Radno pravo 3 Flashcards
(79 cards)
ОДЛУЧИВАЊЕ О ПРАВИМА И ОБАВЕЗАМА РАДНИКА
Радник који сматра да му је повријеђено одређено право из радног односа може поднијети писани захтјев послодавцу да му обезбиједи остваривање тог права. Поднишење захтјева не одлаже извршење рјешења или радње против које је радник поднио захтјев. Изузетак постоји у случају када радник одбије да ради на пословима при чијем обављању постоји непосредна опасност по живот или теже нарушавање здравља радника или трећих лица. Послодавац је дужан да одлучи о захтјеву раднику у року од 30 дана од дана доставља захтјева и ако то не учини сматра се да је захтјев прихваћен. У овом случају, захтјев радника сматра се усвојим по закону, а што значи да инспектор рада може донијети рјешење којим налаже послодавцу да раднику омогући остваривање тог права, без упуштања у основаност или опрвданост захтјева. Послодавац или овлашћено лице доноси одлуку о праву, обавези и одговорности радника у складу са законом, колективним уговором, правилником о раду и уговором о раду.
Код послодавца правног лица овлашћење да га заступа и доноси одлуке о правима и обавеза из радног односа и у вези с радом има пословодни орган (директор, управник) или друго лице одређено статутом.
Код послодавца који није правно лице овлашћења припадају предузетнику, те предузетник одлучује о правима, обавезама и одговорности из радног односа или лице које он овласти у писаном облику. Раднику се доставља писано рјешење о остваривању права, обавеза и одговорности. ЗРРС није уредио двостепеност поступка и рјешње којим се одлучује о правима, обавезама и одговорностима јесте коначно ако заком није друкчије одређено. Послодавац може донијети рјешење којим суваја или одбија захтјев радника а радник који није задовољан одлуком послодавца може д асе обрати суду и покрене радни спор.
ОДЛУЧИВАЊЕ О ПРАВИМА ДРЖАВНИХ СЛУЖБЕНИКА И СЛУЖБЕНИКА
Одлучивање о правима и обавезама државног службеника или службеника је двостепено и састоји се од првестепеног и другостепеног поступка.
У првостепеном поступку одлуку о правима и обавезама државног службеника доноси руководилац републичког органа управе, а у другостепеном поступку о приговору на првостепену одлуку, одлучује одбор државне управе за жалбе о правима и обавезама државног службеника. У првостепеном поступку одлуку о правима и обавезама службеника у органу јединице локалне самоуправе доноси градоначелник или начелник општине, а у другостепеном поступку о приговору на првостепену одлуку, одлучује одбор за жалбе о правима и обавезама службеника.
Руководилац органа одлучује рјешењем о правима и дужностима државног службеника и намјештеника, а градоначелник односно начелник општине о правима и обавезама службеника и намјештеника у органима локалне самоуправе. Државни службеник има право на поднесе приговор и у случају кад руководилац органа у року од 15 дана од дана подношења захтјева не одлучи о праву или обавези на који се захтјев односи.
Ради остваривања права, државни службеник се писано обраћа руководиоцу органа, док се службеник обраћа градоначелнику односно начелнику општине. Државни службеник може да се обрати одбору државне управе за жалбе ако руководилац органа у утврђеном року не одлучи о поднесеном приговору или ако није задовољан одлуком поводом поднесеног приговора.
Поступак за заштиту права пред одбором државне управе за жалбе је обавезан прије покретања судског поступка. Одбор државне упрве за жалбе одлучује у другом степену по жалбама које се односе на статусна питања државних службеника, а то су:
- заснивање радног односа
- распоређивање, оцјњивање, напредовање
- дисциплиснак одговорност
- материјална одговорност и
- престанак радног односа
Рјешење одбора је коначно и против рјешења је могуће покренути спор пред надлежним судом у року од 30 дана од дана достављања рјешења. Одбор државне управе за жалбе има статус независног органа кога именује Влада на основу јавног конкурса на период од 4 године.
Службеник у органу јединице локалне самоуправе може се обратити одбору за жалбе ако градоначелник или начелник општине у прописаном орку не донесе одлуку о поднесеном приговору или ако службеник није задовољан одлуком поводом поднесеног приговора. Одлука одгора је коначна, а може се преиспитивати од надлежног суда.
ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА ПРЕД СУДОМ
Радни спорови су конфликти или сукоби који настају између странака радног односа, индивидуалног и колективног, онда када једна страна чињењем или нечињењем онемогућава остваривање права или повријеђује права или интересе, засноване на праву друге стране за измјену постојећих или утврђивање нових права и обавеза односно услова рада.
Индивидуални радни спор је спор између радника и послодавца. У индивидуалном радном спору, стране у спору могу бити и више радника појединачно и послодавац, за разлику од колективног радног спора у коме учествује више радника колективно. Код индивидуалног радног спора једна страна је радник а код колективног радног спора та страна је синдикат, савјет радника или група (већина) радника. Радник који сматра да му је послодавац повриједио право из радног односа може да поднесе тужбу надлежном суду да би заштитио своје право и да тако покрене радни спор.
Радни спорови се према томе шта је предмет спора могу водити поводом заснивања или престанка радног односа и поводом повреде појединог права, обавезе или одговорности у радном односу. Тужбу за заштиту права радник може да поднесе најкасније у року од 66 мјесеци од дана сазнања за повреду права или дана учињене повреде. Ако је право радника повријеђено фактичком радњом рок почиње да тече од дана кад је радник сазнао за повреду права. Покретањем судског поступка прекидају се рокови застаре. Рок за подношење тужбе јесте преклузивни рок на који суд пази по службеној дужности. Право радника да поднесе тужбу и покрене радни спор није условљено претхпдним подношењем послодавцу захтјева за затиту права. Радник може да поднесе тужбу и у случају када послодавцу претходно није поднио такав захтјев. Тужбени захтјев зависи од тога како је учињена повреда права. Ако је повреда учињена рјешењем послодавца, предмет спора је тужбени захтјев да се рјешење поништи и успостави пређашње стање, а суд оцјењује законитост рјешења.
Ако је повреда учињена фактичком радњом, предмет спора је право које је раднику повријеђено и суд одлучује о праву које је предмет спора. Радник може тражити да му послодавац испуни одређене обавезе или да предузме одређене радње или да се уздржи од одређеног понашања и тако омогући остваривање одређеног права,а може тражити и додатне захтјеве да би се упоставило пређашње стање.
ЗРРС не садржи одредбе о поступку пред судом, нити радном суду. Специфичност раднихс порова указује на значај питања формирања радног суда као специјализованог суда за рјешавање радних спорова. Постоје два основна разлога за његово формирање:
- потреба за специјализацијом суда (судија) због специфичности и сложености радних односа и
- потреба за ефикасним, брзим рјешавањем великог броја радних спорова
Једна од основних функција радног суда јесте да расзерети редовне судове и да на ефикасан, економичан и квалитетан начин ријечи радни спор. Хитно рјешавање радних спорова значи да у поступку у парницама из радних односа, а нарочито при одређивању рокова и рочишта, суд обраћа нарочиту пажњу на потребу хитног рјешавања радних спорова. Суд у пресуди којом налаже извршење неке чинидбе одређује рок од 15 дана за њено извршење. На остала питања у парницама из радних односа примјењују се остале одредбе Закона о парничном поступку.
ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА ПРЕД ИНСПЕКЦИЈОМ РАДА
Инспекцијски надзор над поштовањем Закона о раду врши Републичка управа за инспекцијске послове и то посредством надлежних републичких инспектора и инспектора у јединицама локалне самоуправе.
Инспекцијски надзор обухвата:
- инспекцијске прегледе
- предузимање инспекцијских и других мјера
- праћење и извршавање наложених мјера
Инспектор у обављању инспекцијског надзора самостално води поступак, доноси рјешење и предузима мјере и радње. У обављању инспекцијског надзора инспектор је обавезан да:
- најави код субјекта надзора обављање инспекцијског прегледа, осим ако би најава прегледа умањила успјешност инспекцијског прегледа
- укаже субјекту надзора на права која може користити у поступку прегледа
- сачини записник о извршеном инспекцијском прегледу
- изда потврду о одузимању за привремено одузету документацију предмете и друге ствари и друге мјере и радње за које је овлашћен
Субјекат надзора обавезан је да инспектору дозволи и омогући несметано вршење инспекцијског прегледа, даје обавјештења и ставља на увид исправе, односно потребне податке и обезбиједи услове који су неопходни за несметан рад и утврђивање чињеничног стања. Радник се може обратити инспектору рада ради заштите права независно од поступка за заштиту права који је покренуо код послодавца или надлежних органа. Радник се може обратити инспектору рада у року од мјесец дана од дана сазнања за повреду рава а најдаље у року од три мјесецаод дана учињене повреде. Према Закону о инспекцијама Републике Српске, инспектор је обавезан да у року од 30 дана од дана пријема представке писаним путем обавијести подносиоца представке о утврђеном чињеничном стању и предузетим мјерама. Изузетно, код повреде права из радног односа, инспектор је обавезан да о томе писаним путем обавијести и синдикат у року од 30 дана од дана пријема представке.
