Problem Solving Flashcards
(84 cards)
If Sqrt((x + 4)^2) = 3, which of the following could be the value of x – 4? A. -11 B. -7 C. -4 D. -3 E. 5
CAT 1, Q 2. Answer A. Exponents & Roots
Sqrt((x + 4)^2) = 3
(x + 4)^2 = 9
(x + 4) = Sqrt(9)
NOTE: Even exponents hide the sign of the base, so there are two solutions to the equation
(x + 4) = 3 x = -1 OR (x + 4) = -3 x = -7
x – 4 = -7 – 4 = -11 OR x – 4 = -1 – 4 = -5
Alternatively, the expression can be simplified to |x + 4|, and the original equation can be solved accordingly.
If |x + 4| = 3, either x = -1 or x = -7
A basketball coach will select the members of a five-player team from among 9 players, including John and Peter. If the five players are chosen at random, what is the probability that the coach chooses a team that includes both John and Peter? A. 1/9 B. 1/6 C. 2/9 D. 5/18 E. 1/3
CAT 1, Q 8. Answer D. Probability. Combination (order does not matter)
Need to determine (i) number of possible teams of five that can be formed with nine players (ii) number of teams of five that will include John and Peter
(i) nCk = n! / k!(n – k)! = 9! / (5!4!) = (9 * 8 * 7 * 6 * 5) / (5 * 4 * 3 * 2 * 1) = 9 * 2 * 7 = 126
(ii) Reserve two of five spots, which means three spots are left that must be filled by three of the remaining seven players. 7C3 = 7! / (3!4!) = 35
35 of the total possible 126 teams will include John and Peter. Probability that the coach chooses a team that includes both John and Peter is 35/126 = 5/18
In the addition shown below, A, B, C, and D represent the nonzero digits of three 3-digit numbers. What is the largest possible value of the product of A and B ? ABC \+BCB CDD A. 8 B. 10 C. 12 D. 14 E. 18
CAT 1, Q 9. Answer B. Extra problem types. What we know:
B + C = D
B + C is less than or equal to 9
A + B = C
In order to maximize A*B, only consider cases in which B + C = 9
B = 1, C = 8 means A = 7, which results in A*B = 7 B = 2, C = 7 means A = 5, which results in A*B = 10 B = 3, C = 6 means A = 3, which results in A*B = 9 B = 4, C = 5 means A = 1, which results in A*B = 4
Largest possible value is 10
Tom and Linda stand at point A. Linda begins to walk in a straight line away from Tom at a constant rate of 2 miles per hour. One hour later, Tom begins to jog in a straight line in the exact opposite direction at a constant rate of 6 miles per hour. If both Tom and Linda travel indefinitely, what is the positive difference, in minutes, between the amount of time it takes Tom to cover the exact distance that Linda has covered and the amount of time it takes Tom to cover twice the distance that Linda has covered? A. 60 B. 72 C. 84 D. 90 E. 120
CAT 1, Q 11. Answer D. Rates & Work. R(TOM) = 6 mph R(LINDA) = 2 mph but she leaves one hour before Tom D(TOM) = 6T D(LINDA) = 2(T + 1)
Tom has covered Linda’s distance: 6T = 2T + 2, which results in T = 30min
Tom has covered twice Linda’s distance: 6T = 2(2T + 2), which results in T = 120min
Positive difference = 120 – 30 = 90min
Each light bulb at Hotel California is either incandescent or fluorescent. At a certain moment, forty percent of the incandescent bulbs are switched on, and ninety percent of the fluorescent bulbs are switched on. If eighty percent of all the bulbs are switched on at this moment, what percent of the bulbs that are switched on are incandescent? A. 22 (2/9)% B. 16 (2/3)% C. 11 (1/9)% D. 10% E. 5%
CAT 1, Q 15. Answer D. Percents. Although there are two pairs of mutually exclusive classifications – incandescent vs. fluorescent, and on vs. off – this is not best approached as an overlapping set problem. the question is only concerned with the number of light bulbs that are turned on, and be approached as a mixtures problem
I = # of Incandescent light bulbs
F = # of Fluorescent light bulbs
I + F = Total
I(ON) = 0.4I F(ON) = 0.9F I+F(ON) = 0.8(I + F)
.8I + 0.8F = 0.4I + 0.9F
F = 4I
% of Incandescent bulbs that are switched on = 0.4I / (0.8I + 0.8F) = 0.4I / (0.8I + 0.8(4I) = 10%
