GOSPODARSKE DRUŽBE -SPLOŠNO Flashcards
(111 cards)
Kaj je gospodarska družba?
Po ZGD-1 je gospodarska družba pravna oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost kot svojo izključno dejavnost. Pridobitna dejavnost po tem zakonu je vsaka dejavnost, ki se opravlja na trgu zaradi pridobivanja dobička. Družbe se štejejo za gospodarske družbe, tudi če v skladu z zakonom v celoti ali deloma opravljajo dejavnost, ki ni pridobitna.
Kako delimo gospodarske družbe?
Kot osebne družbe: družba z neomejeno odgovornostjo, komanditna družba (tiha družba, ki ni več urejena, in dvojna družba) ali
kot kapitalske družbe: družba z omejeno odgovornostjo, delniška družba, komanditna delniška družba in evropska delniška družba. (3. čl. ZGD-1)
Kakšen je kriterij za delitev družb?
Kriterij za delitev družb je odgovornost družbenikov za obveznosti družbe.
Kdaj družba pridobi pravno osebnost?
Z vpisom v sodni register.
Katera pravila se uporabljajo pred vpisom v register za razmerje med družbeniki in družbenicami?
Uporabljajo se pravila o civilnopravni družbeni pogodbi (societa). Če kdo pred vpisom družbe v register nastopa v njenem imenu, je odgovoren osebno z vsem svojim premoženjem. Če je teh oseb več, so odgovorne solidarno. Če pri takem nastopanju družbeniki pridobijo kakšne pravice, jih morajo po vpisu družbe v register prenesti na družbo, razen če družba nasprotuje prevzemu. (5. čl. ZGD-1)
Katere dejavnosti lahko opravljajo družbe?
Družbe smejo kot dejavnost opravljati vse posle, razen tistih, ki se po zakonu ne smejo opravljati kot gospodarski posli. Z zakonom se lahko določi, da lahko posamezne gospodarske posle opravljajo družbe, določene z zakonom, nekatere vrste družb ali organizacije.
Teorija ULTRA VIRES pri pravnih poslih družbe.
Pravni posli, ki jih sklene družba z drugimi osebami in s katerimi prekorači dejavnost, določeno v statut ali družbeni pogodbi ali sicer dovoljene posle (t.i. pravni posli ultra vires), so veljavni, razen če je tretja oseba vedela ali bi morala vedeti za prekoračitev. Navedba dejavnosti v statutu ali družbeni pogodbi še ne pomeni, da je tretja oseba vedela ali bi morala vedeti za prekoračitev (izjema od načela publicitete sodnega registra!). (6. čl. ZGD-1).
Odgovornost družbenikov za obveznosti družbe pri osebnih družbah?
ZGD-1 določa pri osebnih družbah odgovornost družbenikov, in sicer pri družbi z neomejeno odgovornostjo tako, da so upnikom solidarno odgovorni vsi družbeniki z vsem svojim premoženjem, in če družba upniku na njegovo pisno zahtevo ne izpolni obveznosti, so odgovorni vsi družbeniki solidarno (100/1. člen ZGD-1) - velja torej subsidiarna solidarna odgovornost.
Pri komanditni družbi odgovarja za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem najmanj en družbenik (komplementar) najmanj en družbenik ni odgovoren za obveznosti (komanditist) (135/1. čl. ZGD-1); vendar pa je komanditist odgovoren upnikom za obveznosti družbe do višine neplačanega zneska, ki bo ga moral vplačati po pogodbi, sicer velja subsidiarna odgovornost (145. čl. ZGD-1).
Odgovornost družbenikov za obveznosti družbe pri kapitalskih družbah?
d.o.o.: Za obveznosti družbe z omejeno odgovornostjo družbeniki niso odgovorni (472. čl. ZGD-1), kar pomeni, da odgovarja samo družba s svojim premoženjem, družbeniki, ki zagotovijo osnovni kapital pa ne
d.d.: Delniška družba je upnikom odgovorna za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem. Delničarji niso odgovorni za obveznosti družbe upnikom. (168/2,3. čl. ZGD-1)
K.d.d.: najmanj en družbenik je odgovoren za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem (komplementar), komanditni delničarji, ki imajo delež v osnovnem kapitalu, pa za obveznosti družbe do upnikov niso odgovorni (464/1. čl. ZGD-1).
Kaj pomeni institut spregleda pravne osebnosti?
V 8. členu je urejen pravni institut spregleda pravne osebnosti in določa, da so za obveznosti družbe odgovorni tudi njeni družbeniki:
če so družbo kot pravno osebo zlorabili za to, da bi dosegli cilj, ki je zanje, kot posameznike, prepovedan,
če so družbo kot pravno osebo zlorabili za oškodovanje svojih ali njenih upnikov,
če so v nasprotju z zakonom ravnali s premoženjem družbe kot pravne osebe kot svojim lastnim premoženjem, ali
če so v svojo korist ali korist druge osebe zmanjšali premoženje družbe, čeprav so vedeli ali bi morali vedeti, da ne bo sposobna poravnati svojih obveznosti tretjim osebam. (8/1. čl. ZGD-1)
Na čem temelji odgovornost družbenikov zaradi zlorabe družbe?
Na načelih odškodninske odgovornosti.
Na podlagi česa se ocenjuje odgovornost družbenika?
Ocenjuje se z vidika zlorabe položaja družbenika v razmerju do družbe in v razmerju do upnika.
Kaj je podkapitalizacija družbe? In kakšne vrste podkapitalizacij poznamo?
