Judecata în primă instanță DPC și CCP Flashcards

(19 cards)

1
Q

SCOP

A

Soluționarea legală+temeinică a procesului
CUM se ajunge acolo?
-un complet constituit potrivit legii, care efectuează activitatea de cercetare+dezbatere a fondului procesului cu respectarea tuturor principiilor +garanții procesuale

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Locul judecării
REGULA+excepția

A

regula=sediul instanței
excepția=în afară de cazul în care legea prevede altfel

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Desfășurarea procesului fără prezența PB=excepția de la regula principiului PB ședinței de judecată=Cine are acces la ședința de judecată?
CINE?
CUM?
DE CE?
UNDE?

A

-instanța de judecată poate să dispună judecarea fără prezența PB în întregime/parte
-oficiu/la cerere
-desfășurarea judecății în ședință PB ar putea să aducă atingere :
a.viață privată
b.intereselor minorilor
c.moralitate
d.ordine PB
e.intereselor justiției

-CERCETAREA PROCESULUI/DEZBATEREA FONDULUI=cauza

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Continuittaea instanței
Regulă+excepție
Contează când are loc înlocuirea judecătorului=excepție

A

regula=aceiași membrii în tot cursul judecății
excepția=înlocuirea judecătorului care din motive temeinice, este împiedicat să participe la soluționarea cauzei

Dacă are loc după ce s-a dat cuvântul în fond=se repune pe rol cauza

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Ordinea judecării proceselor
-Ce presupune?=pentru procesele normale

-Procesele declarate urgente +cele rămase în divergență+procese care au primit TR în continuare=ce se întâmplă?

-Procese în care partea/părțile sunt asistate ori reprezentate de avocat=ce se întâmplă?

Se poate schimba ordinea de pe listă?

A

Pentru fiecare şedinţă de judecată se va întocmi o listă cu procesele ce se dezbat în acea zi, care va fi afişată pe portalul instanţei şi la uşa sălii de şedinţă cu cel puţin o oră înainte de începerea acesteia. Lista va cuprinde şi intervalele orare orientative fixate pentru strigarea cauzelor. Dispoziţiile art. 220 sunt aplicabile.(amânarea cauzei când nu este în stare de judecată)

-Procesele declarate urgente +cele rămase în divergență+procese care au primit TR în continuare=ce se întâmplă=se vor dezbate înaintea celorlalte

-Procese în care partea/părțile sunt asistate ori reprezentate de avocat= se vor dezbate cu prioritate

DA= cererea părții ingteresate+motive temeinice

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Care sunt atribuțiile președintelui completului de judecată?
1. Ce presupune că președintele completului de judecată, conduce ședința?

2.Cui acordă mai întâi cuvântul? Regulă+excepție
3.Condițiile în care președintele completului de judecată, poate limita intervenția fiecărei părți?
4. Au posibilitate apărțile să pună întrebări celorlalți participanți? Judecătorii clar o au
-în ce condiții?

A

-Preşedintele completului conduce şedinţa de judecată. El deschide, suspendă şi ridică şedinţa.

-regula=Preşedintele dă cuvântul mai întâi reclamantului, apoi pârâtului, precum şi celorlalte părţi din proces, în funcţie de poziţia lor procesuală. Ultimul procurorul.Altor persoane sau organe care participă la proces li se va da cuvântul în limita drepturilor pe care le au în proces.

-excepția=Reprezentantul Ministerului Public va vorbi cel din urmă, în afară de cazul când a pornit acţiunea.

  • În cazul în care este necesar, preşedintele poate da cuvântul părţilor şi celorlalţi participanţi, în aceeaşi ordine, de mai multe ori.
    SE RESPECTĂ ORDINEA=regula

-Preşedintele poate să limiteze în timp intervenţia fiecărei părţi. În acest caz, el trebuie să pună în vedere părţii, înainte de a-i da cuvântul, timpul pe care îl are la dispoziţie.

Judecătorii sau părţile pot pune întrebări celorlalţi participanţi la proces numai prin mijlocirea preşedintelui, care poate însă încuviinţa ca aceştia să pună întrebările direct. Ordinea în care se pun întrebările se stabileşte de către preşedinte.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Poliția ședinței de judecată
Actorul principal=președintele completului de judecată
Atribuții?

De interes când a avut loc îndepărtarea unei dintre părți din sala de judecată ?

A

Preşedintele completului de judecată exercită poliţia şedinţei, putând lua măsuri pentru păstrarea ordinii şi a bunei-cuviinţe, precum şi a solemnităţii şedinţei de judecată.

