krvi, tako da ona predstavlja intersticijalnu tečnost krvnih ćelija. Krvna plazma je providna tečnost svetlo- žute boje
Šta će se desiti ukoliko ostavimo krv u epruveti bez dodatka/sa dodatkom antikoagulantnog sredstva
Ukoliko krv izvadimo u epruvetu, a potom krv ostavimo da stoji u toj epruveti bez dodavanja antiko-agulantnog sredstva (sredstvo protiv zgrušavanja krvi),krvna plazma će se zgrušati (koagulisati), preći će u polučvrsto stanje koje nazivamo serumom.
Ukoliko u epruvetu u koju smo izvadili krv dodamo antikoagulantno sredstvo i potom je centrifugiramo, krvna plazma neće koagulisati, ostaće u tečnom agregatnom stanju i tada je nazivamo plazmom. Dakle, plazma je tečnog agregatnog stanja, za razliku od seruma koji je polučvrst.
Najpoznatiji primeri antikoagulantnih sredstava
Najpoznatiji primeri antikoagulantnih sredstava su EDTA (etilen-diamin tetrasirćetna kiselina), heparin, natrijum-citrat…
Sastav krvne plazme
90% krvne plazme čini voda. Ona predstavlja rastvarač brojnim supstancama.Neorganske supstance rastvorene u plazmi su pre svega elektroliti (K+, Na+, Ca2+, Cl, HCO3-…), koji učestvuju u regulaciji acidobazne ravnoteže, kontrakcije mišića…Organske supstance rastvorene u plazmi su glukoza,lipidi,hormoni,proteini…
Proteini krvne plazme imaju različite uloge.Najzastupljenija frakcija proteina plazme su albumini.Funkcija albumina je održavanje zapremine tečnosti u krvnim sudovima, transport supstanci poput hormona, bilirubina, kalcijuma, masnih kiselina, lekova. Antitela (imunoglobulini) učestvuju u odbrani organizma ,dok fibrinogen ima ulogu u koagulaciji krvi.
Osmolarnost
Osmolarnost se definiše kao broj osmola rastvorene supstance u jednom litru rastvora. Osmol je jedinica za osmotsku aktivnost ra-stvora. Osmotska aktivnost rastvora zavisi samo od broja čestica u njemu, bez obzira na masu i vrstu (prirodu) čestica.
Osmotski pritisak krvi
Krv ima stalan osmotski pritisak i predstavlja izotoničan rastvor, što znači da je koncentracija supstanci u intracelularnoj (ICT) j ekstracelularnoj (ECT) tečnosti jednaka, odnosno, da ista količina vode ulazi u ćeliju, kao što izlazi iz ćelije, pa zapremina ćelije ostaje nepromenjena.
Hiper/hipo tonični rastvori
Kod hipertoničnog rastvora, koncentracija rastvorene supstance je veća u ECT nego u ICT. Zbog toga ćelije teže da “razblaže” taj rastvor u kome se nalaze (ECT), pa voda počinje da izlazi iz njih (ICT) u ECT. Usled toga zapremina ćelije počinje da se smanjuje, ćelija postaje sve manja, na kraju se smežurava i, konačno,umire.
Kod hipotoničnog rastvora, koncentracija rastvorene supstance je veća u ICT nego u ECT, pa ćelija teži da “razblaži” ICT. Kao posledica toga, voda iz ECT počinje da ulazi u ćeliju kako bi razblažila ICT, što dovodi do povećanja njene zapremine. Ćelija počinje da otiče, bubri, i konačno se raspada - umire. Ovaj proces naziva se liza ćelije, a ukoliko je ovim procesom zahvaćen eritrocit, onda se naziva hemoliza
Krvne ćelije
Postoje tri vrste krvnih ćelija:
eritrociti (crvena krvna zrnca), leukociti (bela krvna
zrnca) i trombociti (krvne pločice).
Eritrociti
Eritrociti su najbrojnije ćelije
krvi. Normalan broj eritrocita iznosi 4-6x10(12) / L krvi.
Nastaju u koštanoj srži pljosnatih kostiju (grudne kosti,
karlične (bedrene) kosti, rebara…) procesom koji se zove hematopoeza (eritropoeza). Životni vek eritroci-
ta iznosi ok 90-120 dana, nakon čega umiru, odnosno, hemoliziraju (fiziološka hemoliza). Ostaci hemoliziranog eritrocita bivaju preuzeti u najvećoj meri od slezine,nakon čega se koriste za njihovo ponovno stvaranje.
Muškarci imaju veći broj eritrocita od žena zbog veće produkcije testosterona nego kod žena, koji
stimuliše proces eritropoeze.
Eritrociti su bikonkavnog oblika- sa obe strane je “ulubljen” u centralnom delu dok se na obodu širi, pa na poprečnom preseku izgleda kao “piškota”
Eritrociti nemaju jedro (izuzev eritrocita kamile koji imaju jedro), a dužina im iznosi oko 7,5 μm.
