PUSTINJE Flashcards
(13 cards)
Vrste pustinja?
erg - naziv za prave pješćane pustinje bez vegetacije; erg Chech, erg Chebbi
sesir/reg - šljunčane pustinje; sesir Tibesti
hamada - kamene pustinje
Pustinjske biljke i životinje?
Razvile su mnog prilagodbe; biljke kojima nedostaje voda - kserofiti
Pustinjska klima?
Pustinje prekrivaju između 12% i 15% kopna na Zemlji. U pustinjama vlada pustinjska klima (BW) koja pripada razredu suhih klima (B). Pustinjska klima ima dva podtipa – toplu pustinjsku klimu (BWh) i hladnu pustinjsku klimu (BWk). U skladu s time razlikuju se tople i hladne pustinje. Do 250mm padalina godišnje. Ni jedan mjesec nema više od 25mm padalina.
Koja je najveća topla, a koja je najveća hladna pustinja?
Hladna - Antarktika
Topla - Sahara
Uzroci nastanka pustinja?
Kontinentalnost, hladne morske struje, reljefne prepreke, subtropska područja visokog tlaka
Tople pustinje?
Na nastanak toplih pustinja utječu dva važna čimbenika:
a) Na Zemlji količina padalina se smanjuje od ekvatora prema obratnicama, a istodobno se mijenja njihov godišnji hod. To znači da ni u pustinjama nije cijele godine jednako sušno nego postoji razdoblje s nešto većom količinom padalina.
b) Druga važna činjenica koja utječe na nastanak pustinja uz obratnice su suptropski maksimumi (stalna područja visokog tlaka) na prijelaznom području između tropa i područja umjerenih geografskih širina.
Najpoznatije morske struje koje pojačavaju aridnost na južnoj polutci su Humboldtova struja, koja utječe na sušnost zapadnih obala Južne Amerike (tu je smještena Atacama, najsušnija pustinja na Zemlji), te Benguelska struja, koja utječe na pustinju Namib. Na sjevernoj polutci sušnost pojačavaju Kalifornijska struja, koja teče uz zapadnu obalu Sjeverne Amerike, i Kanarska struja, koja dodatno osušuje zapadni dio Sahare.
Hladne pustinje?
Nastanak tih pustinja rezultat je kontinentske izolacije. Takve su pustinje daleko od mora pa zapadni vjetrovi koji s istočnih obala kontinenata nose vlagu u unutrašnjost izgube vlažnost prije nego što stignu do njih. Najveće područje hladnih pustinja pruža se kroz središnju i istočnu Aziju i obuhvaća velike pustinje Kyzylkum, Karakum, Takla Makan, Gobi, Namibija
Nastanak pustinja u kišnoj stjeni?
Pustinje u kišnoj sjeni nastaju kada planinski lanac blokira vlažan zrak s mora ili oceana. Vlažan zrak se penje uz nadvjetru stranu planine, hladi se i stvara kišu, trošeći većinu vlage. Kada zrak prijeđe vrh i spušta se niz zavjetrinsku stranu, postaje suh i topao, što stvara suhe uvjete i omogućuje nastanak pustinja.
Patagonija - Ande
JZ SAD - Kordiljeri
Pustinjski narodi?
Australija - Aboriđiini
Kalaharija - San=Bušmani
Sahara i Arapske pustinje - plemena pustinjskih Arapa - Beduini te starosjedioci Berberi koji su hamitskog podrijetla. Među mnogim skupinama Berbera zanimljiv je narod Tuarega, koji se katkad naziva Plavim ljudima Sahare.
Većinom nomadi - sele se, mlijeko, mliječni proizvodi, žitarice, datulje
Glavne gospodarske djelatnosti u prošlosti?
Nomadsko stočarstvo i trgovina. Karavanski putovi u pustinjama. U prošlosti su se karavanskim putovima preko Sahare prevozili zlato, bjelokost, poslije i robovi, a najvažnija roba bila je sol jer se u mnogim pustinjama nalaze veliki blokovi soli ili slana jezera.; pustinjske oaze i rubovi pustinja - tržišta koja su prerasla u veće gradove.
Nomadsko stočarstvo - uzgoj ovaca, koza, deva i konja - Južna sahara (sahel), hladne pustinje u unutrašnjosti Azije
Uzgoj palme i agruma u toplim pustinjama, kukuruz, riža, voće, povrće
Najveća oaza na svijetu?
Hasa. Saudijska Arabija
Problemi pustinja?
Dezertifikacija je proces pretvaranja plodnih područja u pustinje zbog ljudskih aktivnosti i klimatskih promjena; utječe na 250 mil. ljudi, pogotovo na siromašne zemlje.
U sljedećem desetljeću potaknuti će migraciju 50 mil. ljudi, može se spriječiti sadnjom šuma
Gubitak plodnog tla, Smanjenje prinosa hrane, Siromaštvo i migracije (Sahel)
Ekološka šteta, Povećane klimatske promjene
Konvencija UN-a o suzbijanju dezertifikacije prihvaćena je u Parizu 1994.g., donešena je 17. lipnja i taj dan se obilježava kao Dan suzbijanja širenja pustinja. 2006. je proglašena kao Međunarodna godina pustinja i dezertifikacije.
inicijativa Great GreenWall - sadnja šume na 100 mil. hektara površine u Sahelu
Razvoj pustinja?
Pustinjska područja doživljavaju veliku gospodarsku preobrazbu. Pustinje su nalazišta važnih ruda, a u 20. stoljeću u nekima od njih pronađene su goleme zalihe nafte i zemnoga plina koji se u Sahari koriste nakon 2SR. Sahara - nafta, Alžir - zemni plin
Nafta je na Arapskom poluotoku otkrivena 1938.g., nekad siromašne države AP Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Katar, Kuvajt, Bahrein udeseterostručile su BDP