Dacă nu mai este loc în sala de şedinţă, preşedintele le poate cere celor care ar veni mai târziu sau care depăşesc numărul locurilor existente să părăsească sala.
(3) Nimeni nu poate fi lăsat să intre cu arme în sala de şedinţă, cu excepţia cazului în care le poartă în exercitarea serviciului pe care îl îndeplineşte în faţa instanţei.
(4) Persoanele care iau parte la şedinţă sunt obligate să aibă o purtare şi o ţinută cuviincioase.
(5) Cei care se adresează instanţei în şedinţă publică trebuie să stea în picioare, însă preşedintele poate încuviinţa, atunci când apreciază că este necesar, excepţii de la această îndatorire.
(6) Preşedintele atrage atenţia părţii sau oricărei alte persoane care tulbură şedinţa ori nesocoteşte măsurile luate să respecte ordinea şi buna-cuviinţă, iar în caz de nevoie dispune îndepărtarea ei.
(7) Pot fi, de asemenea, îndepărtaţi din sală minorii, precum şi persoanele care s-ar înfăţişa într-o ţinută necuviincioasă.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Poliția ședinței de judecată
Actorul principal=președintele completului de judecată
Atribuții?

De interes când a avut loc îndepărtarea unei dintre părți din sala de judecată ? Regula +excepția

De interes dacă cel care tulbură ședința de judecată este apărătorul părții?

A

Regula=Dacă înainte de închiderea dezbaterilor una dintre părţi a fost îndepărtată din sală, aceasta va fi chemată în sală pentru a i se pune în vedere actele esenţiale efectuate în lipsa ei.

Excepția=Aceste dispoziţii nu se aplică în cazul în care partea îndepărtată este asistată de un apărător care a rămas în sală.

-(9) Când cel care tulbură liniştea şedinţei este însuşi apărătorul părţii, preşedintele îl va chema la ordine şi, dacă, din cauza atitudinii lui, continuarea dezbaterilor nu mai este cu putinţă, procesul se va amâna, aplicându-se amenda judiciară prevăzută la art. 187 alin. (1) pct. 2, iar cheltuielile ocazionate de amânare vor fi trecute în sarcina sa, prin încheiere executorie, dispoziţiile art. 191 fiind aplicabile.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Amânarea judecării procesului =s-au învoit părțile
1.De câte ori poate fi dispusă?
2.Procedura?

A

-Amânarea judecăţii în temeiul învoielii părţilor nu se poate încuviinţa decât o singură dată în cursul procesului.

-După o asemenea amânare, dacă părţile nu stăruiesc în judecată, aceasta va fi suspendată şi cauza va fi repusă pe rol numai după plata taxelor de timbru, potrivit legii.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Amânarea judecăţii pentru lipsă de apărare

A

(1) Amânarea judecăţii pentru lipsă de apărare poate fi dispusă, la cererea părţii interesate, numai în mod excepţional, pentru motive temeinice şi care nu sunt imputabile părţii sau reprezentantului ei.
(2) Când instanţa refuză amânarea judecăţii pentru acest motiv, va amâna, la cererea părţii, pronunţarea în vederea depunerii de concluzii scrise.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Judecarea cauzei în lipsa părții legal citate
CONDIȚIE OBLIGATORIE+Ce se întâmplă cu procesul?
-2 CAZURI

A

-CA PĂRȚILE SĂ FIE LEGAL CITATE=Lipsa părţii legal citate nu poate împiedica judecarea cauzei, dacă legea nu dispune altfel.

-Dacă la orice termen fixat pentru judecată se înfăţişează numai una dintre părţi, instanţa, după ce va cerceta toate lucrările din dosar şi va asculta susţinerile părţii prezente, se va pronunţa pe temeiul dovezilor administrate, examinând şi excepţiile şi apărările părţii care lipseşte.

(3) Dispoziţiile alin. (1) şi (2) se aplică în mod corespunzător şi în cazul în care lipsesc ambele părţi, deşi au fost legal citate, dacă cel puţin una dintre ele a cerut în scris judecarea cauzei în lipsă.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Prezența personală a părților=soluționarea amiabilă a litigiului
Când?
Cine?
Ce presupune?

Litigiile care fac obiectul medierii?

A

-În tot cursul procesului, judecătorul va încerca împăcarea părţilor, dându-le îndrumările necesare, potrivit legii. În acest scop, el va solicita înfăţişarea personală a părţilor, chiar dacă acestea sunt reprezentate. Dispoziţiile art. 241 alin. (3) sunt aplicabile.

  • În litigiile care, potrivit legii, pot face obiectul procedurii de mediere, judecătorul poate invita părţile să participe la o şedinţă de informare cu privire la avantajele folosirii acestei proceduri. Când consideră necesar, ţinând seama de circumstanţele cauzei, judecătorul va recomanda părţilor să recurgă la mediere, în vederea soluţionării litigiului pe cale amiabilă, în orice fază a judecăţii. Medierea nu este obligatorie pentru părţi.

