Pedagogická komunikácia Flashcards
(23 cards)
Gavora
Pedagogická komunikácia je výmena informácií medzi účastníkmi výchovno vzdelávacieho procesu, ktorá slúži na dosiahnutie výchovno vzdelávacích cieľovou. Informácie sa v pedagogickej komunikácii sprostredkúvajú verbálnymi a ne verbálnymi prostriedkami, ktoré určujú právomoci jej účastníkov. Zároveň má svoje priestorové a časové dimenzie.
Obsahom pedagogickej komunikácie
Obsahom pedagogickej komunikácie na vyučovaní je vzdelávací obsah a druhú časť pedagogickej komunikácie tvoria informácie. Ako napríklad hodnotiace informácie, riadiace a organizačné pokyny, spraví osobné vyjadrenia a podobne. Pedagogická komunikácia je zložitý proces, ktorý plní niekoľko funkcií.
Základné funkcie pedagogickej komunikácie podľa Gavora
- Slúži ako prostriedok realizácie výchovy a vzdelávania.
2. Sprostredkúva vzťahy medzi komunikujúcimi
Základné funkcie pedagogickej komunikácie podľa Krivohlavý - 6 základných funkcií
1.sprostredkovanie spoločnej činnosti účastníkov 2. Sprostredkovanie vzájomného pôsobenia účastníkov v najširšom zmysle. 3. Sprostredkovanie osobných iné osobných vzťahov. 4. Formovanie všetkých účastníkov Pedagogického procesu, hlavne osobnosti žiakov. 5. Je prostriedkom k uskutočňovaniu výchovy a vzdelávania. 6. Vytvára a zaisťuje fungovanie a dynamiku vyučovacieho procesu.
Gavora - Slúži ako prostriedok realizácie výchovy a vzdelávania.
Prostredníctvom pedagogickej komunikácie sú žiaci vzdelávani a vychovávaní. Výchovno-vzdelávací ciel, Obsah i metódy vystupujú nepriamo, a to vo forme verbálnych in neverbálnych prejavov učiteľa ich žiaka. Učiteľ zvažuje čo má vyjadriť a komu to má vyjadriť a zároveň zvažujem čo majú vyjadriť žiaci a akým spôsobom.
Gavora - Sprostredkúva vzťahy medzi komunikujúcimi
Učiteľom a žiakom, ich žiakom navzájom. Roli ktoré komunikujúci zastávajú. Vzťahy sa v priebehu komunikácie vytvárajú, aktualizujú, upevňujú a menia.
Výchovno vzdelávací ciel cieľ PK a vzajomný vzťah
Výchovno-vzdelávací cieľ je základom, z ktorého tiel pedagogickej komunikácie vychádza. Výchovno- vzdelávací cieľ má Globálnejší charakter, cieľ pedagogickej Komunikácie je konkrétnejší. Výchovno-vzdelávací cieľ je vyjadrený explicitne obyčajne v písomnej podobe – učebné osnovy. Ciel pedagogickej komunikácie nemá explicitnú podobu. Výchovno vzdelávací cieľ je stanovený vopred, cieľ pedagogickej komunikácie vytvára učiteľ spravidla počas hodiny.
Vymenujte Zložky Komunikácie ?
- vysielateľ
- správa
- kanál
- príjemca.
Vymenujte pedagogickej komunikácie ?
- vysielateľ,
- príjemca,
- obsah,
- komunikačné kanály,
- smer komunikácie,
- Zámer komunikácie,
- efekt komunikovania.
Poruchy komunikácie
V každom z týchto článkov môže nastať porucha, z toho vyplýva nesprávna komunikácia.
Cieľ a Spätná väzba
Aby bola pedagogická komunikácia efektívna učiteľ musí byť pred jej formulovaním zameraný na cieľ ( Jasne, musí vedieť aké účinky chce vyvolať ). Súčasne je potrebné neustále sledovať reakcie študentov a na to potrebuje o nich vedieť čo najviac, aby si mohol utvoriť presný obraz o ich osobnosti a správaní.
Základné charakteristiky každej komunikácie
kto s kým komunikujem
Kto je iniciátorom
Ktorým smerom komunikácia prebieha
Štatistika
Najčastejšia je Obojsmerná komunikácia Učiteľ a žiak 42% dialóg, Jednosmerná komunikácia – 30% monológ a nakoniec Jednosmerná komunikácia učiteľa k žiakovi ako k jednotlivcovi - 10%.
Ľudská reč
Systém znakov ktoré plnia svoju komunikačnú funkciu pomocou 3 princípov.
3 Princípy ľudskej reči
- Lexikálneho – každý predmet sa označuje vždy tým istým komplexom znakov
- Syntatického - Založeného na časovej usporiadanosti lexikálnych jednotiek
- Princíp modulácie zvukov rozlišuje oznamovacie možnosti reči hlavne do kontatívnych - emocionálnych a denotatívnych - Objektívne večných významov slova.
Jazyk
je znaková a zvuková podobá je to systém.
Prirodzený ľudský jazyk má 4 roviny
- Gramatiku - kostra jazyka
- Lexiku
- Výslovnosť
- Pravopis
Reč
činnosť
Komunikačné funkcie v komunikácii učiteľa a žiaka
- Pozdravenie
- Navrhovanie
- Odporúčanie
- Pozvanie
Predhovor
je väčší útvar ako veta.
Písmo
umožňuje veľkým priestor i čas zachovávať svoju kultúra a kultúrne hodnoty.
Typy písma
- Latinské
- Hieroglyfy
- Ázijské
- Azbuka
Dve druhy jazyka v pedagogickej komunikácii
- Argumentačný jazyk - odborný
- Poeticky jazyk - subjektívny
- Argumentačný jazyk - Veda, technika, informatika, matika – neosobný, vecný, približuje čísla, fakty, poučky, údaje – presný, výstižný ale je apatický voči človeku. Odborné termíny.
- Poeticky jazyk – Spoločenskovedný, etika, Estetika je subjektívny, osobné postoje, dojmy, presvedčenie, zážitky, nálady. Využívaš sa v Humanitných výchovných vedách – slovenský jazyk, literatúra, telesná výchova, hudobná výchova, Estetická výchova.