Radno pravo 2 Flashcards
(58 cards)
ОБЛИЦИ РАСПОРЕЂИВАЊА, ПРЕМЈЕШТАЈА И УПУЋИВАЊА
У току радног односа радник може бити распоређен на друго радно мјесто и друге послове који одговарају његовој стручној спреми, знању и способностима. То су послови за чије се обављање захтијева иста врста и исти степен стручне спреме.
Током радног вијека радник може да ради код једног или више послодаваца на основу анекса или новог уговора о раду. У питању је покретљивост радне снаге која означава способност и могућност радника да се прилагођава промјенама на тржишту рада и да мијења радна мјеста како би побољшао услове рада. Распоређивање радника на друго радно мјесто, распоређивање у друго мјесто рада и упућивање на рад у другу земљу су промјене у оквиру радног односа код истог послодавца и захтијевају измјену (анекс) уговора о раду. У случају привременог упућивања на рад код другог послодавца, радник закључује уговор о раду на одређено вријеме са тим послодавцем и мирује му радни однос код претходног послодавца.
ПОНУДА ИЗМЈЕНЕ САДРЖАЈА УГОВОРА О РАДУ ОД СТРАНЕ ПОСЛОДАВЦА
Понуду измјене услова рада може упутити свака страна у радном односу али се у правилу измјене проводе путем понуде анекса на уговор од стране послодавца и прихватања анекса од стране радника. Понуду анекса уговора о раду могуће је повући док је не прихвати друга страна.
Уговор о раду може се измијенити без спровођења поступка за понуду анекса, без поступка анексирања ако је у питању измјена података којима се не мијењају услови рада или измјена података о уговорним странама. Поступак анексирања се не проводи ни у случају када се врши замјена уговора о раду у свих анекса, пречишћеним текстом уговора. Радник може дати иницијативу за измјену садржаја уговора о раду као што је приједлог за промјену радног мјеста, односно послова или мјеста рада како би ускладио приватне и професионалне обавезе, приједлог да му се повећа плата итд.
Када радник предложи измјену уговора о раду, послодавац није дужан да се изјасни о приједлогу зато што се одредбе о поступку за понуду анекса уговора о раду примјењују само када је предлагач послодавац.
Послодавац може понудити раднику измјену садржаја уговора о раду:
1) ради распореда (премјештаја) на друго радно мјесто ђ
2) ради распореда (премјештаја) у друго мјесто рада код истог послодавца
3) ради упућивања на рад на одговарајући посао код другог послодавца
4) ако је дошло до промјена у плати, новчаним накнадама и другим примањима радника по сонову рада
Наведени случајеви нису таксативно набројани. Послодавац уз понуду за закључивање анекса уговора о раду, доставља у писаном облику разлоге за понуду, року коме радник треба да се изјасни о понуди и правне посљедице одбијања понуде. Радник је дужан да се изјесни о понуди у року који одреди послодавац а који не може бити краћи од 8 радних дана од дана достављања понуде. Ако се радник не изјасни у остављеном року, сматра се да је одбио понуду да закључи анекс уговора о раду. Ако радник прихвати понуду за закључивање анекса уговора, задржава право да пред надлежним судом оспорава законитост тог уговора у року од 6 мјесеци. Разлог за потписивање анекса уговора од стране радника може бити избјегавање отказа као очекиване посљедице одбијања анекса.
Послодавац може одбијање радника да прихвати понуду искористити као оправдан разлог за отказ. Ако послодавац откаже уговор о раду, раднику остаје могућност да у судском поступку оспорава законитост анекса уговора.
1) Распоред радника на друго радно мјесто код истог послодавца
Код промјене радног мјеста у истом мјесту рада код истог послодавца разликују се трајни распоред путем анекса уговора о раду и привремени распоред на основу једностране одлуке послодавца. Радник може бити трајно распоређен на друго радно мјесто које одговара његовој стручној спреми и радном искуству, уз своју сагласност за измјену уговора о раду.
Код промјене радног мјеста важно је да постоје стварне потребе за распоређивање радника везане за процес и организацију рада или други објективни разлози а не намјера послодавца да радника стави у неповољнији положај.
Измјеном уговора о раду не треба сматрати привремени премјештај запосленог на други посао или било коју другу неопходну измјену услова извршавања уговора о раду која је краткотрајна или повремена. Новина у ЗРРС је у томе што се код привременог распоређивања радника на друго радно мјесто или распоређивања у друго мјесто рада више не тражи сагласност радника. Радник је дужан да привремено обавља ове послове:
1. у случају више силе (природних или других несрећа у којима је угрожен живот и здравље људи или имовина), спасавања људских живота и здравља, сировина и материјала који проузрокују потпун или дјелимичан застој радног процеса код послодавца за вријеме док те околности трају
2. изузетно у случају изненадног повећања обима посла, замјене одсутног радника или обавеза извршавања уговореног посла при чему привремени распоред радника не може трајати дуже од 60 дана у току једне године
Радник за вријеме привременог обављања послова који не одговарају врсти и степену његовог стручног образовања, знања и радног искуства има право на плату свог радног мјеста, односно плату радног мјеста на које је привремено распоређен, уколико је та плата повољнија.
2) Распоређивање радника у друго мјесто рада код истог послодавца
Послодавац може распоредити радника у друго мјесто рада (ван пребивалишта односно боравишта) у одређеним случајевима без пристанка радника, док у другим случајевима радник може бити распоређен у друго мјесто рада уз његов пристанак.
