ksh Flashcards
(289 cards)
Czy Kodeks spółek handlowych definiuje pojęcie spółki handlowej?
Nie. KSH ogranicza się jedynie do wyliczenia spółek handlowych i dokonania ich podziału na osobowe i kapitałowe.
Jaka jest definicja spółki handlowej według doktryny?
Jest to struktura organizacyjna przedsiębiorcy o charakterze prywatnoprawnym, której podstawą jest umowa (statut), o charakterze dobrowolnym, wyposażona w zdolność prawną, w której występują wspólnicy lub wspólnik, a ich udział w spółce ma charakter przynajmniej częściowo majątkowy, służąca realizacji wspólnego celu wspólników współdziałających ze sobą w celu jego realizacji.
Czy sektor publiczny może prowadzić działalność w formie spółki handlowej?
Tak. Działalność gospodarcza prowadzona w ramach sektora publicznego (Skarb Państwa jednostki samorządu terytorialnego) może odbywać się w formie spółki handlowej.
Jak definiuje umowę spółki handlowej art. 3 k.s.h.?
Przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.
Jakie są essentialia negotii umowy spółki handlowej według art. 3 k.s.h.?
1) zobowiązanie wspólnika do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu,
2) zobowiązanie wspólnika do wniesienia wkładu do spółki.
Co to jest cel wspólny w kontekście spółki handlowej?
Cel spółki musi być wspólnym celem wszystkich wspólników - korzyści gospodarcze muszą płynąć dla wszystkich wspólników. Nie można tworzyć spółki, w której będzie kilka celów różnych dla grup wspólników. Celów może być kilka, ale zawsze muszą być wspólne dla wspólników.
Jakie są różnice w celach spółek osobowych i kapitałowych?
W spółkach osobowych wspólnym celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod firmą spółki (cel zarobkowy). W spółkach kapitałowych cel może być jakikolwiek, byleby był prawnie dozwolony (cel zarobkowy lub niezarobkowy).
Jakie rodzaje wkładów są dozwolone w różnych typach spółek?
W spółce osobowej może to być świadczenie pieniężne, niepieniężne lub świadczenie usług. W spółce kapitałowej wyłączone jest świadczenie usług bądź pracy, dozwolone są tylko wkłady pieniężne i niepieniężne (aporty) o zdolności bilansowej.
Jakie elementy obligatoryjnie musi zawierać każda umowa spółki handlowej?
Umowa musi zawierać postanowienia dotyczące: 1) wspólnego celu, 2) wkładów wnoszonych przez wspólników, 3) firmy, 4) siedziby, 5) reprezentacji spółki, 6) postanowień przedmiotowo istotnych dla konkretnego typu spółki.
Jakie są funkcje umowy spółki handlowej?
Umowa spółki handlowej pełni dwie funkcje:
1) kreacyjną - prowadzi do powstania spółki,
2) obligacyjną - jest źródłem stosunków zobowiązaniowych i organizacyjnych między spółką a wspólnikami.
Czym różni się umowa spółki handlowej od umowy spółki cywilnej?
Umowa spółki handlowej kreuje nowy, niezależny od wspólników podmiot, podczas gdy umowa spółki cywilnej jedynie organizuje stosunek prawny między wspólnikami, nie powołując do życia odrębnego podmiotu.
Jakie są ograniczenia swobody kontraktowej przy zawieraniu umowy spółki handlowej?
Można powołać tylko taką postać spółki, jaką przewiduje KSH, bez możliwości zmian w elementach decydujących o jej wyodrębnieniu. Ograniczenia dotyczą też swobodnego kształtowania treści stosunku wewnętrznego poprzez normy bezwzględne i względne.
Jakie są cechy umowy spółki handlowej?
Jest to umowa założycielska, wielopodmiotowa, kauzalna, konsensualna, przysparzająca, odpłatna (ale nie wzajemna), może być losowa, ma charakter czynności prawnej o podwójnym skutku zobowiązująco-rozporządzającym.
Jaki jest skutek wadliwości umowy spółki handlowej przed i po wpisie do rejestru?
