3.1.1 Flashcards
Čtení, četba, čtenář, čtenářství a čtenářská gramotnost. Typologie čtenářů, typy čtení. Cenzura. Průzkumy čtenářství v České republice. (9 cards)
Čtení
Schopnost vnímat a dekódovat znaky, informace a poznatky, které jsou zaznamenané na nějakém nosiči. Kromě textu může číst i př. grafy, mapy, atd.
Četba
text určený ke čtení, zpravidla kniha;
-předčítání textu před posluchači za účelem seznámit je s textem
-způsob výkladu nějakého nezřetelně zapsaného místa v staré rukopisné památce apod.; různé vyjádření téhož místa v různých rukopisech téže památky; textová varianta, různočtení
-vyučovací předmět na základní (či jiné) škole.
Čtenář
Osoba, která čte text
Čtenářství
plánovité a cílené rozvíjení četby za pomoci školy, knihoven a jiných vzdělávacích institucí,
-často je doprovázeno institucionálně organizovanými kampaněmi a podpůrnými akcemi.
-Pojem čtenářství se používá zejména v souvislosti s dětskou populací.
-Od čtení se čtenářství liší tím, že je vždy spojeno se záměrnou dobrovolnou činností, se zálibou.
Čtenářská gramotnost
porozumění psanému textu, používání psaného textu a přemýšlení o něm za účelem dosažení cílů jedince, rozvoje jeho vědomostí a potenciálu a za účelem aktivní účasti ve společnosti.
-Definice čtenářské gramotnosti se často měnila, ani ta momentální pravděpodobně není konečná.
-Tato čtenářská (užívá se také literární, textová, dokumentová) gramotnost je součástí celku funkční či informační gramotnosti.
Typologie čtenářů
►implicitní čtenář – čtenář má privilegium stanovit si hledisko a determinovat význam textu, smysl lit. díla se děje až u čtenáře, on je ten, kdo dotváří dílo
►Modelový čtenář - role čtenáře je dána textem, musíme zaujmout určitou roli, abychom text pochopili
►Empirický čtenář - opozice proti modelovému čtenáři -nejde o zástupný model, ale o představu konkrétního čtenáře, na kterém nelze nic zobecnit a jen těžko lze předvídat jeho reakce na knihu
►fiktivní čtenář - tento koncept vychází z předpokladu, že vyprávění má vždy adresáta
Typy čtení
►kurzorické – zběžné, diagonální – rychlé pročítání textu, které spočívá v zachycení podstatných pasáží textu skrz identifikaci relevantních klíčových slov
►orientační čtení – čtenář získává základní informace o dokumentu a jeho struktuře, stylu a náročnosti textu
-kromě vydavatelských a autorských údajů si všímá členění textu do kapitol, podkapitol, záhlaví, tabulek, grafů atd.
-cílem je výběr dokumentu ke čtení nebo studiu
►racionální čtení - kombinace metod čtení, který aktivizuje všechny rozumové a čtenářské schopnosti jedince k efektivní vnímání a úplnému porozumění informací obsažených v textu.
►selektivní čtení - výběrové čtení, při němž čtenář hledá konkrétní informace, o nichž ví, že jsou v textu obsaženy.
►statarické čtení - důkladné pročítání textu, při němž je rychlost čtení je závislá na obtížnosti textu, úrovni poznatků čtenáře a jeho čtenářskými a recepčními schopnostmi.
►rychlé čtení - (supersonické čtení či rychločtení) – čtení vyšší rychlostí, než je rychlost běžného čtení; může být ovlivněna rychlostí percepce nebo metodou čtení (např. kurzorické čtení)
Cenzura
-Cenzura je potlačení projevu, veřejného sdělení nebo jiných informací, které mohou být považovány za nevhodné, škodlivé, citlivé, politicky nesprávné nebo nepohodlné podle rozhodnutí vlád, médií, úřadů nebo jiných skupin či institucí.
-Cenzura je kontrola a omezování sdělování informací hromadnými sdělovacími prostředky, obvykle tiskem či dalšími veřejnými médii, veřejnými proslovy, dopisy a podobně.
-Je zřizována státem, případně stát přenáší její působení na spřízněné subjekty, typicky na náboženskou organizaci.
-Slouží pro udržení státního zřízení a integrity státu, a proto střeží uchování státní ideologie, státního či vojenského tajemství.
-Cenzura se obvykle týká veřejně sdělovaných názorů, ale v dobách nesvobody je kontrolováno i soukromé sdělování názorů.
-Součástí cenzury bývá i kriminalizace toho, kdo se cenzuru snaží obejít.
Průzkumy čtenářství v České republice
-Z výzkumu Národní knihovny za rok 2023 vyplynulo, že téměř tři čtvrtiny (73 %) obyvatel ČR přečte za rok aspoň jednu knihu (jakoukoli, tištěnou či elektronickou a k jakémukoli účelu)
-Opět se ukázalo, že ženy čtou výrazně více než muži.
-Pokud jde o digitální prostředí, nejčastěji čteme na chytrém telefonu; na internetu pak coby čtenáři vyhledáváme především zprávy a digitální vydání novin a časopisů.