Послодавац може премјестити радника без пристанка ако радно мјесто у другом мјесту рада одговара његовој стручној спреми и искуству стеченим радом. То је могуће ако је дјелатност послодавца такве природе да се рад обавља у мјестима ван сједишта послодавца. Тражи се да је удаљеност од мјеста у коме радник борави до мјеста у које се премјешта на рад мања од 50 километара и да је организован редовни превоз за благовремени долазак на рад и повратак са рада. Трошкови превоза падају на терет послодавца. Жену за вријеме трудноће и мају дјетета до 3 године живота могуће је распоредити у друго мјесто рада само уз њен пристанак.
3) Упућивање радника на рад у другу земљу
Послодавац може да упути радника на рад у другу земљу у којој обавља дио своје дјелатности по одређеним условима. Послодавац то може учинити ако послови одговарају стручним и радним способностима радника и ако се са радником споразумије о:
- трајању рада у другој земљи
- условима смјештаја радника за вријеме боравка у другој земљи
- валути у којој ће се раднику исплаћивати плата и друга примања по основу рада у другој земљи као и роковима и начину исплате
- условима одласка и повратка радника са рада у другој земљи
Послодавац је дужан радника прије одласка на рад у другу земљу упознати о прописима који ће се примјењивати код остваривања права и обавеза за вријеме рада уд ругој земљи.
4) Упућивање радника на рад код другог послодавца
Рдник може бити привремено упућен на рад код другог послодавца на одговарајући посао у случају ако је:
- Привремено престала потреба за радом радника
- Пословни простор дат у закуп
- Закључен уговор о пословној сарадњи
Упућивање радника код другог послодавца траје док трају разлози за упућивање, а најдуже годину дана. Радник може уз његов пристанак у истим случајевима бити упућен на рад ко другог послодавца на дужи период. Упућивање радника код другог послодавца прати прекид рада и мировање радног односа на одређено вријеме код послодавца код кога је упућен. Радник са послодавцем код кога је упућен закључује уговор п раду на одређено вријеме док траје привремено упућивање.
Послије истека рока на који је упућен код другог послодавца, радник има право да се врати на рад код послодавца који га је упутио и то на претходни или други одговарајући посао. У случају трајног упућивања и преласка на рад код другог послодавца, раднику престаје радни однос, те заснива радни однос са новим послодавцем.
Послодавац који је у циљу рјешавања проблема тзв. вишка запослених упутио запосленог на рад код другог послодавца на одговарајући посао, рјешава радноправни статус запосленог доношењем рјешења о отказу пошто ће запослени са новим послодавцем закључити уговор о раду на неодређено вријеме.
РАСПОРЕЂИВАЊЕ ДРЖАВНИХ СЛУЖБЕНИКА
1) Упућивање, распоређивање и преузимање државних службеника: Мобилност подразумијева премјештај државних службеника у оквиру органа или прелазак службеника из једног органа управе у други, у складу са потребама рада и условима рада на одређеном радном мјесту. Мобилност омогућава да се службеници упознају са радом различитих органа, да стичу знања из различитих области и развијају стручне способности.
Државни службеник може бити привремено или трајно распоређен у истом републичком органу управе. Он може бити привремено распоређен у истом органу управе, на радном мјесту које одговара његовој стручној спреми, без његове сагласности, најдуже 6 мјесеци у току 2 године. По истеку овог рока државни службеник наставља да ради на радном мјесту на којем је радио прије привременог распоређивања.
Државни службеник може бити без сагласности распоређен на неодређено вријеме у истом републичком органу управе на друго радно мјесто које одговара његовој стручној спреми, ако то налажу нова организација или рационализација послова. Државни службеник је дужан по налогу руководиоца органа обављати и послове који нису у опису радног мјеста у случају привременог повећања обима посла, замјене одсутног државног службеника или смањења обима послова његовог радног мјеста. У случају више силе, елементарних непогода и других непредвиђених околности, државни службеник је дужан да по писаном налогу руководиоца ради на радном мјесту нижег степена стручне спреме док трају те околности.
Државни службеник може бити привремено упућен у други републички орган управе у истом мјесту рада на радно мјесто које одговара његовој стручној спреми, без његове сагласности ако се тако споразумију руководиоци органа. Државни службеник остварује права, обавезе и одговорности из радног односа у органу из кога је упућен.
Државни службеник може бити преузет без конкурса у други републички орган управе ако се о томе споразумијеу руководиоци органа и државни службеник на то пристане. Државни службеник може бити преузет на радно мјесто које одговара његовом степену стручне спреме уз услов да испуњава опште и посебне услове.
2) Премјештај и преузимање службеника у јединицама локалне самоуправе: Службеник у органу јединице локалне самоуправе може бити трајно или привремено премјештен на друго одговарајуће радно мјесто због потребе рада без своје сагласности.
Одговарајуће радно мјесто је оно чији су послови у истој категорији и за које службеник испуњава услове. Службеник може бити трајно премјештен ако то налажу организација или рационализација послова или други оправдани разлози. Службеник може бити привремено премјештен због замјене одсутног службеника или повећаног обима посла и при томе задржава сва права на свом радном мјесту. Привремени премјештај траје до годину дана, послије чега службеник има право да се врати на радно мјесто прије премјештаја. Рјешење о премјештају службеника доноси градоначелник односно начелник општине. Против рјешења је дозвољена жалба ОДБОРУ ЗА ЖАЛБЕ. Одлука Одбора је коначна и против ње се може покренути спор пред судом. Службеник на руководећем радном мјесту не може бити мјемјештен.