Przed wpisem do rejestru umowa może być podważona na podstawie przepisów KC (art. 58). Po wpisie do rejestru, w przypadku spółek kapitałowych zastosowanie ma art. 21 KSH, który znosi skutek nieważności i wprowadza możliwość rozwiązania spółki w terminie 5 lat od rejestracji, po wcześniejszej procedurze naprawczej. Dla spółek osobowych stosuje się przepisy o KRS (art. 25 - możliwość rozwiązania z ważnych powodów).
Kto może być wspólnikiem w spółce handlowej?
Co do zasady wspólnikiem może być każdy podmiot prawa cywilnego, z wyjątkami:
1) w spółce partnerskiej tylko osoba fizyczna uprawniona do wykonywania określonego wolnego zawodu,
2) jednoosobowa spółka z o.o. nie może założyć innej jednoosobowej spółki z o.o.,
3) analogiczne ograniczenie dotyczy jednoosobowej spółki akcyjnej.
Jaka jest specyfika statutu spółki akcyjnej?
Statut jest elementem składowym umowy założycielskiej. Jego treść jest kształtowana przez założycieli, których krąg może nie pokrywać się z kręgiem pierwotnych akcjonariuszy. Akcjonariusze mogą jedynie wyrazić zgodę na przystąpienie do spółki i treść statutu, nie mając wpływu na jego kształt.
Kiedy powstaje spółka handlowa jako podmiot prawa?
Sama umowa spółki nie tworzy jeszcze spółki jako podmiotu - ten skutek następuje dopiero z momentem wpisu do rejestru (wpis ma charakter konstytutywny). W przypadku spółek kapitałowych istnieje instytucja spółki w organizacji, która posiada zdolność prawną jeszcze przed zarejestrowaniem (art. 13 k.s.h.).
Jakie są główne części regulacji spółek w KSH?
KSH zawiera: 1) zasady ogólne dla wszystkich spółek (art. 1-7), 2) przepisy ogólne dla spółek osobowych (art. 8-10), 3) przepisy ogólne dla spółek kapitałowych (art. 11-21).
Jakie obszary reguluje KSH w odniesieniu do spółek handlowych?
KSH reguluje: 1) powstanie spółki, 2) prawa i obowiązki wspólników, 3) stosunki wewnętrzne i zewnętrzne, 4) zmianę umowy/statutu, 5) rozwiązanie i likwidację spółek, 6) odpowiedzialność cywilną i karną, 7) połączenia, podziały i przekształcenia spółek (Tytuł IV).
Jakie spółki handlowe są regulowane przez KSH?
KSH reguluje następujące spółki: 1) jawną, 2) partnerską, 3) komandytową, 4) komandytowo-akcyjną, 5) z ograniczoną odpowiedzialnością, 6) akcyjną, 7) prostą spółkę akcyjną.
Jakie znaczenie ma KSH dla spółek handlowych?
KSH stanowi podstawowe źródło prawa dla stosunków wszystkich spółek handlowych i kompleksowo reguluje ich ustrój.
Jaki jest stosunek ustaw szczególnych do KSH w regulacji spółek?
Ustawy szczególne stanowią leges speciales w stosunku do KSH, zawierając modyfikacje regulacji kodeksowych lub regulacje dodatkowe.
Dlaczego niektóre spółki są regulowane w przepisach odrębnych?
Głównym powodem jest bezpieczeństwo obrotu, w tym: 1) ochrona wierzycieli, 2) tworzenie systemów gwarancji (np. BFG, UFG), 3) zapewnienie państwu możliwości kontroli gospodarki takich podmiotów, 4) możliwość władczej ingerencji w ich działalność.
Jakie są przykłady spółek regulowanych w przepisach szczególnych ze względu na przedmiot działalności?
1) Spółki bankowe (Prawo bankowe),
2) Spółki ubezpieczeniowe (ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej),
3) Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (ustawa o funduszach inwestycyjnych),
4) Towarzystwa emerytalne (ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych),
5) Spółki radiofonii i telewizji publicznej (ustawa o radiofonii i telewizji).