Membrana eritrocita je veoma elastična, što je veoma
bitna osobina, jer se upravo zahvaljujući tome eritrocit može provlačiti kroz kapilare čiji je prečnik manji od njihovog prečnika. Eritrociti su bogati pigmentom hemoglobinom koji krvi daje crvenu boju.
Hemoglobin
Glavna uloga hemoglobina je transport gasova (02 i CO2), pri čemu je bitno naglasiti da je čak 97% kiseonika koji se transportuje krvlju vezan za hemoglobin, dok je svega
oko 3% kiseonika slobodno rastvoreno u krvnoj plazmi. U strukturu hemoglobina ulaze gvožđe i 4 proteinska lanca (2a i 2ẞ lanca), pri čemu sadrže molekul hema kao prostetičku grupu.
Kako količina O2 utiče na boju krvi
Ukoliko je krv oksigenisana, odnosno, bogata
kiseonikom, ona će imati svetlocrvenu boju, dok ukoli-
ko je dezoksigenisana, odnosno, siromašna kiseonikom, a bogata ugljen-dioksidom, tada će biti tamno-crvene boje.
Regulacija procesa stvaranja i hemolize eritrocita
Proces stvaranja i hemolize erirocita je ujednačen i dobro regulisan. Pozitivno na proces eritropoeze utiču vitamin C, vitamin B12, gvožđe, aminokiseline unete hranom i hormon eritropoetin. Eritropoetin
luče ćelije bubrega i luči se kao odgovor na smanjenu
koncentraciju kiseonika u krvi. Ukoliko preovlada proces razgradnje eritrocia u odnosu na njihovo stvaranje nastaće anemija
Anemija srpstih ćelija
Anemije mogu nastati usled smanjene produkcije ili povećane razgranje eritrocita. Međutim, pojedine vrste anemija mogu na-
stati u usled genskih mutacija. Primer takve anemije je
anemija srpastih eritrocita (sickle cell anemia), koja nastaje kao posledica mutacije u genu za ẞ - globinski lanac hemoglobina.
Ova mutacija dovodi do zamene samo jedne aminokiseline u lancu, tako da predstavlja takozvanu
tačkastu mutaciju, jer mutacija zahvata samo jedan
nukleotid u DNK. Kao posledica zamene aminokiseline, eritrocit nije bikonkavnog već srpastog oblika, što
može ugroziti život osobe koja je nosilac ove mutacije jer se ćelije takvog oblika otežano kreću kroz kapilare.
Sedimentacije eritrocita
Sedimentacija eritrocita predstavlja suspenziju (taloženje) eritrocita koja se dešava kada se oni nađu van organizma. U organizmu se sedimentacija nikada ne dešava. Sedimentacija se odvija veoma sporo, ali ukoliko u organizmu postoji neki patološki proces
(kao na primer zapaljenje ili maligni tumor), ona će biti ubrzana.
Aglutinacija
Aglutinacija je međusobno slepljivanje eritrocita koji formiraju strukture slične sitnim grudvicama koje mogu dovesti do začepljenja krvnih sudova.
Nastaje najčešće kao posledica transfuzije neodgovarajuće krvne grupe.
Hemoliza
Ona može biti fiziološka i patološka. Patološka hemoliza nastaje usled izlaganja eritrocita visokoj temperaturi, transfuzije neodgovarajuće krvne grupe, meha-
ničkim oštećenjem, usled dejstva zmijskog otrova…
Leukociti
Leukociti predstavljaju ćelije imunskog sistema. Njihov broj je manji od broja eritrocita i
iznosi 4-10x10(9)/L krvi. Prema izgledu (morfologi-ji) i
funkciji, leukociti se dele na dve vrste: granulocite i agranulocite.
Granulociti
Granulociti su frakcija leukocita koja se karakteriše specifičnim izgledom ćelija. Oni su okruglog (loptastog) oblika, imaju segmentirano jedro, a ono što ih karakteriše jeste prisustvo velikog broja granula u njihovoj citoplazmi, po kojima su i dobili ime. U granulocite ubrajamo neutrofile, eozinofile i bazofile Životni vek granulocita iznosi ne-
koliko dana, najčešće oko 5.
Agranulociti
Agranulociti su takođe ćelije
loptastog oblika koji, za razliku od granulocita, nemaju
granule u citoplazmi i nemaju segmentirano, već okruglo ili ovalno jedro. U agranulocite spadaju limfociti i monociti. Životni vek agranulocita iznosi od nekoliko meseci, pa čak i do nekoliko godina.
Karakteristike leukocita
Karakteristika leukocita je njihova sposobnost kretanja, što im omogućava da odu do mesta u organizmu na kome treba da “deluju”. Još jedna bitna karakteristika leukocita (pogotovo neutrofila, odnosno,
granulocita) jeste fagocitoza.