Упражљено извршилачко радно мјесто може се попунити преузимањем службеника из органа друге јединице локалне самоуправе, без спровођења јавног конкурса и уз претходну сагласност службеника. Службеник може бити преузет на радно мјесто које одговара његовом степену стручне спреме и звања, уз услов да испуњава опште и посебне услове.
ПОЈАМ И ПОДЈЕЛА РАДНОГ ВРЕМЕНА
То је вријеме у току кога је радник дужан или расположив да обавља послове по налозима послодавца, у складу са уставним правом на ограничено радно вријеме.
Радно вријеме је временски период у којем је радник обавезан да обавља послове према упуствима послодавца на мјесту гдје се послови обављају или другом мјесту које одреди послодавац. Радник не мора бити на мјесту гдје се његови послови обављају или другом мјесту које одреди послодавац већ да послове обавља према упуствима послодавца. Саставни дио радног времена може бити и вријеме приправности. То је вријеме у којем радник приправан да се одазове позицу послодавца за обављање послова ако се покаже таква потреба, а не налази се на мјесту на којем се његови послови обављају нити на другом мјесту које је одредио послодавац. За вријеме приправности радник је дужан да буде удаљен од послодавца на удаљености која му омогућава да благовремено стигне на посао по позиву послодавца. Вријеме приправности у току кога радник обавља послове, за разлику од времена приправности у току кога их не обавља, рачуна се као радно вријеме. Вријеме приправности у којем радник не обавља послове није дио радног времена.
Код приправности за рад, радник је слободан одабрати мјесто гдје ће боравити, водећи рачуна да се може благовремено одазвати евентуалном позиву послодавца док код дежурства послодавац одређује мјесто дежурства које је обично у просторијама послодавца (нпр. љекари код ноћног дежурства).
Права радника зависе од трајања радног времена. Радник који ради пуно радно вријеме има сва права из радног односа у пуном обиму, те подјела радног времена зависи од пуног радног времена. Радник може да закључи уговор о раду с пуним радним временом само са једним послодавцем тј. не може истовремено да закључи два уговора о раду с пуним радним временом.
Према времену трајања разликују се:
1. пуно радно вријеме
2. радно вријеме краће од пуног радног времена (непуно радно вријеме)
3. радно вријеме краће од пуног радног времена изједначено са пуним (скраћено радно вријеме) и
4. радно вријеме дуже од пуног радног времена (прековремени рад)
Прописи о радном времену имају принудни и заштитни карактер те није могуће уговарати рад у дужем трајању него што је законом допуштено.
ПУНО РАДНО ВРИЈЕМЕ
Пуно радно вријеме траје 40 часова седмично. ЗРРС прописује да пуно радно вријеме траје 40 часова седмично али познаје и радно вријеме краће од 40 часова седмично изједначено са пуним радним временом: колективним уговором и правилником о раду се може утврдити радно вријеме краће од 40 часова седмично али не краће од 36 часова седмично, изједначено са пуним радним временом. У овом случају радник који краће од 40 часова седмично остварује сва права из радног односа као да ради пуно радно вријеме.
Пуно радно вријеме за малољетне раднике траје краће од 40 часова седмично и не може да се утврди у трајању дужем од 35 часова недељно.
НЕПУНО РАДНО ВРИЈЕМЕ
Непуно радно вријеме је радно вријеме траје краће од 40 часова седмично. Непуно радно вријеме не може бити краће од 10 часова седмично. Непуно радно вријеме увод послодавац у зависности од природе посла и организације рада.
Разлоз за увођење непуног радног времена је обично везан за прилагођавање дужине радног времена обиму посла. Послодавац је дужан да раднику који ради с непуним радним временом обезбиједи исте услове рада као раднику с пуним радним временом на истим или сличним пословима. Радници који раде непуно радно вријеме имају према начелу једнакости сва права из радног односа као радници који раде пуно радно вријеме.
Радници с непуним радним временом остварују сразмјерно мањи обим права него радници коју раде пуно радно вријеме, стога што су права и обавезе у кореалном односу. Радници који раде непуно радно вријеме оствару права сразмјерно времену проведеном на раду, осим ако за поједина права законом, општим актом и уговором о раду није другачије одречено (начело сразмјерности).
Радник који ради непуно радно вријеме нема исту плату као радник који обавља исте послове пуно радно вријеме на истом радном мјесту, већ има плату сразмјерно дужини радног времена. Радник који ради с непуним радним временом може да би постигао пуно радно вријеме, засновати радни осноса код другог послодавца. Радник није обавезан да обавијести послодавца да је закључио уговор о раду с непуним радним временом с другим послодавцем и поред тога што је неопходно ускладити радно вријеме радника код разних послодаваца.
Новина у ЗРРС јесте дужност послодавца да благовремено обавијести све раднике о томе да су им доступни послови са пуним и непуним радним временом.
СКРАЋЕНО РАДНО ВРИЈЕМЕ
Скраћено радно вријеме је изједначено с пуним радним временом у погледу права радника. Радник који ради скраћено радно вријеме има сва права из радног односа као да ради пуно радно вријеме. Разлози за увођење скраћеног радног времена су везани за радно мјесто са повећаним ризиком (тежак и напоран рад) и за породичне обавезе радника (нпр. посебна њега дјетета или старања о тешко обољелом лицу).