ЗАШТИТА ПРАВА СЛУЖБЕНИКА ПРЕД УПРАВНОМ ИНСПЕКЦИЈОМ
Државни службеник и службеник може се ради заштите својих права обратити управној инспекцији.
У обављању надзора над примјеном Закона о службеницима и намјештеницима у органима јединице локалне самоуправе, министарство надлежно за локалну самоуправу је овлашћено да затражи податке и информације од значаја за примјену овог закона и да врши надзор у складу са законом који уређује систем локалне самоуправе. Ако управни инспектор утврди да постоји незаконитост или неправилност у спровођењу закона, других прописа и општих аката, предузима мјере на које је овлашћен законом којим се уређује управна инспекција. Поништавање рјешења о избору и именовању, пријему у радни однос или распоређивању, односно премјештају не утиче на пуноважност аката или радњи које је службеник донио или предузео до поништења рјешења.
МИРНО РЈЕШАВАЊЕ РАДНОГ СПОРА ИЗМЕЂУ РАДНИКА И ПОСЛОДАВЦА
1) МИРНО РЈЕШАВАЊЕ ИНДИВИДУАЛНИХ РАДНИХ СПОРОВА ПРЕД АГЕНЦИЈОМ: Поступак мирног рјешавања индивидуалних радних спорова води се пред Агенцијом за мирно рјешавање радних спорова и то уколико о спору није одлучено правоснажном одлуком суда.
Заштита права пред Агенцијом за мирно рјешавање радних спорова је облик вансудске заштите који представља алтернативу судској заштити и у том смислу, покретање мирног рјешавања радног спора није претпоставка за подношење тужбе суду. Пред Агенцијом за мирно рјешавање радних спорова су могући мирење или арбитража и то у посебном поступку прописаном Законом о мирном рјешавању радних спорова. На питања која нису уређена овим законом, примјењују се одредбе Закона о општем управом поступку. За поступак мирног рјешавања радних спорова је, исто као у радном спору пред судом важно начело хитности, те су прописани кратки рокови за провођење радњи у поступку.
Приједлог за мирно рјешавање индивидуалног радног спора стране могу поднијети појединачно или заједнички а уз приједлог могу предложити арбитра, односно миритеља. Приједлог садржи предмет спора, документацију и имена свједока. Поступак се може покренути подношењем допуштеног и благовременог приједлога, те се недопуштен или неблаговремен приједлог одбацује. Ако стране у спору поднесу приједлог заједничког споразума, онда директор Агенције може да га овјери или да рјешењем одреди арбитра или миритеља. Овјерен споразум има снагу извршне сиправе. У циљу рјешавања радног спора арбитар или миритељ може одвојено, ван расправе, тражити и прикупљати информације и друге податке од страна или њихових представника и укључити вјештаке и друге стручњаке да помогну у рјешавању спора. А уз сагласност и о трошку страна у спору.
Арбитар или миритељ је дужан у року од 7 дана од дана одржане расправе у писаној форми сачинити приједлог споразума и доставити га странама у спору на потпис, уколико постоји сагласност страна за закључење споразума. Стране у спору дужне су у року од 5 дана од дана пријема потписати приједлог споразума уколико су сагласне са њим. Споразум се сматра закљученим када га потпишу стране у спору, арбиатр или миритељ и има снагу извршне исправе. У случају да стране не потпишу достављени споразум у року од 5 дана, сматраће се да нису сагласне са споразумом.
Арбитар ими миритељ је дужан да поднесе извјештај о спроведеном поступку у коме наводи чињенице и доказе и даје препоруку за коначно рјешавање предмета радног спора. Арбитар или миритељ је дужан да извјешатј достави Агенцији најкасније у року од 30 дана од дана пријема или преузимања предмета. Уколико није закључен споразум, директор Агенције доноси закључак којим поступак обуставља, а стране у спору упућују на судску заштиту. Ако нема споразума, онда се поступак мирног рјешавања индивидуалног спора обуставља, а стране у спору упућују на судску заштиту.
2) СПОРАЗУМНО РЈЕШАВАЊЕ СПОРНИХ ПИТАЊА ПУТЕМ АРБИТРА КОГА ОДРЕЂУЈУ СТРАНЕ У СПОРУ: ЗРРС познаје само мирно рјешавање радних спорова пред Агенцијом за мирно рјешавање радних спорова и за разлику од претходног Закона о раду и неких закона о раду није предвидио споразумно рјешавање спорних питања између послодавца и радника путем арбитра кога одреде стране у спору. Према претходном Закону о раду, колективним уговором и правилником о раду могао се предвидјети поступак споразмног рјешавања спорних питања између радника и послодавца тако што радник и послодавац могу спорно питање да изнесу пред арбитражу чија је одлука коначна и обавезујућа за радника и послодавца
ЗАБРАНА ДИСКРИМИНАЦИЈЕ РАДНИКА И ЛИЦА КОЈА ТРАЖЕ ЗАПОСЛЕЊЕ
Грађани су равноправни у слободама, правима и дужностима, једнаки пред законом и уживају исту правну заштиту без обзира на расу, пол, језик, националну припадност, вјероисповијест, социјално поријекло, рођење, образовање, имовно стање, политико и друго увјерење, друштвени положај или друго лично својство. Забрана дискриминације према раднику је дио опште забране дискриминације.
Забрана дискриминације укључује забрану дискриминације од стране радника, службеника и намјештеника према трећим лицима у обављању рада. У радном односну дискриминација није дозвољена нарочито у односу на:
* услове за запошљавање и избор кандидата за обављање одређеног посла
* услове рада
* права из радног односа
* образовање, оспособљавање и усавршавање
* напредовање у послу
* отказ уговора о раду
Дискриминација радника и лица које тражи запослење може бити
- непосредна (ДИРЕКТНА) и
- посредна (ИНДИРЕКТНА)
Непосредна дискриминација је свако поступање узроковано због расе, етничке или националне припадности, боје коже, пола, језика, религије, политичког или другог мишљења и убјеђења, социјалног поријекла, имовног стања, чланства или нечланства у синдикат или политичкој организацији, физичког и душевног здравља и других обиљежја која нису у непосредној вези са природном радног односа, којим се лице које тражи запослење, као и радник ставља у неповоњнији положај у односу на друга лица у истој или сличној ситуацији.
Посредна дискриминација постоји када одређена наизглед неутрална одредба, правило или пракса ставља или би ставила у неповољнији положај у однсу на друга лица, лице које тражи запослење, као и радника, збод одређене особине, статуса, опредјељења или убјеђења због расе, етничке или националне припадности, боје коже, пола, језика, религије, политичког или другог мишљења и убјеђења, социјалног поријекла, имовног стања, чланства или нечланства у синдикату или политичкој организацији, физичког и душевног здравља и других обиљежја која нису у непосредној вези са природом радног односа, којим се лице које тражи запослење, као и радник ставља у неповољнији положај у односу на друга лица у истој или сличној ситуацији.
Нема дискриминације када се за обављање одређених (одговорних) послова (примјера ради директор, старјешина, руководилац) захтјевају строжи критеријуми у погледу знања, организационих способности, праксе, односа са странком и јавношћу, вјештини комуникација без обзира на формално исте школске и стручне квалификације.
Дискриминација се може појавити и у облику једнаког поступања према лицима у неравноправном положају. Жртва дискриминације може да тражи накнаду штете у судском поступку према прописима који уређују облигационе односе. Закони о раду уређују право на судску заштиту тако што прописују да у случају дискриминације лице које тражи запослење и запослени може да покрене пред надлежним судом поступак за накнаду штете од послодавца а заштита од дискриминације обухвата заштиту у случају дискиминације, узнемиравања и сексусланог узнемиравања.
ЗАБРАНА ДИСКРИМИНАЦИЈЕ ПО ОСНОВУ ПОЛА
Забрана дискриминације по основу пола у поступку запошљавања и током радног односа представља посебан облик забране дискриминације. Забрањена дисккриминација по основу пола у раду и радним односима по Закону о равноправности полова је:
1) непримјењивање једнаке плате и других бенефиција за исти рад, односно за рад једнаке вриједности
2) онемогућавање напредовања под једнаким условима
3) онемогућавање једнаких услова за образовање, оспособљавање и стручно усавршавање
4) неравномјерна прилагођеност радних и помоћних просторија и опреме послодавца биолошко-физиолошким потребама запослених оба посла
5) различит третман због трудноће, порођаја или кориштења права на породиљско одсуство
6) било који неповољан третман родитеља или старатеља у усклађивању обавеза из породичног и професионалног живота
7) организовање посла, подјеле задатака или на други начин одређивање услова рада, отказивање радног односа, тако да се на основу пола или брачног статуса запосленом додјељује неповољнији статус у односу на друге запослене и друга радња или дјело које представља облик дискриминације
Послодавац је дужан предузети мјере у циљу спречавања узнемиравања, сексуалног узнемиравања и дискриминације по основу пола у раду и радним односима.
