tehnike u osj, prvi kol Flashcards
(30 cards)
Što je to interna komunikacija?
Komuniciranje sa svim zaposlenicima. Jedna od fundamentalnih disciplina organizacije, koja povećava njen uspjeh! Središnja komponenta organizacije, proces razmjene poruka unutar organizacije i jedna od aktivnosti odnosa s javnošću s ciljem informiranja i motiviranja zaposlenika cijele organizacije!
Cilj je briga za izgradnju dvosmjernih, uključujućih odnosa, s internim javnostima – svojim zaposlenicima, uz zadaću poboljšanja organizacijske djelotvornosti! Zaposlenicima prenijeti pravu stvar na ispravan način – ciljeve, odluke, vizije,… Cilj komunikacije sa zaposlenicima je utjecaj! Identificirati se sa zaposlenicima i održavati međusobno korisne odnose između organizacije i zaposlenika, o kojima ovisi njezin uspjeh ili neuspjeh.
Interne javnosti su zaposlenici, može ih se podijeliti demografski, psihografski i prema skupinama. Također, Slobodni projektili, Superpogoci, Sporogoreći, Opirući Nabroji prednosti interne komunikacije.
Nabroji prednosti interne komunikacije.
- Povećana produktivnost
- Smanjeni izostanci s posla (absentizam)
- Veća kvaliteta usluga i proizvoda
- Povećana razina inovacija
- Manje štrajkova
- Smanjenje troškova
Nabroji nedostatke interne komunikacije.
- Osjećaj izoliranosti
- Osjećaj nezadovoljstva
- Niža razina uključenosti u proces donošenja odluka
- Nesigurnost
- Povećana otuđenost
Objasni organizacijsku kulturu i zašto je ona važna za internu komunikaciju.
Razumijevanje interne komunikacije bilo koje organizacije zahtijeva analizu kulture te organizacije! Postoje dva tipa: autoritarna i sudionička.
Objasni autoritarnu organizacijsku kulturu
procesi komunikacije strukturirani su i formalizirani unutar hijerarhije odlučivanja
Objasni sudioničku organizacijsku kulturu.
cijeni dijalog i razmjenu inputa između organizacije i njenih javnosti
Objasni neformalne mreže.
Mjesta na kojima se ljudi okupljaju tijekom radnog vremena (hodnik, kafić,…) i razmjenjuju najnovije informacije, glasine i tračevi. Imaju važnu ulogu u internoj komunikaciji jer zaposlenicima omogućavaju međuljudske odnose, pružaju osjećaj samopoštovanja, veće zadovoljstvo na radnom mjestu i saznanja o organizaciji.
Objasni ulogu neposredno nadređene osobe u internoj komunikaciji.
Neposredni nadređeni najčešće spadaju u tzv. srednji menadžment. Tradicionalno se doživljavaju kao oni koji blokiraju informacije! Položaj srednjeg menadžmenta najviše odgovara položaju biciklista (odozgo pognut, a prema dolje vrši pritisak)!
Koji su verbalni kanali interne komunikacije?
komunikacija ‘licem u lice’, sastanci, fokus grupe, telefonskih razgovori, videokonferencije i slično
Nabroji 8 pisanih kanala interne komunikacije.
Pisma, brošura, izvještaji, priručnici, plakati, oglasne ploča, e-maila, Internet, blog, podcast, intranet.
Koja je razlika između oglašavanja i odnosa s medijima?
Oglašavanje je plaćeno te se ne stiče, koristi uvjeravanje i poruka je kontrolirana. Odnosi s medijima uvjeravaju druge osobe da u njihovo ime prenesu poruku koja će za njih biti pozitivna. Druge osobe su najčešće novinari. OSJ ima veći stupanj povjerenja, a što smo više izloženi oglašavanju, više ga isključujemo što ga čini manje učinkovitim.
Što je to advertorijal?
Prostor se kupuje kao i kod komercijalnog oglašavanja, ali se koristi za objavljivanje članaka i slika koji imaju za cilj da se doimaju poput neovisnog novinarskog teksta i koje često pišu upravo novinari. Nastojanje da se diskretno proda neki proizvod ili usluga. Pravila dobre prakse: članci moraju biti označeni kao proizvodi ili plaćeni prilozi (grafičko oblikovanje se razlikuje od novinarskog članka ili priloga) – opasnost od dovođenja čitatelja u zabludu.
Objasni medije kao najvažniju ciljanu javnosti u odnosima s javnošću?
Predstavljaju najvažniju posrednu ciljanu javnost za stvaranje dobrog imidža i boljeg ugleda organizacije ili klijenta u javnosti. Javnost organizaciju posredno percipira preko slike koju o njoj stvaraju mediji.
Nabroji 8 alata u odnosima s medijima.
Priopćenja za medije, Konferencija za novinare, Izjave za medije, Materijali za novinare – press kit, Medijski događaji, Plaćeni PR oglas (advertorijal), Intervju, Autorizacija, Brifing, Press clipping, Adrema, Ispravak
Što je to medijska adrema i od čega se sastoji.
Liste medija i novinara, ključni podatci o medijima koji prate rad organizacije.
Koja je definicija priopćenja za medije?
Službena izjava namijenjena novinarima s ciljem prenošenja informacija, najave događaja ili izdavanja službenih obavijesti.
Najvidljiviji alat koji osj koriste. Najsličnije klasičnom novinarskom izvješću, a objavljuje se kada imamo informacije koje ne zahtijevaju analizu.
Koja je svrha priopćenja za medije?
Koristi se za dijeljenje vijesti o događajima, lansiranju proizvoda, važnim promjenama i sl. s medijima i javnošću.
Objaviti kontrolirane informacije o klijentu, što je priopćenje sličnije novinarskom izvješću, manje će biti izmjena te će prije biti objavljen.
Koji su ključni elementi priopćenja za medije?
Naslov, podnaslov, datum, uvod, tijelo, izjava, boilerplate i kontak informacije.
Objasni press clipping i od čega se sastoji.
Svakodnevni sažetak relevantnih tekstova objavljenih u medijima o organizaciji. Daje podatke o medijskoj prisutnosti organizacije te ocjenu vrijednosti tih objava. Pomaže nam razumjeti percepciju javnosti, pratiti reputaciju i identitet organizacije i identificirati ključne medije i influencere.
Što je to press kit?
Materijali za novinare, daje pozadinsku analizu te općenite informacije o temi. Sadrži tehničke, statističke i povijesne podatke, grafikone i tablice, fotografije priče,…
Kada se od novinara može tražiti autorizacija?
Nakon intervjua, zbog pravilnosti citata i točnosti podataka.
Što je to boilerplate?
Kratki odlomak o organizaciji, a nalazi se u priopćenju za medije. Opisuje osnovne informacije o organizaciji kao što su npr. misija i vizija, glavne aktivnosti i ključne činjenice organizacije. Pomaže brzo shvatiti tko je organizacija i čime se bavi.
Koja su tri uvjeta kad sazivamo konferenciju za medije?
➢ Imamo nešto za priopćiti javnosti
➢ Želimo to podijeliti s javnosti
➢ Ono što želimo reći mora biti zanimljivo za javnost– kako bi mediji to prenijeli
Nabroji 6 zapovijedi u odnosima s medijima.
Ne lagati, razvijati odnose s medijima, nikad ne reći bez komentara, priznajte pogrešku, suradnja s novinarima, pripremite se,…