Разлози за скраћено радно вријеме не могу постојати у вријеме заснивања радног односа или могу настати током трајања радног односа а могу бити:
- трајни
- привремени или повремени
Радно вријеме је трајно скарћено на пословима на којима није могуће ни уз примјену мјера заштите на раду а привремено или повремено скраћено за родитеље у породичним околностима везаним за дијете.
Увођење скраћеног радног времена за разлику од непуног радног времена не зависи од воље послодавца. Одлуку о скраћеном радном времену доноси надлежни орган власти (министарство надлежно за послове рада) на основу стручне анализе овлашћене научне или стручне организације. Минимално траје 30 часова седмично. За разлуку од пуног радног времена, код скраћеног радног времена због заштите здравља није могуће увести прекомјерни рад на тим пословима нити прерасподјелу радног времена.
ПРЕКОВРЕМЕНИ РАД
- ПОЈАМ И РАЗЛОЗИ ЗА УВОЂЕЊЕ ПРЕКОВРЕМЕНОГ РАДА: Послодавац може увести прековремени рад кад наступе предвиђени случајеви – изненадно повећање обима посла, отклањање посљедица временских и других елементарних непогода, земљотреса, епидемије и друге несреће (више силе). Радник је дужан да ради прековремено на писмени захтјев или налог послодавца. Прековремени рад уводи се државним службеницима у случају непланираног повећања обима посла, приликама проузрокованим вишом силом или у другим случајевима утврђеним законом а може трајати 150 часова у току календарске године. У органима самоуправе, прекомјерни рад службеницима може одредити градоначелник или начелник општине у случајевима непланираног повећања обима посла, у приликама проузрокованим вишом силом и у другим случајевима утврђеним законом. Радник има право на увећање плате за прековремени рад а које може бити одређено законом или колективним уговором.
- ТРАЈАЊЕ ПРЕКОВРЕМЕНОГ РАДА: Послодавац не може да уведе прековремени рад неким категоријама радника због навршених година живота, обављања родитељске дужности према дјетету. Прекомјерни рад је забрањен:
- радницама млађим од 18 година живота
- трудним женама
- мајкама са дјететом до 3 године живота и
- цамохраном родитељу или усвојиоцу дјетета млашег од 6 година живота
Ако послодавац ипак уведе прековремени рад лицима којима је законом забрањено, инспектор рада је дужан да га забрани. Разликујемо апсолутну и релативну забрану прековременог рада. Радницима млађим од 18 година живота је потпуно забрањен прековремени рад за разлику од других наведених група радника којима је такав рад допуштен изузетно под одређеним условима. Према ЗРРС послодавац им може одобрити да раде прековремено на њихов писмени захтјев.
ПРЕРАСПОДЈЕЛА РАДНОГ ВРЕМЕНА
Прерасподјела радног времена постоји кад радно вријеме у једном дијелу календарске године траје дуже а у другом дијелу краће, зависно од природе дјелатности (сезонски послови).
Прерасподјела може да обухвати све раднике или групу радника код послодавца, независно од тога да су они у радном односу на неодређено или одређено вријеме да ли раде са пуним или непуним радним временом. Код прерасподјеле пуно радно вријеме у једном дијелу године траје дуже и у другом дијелу године сразмјерно краће, тако да у току календарске године не може износити више од просјечно 40 часова седмично. За вријеме прерасподјеле запослени остварује зараду која одговара времену проведеном на раду.
Дуже радно вријеме у јеном дијелу године не сматра се прековременим радом али је могуће часове рада дуже од просјечног радног времена обрачунати и исплатити као прековремени рад када то закон допушта нпр. ако је вријеме рада дуже од трајања уговореног радног времена. Уобичајено је да шестомјесечна прерасподјела радног времена буде двоактна и континуирана тако да се у првом дијелу тог периода ради стално дуже а у другом дијелу стално краће.
ЗРРС познаје само прерасподјелу пуног радног времена и не садржи одредбу о томе како обрачунати остатак часова рада преко пуног радног времена, већ само да се оно може обрачунати као просјечно радно вријеме.
РАСПОРЕД РАДНОГ ВРЕМЕНА
ОРГАНИЗОВАЊЕ РАДНОГ ВРЕМЕНА: Код једнократног радног времена се ради у континуитету без прекида а одмор у току дневног рада је традиционално дио радног времена. Код двократног радног времена се радиу два дијела у току раднох дана, један дио прије и други дио послије поднева (нпр. у услужним дјелатностима и трговини) а вријеме у току прекида рада се сматра се временом проведеним на раду. Код рада у исто вријеме радници раде истовремено, по правилу, у пријеподневном дијелу дана. Код рада у смјенама радници се мјењују на истим радним мјестима по распореду и раде у различито доба дана с истим средствима рада. Радници не раде истовремено већ у групама у разним смјенама (пријеподне, поподне и ноћу) а процес рада се одвија континуирано.
Рад у смјенама не неопходан у оним дјелатностима у којима се процес рада одбија без прекида.
Трајање рада у смјенама је ограничено и замјена смјена служи да би се обезбиједила заштита безбједности и здравља радника. Код уједначеног радног времена радник сваког радног дана у радној седмици ради исти број часова уз уобичајено коришћење дневног одмора. Код радног времена у турнусима радник (мобилни радник
) ради у континуитету дуже од дневног радног времена да би завршио послове и има сразмјерно дужи дневни или недјељни одмор, с тим да зкупно вријеме рада у седмици није дуже од пуног радног времена (нпр. посаде возова, бродова, авиона).
