Shannonov in Weaverjev model (1949) Flashcards

1
Q
  • Shannon in Weaver prepoznavata tri vrste problemov (šumov):
A

– Stopnja A (tehnični/sintaktični problem): Kako natančno se lahko prenašajo komunikacijski simboli?
– Stopnja B (semantični problemi): Kako natančno preneseni simboli podajo želeni pomen?
– Stopnja C (problem učinkovitosti/pragmatski problem): Kako učinkovito prejeti pomen vpliva na želeni način postopka?

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

kaj je vir

A

Vir je tisti, ki sprejema odločitve o tem, katero sporočilo poslati. Izbrano sporočilo oddajnik spremeni v signal, ki je poslan prek kanala k prejemniku. Nekateri deli modela lahko delujejo več kot enkrat (to bolje opisuje Gerbnerjev model).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

kaj je šum

A
  • Šum je vse, kar je dodano signalu med njegovim oddajanjem in sprejemanjem, pa vir tega ni hotel.
  • Primeri šuma znotraj kanala: popačenje zvoka, hreščanje, statika v radisjkem signalu, “sneženje” na TV zaslonu; digitalizacija v veliki meri eliminira te vrste šuma); glej stopnjo A.
  • Razširjen koncept šuma: katerikoli sprejeti signal, ki ga ni oddal vir ali karkoli, kar oteži razkodiranje signala – npr. neudoben stol, misli, ki so bolj zanimive od predavateljevih besed J.
  • Sh&W: razmerje semantičnega šuma (stopnja B) in tehničnega šuma (stopnja A): semantični sprejemnik za tehničnim sprejemnikom?
  • Semantični šum je definiran kot popačenje pomena, ki se zgodi v komunikacijskem procesu, pa ga vir ni predvidel, in vpliva na prejem sporočila ali njegov cilj.
  • Premagovanje šuma je med osnovnimi koncepti komunikacije.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

kaj je nadmerje oz redundanca

A

je tisto, kar je v sporočilu predvidljivo in konvencialno.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

kaj je entropija

A

sporočilo ima nizko predvidljivost

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

kaj je konvencija

A

eden izmed načinov zmanjševanja entropije in povečanje nadmerja

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

kakšno sporočilo je entropično

A

Za sporočilo, ki ima nizko predvidljivost,(presenečenje) rečemo, da je entropično in da vsebuje visoko stopnjo informacij.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

kaj je nadmerno sporočilo

A

sporočilo, ki je zelo predvidljivo, nadmerno in vsebuje nizko stopnjo informacij (“Živjo” kot primer nadmernega sporočila).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

razlaga modela

A

Sh&W sta v glavnem osredotočena na stopnjo A.
Informacija na stopnji A je merilo predvidljivosti signala to je število izbir, ki so sporočevalcu na voljo. Popolnoma nobene povezave nima z vsebino (signal je fizična oblika sporočila: zvočni valovi v zraku, svetlobni valovi, električni impulzi, dotiki …).
Primer: imamo kodo, ki je sestavljena iz dveh signalov (en blisk žarnice in dva bliska žarnice); informacija, ki jo lahko vsebuje katerikoli od teh signalov, je enaka – ima 50% predvidljivost, ne glede na to, kaj signala dejansko pomenita (npr. en blisk “pelji”, dva bliska “ustavi se”). Oba signala vsebujeta enako količino informacij!
Po PoPo - enaka predvidljivost
Za merjenje informacije lahko uporabimo bit (binary digit) in v praksi pomeni izbiro da/ne. * Temelj delovanja računalniških sistemov in (očitno) tudi človeških možganov.
Problem informacije na stopnji B: semantični sistemi niso tako dobro definirani kot signalni sistemi na stopnji A.
Zakaj je izjemno priročen? Priročen je pri modeliranju tehničnih sistemov (npr. telekomunikacije), ne obravnava pa za komunikacijo usodnih pojmov predvidljivosti in izbire.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

kaj dokaže nadmerje

A
  • S&W pokažeta, da nadmerje pomaga pri točnosti razkodiranja in priskrbi nadzor, za prepoznavo napak pri prenosu
  • Nadmerje pomaga premoščati težave šumnega kanala (primer: ponavljanje pri slabem telefonskem kanalu)
  • Nadmerje pomaga premostiti probleme prenašanja entropskega sporočila (npr. nepričakovana sporočila ali sporočila v nasprotju s pričakovanim). * Nadmerje uporabljamo pri doseganju večjega/heterogenega občinstva (primer: popularna umetnost je nadmernejša od visoke umetnosti).
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

kaj je kanal in medij

A

Pomembna koncepta sta kanal in koda – definiramo jih lahko v odnosu s medijem.
Kanal: je fizično sredstvo, prek katerega je signal prenesen.(glavni kanali so svetlobni valovi, zvočni valovi, radijski, telefonske žice, živčni sistem,..)
Medij je v osnovi tehnično ali fizično sredstvo preoblikovanja sporočila v signal, ki ga je mogoče prenašati po kanalu; npr. glas je medij; tehnologija oddajanja je tisto, kar sestavlja radijski in televizijski medij.
Tehnološke ali fizične lastnosti medija so določene z naravo kanala ali kanalov, ki so na razpolago.
Te značilnost medija nato določajo obseg kod, ki jih lahko medij oddaja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

kategorije medijev

A
  1. Predstavitveni mediji: glas, obraz telo (zahtevajo navzočnost sporočevalca, saj je on/ona medij; ustvarjanje komunikacijskih dejanj).
  2. Reprezentacijski mediji: knjige, slike, fotografije, pisanja, arhitektura, dizajn… (mediji, ki uporabljajo kulturne ali estetske konvencije, da bi ustvarili “tekst” enakega tipa; so predstavljajoči in kreativni; posname jih lahko medij prve kategorije; ustvarjanje komunikacijskih del).
  3. Mehanični mediji: telefoni, radio, televizija, teleksi (!? J) (prenašalci prve in druge kategorije; poglavitna razlika 2<->3: mediji tretje kategorije uporabljajo tehnične kanale in so podvrženi večjim tehnološkim omejitvam, zato na njih bolj vpliva šum stopnje A po Sh&W).
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Implikacije medijev