Each of the 59 members in a high school class is required to sign up for a minimum of one and a maximum of three academic clubs. The three clubs to choose from are the poetry club, the history club, and the writing club. A total of 22 students sign up for the poetry club, 27 students for the history club, and 28 students for the writing club. If 6 students sign up for exactly two clubs, how many students sign up for all three clubs? A. 2 B. 5 C. 6 D. 8 E. 9
CAT 1, Q 23. Answer C. Overlapping Sets. Group 1 (Poetry): 22 Group 2 (History): 27 Group 3 (Writing): 28
The easiest way to answer this overlapping sets questions is to use the following formula:
Total = Group 1 + Group 2 + Group 3 – (People in 2 Groups) – 2(People in All 3 Groups) + None
59 = 22 + 27 + 28 – 6 – 2x + 0
59 = 71 – 2x
x = 6
*NOTE: People in all 3 groups are counted 3 times, once for each group that they are in. As a result, they are double counted twice, and we must adjust for this double counting
If x is an integer, then x(x – 1)(x – k) must be evenly divisible by three when k is any of the following values EXCEPT A. -4 B. -2 C. -1 D. 2 E. 5
CAT 1, Q 36. Answer B. Consecutive Integers. RULE: The product of three consecutive integers will always be a multiple of three.
If x, x – 1, and x – k are consecutive integers, their product must be divisible by 3. Note that x and x – 1 are consecutive, so the three terms would be consecutive if (x – k) is either the lowest of three (k = 2) or the greatest of the three (k = -1).
Note that the difference between k = -1 and k = 2 is 3. Every third consecutive integer would serve the same purpose in the product x(x – 1)(x – k): periodically serving as the multiple of three in the list of consecutive integers. Thus, k = -4 and k = 5 would also give us a product that is always divisible by three.
When k = -1, x(x – 1)(x – k) is not evenly divisible by three
There is a number line that ranges from 0 to 1. The segment from 0 to 1 has been divided into fifth, and also into sevenths. What is the least possible distance between any two of the tick marks? A. 1/70 B. 1/35 C. 2/35 D. 1/12 E. 1/7
Lecture # 2, Q 162. Answer B. Find the least common denominator (35). Draw a number line and accurately divide the 0 to 35/35 segment into fifths (7, 14, 21, 28, 35) and into sevenths (5, 10, 15, 20, 25, 30, 35). In doing so, we can see that the least possible distance between any two of the tick marks is 1/35 (e.g. 15/35 – 14/35).
At a loading dock, each worker on the night crew loaded 3/4 as many boxes as each worker on the day crew. If the night crew has 4/5 as many workers as the day crew, what fraction of all the boxes loaded by the two crews did the day crew load? A. 1/2 B. 2/5 C. 3/5 D. 4/5 E. 5/8
OG13, Lecture # 2, Q151. Answer E. Draw a table and choose Smart Numbers.
Columns: Day, Night, Total
Rows: Boxes, Workers, Total
Boxes: Day 4 per, Night 3 per
Workers: Day 5, Night 4
Total: Day 20, Night 12
Day Crew / Total = 20/32 = 5/8
If (0.0015 * 10^m) / (0.03 * 10^k) = 5 * 10^7, then m – k = A. 9 B. 8 C. 7 D. 6 E. 5
Answer A. Roots & Exponents
(0.0015 / 0.03) * (10^m / 10^k) = 5 * 10^7
(15 / 3) * (10^-4 / 10^-2) * (10^m / 10^k) = 5 * 10^7
5 * 10^-2 * 10^(m-n) = 5 * 10^7
10^(-2 + m – n) = 10^7
-2 + m – k = 7
m – k = 9
At a certain school, the ratio of the number of second graders to the number of fourth graders is 8 to 5, and the ratio of the number of first graders to the number of second graders is 3 to 4. If the ratio of the number of third graders to the number of fourth graders is 3 to 2, what is the ratio of the number of first graders to the number of third graders? A. 16 to 15 B. 9 to 5 C. 5 to 16 D. 5 to 4 E. 4 to 5
OG13, HW2, Q66. Answer E. Ratios. Because the ratio involves four different grades, using variables will generally just make this kind of problem harder. Instead we can put all of the information into a table and then use that table to merge the ratios by finding common terms.