Дискриминација по основу пола је забрањена у поступку запошљавања, трајања радног односа и отказа уговора о раду, осим у случајевима (ЗРРС):
* ако је нормама, правилима или праксом могуће оправдати постизање законитог циља који је пропорционалан предузетим нужним и оправданим мјерама
* успостављање специјалних мјера ради постизања једнакости и равноправности послова и елиминације постојеће неравноправности, односно заштите полова по основу биолошког одређења
Законске одредбе о забрани дискриминације по основу пола, полазе у процесу хармонизације домаћег права са правом ЕУ од Директиве 2006/54/ЕЗ о примјени начела једнаких могућности и једнаког поступања према мушкарцима и женама у питањима запошљавања и рада.
ЗАБРАНА УЗНЕМИРАВАЊА, СЕКСУАЛНОГ УЗНЕМИРАВАЊА, НАСИЉА ПО ОСНОВУ ПОЛА
ЗРРС и ЗРФБиХ су прописани забрану узнемиравања, сексуалног узнемиравања, насиља по основу пола и систематског злоставља (мобинга). Закони о раду садрже истовјетне дефиниције појма узнемиравање и појма сексулано узнемиравање, а полазећи од дефиниције ових појмова у Директиви 2006/54/ЕЗ.
Узнемиравање је свако нежељено понашање узроковано неким од основа дискриминације које има за циљ или представља повреду достојанства лица које тражи запослење и радника а које изазива страх или ствара непријатељско, понижавајуће или увредљиво окружење.
Сексуално узнемиравање је свако вербално, невербално или физичко понашање које има за циљ или представља повреду достојантсва лица које тражи запослење и радника у сфери полног живота а које изазива страх или ствара непријатешњко, понижавајуће или увредљиво окружење.
Наисље на осноцу пола представља дјело које наноси физичку, психичку, сексуалну или економску штету или патњу као и пријетње таквим дјелима које озбиљно спутавају лица да уживају у својим правима и слободама на принципу равноправности полова у раду и/или у вези са радом.
ЗЛОСТАВЉАЊЕ НА РАДУ (МОБИНГ)
Систематско злостављање радника (мобинг) је специфичан облик понашања на радном мјесту, којом једно ли више лица систематски, у дужем периоду, психички злоставља или понижава друго лице с циљем угрожавања његовог угледа, части, људског достојанства и интегритета.
Мобинг је психичко малтретирање.
Забрана злостављања на раду може се уредити посебним законом, као што показује примјер Закона о спречавању злостављања на раду у Републици Србији. Злоставање јесте свако активно или пасивно понашање према запосленом или групи запослених код послодавца које се понавља, а које за циљ има или представља повреду достојанства, угледа, личног и професионалног интегритета, здравља, положаја запосленог и које иазива страх или ствара непријатељко, понижавајуће или увредљиво окрушење, погоршава услове рада или доводи до тога да се запослени изолује или наведе да на сопствену иницијативу раскине радни оснос или откаже уговор о раду или други уговор.
Злостављање представља и подстицање или навођење других лица на такво понашање. Злостављачи (извршиоци злостављања) могу бити:
- послодавац физичко лице или одговорно лице код послодавца правног лица
- запослени или група запослених код послодавца који врши злостављање
Запослени је дужан да се уздржи од понашања које представља злостављање и понашање које представља злоупотребу права на заштиту од злостављања. Злоупотребу права на заштиту од злостављања чини запослени који је свјестан или је морао бити свјестан да не постоје основани разлози за покрретање поступка за заштиту од злоставаља, а покрене или иницира покретање поступка са циљем да за себе или другог прибави материјалну иили нематеријалну корист или да нанесе штету другом лицу. Запослени који сматра да је изложен злостављању од стране послодавца може против послодавца да поднесе тужбу пред надлежним судом.
У литератури су наведене разне врсте мобинга, а најважнија је подјела према хијерарсијским структурама у организацији, на хоризонтални и вертитални мобинг. У случају хоризонталног мобинга надређени руководилац злоставља једног радника или више радника али вертикални мобинг може се појавити и као обрнуто злостављање у случају када група подређених радника злоставља надређеног руководиоца.
ВЕРТИКАЛНИ МОБИНГ може се испољити као мобинг празног стола
када руководилац не даје раднику задатке, даје задатке ван посла или деградирајуће задатке или не допушта укључивање радника у рад послије реинтеграције. Вертикални мобинг се испољава у виду ``пуног стола` тако што радник дуже ради, али није плаћен за прековремени рад, и ЕМОТИВНИ МОБИНГ гдје се узроци злостављања налазе у осјећајима личности злостављача и осјећајима шртве злостављања (присутна мржња, љубомора, завист, антипатија).
ХОРИЗОНТАЛНИ МОБИНГ је могућ између радника на истом хијерархијском положају у организацији гдје нема подређености између злостављача и жртве злостављања, као мобинг радника према другом раднику или групе радника према једном раднику. Послодавац је дужан да предузме благовреемене мјере да спрријечи дискриминацију, узнемиравање, сексуално узнемиравање, насиље на основу пола и мобинг. Саставни дио заштите је забрана послодавцу да не смије предузимати мјере према раднику због тога што му се жалио н анасиље на основу пола, дискриминације, узнемиравање, сексуално узнемиравање и мобинг.
Радник и лице које тражи запослење изложено дискриминацији, узнемиравању, сексуалном узнемиравању, насиљу на основу посла или мобингу могу да покрену пред судом поступак за остваривање права и накнаду штете од послодавца. У случају спора терет доказивања да није било дискриминације, односно да је поступљено у складу са законом, пада на послодавца ако тужилац изнесе чињенице које оправдавају сумњу да је послодавац поступио противно забрани узнемиравања, сексуалног узнемиравања, насиља по основу пола, мобинга.
ЗАШТИТА ЛИЧНИХ ПОДАТАКА И ПРИВАТНОСТИ
Радник и лице које тражи запослење има право на заштиту личних података. Лични подаци радника и лица које тражи запослење су заштићени на начин да је прописано које личне податке послодавац може тражити, како их мора чувати и коме их може доставити.
Заштита приватности и ичних података онемогућава послодавца да приликом заснивања радног односа поставља захтјеве за подацима изван тражених услова за рад на одређеним пословима. Послодавац може од лица које тржи запослење захтијевати само исправе ид руге доказе значајне за заснивање радног односа, а не може тражити доказе који нису у непосредној вези са радним односом. На надопуштена питања послодавца лице које тражи запослење не мора одговорити. Посебан значај за заштиту приватности има забрана послодавцу да не може тражити од кандидата податке о породичном и брачном статусу и планирању породице.
Послодава не може да условљава заснивање радног односа тестом трудноће, осим ако је ријеч о пословима код којих постоји знатан ризик за здравље жене и дијетеа утврђен од надлежног здравственог органа, односно актом о процјени ризика. Заштита личних података радника обухвата, поред забране послодавцу да захтијева личне податке, и право увида радника у податке које посједује послодавац. Поред права увида у документе који се чувају или обрађују код послодавца, а садрже његове личне податке, радник има право да захтијева брисање података који нису од непосредног значаја за послове које он обавља и исправљање нетачних података. Личне податке радника може да прикупља, обрађује и користи само овлашћено лице код послодавца и то у складу са прописом о заштити личних података. Послодавац и свако друго лице које у обављању послова сазна личне податке радника, податке чува као повјерљиве.
Лични подаци прикупљени у вези са љекарским прегледима радника су повјерљиве природе и под надзором службе медицине рада. Извјештај о љекарском прегледу радника доставља се послодавцу на начин којим се не нарушава принцип повјерљивости личних података.
ПОЈАМ И ПРЕДМЕТ ЗАШТИТЕ НА РАДУ
Заштита здравља и безбједности на раду је заштита физичког, духовног и моралног интегритета н араду тј. очување безбједних и хуманих услова рада. Заштита здравља и безбједности на раду у ширем смилу, поред скупа (колективних и индивидуалних) мјера и средстава којима су циљ безбједни услови рада (заштита у ужем смислу) обухвата скуп мјера и средстава за стварање удобности на мјестима рада, хумане радне средине, очувања приватности, достојанства и моралног интегритета запосленог на раду - стварање претпоставки за пуно физичко, психичко и социјално благостање запослених
.
Послодавац је дужан да поднесе и повремено према потреби иновира акт о процјени ризика који садржи процјену процјену ризика од повреда и оштећења здравља на радном мјесту у радној средини и мјере за отклањање или смањивање ризика.Заштиту и здравље на раду
као обезбјеђивање услова на раду којиа се у највећој могућој мјери смањују повреде на раду, професионална обољења и обољења у вези са радом и ставрају претпоставку за пуно физичко, психичко и социјално благостање радника. Предмет заштите и здравља на раду је скуп организованих мјера и активности усмјерених ка стварању услова који свим радницима обезбјеђују безбједност на раду, спречавају и отклањају опасности и штетности које могу проузроковати повреде на раду, професионална и друга обољења и оштећења здравља на раду и заштиту здравља и радне способности.