-În cazul în care judecătorul recomandă medierea, părţile se vor prezenta la mediator, în vederea informării lor cu privire la avantajele medierii. După informare, părţile decid dacă acceptă sau nu soluţionarea litigiului prin mediere. Până la termenul fixat de instanţă, care nu poate fi mai scurt de 15 zile, părţile depun procesul-verbal întocmit de mediator cu privire la rezultatul şedinţei de informare. =Nu se aplicpă dacă înainte de introducerea acțiunii au încercat să soluționeze litigiul prin mediere

Dacă se împacă=hotărâre de expedient

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Termen în cunoştinţă
Cui se aplică?
Regula+excepția

A

(1) Partea care a depus cererea personal sau prin mandatar şi a luat termenul în cunoştinţă, precum şi partea care a fost prezentă la un termen de judecată, personal sau printr-un reprezentant legal ori convenţional, chiar neîmputernicit cu dreptul de a cunoaşte termenul, nu va fi citată în tot cursul judecării la acea instanţă, considerându-se că ea cunoaşte termenele de judecată ulterioare. Aceste dispoziţii îi sunt aplicabile şi părţii căreia, personal ori prin reprezentant legal sau convenţional ori prin funcţionarul sau persoana însărcinată cu primirea corespondenţei, i s-a înmânat citaţia pentru un termen de judecată, considerându-se că, în acest caz, ea cunoaşte şi termenele de judecată ulterioare aceluia pentru care citaţia i-a fost înmânată.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică:
1. în cazul reluării judecăţii, după ce a fost suspendată;
2. în cazul când procesul se repune pe rol;
3. când partea este chemată la interogatoriu, în afară de cazul în care a fost prezentă la încuviinţarea lui, când s-a stabilit şi termenul pentru luarea acestuia;
4. când, pentru motive temeinice, instanţa a dispus ca partea să fie citată la fiecare termen;
5. în cazul în care instanţa de apel sau de recurs fixează termen pentru rejudecarea fondului procesului după anularea hotărârii primei instanţe sau după casarea cu reţinere.
(3) Militarii încazarmaţi sunt citaţi la fiecare termen.
(4) Deţinuţii sunt citaţi, de asemenea, la fiecare termen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Preschimbarea Termenului
Condiții

A

Termenul de judecată nu poate fi preschimbat decât pentru motive temeinice, din oficiu sau la cererea oricăreia dintre părţi. Completul de judecată învestit cu judecarea cauzei hotărăşte în camera de consiliu, fără citarea părţilor. Părţile vor fi citate de îndată pentru noul termen fixat. Dispoziţiile art. 241 alin. (3) sunt aplicabile.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Notele de ședență+Înreg .ședinței
ATENȚIE LA ATRIBUȚIILE GREFIERULUI

A

Notele de şedinţă. Înregistrarea şedinţei
(1) Grefierul care participă la şedinţă este obligat să ia note în legătură cu desfăşurarea procesului, care vor fi vizate de către preşedinte. Părţile pot cere citirea notelor şi, dacă este cazul, corectarea lor.
(2) După terminarea şedinţei de judecată, participanţii la proces primesc, la cerere, câte o copie de pe notele grefierului.
(3) Notele grefierului pot fi contestate cel mai târziu la termenul următor.
(4) Instanţa va înregistra şedinţele de judecată. În caz de contestare de către participanţii la proces a notelor grefierului, acestea vor fi verificate şi, eventual, completate ori rectificate pe baza înregistrărilor din şedinţa de judecată.
(5) La cerere, părţile, pe cheltuiala acestora, pot obţine o copie electronică a înregistrării şedinţei de judecată în ceea ce priveşte cauza lor.
(6) Înregistrările din şedinţa de judecată vor putea fi solicitate şi de către instanţele de control judiciar.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Redactarea încheierii de şedinţă

A

Redactarea încheierii de şedinţă
(1) Pe baza notelor de şedinţă, iar dacă este cazul şi a înregistrărilor efectuate, grefierul redactează încheierea de şedinţă.
(2) Încheierea se redactează de grefier în cel mult 3 zile de la data şedinţei de judecată.

17
Q

art 211-235 se aplică în mode corespunzător?
-faza de început
-și alte etape ale judecății=care sunt acelea?

A

-cercetarea procesului+dezbaterea în fond a cauzei

18
Q

Estimarea duratei CCP
Regula+excepția

A

regula= La primul termen de judecată la care părţile sunt legal citate, judecătorul, după ascultarea părţilor, va estima durata necesară pentru cercetarea procesului, ţinând cont de împrejurările cauzei, astfel încât procesul să fie soluţionat într-un termen optim şi previzibil. Durata astfel estimată va fi consemnată în încheiere.

excepția=Pentru motive temeinice, ascultând părţile, judecătorul va putea reconsidera durata prevăzută la alin. (1).