Hfd 4 Flashcards
(20 cards)
Juridische definitie loon
Wetgeving kent geen vaste definitie voor het woord loon.
De HR heeft wel uitspraakgedaan over wat men onder loon in de zin van het BW moet verstaan:
De vergoeding door de werkgever aan de werknemer verschuldigd ter zake van de bedongen arbeid. (art. 7:610 BW).
Enkele specifieke bepalingen omtrent het loon uit het BW van belang:
- Het tijdstip waarop het loon betaald moet worden. (art. 7:625 BW)
- De verjaringstermijnen. (art. 7:683 BW en 3:308 BW)
- Inhoudingen op het loon en beslag op het loon. (art. 7:632 BW)
- Loon bij betalingsonmacht van de werkgever.
Hoofdregel in het arbeidsrecht is
Geen werk, geen loon. (art. 7:627 BW)
Uitzonderingen geen werk, geen loon:
7: 629 BW
7: 674 BW
4: 1 WAZO
4: 2 WAZO
5: 1 WAZO
Tweede groep uitzonderingen hoofdregel geen werk, geen loon:
Gevallen waarin de werknemer de overeengekomen arbeid niet heeft verricht door een oorzaak die in redelijkheid voor rekening van de werkgever behoort te komen
Als de oorzaakwel bij de werkgever ligt, kan het in bepaalde gevallen zo zijn dat hij het loon niet door hoeft te betalen, want
De wet biet namelijk de mogelijkheid om bij schriftelijke overeenkomst voor de eerste 6 maanden van een arbeidsovereenkomst, ten nadele van de werknemer van deze door betalingsverplichting af te wijken. Na die eerste 6 maanden is dit enkel nog mogelijk bij cao of bij regeling door een daartoe bevoegd bestuursorgaan.
3belanghebbenden bij het antwoord op de vraag of er een aanspraak is op loon, in gevallen waarin dewerkgever verhinderd is om van de aangeboden arbeidskracht gebruik te maken:
Werkgever, werknemer en UWV.
Meestal wordt dit opgelost door het BBA.
Het BW en de loonhoogte:
In het BW is nauwelijks iets opgenomen over de hoogte van het loon. Dit wordt meestal opgenomenin de iao of de cao.
Art. 7:618 BW het gebruik is bepalend
Welke wet biedt iedere werknemer het recht op een minimum loon?
Wet minimumloon en
minimum vakantiebijslag (WML)
Alle bepalingen in iao of cao in strijd met de WML zijn
nietig
Het recht van een gehandicapte werknemer op loon is hetzelfde als het recht van een niet-gehandicapte werknemer. Wanneer dit lager is ->
loon nietig
Dat mannen en vrouwen een gelijk loon horen te krijgen is beschreven in
Wet gelijke behandelingvan mannen en vrouwen
Bij een vermeende ongelijke beloning staat..
een vordering bij de rechtbank sector kanton open
Bij overtreding wet ->
Sanctie van nietigheid van het beding waarin het loon isvastgesteld; daarvoor treedt het hogere loon in de plaats.
Een werkgever is verplicht een pensioenvoorziening te treffen voor de werknemer, wanneer dit is geregeld in de iao of de cao.
Wanneer hier geen sprake van is, heeft de Hoge Raad uitgesproken dat:
‘onder omstandigheden’ de plicht op de werkgever rust om een ouderdomspensioen te verzekerenvoor zijn werknemers. Deze verplichting wordt alleen aangenomen voor werknemers die langdurig indienst zijn.
Pensioen noch premies worden beschouwd als loon in het BW.
Bezoldiging =
loon en vergoedingen
De bezoldiging van ambtenaren is geheel gebaseerd op..
wettelijke grondslagen
Depensioenvoorziening van bijna alle ambtenaren is ondergebracht bij..
Stichting Pensioenfonds ABP