Послодавац према свим радницима примјењује опште мјере, а према радницима који раде на тешким пословима или под отежаним условима рада примјењује посебне мјере. Посебна заштита се обезбјеђује и за поједине категорије радника независно од послова које обаљају. Циљ посебне заштите је:
1. за малољетне раднике – очување несметаног психофизичког развоја
2. за жене – заштита од ризика који могу угрозити остваривање материнства
3. за инвалиде и професионално обољела лица – заустављање даљег оштећења здравља и смањења радне способности
4. за старије раднике – очување радне способности у границама примјереним животној доби
ДУЖНОСТИ И ОДГОВОРНОСТИ ПОСЛОДАВЦА У ОБЛАСТИ ЗАШТИТЕ НА РАДУ
Послодавац обезбјеђује заштиту како за раднике тако и за лица на стручном оспособљавању код њега, учеснике и студенте на практичној обуци, лица на професионалној рехабилитацији и друга лица која се налазе у просторијама послодавца.
Дужности и одговорности послодавца прописане у ЗРРС су да:
* обезбједи заштиту живота и здравља радника
* обезбиједи посебну заштиту одређених категрија радника
* упозна раднике са прописима о заштити на раду
* провјери оспособљеност радника за руковање средствима рада и упути радника на допуну знања из одређене области заштите на раду
* прије отпочињања рада радника провјери да ли је он оспособљен за руковање тим средствима, ако радник рукује средствима рада чије коришћење може угрозити живот или здравље људи и околину
Послодавац је одговоран ако несрећа на раду наступи због неипсравности објеката, машина, уређаја и других материјалних средстава која се користе у процесу рада и у случају неовлашћеног и нестручног руковања средствима до којих је дошло због пропуста послодавца. У питању је материјална одговорност послодавца према раднику који претрпи повреду на раду, у складу са општим правилима о одговорности.
Послодавац је дужан да раднику на радном мјесту са повећаним ризиком прије почетка рада обезбједи претходни љекарски преглед и у току рада периодичне љекарске прегледе, те да обавља периодичне провјере оспособљености за безбједан и здрав рад. Ако радник не испуњава посебне здравствене услове, послодавац је дужан да га премјести н друго радно мјесто које одговара његовим здравственим способностима. Код послодавца који запошљава педесет или више радника оснива се одбор за заштиту и здравље на раду као савјетодавно тијело. Код послодавца који запошљава више од 250 радника и који има више погона или погоне на више мјеста изван сједишта, оснива се централни одбор за заштиту и здравље на раду чији је задатак унапређивање стања заштите и здравља на раду.
Радници бирају повјереника радника за заштиту и здравље на раду. Повјереник се бира или именује без обзира на број радника, ако то захтијевају услови рада (повећана опасност за безбједност и здравље радника, рад на издвојеним мјестима и сл.). Задатак повјереника је да дјелује у интересу радника на подручју заштите и здравља на раду, те да прати примјену прописа и наређених мјера заштите у радној средини у којој је изабран.
ПРАВА И ДУЖНОСТИ РАДНИКА У ЗАШТИТИ НА РАДУ
Радник је дужан да користи одговарајућа средства и опрему за личну заштиту и да се њима рукује у складу са најменом и особинама.
Радник је дужан да одмах обавијести послодавца, а према потреби надлежног инспектора рада ако му због неисправности на објектима и средствима рада, те непостојања одговарајућих мјера заштите на раду, непосредно пријети опасност по живот или здравље или да таква опасност пријети другим лицима и о одбијању да ради у истим условима.
Радник може одбити да ради ако му због неипсравности на објектима и средствима рада и непостојања одговарајућих мјера, непосредно пријети опасност по живот или здравље или таква опасност пријети другим лицима. У овом случају, радник може да тражи у писаној форми од послодавца да предузме мјере које нису спроведене. Ако послодавац не поступи по захтјеву радника у року од 8 дана од пријема захтјева, радник може да се обрати инспекцији рада. Ако радник одбије да ради, а посодавац сматра да захтјев запосленог није оправдан, онда је дужан да одмах о томе обавијести инспекцију рада. Радник има ид руга права, као што су:
- да се прије почетка рада упозна са мјерама заштите и здравља на раду на пословима или на радном мјесту и да се оспособљава за спровођење тих мјера
- да контролише здравље према ризицима радног мјеста и обави љекарски преглед ако ради на радном мјесту са повећаним ризиком
- да даје приједлоге, примједбе и обавјештења о питањима заштите и здравља на раду
Инспектор рада је дужан да рјешењем послодавцу и раднику наложи предузимање мјера и радњи за отклањање узрока који су изазвали повреде или довели до настанка опасности и које могу спријечити настанак повреде и умањити или отклонити опасности по заштиту и здравље на раду. Послодавац је дужан да у року који одреди инспектор рада предузме наложене мјере, отклони недостатке или неправилности и да у писаној форми обавијести инспекцију о извршењу наложене обавезе.
ПОСЕБНА ЗАШТИТА МЛАЂИХ РАДНИКА
Радник млађи од 18 година живота не може да ради на пословима:
* за која је утврђено да су радна мјеста са повећаним ризиком
* на којима се обавља нарочито тежак физички рад, рад под земљом, под водом или на великој висини
* који са повећаним ризиком утичу на живот, здравље и псофизички развој, пословима који би на основу налаза надлежног здравственог органа, могли штетно и са повећаним ризиком да утичу на његово здравље и живот
Послодавац је дужан да раднике млађе од 18 година, у циљу заштите здравља и психофизичког развоја, најмање једном у току каленарске године упути код надлежне медицинске установе на оцјену радне способности.
ПОСЕБНА ЗАШТИТА ЖЕНЕ И МАТЕРИНСТВА
1) ОБЛИЦИ ПОСЕБНЕ ЗАШТИТЕ ЖЕНА И МАТЕРИНСТВА: Предмет ппосебне заштите је заштита трудница, породиља и мајки. Послодавац не може одбити да прими у радни оснос жену зато што је трудна, нити јој може отказати уговор о раду због трудноће или зато што користи породиљско одсуство. Стављање жена у неповољнији положај због трудноће и мајчинства представља непосредну дискриминацију на основу пола, те је заштита мајчинства средство за постизање битне једнакости. Посебна заштита жена обухвата заштиту за вријеме трудноће, порођаја и његе дјетета, у складу са начелом да је положај жена и мушкараца у радном односу изједначен. Према ЗРРС посебна заштита жене и материнства обухвата заштиту која се односи на:
1. породиљско одсуство
2. привремени распоред на друге послове за вријеме трудноће и послије порођаја
3. распоред на рад у друго мјесто рада
4. рад са половином пуног радног времена
5. прековремени рад или рад ноћу
6. стицање права на пензију под повољнијим условима
2) ПРАВО НА ПОРОДИЉСКО ОДСУСТВО И ОДСУСТВО СА РАДА РАДИ ЊЕГЕ ДЈЕТЕТА: Према ЗРРС жена има право на породиљско одсуство за вријем трудноће, порођаја и његе дјетета у трајању од годину дана непрекидно, а на дуже породиљско одсуство за близанце, треће и наредно дијете у трајању од 18 мјесеци непрекидно. Жена може почети да користи породиљско одсуство 28 дана прије порођаја на основу препоруке овлашћеног доктора медицине.
Породиљско одсуство може трајати краће од годину дана, односно 18 мјесеци на захтјев жене. Жена може на сопствени захтјев, уз сагласност послодавца почети да ради прије истека породиљског одсусутва али не прије 60 дана од дана порођаја што је минимално трајање породиљског одсуства. У том случају, жена има право да поред дневног одмора, користи и 60 минута одсуства с рада ради дојења дјетета. Родитељси дјетета могу се споразумијети да породиљско одсуство након истека 60 дана од дана рођења дјетета, умјесто мајке настави да користи запослени отац дјетета. Запослени отац дјетета користи право на одсуство умјесто мајке, те оно може највише да траје колико износи преостали дио одсуства.
Ако мајка дјетета умре или напусти дијете, или из других разлога није у стању да се брине о дјетету и да га његује (издржавање казне затвора, тежа болест, стручна апецијализација), право на одусуство има запослени отац, усвојилац дјетета или друго лице коме је надлежни орган старатељства повјерио дијете на његу и старање. Право на одсуство отац дјетета има и у случају када мајка није у радном односу. Жена користи право на породиљско одсуство и у случају губитка дјетета. Ако жена роди мртво дијете или дијете умре прије истека породиљског одсуства, жена има право на породиљско одсуство онолико времена колико је према оцјени овлашћеног доктора медицине потребно да се опорави од порођаја и психичког стања изазваног губитком дјетета.