ОДРЕЂИВАЊЕ РАСПОРЕДА РАДНОГ ВРЕМЕНА: Послодавац је дужан да одреди распоред, почетак и завршетак радног времена. Распоред радног времена треба да уважава интерес свих учесника процеса рада и стога су важне консултације и договор између субјеката радних односа.
Радна седмица траје по правилу, 5 радних дана од понедељка по петка а радни дан 8 часова. Радна седмица радника може да траје 6 радних дана и тада радни дан траје краће од 8 часова. Послодавац је дужан да изврши распоред радног времена радника унапријед за најмање 30 наредних дана и то да огласи на начин приступачан радницима. Упознавање радника са распоредом радног времена је важно да би се припремио за рад и организовао приватни и породични живот.
Распоред радног времена у одређеним дјелатностима или на одређеним пословима одлуком уређује надлежни републички орган или орган јединице локалне самоуправе. Послодавац је дужан да води дневну евиденцију о присуству радника и да је предочи инспектору рада на његов захтјев. Евиденција садржи податке о почетку и завршетку радног времена, смјенама и друге податке о присуству радника на послу.
НОЋНИ РАД: Према времену обављања рада у току дана, разликује се:
- дневни и
- ноћни рад
Трајање ноћног рада је ограничено тако што број радних сати ноћу не треба да буде већи од просјечних 8 сати унутар 24- сатног раздобља. Радник за вријеме ноћног рада има право на увећање плате. Радник може да ради ноћу непрекидно до 1 радне седмице, а може да ради и дуже уз своју писмену сагласност. Ограничење трајања ноћног рада је посебно значајно за оне раднике којима би непрекидно обављање ноћног рада неповољно утицало на здравље. Послодавац је дужан да током ноћног рада редовно обезбиједи здравствене прегледе радника о свом трошку.
Забрана обављања ноћног рада се односи на:
- малољетне раднике
- труднице и мајке са дјететом до 2 године живота
Раднидима млађим од 18 година је за разлику од других категорија радника којима је забрањен ноћни рад, допуштен ноћни рад у одређеним случајевима ако постоји сагласност надлежног инспектора рада. Они могу бити привремено изузети од забране ноћног рада у случају отклањања посљедица више силе, хаварија и заштите интереса Републике.
ПРАВО НА ОДМОРЕ И ОДСУСТВА
Радник има право на одмор у току радног времена, дневни одмор између два радна дана, седмични одмор и годишњи одмор, право на плаћено и неплаћено одсуство, као и право на мировање радног односа у одређеним случајевима.
Право на одмор је предмет конвенција и препорука Међународне организације рада и низа међународних докумената о људским правима. Одмор је прекин интелектуалне или физичке активности потребан ради очувања здравља и радне способности, задовољавање социјалних, културних и других потреба радника. Одмор је дио слободног времена. Слободно вријеме је вријеме које подразумијева ослобођење од свих обавеза из рада, обавеза у породици али је ипак скуп активности. Сврсисходно коришћење одмора зависи од низа фактора не само правне већ и социјално-економске природе.
Уколико радник, због ниске зараде, своје слободно вријеме мора да користи за додатно радно ангажовање и за обезбјеђивање допунских прихода, онда раднику врло мало времена остаје за одмор и обнављање психофизичких и радних способности. То се даље негативно одржава на његов рад у радном односу и на зараде које по основу таквог рада остварује.
ДНЕВНИ ОДМОР У ТОКУ РАДА
Дневни одмор у току рада се урачунава у радно вријеме и радник за вријеме одмора задржава права, обавезе и одговорности из радног односа осим обавезе да ради.
Послодавац изузетно може да наложи запосленом да нешто уради и за вријеме паузе а што је резервисано само ја крајње изузетне случајеве тј. за случај више силе или друге случајеве у којима је неопходна интервенција запосленог. То даље значи да правило о забрани вршења управљачких и других овлашћења за вријеме паузе може бити дерогирано само у строго одређеним случајевима који нису предвидјели а због чега се може закључити да однос правне подређености постоји и уа вријеме паузе а тим што се тада она активира
само изузетно тј. у случају нужде.
Одлуку о распореду коришђења одмора у току радног времена доноси послодавац при чему постоји ограничење везано за функцију одмора: ЗРРС прописује да одмор не може бити у прва два или последња два сата радног времена радника. Коришћење одмора на почетку или на крају дневног радног времена не би водило скраћивању радног времена. Ако природа посла не дозвољаба прекид рада (комуналне службе) или се ради са странкама, дневни одмор се може обезбиједити замјеном раднидима из других дијелова организације. Одмор у току дневног рада се по правилу користи у континуитету али радници који на нарочито тешким, напорним и штетним пословима (нпр. рад под водом) могу га користити у дијеловима ако то обезбјеђује бољу заштиту на раду.
Зависно од тога д ли радник ради пуно, непуно или радно вријеме дуже од пуног радног времена разликују се трајање одмора – пуни, скраћени и продужени одмор у току рада. Радник има право на одмор у току радног времена у трајању од 30 минута ако ради пуно радно вријеме или најмање 6 сати дневно а то право има исто и запослени који ради са скраћеним радним временом. Радник који ради непуно радно вријеме има право на одмор у трајању од најмање 15 минута а радник који ради дуже од 10 часова дневно има право на продужени одмор у трајању од најмање 45 минута а трајање одмора може бити дуже ако то одреди послодавац.
ДНЕВНИ ОДМОР ИЗМЕЂУ ДВА РАДНА ДАНА
Дневни одмор између два радна рада означава вријеме одмора од краја претходног до почетка наредног дневног рада. Предмет законског уређивања је минимално трајање одмора између два узастопна радна дана.