1st : 2nd : 3rd : 4th 8 : 5 3 : 4 3 : 2 The next step is to start merging rows by multiplying the ratios in order to get the numbers in each column to match up. This works because the ratio can be thought of as fractions, and it does not change the value of the fraction to multiply both the numerator and denominator by the same number.
3*4 = 12 8*2 = 16 4*4 = 16 3*5 = 15 5*2 = 10 2*5 = 10
1st : 2nd : 3rd : 4th
12 : 16 : 15 : 10
1st : 3rd = 12 : 15 = 4 : 5
On a recent trip, Cindy drop her care 290 miles, rounded to the nearest 10 miles, and used 12 gallons of gasoline, rounded to the nearest gallon. The actual number of miles per gallon that Cindy’s car got on this trip must have been between A. 290/12.5 and 290/11.5 B. 295/12 and 285/11.5 C. 285/12 and 295/11.5 D. 285/12.5 and 295/11.5 E. 295/12.5 and 285/11.5
OG13, HW2, Q142. Answer D. Rates & Work. To optimize the value of mpg in both directions, we should consider extreme values of d and g. 285 ≤ distance
The value of (2^-14 + 2^-15 + 2^-16 + 2^-17)/5 is how many times the value of 2^-17? A. 3/2 B. 5/2 C. 3 D. 4 E. 5
OG13, Lecture # 3, Q 230. Answer C. Exponents & Roots
(2^-14 + 2^-15 + 2^-16 + 2^-17)/5 = x * 2^-17
x = (2^-14 + 2^-15 + 2^-16 + 2^-17) / (5 * 2^-17)
x = 2^-17 * (2^3 + 2^2 + 2^1 + 1)/(5 * 2^-17)
x = (2^3 + 2^2 + 2^1 + 1)/5
x = 3
Sqrt[(16)(20) + (8)(32)] A. 4√20 B. 24 C. 25 D. 4√20 + 8√2 E. 32
OG13, Lecture # 3, Q 35. Answer B. Exponents & Roots. = Sqrt[(16)(20) + (8)(16)(2)] = Sqrt[(16)(20 + 16)] = Sqrt[(16)(36)] = Sqrt(16) * Sqrt(36) = 4 * 6 = 24
If s equals the multiplication of the numbers 100 through 200, inclusive, and t equal the multiplication of the numbers 100 through 201, inclusive, then what is the value of 1/s + 1/t? A. (201^2) / t B. (202)(201) / t C. 201 / t D. 202 / t E. (202)(201) / (t^2)
OG12, Lecture # 3, Q 89. Answer D. Algebraic Translations
t = 201 * s
s = t / 201
1/s + 1/t
= 1/(t/201) + 1/t
= 201/t + 1/t
= 202/t
If 4 is one of the solutions of the equation x^2 + 3x + k = 10, where k is a constant, what is the other solution? A. -7 B. -4 C. -3 D. 1 E. 6
OG13, HW 3, Q 45. Answer A. Quadratic Equation. We are told that one solution is 4, which we can plug into the equation to find the value of k. Once we know the value of k, we can factor the quadratic. In order to get positive 3x, we need a positive 7, which results in -7 as the other solution to the equation.
