Energija za život Flashcards
(67 cards)
Što je energija i u kojim se sve oblicima javlja u prirodi?
Energija je sposobnost obavljanja nekog rada.
Razlikujemo kemijsku, mehaničku, električnu, nuklearnu, svjetlosnu i toplinsku.
Gdje pronalazimo potencijalnu energiju?
Potencijalna energija je energija koja je pohranjena u kemijskim vezama molekula hranjivih tvari.
Gdje pronalazimo kinetičku energiju?
Kinetička energija je mehanička energija kretanja.
Zašto je važno da se sunčeva energija procesom fotosinteze pretvara u kemijsku energiju?
Živa bića sunčevu energiju ne mogu iskoristiti za životne procese, biljke fotosintezom pretvaraju sunčevu energiju u kemijsku koju živa bića onda mogu iskoristiti.
Kako stanice u organizmu koriste kemijsku energiju?
Kemijska energija je energija koja je pohranjena u kemijskim vezama hranjivih tvari. Razgradnjom molekula hranjivih tvari oslobađa se kemijska energija koju stanice koriste za rad.
Mišići kemijsku energiju koje se oslobodi razgradnjom ugljikohidrata i masti koriste za pokretanje tijela pri čemu se dio te energije oslobodi u obliku topline.
Kemijsku energiju stanice koriste za održavanje homeostaze, od jednostavnijih molekula izgrađuju složenije, izgrađuju dijelove za nove stanice, razgrađuju otpadne molekule…
Što je stanični metabolizam?
Sve izmjene stvari i promjene energije u stanici.
Kakve su anaboličke, a kakve kataboličke reakcije?
anaboličke reakcije - reakcije sinteza molekula potrebnih organizmu
kataboličke reakcije - reakcije u kojima se složene molekule razgrađuju na jednostavnije
Kako biljke dolaze do glukoze i kako ju koriste?
Biljke procesom fotosinteze dolaze do energije - glukoze, pretvaraju sunčevu svjetlost u kemijsku i energiju pohranjuju je u kemijskim vezama glukoze.
Dio glukoze razgrađuju staničnim disanjem i oslobođenu energiju koriste za životne procese, višak spremaju kao rezervu energije u obliku škroba.
Pohranjena energija se prenosi kao hrana u tijelo biljojeda, a hranidbenom mrežom dospijeva do svih ostalih organizama u biosferi.
Kako je građena molekula škroba?
Molekula škroba rađena je od polisaharidnih lanaca amilaze i amilopektina, a nastaje međusobnim povezivanjem molekula glukoze.
Koje su odlike autotrofa?
Autotrofi samostalno iz organskih molekula proizvode organske tvari - sami sebi stvaraju hranu i opskrbljuju sve druge organizme u biosferi.
Što su fotosintetski autotrofi?
Fotoautotrofi energiju za sintezu organskih spojeva iz ugljikova dioksida i vode dobivaju od sunčeve svjetlosti.
Fotoautotrofi su biljke, alge, cijanobakterije.
Što su kemosintetski autotrofi?
Kemoautotrofi za sintezu organskih tvari koriste energiju oslobođenu oksidacijom anorganskih tvari. Koriste ugljikov dioksid za sintezu organskih spojeva.
Kemoautotrofi su metanske, sumporne, nitrifikacijske, željezne i bakterije koje oksidiraju mangan.
U kojem obliku organizmi pohranjuju energiju?
Stanice dolaze do kemijske energije iz vanjskih izvora ili iz rezervi organizma, kao izvor kemijske energije koriste organske molekule bogate energijom. Nakon što se u stanicama razgradi organska molekula kao što je glukoza, oslobođena energija se pohranjuje u obliku molekule ATP-a (adenozin-trifosfata).
Kako je građena molekula adenozin-trifosfata.
Molekula ATP-a građena je od dušične baze adenina, šećera riboze i tri fosfatne skupine.
Zašto je molekula ATP-a izvor lako i brzo dostupne energije?
Velika količina energije je pohranjena u kemijskim vezama između fosfatnih skupina, te se veze lako kidaju i iz njih se oslobađa energija za stanične procese.
ATP je glavni izvor energije za gotovo sve stanične procese pa svaka stanica ima zalihu molekula ATP i ADP, koje uvijek koristi u ciklusu ADP/ATP.
Koja molekula je dodatni izvor energije u stanicama?
Kreatin fosfat (CP) ili fosfokreatin - sastoji se od molekule kreatina na koju je vezana fosfatna skupina. Kada tkivo tijekom vježbanja ostane bez dovoljne količine kisika za razgradnju glukoze, a hitno mu je potrebna energija za stezanje mišića, kreatin-fosfat predaje fosfatnu skupinu molekuli ADP, čime se obnavlja stanični ATP.
Koje su to spontane reakcije?
Reakcije kod kojih je energija produkata manja od energije reaktanata, tijekom spontanih reakcija oslobađa se energija i povećava se nered sustava.
Koje su to nespontane reakcije?
Reakcije kod kojih je količina reaktanata manja od količine produkata, tijekom nespontanih reakcija energija se troši, stvaraju se točno određene molekule koje su potrebne organizmu u tom trenutku i smanjuje se nered sustava.
Koja je uloga topline koja se otpušta u živim stanicama?
Toplina je energija koja prelazi s toplijeg tijela na hladnije i više se ne može iskoristiti za rad, niti se može pretvoriti u drugi oblik energije. Žive stanice neprestano rade pa tako i neprestano stvaraju toplinu. Iako se ona ne može iskoristiti, ona zagrijava tijelo živih bića, a sisavcima i pticama pomaže održati stalnu tjelesnu temperaturu.
Objasni prvi zakon termodinamike.
Prvi zakon termodinamike govori da je u zatvorenom sustavu zbroj energije svih oblika stalan. Energija ne može nestati ni nastati, ali mijenja oblik.
Objasni drugi zakon termodinamike.
Drugi zakon termodinamike govori da svaki prijenos ili pretvorba energije povećava nered sustava, odnosno da svaki zatvoreni sustav spontano teži stanju većeg nereda. U živim sustavima, iako nisu zatvoreni sustavi, to znači da se energija ne može pretvarati iz jednog oblika u drugi, a da se dio energije ne otpusti u okoliš kao toplina.
Što je metabolizam?
Sveukupnost kemijskih reakcija koje održavaju životne funkcije organizma.
Što su enzimi?
Enzimi su proteini koje proizvodi organizam i nužni su za njegovo uravnoteženo funkcioniranje.
Koja je funkcija enzima u organizmu?
Enzimu smanjuju energiju aktivacije te time ubrzava određene kemijske reakcije.