Дневни одмор између два узастопна радна дана траје најмање 12 часова непрекидно. Минимални одмор између два узастопна радна дана је краћи за раднике запослене у пољопривреди или на сезонским пословима и траје најмање 10 часова непрекидно.
Према ЗРС дневни одмор траје најмање 11 часова непрекидно у оквиру прераподјеле радног времена.
СЕДМИЧНИ ОДМОР
Седмични одмор је одмор између двије узастопне радне седмице који обухвата вријеме од краја претходне до почетка наредне радне седмице. Одмор траје намјмање 24 часа непрекидно. Државни службеник и службеник има право на седмични одмор у трајању од најмање 24 часа непрекидно.
У радној седмици која има 5 радних дана седмични одмор се користи суботом и недељом. Ако радна седмица има 6 радних дана онда се седмични одмор користи недељом. Седмични одмор се по правилу користи недељом а послодавац може да одреди други дан за коришћење одмора ако природа посла и организација рада то захтијевају (у области спорта, туризма).
Послодавац је дужан да одреди други дан за коришћење одмора ако је неопходно да радник ради на свој седмични дан одмора.
ГОДИШНИ ОДМОР
ПРАВО НА ГОДИШЊНИ ОДМОР: Радник има право на годишњи одмор и не може да се одрекне тог права, нити му оно може бити ускраћено. Право на годишњи одмор је право стечено радом, лично је и непреносиво право. Послодавац и радник не могу се договорити да радник добије новчану накнаду као замјену за коришћење годишњег одмора.
За вријеме коришћења годишњег одмора радник има право на накнаду у висини пуне плате. Послодавац је дужан раднику обезбиједити коришћење годишњег одмора за календарску годину прије престанка радног односа:
1. ако радник прелази на рад код другог послодавца
2. ако раднику престаје радни однос зато што успуњава услове за старосну пензију
3. због истека рока на који је заснован радни однос на одређено вријеме
Ако радник у неком од ових случајева кривицом послодавца не искористи одмор, онда има право на накнаду штете. Послодавац је у том случају дужан да раднику исплати новчану накнаду која има карактер накнаде штете због неискориштавања (дијела) годишњег одмора. Раднику поред накнаде штете и плата (зарада) за рад у вријеме када је требало да користи одмор. Има право на накнаду штете у висини просјечне плате остварене у претходна 3 мјесеца.
ДУЖИНА ГОДИШЊЕГ ОДМОРА: Дужина годишњег одмора се изражава бројем радних дана. Она зависи од тога колико мјесеци износи непрекидни рад код послодавца у календарској години у којој користи годишњи одмор. Вријеме неплаћеног одсуства не сматра се временом проведеним на рад и не рачуна се приликом одређивања дужине годишњег одмора. Ако радник има 6 мјесеци непрекидног рада у календарској години у којој први пут заснива радни однос или нема прекид рада дужи од 30 радних дана у календарској години онда има право на годишњи одмор од најмање 4 радне седмице тј. 20 радних дана. Приликом утврђивања дужине годишњег одмора рачуна се да радна седмица траје 5 радних дана.
Дужина годишњег одмора радника појединачно одређује се тако што се на законски минимум додају увећања по основу радног стажа и других основа у складу са колективним уговором. Годишњи одмор радника који ради на пословима са посебним условима рада износи најмање 30 радних дана због повећаног штетног дејства услова рада на здравље радника.
Законски минимум од 20 радних дана годишњег одмора се не односи на годишњи одмор радника који нема 6 мјесеци непрекидног рада или има прекид рада у календарској години. Радник који нема 6 мјесеци непрекидног рада у календарској години у којој први пут заснива радни однос има право на један дан годишњег одмора за сваки мјесец рада. Радник стиче право на коришћење годишњег одмора послије 6 мјесеци непрекиндног рада код послодавца. У случају прекида коришћења годишњег одмора, радник у споразуму са послодавцем, користи преостали дио годишњег одмора. Радник који није искористио у цијелости годишњи одмор у текућој календарског години због одсустности са рада са накнадом, има право да преостали дио годишњг одмора искористи најкасније до 30.јуна наредне године. У годишњи одмор се не урачунавају субота, недеља, дани републичких празника и други дани за које је одређено да се не ради.
РАСПОРЕД КОРИШЋЕЊА ГОДИШЊЕГ ОДМОРА: Распоред кориштења годишњег одмора одређује послодавац уз обавезу да раднике о распореду благовремено обавијести, а најкасније до 30.јуна. Послодавац доноси за сваког радника рјешење о дужини, времену и начину кориштења годишњег одмора. Послодавац има обавезу да радника писаним путем обавијести о распореду коришћења годишњег одмора.
Државни службеници и службеници у органима јединице локалне самоуправе као и радници, користе годишњи одмор у цјелости или у дијеловима:
- први дио годишњег одмора траје најмање двије радне седмице
- други дио одмора се користи најкасније до 30.јуна наредне календарске године
Послодавац може да се претходно консултује са радницима и њиховим представницима. Од савјета радника или синдиката може затражити приједлоге и мишљења о распореду коришћења годишњих одмора. За радника који ради с непуним радним временом код два или више послодаваца важна је њихова сарадња по питању коришћења годишњих одмора. ЗРРС је начелно одредио вријеме коришћења колективног годишњег одмора наставних радника у образовним установама, тако што је прописао да користе годишњи одмор за вријеме школских распуста и да се дужина и распоред коришћења одмора уређује посебним законом. Изузетно, ови радници могу користити годишњи одмор и ван школског распуста на начин уређен законима о основном и средњем образовању
ПЛАЋЕНО ОДСУСТВО
ПЛАЋЕНО ОДСУСТВО ЗБОГ ЛИЧНИХ И ПОРОДИЧНИХ РАЗЛОГА: Радник има право на плаћено одсуство у календарској години и накнаду штете дјелимично или у цјелости за вријеме одсуства у одређеним случајевима. Накнаду плате исплаћује послодавац ако законом није другачије одређено. Вријеме проведено на плаћеном одсуству сматра се проведеним на раду и рачуна се у стаж осигурања. За вријеме празника радник, по правилу, одсуствује са рада.