x^2 + 3x + k = 10
4^2 + 3(4) + k = 10
16 + 12 + k = 10
k = -18
x^2 + 3x – 18 = 10
x^2 + 3x – 28 = 0
(x – 4)(x + 7) = 0
x = 4 OR x = -7
If n = 3^8 – 2^8, which of the following is NOT a factor of n? A. 97 B. 65 C. 35 D. 13 E. 5
OG13, HW 3, Q 117. Answer C. Quadratic Equations. The question asks for the answer choice that is NOT a factor of n. Thus, 4 of the 5 answer choices must be factors of n. In general, the best way to find the factors of a number is to break it down into its prime factors. Calculating 3^8 – 2^8 in less than two minutes without a calculator would be very difficult, and finding the factors of a large number is typically difficult. Both of these factors point to there being a shortcut built into the problem.
This a difference of squares problem.
3^8 – 2^8 = (3^4 – 2^4)(3^4 + 2^4) = (81 – 16)(81 + 16) = 65 * 97
We can eliminate answer choices A and B, but there are still two answer choices to go. Although 97 is prime, 65 can be further broken down into 13 * 5, which eliminates answer choices D and E.
Given that x + y = a and x – y = b, what is the value of 2xy? A. (a^2 - b^2)/2 B. (b^2 - a^2)/2 C. (a - b)/2 D. (ab)/2 E. (a^2 + b^2)/2
OG12, Lecture # 4, Q 227. Quadratic Equations. Answer A. Set the problem up as two systems of equations OR PLUG IN.
x + y = a
+(x – y) = b
2x = a + b
x + y = a
-(x – y) = b
2y = a - b
y = (a - b)/2
2xy = (a+b)(a-b)/2 = (a^2 – b^2)/2
Takeaway:
- PLUG IN when variables appear in the answer choices
- ALWAYS run your chosen numbers through all five answer choices
If d > 0 and 0 0 II. c/d 1 A. I only B. II only C. I and II only D. II and III only E. I, II and III
Quant2, Lecture # 4, Q 134. Fractions. Answer C. Split the compound inequality into:
c/d 0 is TRUE. Given that d > 0 and c/d > 0, c must be positive.
II. c/d 1 is FALSE. Plug in values to prove insufficiency
0.2^2 + 0.4^2 > 1
0.04 + 0.16 > 1 IS NOT TRUE
Takeaways:
- Always split compound inequalities
- Plug in with the goal of proving insufficiency
A store currently charges the same price for each towel that it sells. If the current price of each towel were to be increased by $1, 10 fewer of the towels could be bought for $120, excluding sales tax. What is the current price of each towel? A. $1 B. $2 C. $3 D. $4 E. $5
OG 13, Lecture # 5, Q 203. Algebraic Translation. Answer C. There are two approaches to this problem (1) direct algebra (2) back solve. Either way, because we are given categories, we should set up a table. Note that under both the current and future scenarios, total cost is $120.
Current: P * Q = 120
Future (P + 1) * (Q – 10) = 120
The two equations are not linear, so solving for the variables will involve quadratics, which will take a fair amount of time. Switch gears and back solve
Test the middle number first, $3. Current Q would equal 40. Future Q would equal 4(Q – 10) = 120, or Q = 40. This is the answer.
Takeaways:
- Any time the GMAT categorizes (e.g. current vs future), then use a table
- Back solve when (1) problem solving question (2) values are given in the answer choices (3) questions asks for a value, not a relationship (e.g. how much more does Joe earn than Susan)
Two trains, X and Y, started simultaneously from opposite ends of a 100-mile route and traveled toward each other on parallel tracks. Train X, traveling at a constant rate, completed the 100-mile trip in 5 hours; Train Y, traveling at a constant rate, completed the 100-mile trip in 3 hours. How many miles had Train X traveled when it met Train Y? A. 37.5 B. 40.0 C. 60.0 D. 62.5 E. 77.5
Quant2, Lecture # 5, Q 119. Rates & Work. Answer A. There are two approaches to this problem. Alternative # 1 is to set up a table that tracks the progress of each train and the total combined progress at intervals in time.