A
  • Krožni model Katz-Gurevitc-Hass (1973): razlaga medsebojnih odnosov med petimi množičnimi mediji (na podlagi ankete – vsak medij je najbolj podoben svojima sosedoma – če enega ni na voljo, bosta sosedna medija opravila njegovo nalogo).
    tti mediji so knjige, kino, televizija, radio, časopis
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Poglavite potrebe, ki jih ljudje zadovoljujejo z mediji:

A

A. Osebne potrebe(razumevanje samega sebe, užitek, pobeg pred realnostjo)
A. Družbene potrebe(poznavanje sveta, samozavest, stabilnost, dobro mnenje o samem sebi

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

osnovni koncepti kode

A

Koda je pomenski sistem, ki je skupen pripadnikom določene kulture ali subkulture. Sestavljen je tako iz znakov (npr. fizični znaki, ki pomenijo nekaj drugega kot sami sebe) kakor tudi iz pravil ali konvencij, ki določijo, kako in v kakšnih kontekstih so ti znaki uporabljeni in kako jih lahko kombiniramo, da bi oblikovali bolj kompleksna sporočila.
* Kode se znotraj njihove izvirne kulture na kompleksen način povezujejo in razvijajo

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

koda kanal

A

KODA<->KANAL: fizične značilnosti kanala določijo naravo kode (telefon je omejen na verbalni jezik in para-jezik (intonacije, poudarek, glasnost…). Sekundarne kode služijo zato, da bi naredili določeno že zakodirano sporočilo prenosljivo po določenem kanalu (morsova abeceda, semaforji, znakovna govorica, braillova pisava…).

17
Q

medij koda

A

MEDIJ<->KODA: odnos ni tako jasen; isti medij uporablja več kanalov (TV); Buscombe (1975) – v eni oddaji so lahko uporabljene kode, – specifične za kanal (vidni: živa akcija, posnetki, slike; slušni: posneti šum, govor, glasba) in kode, – specifične za medij (osvetljevanje, barve, hitrost, jasnost, sestavljanja, gibanje kamere, urejanje, montaža)

18
Q

Povratna informacija(feedback)

A

Povratna informacija je prenos sprejemnikove reakcije nazaj k sporočevalcu (modeli, ki vključujejo povratno informacijo, so pristranski do kibernetike).
Kibernetika je znanost nadzora (primer uravnavanja temperature prostora s termostatom). Povratna informacija govorniku omogoča, da prilagodi svojo izvedbo glede na potrebe in odziva občinstva.
Nekateri komunikacijski kanali onemogočajo povratno informacijo. Pomožna funkcija povratne informacije: pomaga sprejemniku, da se počuti vključenega v komuniciranje (nezmožnost odziva kopiči frustracije). Tudi povratna informacija je koncept, ki ga Sh&W ne uporabljata.

19
Q

Kriteriji za vrednotenje učinkovitosti komunikacijskih kanalov

A
  1. Zanesljivost kanala opazujemo s stališča sprejemnika; odvisna od lastnosti/zmožnosti komunikatorja in značilnosti občinstva; zanesljivost kanala lahko interpretiramo tudi preko stopnje zaupanja v posamezne komunikacijske kanale. Zaupanje? Kriteriji zaupanja?
  2. Povratni vpliv v kanalu je možnost, ki jo kanal zagotavlja sprejemniku, da takoj odgovori in da vpliva na vir sporočila že med prenosom komunikacije. Navedite eksplicitne in implicitne primere!
  3. Stopnja vključevanja, ki jo kanal zahteva ali omogoča. podaja potrebo po perceptivnem naporu vseh čutil, da bi razumeli informacijo, ki jo prenaša nek kanal (McLuhan-ova delitev na hladne in vroče medije).
  4. Dostopnost kanala je obseg možnosti in pogostost uporabe določenega kanala za določeno občinstvo (fizična in semantična dostopnost, npr. tisk le za pismene, nadaljnja selekcija glede na strokovnost…).
  5. Efemernost kanala (sposobnost ohranitve sporočila) določa obstojnost sporočila v kanalu (npr. radijsko sporočilo izgine, tisk ostaja).
  6. Moč množičnega delovanja kanala je lastnost kanala, da hkrati in hitro pokrije široko geografsko področje.
  7. Komplementarnost kanala je sposobnost kanala, da dopolni komunikacijsko delovanje drugega kanala.
20
Q

kaj so vroči in kaj hladni mediji

A

Vroči mediji – informacijsko izčrpni, ni potrebe po interakciji, po dopolnjevanju informacij s strani prejemnika. Primer – televizija, radio.
Hladni mediji – prejemnik mora sodelovati v procesu informiranja. Primer – telefon. Internet?

21
Q

kaj ves o McLuhanu

A

komunikolog, otrok tv obdobja, ukvarjal se je z vizualizacijo
protagonist popularne kulture
vpeljal pojem vročih in hladnih medijev