Жена има право на накнаду плате за вријеме породиљског одсуства у висини просјечне плате оју је остварила у току последњих 12 мјесеци прије почињања породиљског одсуства, а иста накнада припада другим лицима која имају право на накнаду плате за вријеме одсуствовања са посла због његе и старања од јетету. Накнаду исплаћује послодавац, а поврат исплаћених средстава послодавцу обезбјеђује републички Јавни фонд за дјечију заштиту. Послије истека породиљског одсуства и одсуства са рада ради његе дјетета, радник има право да се врати на послове на којима је радио прије кориштења одсуства. Послодавац је дужан да обезбиједи повратак на исто радно мјесто или на одговарајуће радно мјесто са најмање истом зарадом.
Жена за вријеме трудноће и док доји може бити, на основу налаза и препоруке надлежног доктора медицине, привремено распоређена на друге послове ако је то у интересу очувања њеног здравља или здравља дјетета.
Жена- мајка стиче право на пензију за једну годину мање стажа осигурања за свако рођено дијете у односу на услове за стицање права на пензију уређене Законом о пензијско-инвалидском осигурању.
3) КРАЋЕ РАДНО ВРИЈЕМЕ И ОДСУСТВО НАКОН ПОРОДИЉСКОГ ОДСУСТВА: Предмет законског уређивања је краће радно вријеме за родитеље дјетета коме је потребна појачана њега и за родитеље дјетета са психофизичким сметњама у развоју. Радно вријеме родитеља дјетета коме је потребна појачана њега може да износи половину пуног радног времена. Након истека породиљског одсуства, један од запослених родзеља (усвојилац дјетата или лице коме је надлежни орган старатељства повјерио дијете на старање и његу) има право да ради са половином радног времена за вријеме док дијете не наврши три године живота ако је дјетету према налазу овлашћеног доктора медицине, потребна појачана њега. Накнада плате за другу половину радног времена пада на терет фонда за дјечију заштиту.
Радно вријеме једног од родитеља дјетета са психофизичким сметњама у развоју може такође износити половину пуног радног времена. Родитељ тог дјетета које није смјештено у одговарајућу здравствену или социјалну установу може да ради с половином пуног радног времена са правом на накнаду плате за другу половину пуног радног времена од стране Фонда за дјечију заштиту. Ако је за стицање одређених права из радног односа или у вези са радним односом важно претходно трајање радног односа, периоди породиљског одсуства, рада с половином пуног радног времена ради појачане бриге и његе дјетета, привремене спријечености за рад труднице или мајке која доји дијете или рада с половином пуног радног времена ради бриге и његе дјетета с тежим сметњам у развоју, сматраће се временом проведенимна раду у пуном радном времену.
ЗАШТИТА БОЛЕСНИХ РАДНИКА
1) ПРИВРЕМЕНА СПРИЈЕЧЕНОСТ ЗА РАД: Радник је дужан да најкасније у року од 3 дана од дана наступања привремене спријечености за рад усљед болести достави полосдавцу потврду надлежног доктора медицине. Доктор медицине је дужан издати потврду о привременој спријечености за рад (боловању). У случају теже болести, умјесто радника, потврду послодавцу достављају чланови уже породице или друга лица са којима живи у породичном домаћинству. Ако радник живи сам, потврду је дужан да достави у року од 3 дана након престанка разлога због којих није могао да достави потврду. Ако послодавац посумња у оправданост разлога за одсуствовање са рада, може да поднесе захтјев надлежном органу ради утврђивања здравствене способности радника,
Привремена спријеченост за рад не може штетно утицати на остваривање права радника из радног односа. Радник који је био привремено неспособан за рад због повреде или повреде на раду, болести или професионалне болести, а за којег након лијечења, односно оправка, овлаштени доктор медицине односно надлежни орган утврди да је способан за рад, има право да се врати на послове на којима је радио. Послодавац је дужан да раднику омогући повратак на рад на послове на којима је радио прије привремене спријечености за рад. Радник који је привремено био неспособан за рад због повреде или повреде на раду, болести или професионалне болести има право на додатно стручно оспособљавање, ако је дошло до промјене у технологији или начину рада, као и на све друге погодности које произилазе из побољшаних услова рада на које би имао право.
Заштита радника који су претрпјели повреду на раду или који су обољели од професионалне болести, поред обавеза послодавца да их врати на послове које су обављали раније или на друге послове који одговарају претходно обављаним пословима, обухвата и забрану отказа уговора о раду након лијечења и опоравка. Послодавац не може отказати уговор о раду раднику за вријеме док је здравствено неспособан за рад, без обзира да ли је закључио уговор о раду на неодређено или одређено вријеме. Ако је овај радник закључио уговор о раду на одређено вријеме, период здравствене спријечености за рад не урачунава се у вријеме трајања уговора.
2) ЗАШТИТА РАДНИКА СА СМАЊЕНОМ РАДНОМ СПОСОБНОШЋУ: Радници са смањеном радном способношћу имају право на посебну заштиту. Ако код радника постоји смањење радне способности или непосредна опасност од настанка инвалидности, послодавац је дужан понудити раднику закључење уговора о раду за обављање послова за које је радно способан а који одговарају пословима на којима је радник претходно радио.
Послодавац је дужан прилагодити послове способностима радника, измијенити распоред радног времена и предузети друге мјере да раднику обезбиједи одговарајуће послове. Заштита права радника код којих је смањена радна способност последица повреде на раду или професионалне болести је потпунија и повољнија у односу на заштиту радника код којих је смањена радна способност посљедица повреде ван рада или болести. Послодавац може изузетно отказати уговор о раду уз писмену сагласност радника који је претрпио повреду на раду или оболио од професионалне болести, којем након завршеног лијечења, опоравка и професионалне рехабилитације послодавац не може обезбиједити обављање послова за које је радно способан. Износ отпремнине износи у овом случају најмање двоструки износ отпремнине која припада раднику код отказа уговора о раду од стране послодавца. Писмена сагласност радника није сметња за остваривање права утврђених другим прописима.
ПОСРЕДОВАЊЕ У ЗАПОШЉАВАЊУ И ПРАВА НЕЗАПОСЛЕНИХ ЛИЦА
1) НОСИОЦИ ПОСРЕДОВАЊА У ЗАПОШЉАВАЊУ: Незапосленост се односи на стање лица која су способна за рад али која не могу да се запосле према својим способностима и квалификацијама уз уобичајену плату, лица која су дјелимично запослена и лица која н раде пуно радно вријеме и не могу да достигну плату неопходну за нормално издржавање и стога траже ново запослење.
Запошљавање као процес, скуп мјера и средстава усмјерених на заснивање радног односа предмет је посебног закона Носиоци посредовања у запошљавању су Завод за запошљавање и агенције које обављају послове посредовања у запошљавању то јест привредна друштва и предузетници регистровани за обављање ових послова. Завод послове посредоваља у запошљавању обавља непристрасно у односу на незапослена лица и на послодавце и не може од њих да наплаћује накнаду за пружене услуге.
2) ПРАВА НЕЗАПОСЛЕНОГ ЛИЦА И ЗАБРАНА ДИСКРИМИНАЦИЈЕ: Сваком лицу које се пријави заводу ради тражења запослења припада:
* право на информисање о могућностима и условима запошљавања
* право на посредовање у запошљавању
* право на савјетовање о избору занимања и
* право на стручно оспособљавање и припрему за запошљавање
Савјетовање о избору занимања (професионално усмјеравање) чине индивидулане и групне консултације према стручним квалификацијама, односно занимањима и то са ученицима завршних разреда, незапосленим лицима и лицима која траже промјену запослења. Стручно оспособљавање и припрема за запошљавање обухватају мјере којима се незапосленом лицу даје могућност да према посебном програму стекне неопходна знања та рад на одређеним пословима. Ту припада и преквалификација радника. Завод као јавна установа проводи активну политику запошљавања ради ублажавања незапослености, подстицања запошљавања и повећања запослености. Стопа незапослености се мјери удјелом незапослених лица у укупном броју радне снаге, у коју спадају сва запослена и незапослена лица.
Запосленост се мјери стопом запослености која представља однос између броја запослених и укупног броја становника у земљи. У идеалном стању се поклапају понуда и потражња за радном снагом на тржишту рада и онда нема незапослености. Несклад између понуде и потражње показује да постоји вишак радне снаге усљед еконосмек кризе, увођења нове технологије и промијењеним тржишним околностима итд.
Завод прати стање на тржишту рада, прикупља податке о потребама за радницима и обавјештава јавност и заинтересована лица о могућностима и условима за заснивање радног односа са радницима одређених стручних квалификација. Завод води евиденције о незапосленим лицима, лицима која траже промјену запослења и лицима која остварују права по основу незапослености уз обавезу да обезбиједи повјерљивост личних података. Завод престаје водити евиденцију о незапосленом лицу ако наступи неки законом предвиђен случај:
- незапослени се не јави заводу једанпут у 60 дана или неоправдано одбије запослење које одговара стручним квалификацијама и радним способностима
- закључи уговор о раду
- наврши 65 година живота
- оствари право на панзију
- постане потпуно неспособан за рад
- ступи на издржавање казне затвора дуже од 3 мјесеца
- обавља предузетничку или регистровану пољопривредну дјелатност итд.