Podkapitalizacija je stanje družbe, ki ji onemogoča uresničevanje gospodarskih ciljev. Poznamo nominalno in materialno podkapitalizacijo. Za nominalno gre, kadar družba uporablja tuj in ne lasten kapital - kredit (ni podlaga za spregled pravne osebnosti). Pri materialni podkapitalizaciji pa gre za dejanski primanjkljaj sredstev za normalno poslovanje družbe (podlaga za spregled pravne osebnosti).
Kaj je firma?
Ime s katerim družba posluje (12/1. čl. ZGD-1) in se predstavlja navzven.
Kaj je blagovna znamka?
Označba, s katero lahko družba označuje svoje proizvode, na določeno blago lahko daje blagovno znamko samo tista družba, ki je pridobila pravico blagovne znamke.
Kaj je označba geografskega porekla blaga?
Nekateri proizvodi so znani po tem, da so nastali v določenih geografskih okoljih (Kras – kraški teran, kraški pršut).
Sestavine firme
Označba dejavnosti: v firmi mora biti oznaka, ki napotuje na dejavnost družbe (12/2. čl. ZGD-1); to je označba bistvene dejavnosti, ne rabijo biti vključene vse dejavnosti družbe. Zahteva, da mora firma družbe vključevati oznako predmeta njenega poslovanja, ne pomeni, da bi morale biti v firmi vključene (predpisane) vse dejavnosti, ki jih družba po svojih pravilih (družbeni pogodbi ali aktu o ustanovitvi) opravlja. Oznaka predmeta poslovanja kot del firme družbe mora vključevati samo bistveno (kratko) označbo, ki je povzetek najpomembnejšega poslovanja družbe (npr. poslovanje z nepremičninami, gostinstvo, informacijske tehnologije).
Označba pravne oblike družbe: v firmi mora biti navedeno za katero izmed 6 možnih oblik družbe gre, lahko je zapisana s kratico ali celim imenom (d.o.o. ali družba z omejeno odgovornostjo)
Dodatna sestavina: Firma ima lahko dodatne sestavine, ki družbo podrobneje nakazujejo, ki pa ne smejo biti take, da spravljajo ali utegnejo spraviti v zmoto glede vrste ali vsega poslovanja ali da bi utegnilo priti do zamenjave firme ali znakom poslovanja druge osebe ali bi kršile pravice drugih oseb. (13. čl. ZGD-1)
Česa ne sme vsebovati firma?
Firma ne sme vsebovati besed, ki: nasprotujejo zakonu ali morali, vsebujejo znane blagovne znake drugega upravičenca, vsebujejo ali posnemajo uradne znake (17. čl. ZGD-1).
Firma ne sme vsebovali imen ali znakov tujih držav ali mednarodnih organizacij (14. čl. ZGD-1).
Načela firmskega prava
Pri določitvi (izbiri) firme družbe je treba upoštevati splošna načela firmskega prava, ki so:
- načelo obveznosti firme,
- načelo resničnosti firme,
- načelo izključnosti firme.
Načelo obveznosti firme
Načelo obveznosti firme pomeni, da je firma obvezna korporacijska pravna značilnost (korporacijskopravni atribut) vsakega gospodarskega podjema, ki je organiziran v obliki družbe oziroma podjetnika. Posebna vidika načela obveznosti firme pa sta tudi:
- pravilo o obvezni uporabi firme pri poslovanju družbe in
- pravilo o enotnosti firme, po kateri mora družba pri svojem poslovanju uporabljati eno samo firmo.
Načelo resničnosti firme
Načelo resničnosti firme pomeni, da mora firma družbe obsegati samo resnične značilnosti (lastnosti) družbe, in da ne sme obsegati zavajajočih sestavin, ki bi lahko zavajale (povzročale zmoto), poslovne partnerje družbe ali druge subjekte na trgu, na katerem družba posluje.
Načelo izključnosti firme
Načelo izključnosti firme izraža temeljno funkcijo firme kot sredstva individualizacije gospodarskega podjema, katerega nosilec je družba. Načelo izključnosti firme pomeni, da se mora firma družbe jasno razlikovati od firm vseh drugih družb, in je uzakonjeno v prvem odstavku 21. člena ZGD-1. Posamezni vidiki načela izključnosti firme (zahteve po jasni individualizaciji) pa so urejeni tudi v pravilu, po katerem mora firma kapitalske družbe vsebovati sestavino, po kateri se razlikuje od firme drugih družb (četrti oziroma peti odstavek 27. člena v zvezi s 1. stavkom 13. člena ZGD-1).
Nameravana firma
Vsak lahko zahteva, da registrski organ vpiše firmo v register, ne da bi bila hkrati ustanovljena družba (nameravana firma). Nameravana firma mora ustrezati zakonskim določbam o firmi. Registrski organ po
uradni dolžnosti nameravano firmo izbriše iz registra, če prijavitelj nameravane firme ne prijavi vpisa ustanovitve družbe s tako firmo v enem letu od vpisa od nameravane firme. (22. čl. ZGD-1)
Razlikovanje med sedežem in poslovnim naslovom družbe
Sedež družbe je samo kraj, kjer družba opravlja dejavnost oz. kjer se večinoma, pretežno vodijo njeni posli. Samo sedež kot kraj je obvezna sestavina družbene pogodbe.
V sodni register se vpisuje tudi poslovni naslov (naselje, ulica in hišna številka). Poslovni naslov mora družba izbrati v kraju sedeža družbe. Poslovni naslov ni sestavni del sedeža družbe, zato ni bil določen v družbeni pogodbi. Če pa bi poslovodstvo družbe želelo poslovni naslov družbe določiti v drugem kraju kot je kraj sedeža družbe, je treba najprej spremeniti sedež družbe po pravilih po spremembi družbene pogodbe. Odločitev o izbiri poslovnega naslova spada med tipične poslovodne odločitve.