0hr: X = 0, Y = 0, Total = 0
1hr: X = 20, Y = 33.3, Total = 53.3
2hr: X = 40, Y = 66.6, Total = 106.6…which means the train must have traveled for less than two hours since the total distance of the route is only 100 miles. Thus, train X has traveled less than 40 miles, which tells us that Answer A is Correct.
Alternative # 2 is to set up a RTD table and add the rates since the trains are moving in opposite directions. Thus, X has traveled D = 20 * (15/8) = 37.5 miles X: 20mph * 5hrs = 100mi Y: 100/3mph * 3hrs = 100mi X + Y: 160/3mph * T = 100mi T = (100 * 3) / 160 = 15/8
Takeaways:
- Objects moving in opposite directions (toward or away) – ADD RATES
- Objects moving in the same direction – SUBTRACT RATES (imagining that the first guy is at d = 0)
Car A is 20 miles behind Car B, which is traveling in the same direction along the same route as Car A. Car A is traveling at a constant speed of 58 miles per hour and Car B is traveling at a constant speed of 50 miles per hour. How many hours will it take for Car A to overtake and drive 8 miles ahead of Car B? A. 1.5 B. 2.0 C. 2.5 D. 3.0 E. 3.5
OG 13, Lecture # 5, Q 207. Rates & Work. Answer E. There are three approaches to this problem. Alternative # 1 is to set up a table that tracks the progress of each car and the difference at intervals in time.
0hr: A = 0, B = 20, Difference = - 20
1hr: A = 58, B = 70, Difference = -12
2hr: A = 116, B = 120, Difference = -4
3hr: Difference = +4
4hr: Difference = + 12…which means it takes car A between 3 and 4 hours to drive 8 miles ahead of Car B. Thus, the answer is 3.5 hours
Alternative # 2 is that to use the following formula for relative rates:
(Rate A – Rate B) * T = Difference in Distance
(58 – 50) * T = 28
8T = 28
T = 28/8 = 3.5 hours
Alternative # 3 is to set up a RTD table and use substitution.
A: 58T = D + 28
B: 50T = D
Using substitution, 58T = (50T) + 28, which means T = 3.5 hours
Working alone, Printers X, Y, and Z can do a certain printing job, consisting of a large number of pages, in 12, 15, and 18 hours, respectively. What is the ratio of the time it takes Printer X to do the job, working alone at its rate, to the time it takes Printers Y and Z to do the job, working together at their individual rates? A. 4/11 B. 1/2 C. 15/22 D. 22/15 E. 11/4
Quant2, Lecture # 5, Q 130. Rates & Work. Answer D. The best way to solve this problem is to set up a RTW table and pick a Smart Number. X: 15 * 12 = 180 Y: 12 * 15 = 180 Z: 10 * 18 = 180 Y + Z: 22 * 180/22 = 180
Time: X / (Y + Z) = 12 / (180/22) = (12 * 22) / 180 = (6 * 2 * 2 * 11) / (6 * 2 * 15) = 22/15
Takeaways:
- Save time by picking SMART NUMBERS!
- Working together – ADD rates
A case contains c cartons. Each carton contains b boxes, and each box contains 100 paper clips. How many paper clips are contained in 2 cases? A. 100bc B. 100b/c C. 200bc D. 200b/c E. 200/bc
OG13, HW 5, Q 4. Answer C. Algebraic Translations. Two alternatives – direct algebra or plug in.
Alternative # 1 – Direct Algebra.
1 case = c cartons
1 carton = b boxes
1 box = 100 paper clips
1 case = bc boxes = bc(100 paper clips) = 100bc paper clips
2 cases = 200bc paper clips
Alternative # 2 – Plug In. Let c = 3 and b = 2. Each case must contain 32 = 6 boxes, and each box contains 100 paper clips for a total of 6100 = 600 paper clips. Therefore, 2 cases contain 1,200 paper clips. Plug c = 3 and b = 2 into each answer choice to find 1,200
A. 100bc = 100(2)(3) = 600 INCORRECT
B. 100b/c = (100*2)/3 = 200/3 INCORRECT
C. 200bc = 200(2)(3) = 1,200 CORRECT