3) ПОСЛОВИ ПОСРЕДОВАЊА У ЗАПОШЉАВАЊУ: Незапослено лице је лице старости од 15 до 65 година које није у радном односу, пријављено на евиденцију Завода, способно или ограничено способно за рад, које активно тражи посао и расположиво је за рад. Незапослено лице активно тражи запослење ако се периодично јавља служби завода. Незапослено лице расположиво је за рад ако се одазива на сваки позив завода ради припреме за запошљавање и посредовање у запошљавању, уколико није објективно спријечено да прихвати понуђено запослење и рад. Посредовање у запошљавању започиње тако што послодавац доставља заводу пријаву о потреби за радницима (оглас). Завод је дужан да објави оглас на својој интернет адреси и огласној табли у року од 3 дана а према захтјеву послодавца и у средствима јавног информисања. Оглас (конкурс) представља позив упућен неодређеном броју лица да поднесу пријаву, а садржи назив посла и радног мјеста, посебне услове, рок у коме се подноси пријава, назив и сједиште послодавца.
Наведене радње спадају у фазу заснивања радног односа, према подјели тог поступка у три фазе:
1) Фаза припремних радњи и јавног оглашавања потреба за заснивање радног односа
2) Фаза избора кандидата
3) Фаза закључивања уговора о раду и ступања на рад
Послодавац може запослити незапослено лице без посредовања завода или агенције и у том случају је дужан да у прописаном року заводу достави извјештај о запослењу радника.
ОСИГУРАЊЕ ЗА СЛУЧАЈ НЕЗАПОСЛЕНОСТИ
Осигурање за случај незапослености је обавезан облик осигурања у коме запослена лица обезбјеђују средства за остваривање права за случај незапослености.
Радник може послије престанка радног односа остварити одређена права по основу осигурања за случај незапослености ако је за вријеме прописаног минимума стажа осигурања уплаћен допринос и за то осигурање за све раднике код послодавца. У питању су права која припадају незапосленом лицу коме је престао радни однос без његовог захтјева, сагласности или кривице а које има одређени стаж осигурања у одређеном времену, То је лице које има најмање 8 мјесеци непрекидног стажа осигурања за случај незапослености у посљедњих 12 мјесеци или најмање 12 мјесеци са прекидима у осигурању од незапослености у последњих 18 мјесеци.
Незапосленом лицу коме је престао радни однос писменим споразумом припада право на новчану накнаду. Радник остварује права по основу осигурања и у случају када једнострано откаже уговор послодавцу због неисплаћених плата или доприноса у периоду дужем од 3 мјесеца. Права по основу осигурања може остварити незапослени страни држављанин или лице без држављанства.
Поменута незапослена лица имају право на:
1. новчану накнаду
2. здравствено осигурање и
3. пензијско и инвалидско осигурање
Наведена права припадају незапосленом лицу од првог дана престанка радног односа, ако се пријави заводу у року од 30 дана од дана престанка радног односа и поднесе захтјев. Трајање наведених права (вријеме коришћења права) зависи од дужине радног стажа.,а може да износи непрекидно највише:
- за стаж осигурања до 12 мјесеци – мјесец дана
- за стаж осигурања од једне до двије године – два мјесеца
- за стаж осигурања од двије до пет година – три мјесеца
- за стаж осигурања од пет до 10 година – шест мјесеци
Ако незапослено лице прије истека ових рокова заснује радни однос или оствари право на накнаду плате по другом основу, обуставља му се исплата новчане накнаде и остваривање других наведених права. Ова права престају и коринсик се брише са евиденције незапослених лица ако:
- заснује радни однос
- стекне услове за старосну или инвадиску пензију
- оствари породичну пензију
- неоправдано одбије да прихвати запослење у мјесту пребивалишта или удаљеном до 50 километара од пребивалишта а које одговара његовим стручним квалификацијама и радној способности те у другим случајевима ..
Незапосленом лицу припада право на пензијско и инвалидско осигурање у трајању до 3 године, уколико са тимс тажом осигурања и временом проведеним у осигурању испуњава услове за старосну пензију.
Умјесто мјесечне новчане накнаде завод може једнократно исплатити новчану накнаду за самозапошљавање у ском случају се незапослено лице не може пријавити на евиденцију незапослених лица прије истека времена за које му је признато право на новчану накнаду а престају му остала права по основу осигурања за случај незапослености. У случају самозапошљавања радник показује предузетничку иницијативу и самостално покреће одређени посао који му доноси приходе које користи за покривање животних трошкова.
ЗАПОШЉАВАЊЕ ИНВАЛИДНИХ ЛИЦА
1) ПРОФЕСИОНАЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЈА ИНВАЛИДА И ИНВАЛИДА СМАЊЕНИХ РАДНИХ СПОСОБНОСТИ: Инвалидност је стање организма при којем је трајно, потпуно или дјелимично смањена способност за рад и самосталан живот, усљед болести, повреде или прирођеног недостатка. То стање не може се побољшати лијечењем и меицинском техабилитацијом. Ако постоји дјелимична инвалидност онда се настоји професионалном рехабилитацијом, оспособљавањем и преквалификацијом омогућити инвалиду да настави рад са преосталом радном способношћу. Професионална рехабилитације, оспособљавање и запошљавање инвалида су предмет уређивања посебног закона у односу на Закон о посредовању у запошљавању и правима за вријеме незапослености и на Закон о раду.
Инвалид је лице код којег постоји тјелесно, чулно или ментално оштећење и ментална ретардација која за посљедицу има трајну или привремено најмање 12 мјесеци, смањену могућност рада у задовољавања личних потреба у свакодневном животу. Изузетно, инвалидном се сматра и лице са инвалидитетом чији је радни учинак у границама очекиваног, ако се на основу смањених стварних и процијењених општих способнсти лица, оцијени да је то у интерењу очувања његових тјелесних, чулних и менталних способности. Професионална рехабилитација се организује и изводи под општим условима у систему образовања, а под посебним условима у установама за професионалну рехабилитацију. Инвалид имањених радних способности који је у поступку професионалне рехабилитације радно оспособљен може засновати радни однос. Професионалну рехабилитацију обезбјеђују и организују послодавац за запосленог и Завод за запошљавање за незапосленог инвалида.
2) ЗАПОШЉАВАЊЕ ИНВАЛИДА: Инвалиди заснивају радни однос под условима и на начин утврђен законом о раду, ако посебним законом није другачије одређено. Правила о заштити инвалида у посебном закону се односе на отказни рок, рад ноћу, прековремени рад, прерасподјелу радног времена у прилагођавање условима рада:
* отказни рок због престанкна радног односа, инвалиду се додатно увећава за мјесец дана, осим ако је одговоран за отказ
* инвалид може радити ноћу, прековремено и у прераспоређеном радном времену у складу са оцјеном надлежног органа који је утврдио инвалидност и смањену радну способност
* инвалиду коме је, с обзиром на врсту и степен инвалидности, битно отежан долазак на посао у привредно друштво, може се обезбиједити да посао обавља код куће
* послодавац може уговорити са носиоцем обезбјеђења запошљавања инвалида (Завод за запошљавање, Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида) услове прилагођавања инвалида за рад
Послодавци који подлијежу обавези запошљаваља инвалида дужни су да на сваких 16 запослених имају најмање једног запосленог инвалида а послодавац који није испунио ту обавезу, дужан је да сваког мјесеца приликом исплате плата уплаћује допринос у висини 0,2% од исплаћене мјесечне бруто плате свих заполесних. Послодавци који не подлијежу обавези запошљавања инвалида могу их запошљавати на одговарајуће послове ако обезбиједе услове за рад и по том основу остварити стимулансе и олакшице. Привредно друштво за запошљавање инвалида дужно је обезбиједити заступљеност инвалида у укупном броју радника од најмање 51% да не би изгубило стумулансе и олакшице, а запошљава инвалиде без јавног оглашавања потребе за радницима. Право на пореска и царинска ослобађања припада и инвалидима који обављају самосталну дјелатност или обављају пољопривредну дјелатност као једино, главно или допусно занимање.