Ако ради за вријеме празника због потребе процеса рада, радник има право на увећану плату. Поред права на плаћено одсуство због личних и породичних разлога, радници имају право на плаћено одсуство за синдикално образовање и дјеловање и у случају када су добровољни даваоци крви.
Радник има право на плаћено одсуство због личних и породичних разлога у случају када ступа у брак, у случају рођења дјетета, теже болести или смрти члана породице. Други случајеви одусуства због личних и породичних разлога су предмет колективног уговора, правилника о раду и уговора о раду (нпр. селидба, учешће на спортским такмичењима, итд). Када наступи лични или породични разлог за одсуство, послодавац је дужан да одреди трајање одсуства а на захтјев радника. Плаћено одсуство не може бити дуже од 5 радних дана у току календарске године осим у случају смрти члана породице али послодавац може на захтјев радника одобрити у оправданим случајевима дуже плаћено одсуство у току календарске године.
ПЛАЋЕНО ОДСУСТВО ЗБОГ ПРИВРЕМЕНЕ СПРИЈЕЧЕНОСТИ ЗА РАД УСЉЕД БОЛЕСТИ И ПОВРЕДЕ: Радник је дужан да најкасније у року од 3 дана од дана наступања привремене спријечености достави послодавцу потврду надлежног доктора медицине. У случају теже болести, умјесто радника, потврду послодавцу достављају чланови уже породице или друга лица са којима живи у породичном домаћинству, а ако радник живи сам, потврду је дужан да достави у року од 3 дана након престанка разлога због којих није могао да достави потврду.
Пропуст радника да о одсуству и разлозима одсуства обавијести надлежни орган не може представљати разлоге за престанак радног односа уколико је одсуствовање оправдано. Накнада плате за вријеме спријечености за рад због повреде на раду или професионалне болести износи у висини од 100% просјечне плате коју је радник остварио у одговарајућем претходном периоду или од плате коју би радник остварио да је био на раду. Висина и начин остваривања права на накнаду лате за вријеме привремене спријечености за рад због болести и повреде ван рада ближе се уређују прописима о здравственом осигурању али не може бити мања од 50%.
ПЛАЋЕНО ОДСУСТВО ЗБОГ РАЗЛОГА НА СТРАНИ ПОСЛОДАВЦА: ЗРРС уводи два облика плаћеног одсуства због разлога на страни послодавца:
- одсуство у случају више силе или хаварије на машинама или другим средствима и
- одсуство у случају непланираног привременог смањења обима послова код послодавца или разлога економско-финансијске или техничко-технолошке природе
У случају више силе или хаварије на машинама или другим средствима рада радника, који је због тога спријечен да ради извршава друге обавезе из уговора о раду, има право на плаћено одсуство. Радник остварује накнаду плате у висини од 50% плате коју би остварио да је радио. Послодавац који има непланирано привремено смањење обима послова или проблеме економско-финансијске или техничко-технолошке природе може упутити радника на плаћено одсуство уз претходне консултације са синдикатом или савјетом радника. За вријеме трајања одсуства радници остварују право на накнаду плате у висини од најмање 50% просјечне плате радника остварене у претходна 3 мјесеца.
НЕПЛАЋЕНО ОДСУСТВО
За вријеме неплаћеног одуства радник нема право на накнаду плате, права и обавезе по основу рада мирују а вријеме проведено на одсуству се не рачуна у стаж осигурања. Послодавац одлучује да ли ће раднику одобрити неплаћено одсуство на његов писани захтјев, осим у случајевима када је право на неплаћено одсуство утврђено законом или општим актом.
Радници користе неплаћено одсуство за разне сврхе попут образовања, стручног усавршавања, његе болесног члана породице, учешће на спортским такмичењима. ЗРРС не одређује случајеве када послодавац може раднику одобрити неплаћено одсуство на писани захтјев осим одсуства у случају вјерских односно национално-традицијских потреба. Послодавац је дужан ради задовољења ових потреба одобрити одсуство с рада до 3 дана у току календарске године, без права на накнаду плате ако посебним законом није другачије одређено.
МИРОВАЊЕ РАДНОГ ОДНОСА
МИРОВАЊЕ РАДНОГ ОДНОСА ПО ЗАХТЈЕВУ РАДНИКА ИЛИ СЛУЖБЕНИКА: Радник који је засновао радни однос на неодређено вријеме има право на мировање права и обавеза одређено вријеме ако постоји неки од прописаних разлога. Током мировања долази до прекида радног односа тако да радник не остварује права и не испуњава обавезе до повратка на рад код послодавца. У питању је само прекид остваривања права и испуњења обавеза за разлику од престанка радног односа. Радник послије истека мировања има право и дужности да се у одређеном року врати на рад код послодавца док код престанка радног односа радник нема право да се врати на рад. Мировање радног односа је могуће због обављања јавне реизборне функције или заједничког брачног (породичног) живота са супружником упућеним на рад у иностранство. Услов за мировање је да раник јавну функцију обавља професионално и за то добија плату. Мировање права и обавеза по основу обављања јавне функције може трајати најдуже два мандата. Мандат на поменутим функцијама у правилу, траје 4 године.
