Traumatologi Flashcards
(32 cards)
Redogör för vanliga symtom, tecken på traumatiska/ akuta skador och
överbelastningsskada.
Akuta/traumatiska skador: Är ofta frakturer, fotledsstukningar, bristningar av olika slag. Kommer ofta från direkt eller indirekt våld och resulterar ofta i uppenbara vävnadsskador på mjukdelar, skelett, brosk eller lednära strukturer. Beroende på var skadan uppstår ser symtomen olika ut men ofta resulterar skador i mjukdelar i blödningar, vilket leder till svullnad, värmeökning, rodnad och givetvis även smärta.
Överbelastningsskador: Utvecklas under en längre tid genom exempelvis smärta i vissa kroppsdelar men märks genom stelhet och mindre värk. Med tiden utvecklas en mer påtaglig smärta eller långvariga besvär. Inget annat avvikande som visar att något är fel utan det utvecklas enbart över tid.
Vad är orsaken till att en skada uppstår i vävnad?
Belastningen man utsätter vävnaden för överstiger vävnadens egentliga hållfasthet.
Hur lång läkningstid respektive kan du räkna med, ungefär, är det på en muskelskada,
sen/ ligament skada och skelettskada?- och vad är orsaken till att det är skillnad på
läkningstider?
Muskelskada: ca 1-6 mån.
Sena/ligamentskada: ca. 1-12 mån.
Skelett: ca. 1-3 mån.
Anledningen till att läkningstiderna är olika är att vävnaden kan vara skadad i olika omfattning (partiell eller total ruptur) vilket tros påverka läkningstider. Senor och ligament har sämre tillgång på blodkärl vilket gör att läktiden blir längre.
Redogör för de 5 symtomen vid en inflammation efter skada.
- Dolor: värk och/eller smärta (hyperalgesi)
- Tumor: svullnad
- Calor: värmeökning
- Rubor: Rodnad
- Function laesa: funktionsnedsättning
Varför är det viktigt med ett korrekt akut omhändertagande efter skada?
Det ökar möjligheten till att korta ner rehabiliteringstiden och läkprocessen kan förkortas. Ju större blödning, desto längre läktid. Därför ska man stoppa blödningen och avlasta från skadan. Det handlar om att avlasta och skydda ben och vävnad som kan vara skadat för att det lättare ska gå att återställa för sjukvårdspersonal.
Förklara hur du ska gå till väga angående belastning av en skada i mjukdelsvävnad i de 3 olika läkningsfaserna.
Fas 1: inflammatorisk fas (dag 0-7)
- Korrekt akut omhändertagande som avlastar och skyddar vävnad
- Minska blödning, svullnad och smärta
- PRICE (prompt pressure, rest, ice, compression, elevation)
Fas 2: återuppbyggnadsfas (dag 7-21)
- Återuppbyggnad stimuleras av rätt balanserad mekanisk belastning
- Ibland viktigt att vila för att undvika ny skada eller blödning
Fas 3: mognadsfas (dag 21+)
- Rörlighetsträning och successivt ökande belastning förbättrar orientering av kollagenfibrer, återställer rörlighet, muskelvolym och styrka
Ange de vanligaste kliniska symtom/ tecken (diagnos) på en fraktur.
- om du belastar samt när du är passiv i rörelsen(om någon annan gör den) får du ont
- ömhet
- svullnad/missfärgning
- funktionsbortfall (skadad arm – kan du röra handen? Skadat knä – kan du röra foten?
Vad är skillnaden på en öppen och en sluten fraktur?
Öppen fraktur:
- brottändarna går genom huden
Sluten fraktur:
- brottändarna syns bara under huden
Vad kan påverka en frakturläkning negativt?
- Undernäring – ger infektionskänslighet samt ödembildning
- Kortison, cellgifter, strålbehandling
- Andra sjukdomar, ex. diabetes ger sämre sårläkning
Vad är den vanligaste ledtypen vi har i kroppen?
Synovialled
Vad är luxation? – och vilka leder är vanligast att drabbas av en luxation?
Ben i en led(skålled) förskjuts vilket sätter leden ur led. Det sker vanligtvis av en yttre påverkan. Vanligast är att axelleden eller knäleden drabbas av luxation. Det behöver oftast dras på plats och löser det inte av sig själv
Vad är en subluxation?
Det är när ett ben i en led nästan går ur led, men den kan själv komma tillbaka på sin rätta plats
Vad är viktigt i behandling efter upprepade subluxationer i t.ex. axelled?
Att man utför en stabiliserande styrketräning för att träna upp musklerna och leden som håller benet på plats.
Förklara artrit.– och vilka åtgärder/ behandlingar finns det att tillgå.
Artrit är en (oftast) bakteriell inflammation i en led. Ger oftast ledvärk och svullna, ömma leder. Det går att behandla bakteriell artrit med antibiotika eller spoldrän, medan de abakteriella behandlas oftare med icke-steroida anti-inflammatoriska medel som verkar för att minska inflammationer, även om behandling inte är nödvändigt
Vilken vävnad är påverkad, skadat eller utslitet vid en artros diagnos?
Ofta är det skador på ledytor eller broskytor som exempelvis en knäled.
Vad är viktigt vid behandling av artros?
Att utföra avlastningsträning. Generellt brukar de som är mer aktiva ha mindre smärta.
Ange 3 funktioner som ledkapseln har till uppgift?
- Mekanisk stabilitet
- Förhindra överrörlighet
- Producera ledvätska
Vad innehåller membrana synovialis? – och vad har den för uppgift i ledkapseln?
Det är rikt på blodkärl och ledvätskeproducerande celler. Den har i uppgift att bekläda membrana fibrosas insida, dvs det yttre fibrösa skiktet i en ledkapsel.
Redogör för ligamentens 2 huvudsakliga uppgifter.
Först och främst ska den hindra ben från att röra sig i alla möjliga riktningar, och istället se till att benen rör sig dit de ska. Exempelvis kan ACL (främre korsbandet) hindra underbenet från att förflyttas anteriort. Ligamenten innehåller även massa proprioceptorer som ger input till övriga nervsystemet om exempelvis var leden befinner sig i rummet som har direkt inverkan på balansen.
Vad betyder totala och partiella rupturer?
Total ruptur: Det leder till kraftig smärta och generellt nedsätts funktioner kraftigt eller helt.
Partiell ruptur: smärtan är mindre påtaglig och skadade personen kan ofta fortsätta aktiviteten men över tid kan det uppstå mer smärta eller nedsatt muskelstyrka
Vad är de vanligaste kliniska fynden efter en ligamentsskada
- Lednadssvullnad
- Palpationsömhet
- Rörelseinskränkning där man även känner en skillnad i olika sidor av kroppen
- Instabilitet
Vad är det för likhet i struktur på en menisk i knäet och en disk i ryggen?
Båda består av trådbråsk
Vad har menisker och diskar gemensamt i funktion?
Båda är till för att agera stötdämpande och fördela vikt.
Vad är de vanligaste kliniska fynden efter diskskada i rygg?
- Nervpåverkan
- Funktionsbortfall nedanför skadan
- Rörelsesmärta
- Värk