ПРОМЈЕНА СУБЈЕКТА НА СТРАНИ ПОСЛОДАВЦА
1) РАДНОПРАВНЕ ПОСЉЕДИЦЕ ПРОМЈЕНЕ ПОСЛОДАВЦА: Промјена субјекта радног односа на страни послодавца је посљедица статусне промјене послодавца односно промјене послодавца а према ЗРРС и промјене власништва над послодавцем. Промјена власништва над послодавцем је посљедица продаје послодавца и акција послодавца или насљедства. Према Закону о привредним друштвима под статусним промјенама подразумијева се промјена због спајања, подјеле и одвајања. Предмет законског уређивања у случају промјене субјекта на страни послодавца према ЗРРС су:
- дужност претходног послодавца да обавијести послодавца сљедбеника о правима и обавезама из оштег акта и уговора о раду који се преносе
- дужност послодавца сљедбеника да поштује закључене уговоре о раду и примјењује преузете опште акте
- дужност претходног послодавца да обавијести раднике о преношењу уговора о раду на послодавца сљедбеника
- изјашњавање радника поводом те промјене
- дужност претходног послодавца и дужност послодавца сљедбеника да обавијести репрезентативни синдикат о промјени послодавца и сарађује са њим у циљу ублажавања социјално-економских посљедица на положај радника
Послодавац претходник је дужан да новог послодавца, потпуно и истинито, писано извијести о правима радника чији се уговори о раду преносе. Пропуст послодавца претходника да то учини не утиче на остваривање права радника чији су уговори о раду пренесени на новог послодавца. Радник чији је уговор о раду пренесен задржава сва права из радног односа која је стекао до дана преношења уговора о раду. Дужност претходног послодавца да обавијести раднике о пренођењу уговора о раду на послодавца сљедбеника састоји се у томе да је послодавац претходник дужан да о преношењу уговора о раду на послодавца сљедбеника писменим путем обавијести раднике чији се уговори о раду преносе.
Радници су дужни да се појединачно изјасне да ли прихватају или одбијају преношење уговора о раду. Ако радник прихвати пренос уговора о раду на новог послодавца, уговор остаје и радник наставља да ради према уговору. Ако радник одбије пренос уговора о раду на новог послодавца или се не изјасни о преносу у року од 5 радних дана од дана достављања обавјештења, послодавац претходник може да откаже уговор о раду.
Претходни послодавац и послодавац сљеднбеник су дужни да најмање 15 дана прије промјене послодавца, обавијесте репрезентативни синдикат код послодавца о:
- датуму или предложеном датуму промјене послодавца
- разлозима за промјену послодавца и
- правним, економским и социјалним посљедицама промјене послодавца на положај радника и
- мјерама за ублажавање правних, економских и социјалних посљедица
Послодавац претходник и послодавац сљедбеник дужни су прије промјене послодавца, у сарадњи са репрезентативним синдикатом, предузети мјере у циљу ублажавања социјално-економских посљедица на положај радника. Ако код послодавца не постоји репрезентативни синдикат, радници имају право да буду непосредно обавијештени о датуму или предложеном датуму промјене послодавца, разлозима за промјену послодавца, посљедицама промјене послодавца на положај радника и мјерама за ублажавање правних, економских и социјалних посљедица.
2) ПРИМЈЕНА КОЛЕКТИВНОГ УГОВОРА И ПРАВИЛНИКА О РАДУ ПОСЛОДАВЦА ПРЕТХОДНИКА: Послодавац сљедбеник преузима од послодавца претходника опште акте (колективни уговор и правилник о раду) и дужан је да примјењује општи акт послодавца претходника најмање годину дана од дана промјене послодавца, осим ако прије истека тог рока истекне вријеме на које је донесен општи акт.
ВИШАК РАДНИКА
1) ПРОГРАМ РЈЕШАВАЊА ВИШКА РАДНИКА: Посљедица технолошких, економских или организационих промјена може бири престанак потреба за обављање одређеног посла или смањење обима посла. Усљед тога може доћи до вишк арадника а што је разлог за отказ који се односи на кадровске потребе послодавца. Институт вишка радника омогућава смањење броја и отпуштање радника у циљу успјешног пословања. Послодавац може да откаже уговор о раду појединим радницима или групи радника који су постали вишак
због технолошких, економских или организационих промјена. Послодавац може да откаже уговор о раду раднику који је у радном односу на неодређено вријеме ако не може да му обезбиједи други посао.
До реорганизације послодавца (предузећа) може доћи уз прибјегавање колективном отпуштању, како би се избјегла инсолвентност послодавца (економски вишак у ужем смислу ријечи) или повећала конкурентска способност (технолошки или организациони вишак). Комунитарни радни стандарди, мотивисани идејом социјалне правде, настоје да пронађу равнотежу између два легитимна циља – повећање конкурентности или опстанка предузећа у конкуренцији, с једне и очувања запослености односно смањења посљедица колективног отпуштања, с друге стране. Ако колективно отпуштање има већи опсег, односно кад послодавац намјерава да отпусти знатнији број запослених, у том случају се успоставља сложен поступак колективног отпуштања, уз одговарајуће учешће не само представника запослених већ и представника јавне власти, како би се ублажиле посљедице колективног отпуштања,односно смањио број отпуштених радника.
Критеријум за утврђивање вишка радника не може бити одсуствовање радника са рада због привремене спријечености за рад, трудноће, породиљског одсуства, његе дјетета и посебне његе дјетета. Закони о раду прописују дужност послодавца да донесе програм рјешавања вишка радника ако ће у одређеном кратком времену доћи до престанка потребе за радом одређеног минималног броја радника или одређеног минималног броја радника у односу на укупан број запослених. Ако послодавац запошљава мањи број радника или ако је вишак радника мањи, послодавац може да откаже уговор о раду без програма рјешавања вишка радника. Према ЗРРС послодавац је дужан да донесе програм рјешавања вишка радника ако утврди да ће у оквиру периода од 90 дана доћи до престанка потребе за радом најмање: 30 радника без обзира на укупан број запослених код послодавца; 1о радникакод послодавца који има у радном односу више од 30, а мање од 100 запослених на неодређено вријеме; 10% радника код послодавца који има у радном односу више од 100 запослених на неодређено вријеме; 30 радника код послодавца који има у радном односу преко 300 запослених на неодређено вријеме. Програм рјешавања вишка радника (збрињавања вишка радника, остваривања права запослених за чијим је радом престала потреба) обавезно садржи:
* разлоге престанка потребе за радом рдника
* укупан број радника код послодавца
* критеријуме за утврђивање вишка радника
* средства за рјешавање социјално-економског положаја вишка радника
* рок у коме ће бити отказан уговор о раду
Предмет законском уређивања су и питања забране пријема нових радника и предност отпуштених радника при новом запошљавању. Ако послодавац откаже уговор о раду раднику стога што је проглашен за вишак, онда не може на истим пословима и у истом мјесту да запосли друго лице у року од годину дана од дана престанка радног односа.
2) САРАДЊА СОЦИЈАЛНИХ ПАРТНЕРА У ЦИЉУ РЈЕШАВАЊА ПРОБЛЕМА ВИШКА РАДНИКА: Послодавац сарађује са социјалним партнерима у циљу рјешавања проблема вишка радника. Послодавац је дужан да достави приједлог програма за рјешавање вишка радника репрезентативном синдикату или савјету радника као и организацији за запошљавање. Улога организације за запошљавање је различита с обзиром на законска рјешење; од рјешења да је потребно тражити сгласност организације за запошљавање до самог информисања. Рок да достави приједлог програма је 8 дана од дана утврђивања приједлога програма. Синдикад је дужан да достави мишљење о приједлогу програма у року од 15 дана од дана достављања приједлога а републичка организација надлежна за запошљавање приједлог преквалификације, доквалификације, самозапошљавања, запошљавања.
Послодавац је дужан да размотри приједлог организације надлежне за запошљавање и мишљење синдиката и да их обавијести о ставу у року од 8 дана од дана достављања приједлога и мишљења. Послодавац је дужан донијети програм мјера након прибављеног мишљења и предузети одговарајуће мјере за ново запошљавање вишка запослених.
У упоредном праву се углавном предвиђа обавеза обавјештавања организације за запошљавање. Међутим, могуће је и другачије рјешење попут обавезе обавјештавања инспекције рада, као што је случај у Румунији.
3) ЗБРИЊАВАЊЕ ВИШКА ДРЖАВНИХ СЛУЖБЕНИКА И СЛУЖБЕНИКА: Када се општим аком о систематизацији укине радно мјесто државног службеника или смањи број државних службеника, руководилац распоређује државног службеника на одговарајуће радно мјесто.
Ако то није могуће, државни службеник може бити распоређен у други републички орган управе на радно мјесто које одговара његовој стручној спреми. Ако такво радно мјесто не постоји или га није могуће распоредити, државни службеник постаје нераспоређен. Нераспоређени државни службеник има право на плату коју је остварио према последњем рјешењу донесеном прије стицања статуса нераспоређеног, а права из радног односа остварују у органу у коме му је утврђен статус нераспоређеног. Ако се државни службеник који је остао нераспоређен у року од 3 мјесеца не распореди на радно мјесто које одговара његовој стручној спреми у истом или другом републичком органу управе, проглашава се вишком. У том случају, Влада на приједлог надлежне агенције уз прибављено мишљење надлежног синдиката, доноси програм збрињавања државних службеника који буду проглашени вишком, остваривање заштите и бавеза републичког органа управе у спровођењу програма.