Поред мировања радног односа због обављања јавне функције, раднику мирују права због упућивања на рад у иностранство у оквиру међународно-техничке или у оквиру просвјетно-културне сарадње, упућивања у допломатска, конзуларна и друга представништва. Право на мировање припада и брачном супружнику радника упућеног на рад у иностранство и траје колико и мировање радног односа радника који је упућен на рад у иностранство.
Радник се послије истека мировања враћа на претходни или други посао који одговара његовом степену стручне спреме (нивоу образовања и занимања). Право да се врати на рад радник користи послије престанка разлога за мировање права и обавеза и то право може да оствари у одређеном року. Рок тече од првог дана када је престао разлог за мировање. Протеком рока радник губи право да се врати на рад и послодавац може д откаже уговор о раду. Према ЗРРС радник је дужан да се врати на рад у року од 5 дана од дана престанка мировања. Ако послодавац усљед економских разлога или промијењене организације и технологије рада и пословања не може да врати радника на ранији или на други одговарајући посао, онда може да откаже уговор о раду, а радник има право на отпремнину.
МИРОВАЊЕ ПРАВА И ОБАВЕЗА ИЗ РАДНОГ ОДНОСА КОЈЕ НАСТУПА ПО ЗАКОНУ: Мировање радног односа наступа по закону, без захтјева радника ако се радник налази у одређеној ситуацији. У питању је мировање права и обавеза из радног односа на неодређено вријеме због издржавања казне затвора, односно извршење мјере безбједности, васпитне или заштитне мјере у трајању до 6 мјесеци.
ЈЕДНАКА ПЛАТА ЗА ИСТИ РАД ИЛИ РАД ИСТЕ ВРИЈЕДНОСТИ
Радник остварује право на одговарајућу плату и послодавац не може да му исплати мању плату од предвиђеног износа. Послодавац је дужан раднику обрачунати и исплатити плату у износу утврђеном
- законом, колективним уговором, правилником о раду и уговором о раду.
Зарада или плата су термини који се по правилу користе као синоними. Зарада је новчано и друго примање запосленог у вези са итвршеним радом; има и аплиментациони карактер јер треба да обезбиједи пристојан живот. Раднидима се гарантује једнака плата за исти рад или рад исте вриједности који остварују код послодавца. Рад исте (једнаке) вриједности је рад за који се захтијева исти степен стручне спреме, образовање, знања и способности и у коме је остварен једнак радни допринос, уз једнаку одговорност.
Законом је забрањена различита плата за исти рад или рад исте вриједности код истог послодавца. Повреда начела за исти рад иста плата код послодавца доводи до штете за раднике. У случају повреде права радника да му припада једнака плата за исти рад или за рад исте вриједности, радник има право да покрене поступак за накнаду штете (у висисни неисплаћеног дијела плате).. Начело једнаке плате за исти рад или рад исте вриједности је повезано с начелом једнаког поступања према мушкарцима и женама.
Забрањена је дискриминација на основу пола и послодавац је дужан исплатити исту плату радници и раднику за исти рад и за рад исте вриједности.
ВИСИНА И УВЕЋАЊЕ ПЛАТЕ
Под појмом плата
подразумијева се плата прије опорезивања порезом на доходак а под појмом бруто плата
подразумијева се плата звећана за доприносе. Плата се састоји од дијела плате за обављени рад и вријеме проведено на раду, увећања плате и других примања по основу радног односа.
Плата за обављени рад и вријеме проведено на раду састоји се од основне плате и дијела плате за радни учинак. Елементи за одређивање основне плате јесу коефицијент сложености посла и цијена рада а у елементима за одређивање основне плате садржан је поре на доходак. Радни учинак се одређује на основу квалитета и обима (квантитета) обављеног посла и доприноса радника пословном резултату послодавца (залагања и односа запосленог према радним обавезама). Подаци о плати, новчаним накнадама и другим новчаних примања радника су саставни дио уговора о раду али се умјесто ових података могу навести одредбе одговарајућих закона, колективног уговора и правилника о раду којим су та питања уређена у вријеме закључења уговора о раду. Послодавац може раднику да понуди измјену садржаја уговора о раду у циљу промјене висине плате, новчаних накнада и других примања по основу рада.
Увећање плате се врши у односу на одновну плату. Основицу за обрачун увећане плате чини основна плата која се увећава:
- за сваку годину радног стажа, по основу отежаних услова рада, прековременог рада, рада ноћу, рада празником и другим данима у које се по закону не ради
Плата се исплаћује након обављеног рада и то најмање једанпут мјесечно, по правилу до краја текућег мјесеца за претходни мјесец. Плата се исплаћује у новцу, на текућу рачун радника, осим ако законом није другачије одређено. Раднику који је упућен на рад у иностранство може се дио плате исплатити у валути земље у коју је упућен, а који је неопходан за покривање трошкова боравка. Послодавац је дужан да води мјесечну евиденцију о плати и накнади плате. Послодавац је дужан да раднику приликом исплате уручи писмени обрачун плате. Обрачун плате има снагу извршне исправе а што је посебно важно у случају ако послодавац није исплатио плату или накнаду плате.