Lecture 4 Flashcards
(5 cards)
What is a standard cost?
How do we set standard costing? ( 3 things )
Are standard cost the same as budget costs?
- it tells you how much something should cost if everything goes to plan
- e.g your baking a cookie
The flour cost 1.00 - the sugar cost 50p
- the cookie cost 1.50
- so all together it cost 3 - that’s if everything goes to plan.
Set it
1. Seeing how much matierlas you need to make one cookie
2. Standard time allowed : how long it takes to make one cookie
3. Matierls prices : choose specific cheap flour and specific store
- standard = how much it cost to make 1 cookie The flour
Budget = how much it ocst to make a bunch of cookies
How do you workout sales variance
Like seeing the actual price and standard price the difference
Using this example
- abc planned to sell and make 12,000 products in one month
- materials 5kg for 16
- labour 6 hours / 10 per hour
- fixed overheads 360,000 / 12,000 units
Standard selling price per unit : 230
They made only 10,000 units
Actual selling price per unit : 240
What is the formula?
( Actual price - standard price ) x actual quantity sold
240-230 x 10,000=-100,000
How do we workout if we spent more on matierls or use more or less materials
How do we workout labour cost and labour variant?
What about fixed overhead?
( Standard - actual ) x actual
- for matierls then you add them both up to see if adverse or favourable
- labour cost and hour we add them both up and see if it adverse of variable
Fixed overhead = look at how much we spent before and after if it less thean it’s favourable if we septet more than its adverse
What are reasons for variances going up or down?
( being good or bad )
- Prices changes
- Workers performance
- Wasted materials
For this lecture to understand it depth go on ChatGPT on the other account.