У органима јединице локалне самоуправе нераспоређени службеник има право на плату коју је остваривао прије стицања статуса нераспоређеног а права из радног односа остварује у градској или општинској управи. Ако нераспоређени службеник у року од 3 мјесеца не буде распоређен на радно мјесто за које испуњава опште и посебне услове, проглашва се вишком. Државном службенику и службенику који је проглашен за вишак припада право на отпремнину, а има право на годишњи одмор ако га није искористио прије проглашавања вишком и право на отказни рок ради тражења новог запослења.
ПРИВРЕМЕНО ЗАПОШЉАВАЊЕ РАДНИКА
1) РАДНИК ЗАПОСЛЕН КОД ПРЕДУЗЕЋА ЗА ПРИВРЕМЕНО ЗАПОШЉАВАЊЕ: Код привременог запошљавања радник се запошљава код агенције за привремено запошљавање ради уступања другом послодавцу (кориснику) код кога обавља рад. У питању је одступање од правила по коме радник заснива радни однос ради обављања послова код послодавца са којим је закључио уговор о раду. Уступљени радник остварује права из рада и по основу рада код агенције која га уступа, за разлику од правила да радник остварује права по основу рада код послодавца код кога обавља рад. Два су основна обиљежја овог института у упоредном праву:
А) привремени рад је облик радног односа
Б) прибјегавање привременом раду подразумијева закључивање два различита уговора: уговора о привременом раду између предузећа за привремени рад и радника (правни основ за зснивање радног односа), с једне и уговор који закључују предузећа за привремени рад и предузеће корисник рада, с друге стране. Закључивање ових уговора је подвргнуто особеном правном режиму да би се онемогућила недозвољена трговина радном снагом
.
Привремено запошљавање (уступање) за обављање послова код другог послодавца је нови институт у радном праву и нови предмет уређивања закона о раду или посебног закона. ЗРРС не познаје овај облик запошљавања за разлику од неких других закона о раду (ЗРЦГ и ЗРХ).
Радник запослен код предузећа за привремено запошљавање је радник који има уговор о запошљавању или радник који је у радном односу с предузећем за привремено запошљавање, с циљем да буде уступљен предузећу кориснику за рад на одређено вријеме под његовим надзором и руководством.
Предузеће за привремено запошљавање је свако физичко или правно лице које склапа уговор о запошљавању или радни однос с радницима како би их уступило предузећу кориснику з арад на одређено вријеме, под његовим надзором и руководством.
Предузеће корисник је свако физичко или правно лице за које и под чијим надзором и руководством привремено ради радник запослен код предузећа за привремено запошљавање.
2) УГОВОР О РАДУ ЗА ПРИВРЕМЕНО ЗАПОШЉАВАЊЕ: Код привременог запошљавања агенција закључује уговор о раду на неодређено или на одређено вријеме са радником прије уступања кориснику. Код уговора о раду на неодређено вријеме са агенцијом, радник има право поред зараде за обављени рад и одређену компензацију за вријеме за које је био у приправности према агенцији. Са друге стране, уговор о раду за привремено обављање послова на одређено вријеме закључује се за вријеме једнако времену на које се радник уступа. Уговор о раду за привремено запошљавање садржи поред података које обично садржи уговор о раду и друге податке:
* да се уговор закључује ради уступања радника за привремено обављање одређених посова код корисника
* врсту послова за које се радник уступа
* да радник прихвата да обавља послове на основу упута за рад код послодавца корисника
* обавезе агенције према раднику за вријеме за које је уступљен кориснику
Уступљени радник за вријеме привременог обављања послова има право на једнаке услове рада као упоредни радник код послодавца корисника. Једнаки услови рада се односе на:
- трајање и распоред радног времена
- прековремени рад
- ноћни рад
- одморе
- плаћено одсуство
- зараду
- накнаде зараде и накнаде трошкова
- безбједност и здравље на раду
- заштиту трудница и мајки родиља
- заштиту омладине
- забрану дискриминације
3) УГОВОР О УСТУПАЊУ РАДНИКА: Уговор о уступању радника између агенције и послодавца корисника закључује се у писаном облику а према Закону о агенцијском запошљавању у Републици Србији обавезно садржи:
* обавезу послодавца корисника да достави агенцији за привремено запошљавање информације о броју уступљених радника, перидоу на који се уступају, мјесту рада, пословима које ће обављати и условима за рад на тим пословима
* начин и рок у коме је послодавац корисник дужан да агенцији достави податке потребне за обрачун и исплату зараде, накнаде зараде и накнаде других трошкова
* податке о лицу овлашћеном за заступање агенције према послодавцу кориснику
* податке о лицу код послодавца корисника овлашћеном за заступање послодавца корисника према уступљеним радницима
* накнаду за зслуге које агенција пружа послодавцу кориснику и друга међусобна права и обавезе агенције и послодавца корисника
Предмет овог уговора су и нека друга питања од значаја за остваривање права и обавеза уступљених радника и уређивање односа између агенције и послодавца корисника. Агенција је обавезна да обавијести раднике о садржају споразума.
4) ЗАБРАНА ЗАКЉУЧИВАЊА УГОВОРА О УСТУПАЊУ РАДНИКА И ОГРАНИЧЕЊА: Према Закону о агенцијском запошљавању уговор о уступању радника не може да се закључи за:
- замјену радника код послодавца корисника код ког је организован штрајк (осим ако радник одређен да ради за вријеме штрајка ради обезбјеђивања минимума процеса рада одбије да ради)
- за обављање послова на којима је послодавац корисник утврдио вишак запослених
- ради уступања запосленог другој агенцији
- на пословима на којима је уведено скраћено радно вријеме или бенефицирани радни стаж, на радним мјестима државних службеника и службеника, у оним случајевима када је законом за послодавца корисника прописана обавеза спровођења јавног конкурса за заснивање радног односа на одређено вријеме.
Према Закону о агенцијском запошљавању укупан број уступљених запослених у радном односу на одређено вријеме код послодавца корисника не може да буде већи од 10% од укупног броја запослених код послодавца корисника. У ограничење се не рачунају уступљени запослени који имају са агенцијом закључен уговор о раду на неодређено вријеме, без обзира на који период су уступљени послодавцу кориснику.
СУБЈЕКТИ ВАН РАДНОГ ОДНОСА
Предмет радног права су поједини облици рада ван радног односа, права и обавезе субјеката по основу тог рада, при чему радно законодавство прописује нека ограничења за обављање рада ван радног односа и даје предност раду у оквиру радног односа.
Рад ван радног односа, као и рад у оквиру другиг облика флексибилног запошљавања, пружа веће могућности за прилагођавање промјенама на тржишту рада него стандардни облик запошљавања. Облици рада ван радног односа предвиђени су у систему односа поводом рада, како би својим специдичностима, концептом и природом понудили послодавцу рад који одговара захтјевима посла и који је најрационалнији у конкретном случају. Поред тога, важна је улога облика рада ван радног односа у враћању у легалне токове многих нелегалних облика рада, а нарочито рада на црно
.
Лице које радно ангажује лица за рад ван радног односа то не чини као послодавац у смислу појма послодавац
, будући да је псолодавац домаће или страно правно, односно физичко лице код којег се радник налази у радном односу по основу уговора о раду или по неком другом правном основу за заснивање радног односа.
Лице које обавља рад ван радног односа није радник у смислу законске дефиниције појма радник
- да је то физичко лице које ради код послодавца и има права и обавезе из радног осноса по основу уговора о раду или по другом правном основу за заснивање радног осноса. За лице радно ангажовано ван радног односа није кориштен термин радник.
Лива која обављају рад ван радног односа немају равноправни статус који припада радницима (запосленим) али имају поједина права својствена радницима (запосленима). Односи поводом рада ван радног односа не могу прерасти у радни однос. За разлику од грађанско-правних односа, односи поводом рада ван радног односа имају неке елементе карактеристичне за радне односе а што их чини специфичним правним формама вршења рада и укључује их у предмет радноправне регулативе. Уговори о радном ангажовању ван радног односа имају помијешана радноправна и облигационоправна обиљежја.
У питању су уговори код којих извршилац посла има нека права својствена радном односу као што су право на безбједне и здраве услове рада, социјално осигурање итд. У погледу судске заштите права из рада ван радног односа постоје значајне разлике у односу на судску заштиту права из радног односа. Судски спор у вези рада ван радног односа је грађанскоправни спор који се рјешава примјеном општих одредаба Закона о парничном поступку, а судски спор у вези рада у радном осносу се рјешава примјеном посебних одредаба за радни спор.
УГОВОРИ О РАДНОМ АНГАЖОВАЊУ ВАН РАДНОГ ОДНОСА
Уговори о раду ван радног односа се обавезно закључују у писаној форми а што олакшава заштиту права радно ангажованих лица. Уговори о раду ван радног односа су:
1. Уговор о привременим и повременим пословима
2. Уговор о дјелу
3. Уговор о стручном оспособљавању
4. Уговор о стручном усавршавању
5. Уговор о допуснком раду
Законске одредбе о уговору о стручном оспособљавању и савршавању се односе на два уговора:
- Уговор о стручном оспособљавању и
- Уговор о стручном оспособљавању и усавршаваљу
1) ПРИВРЕМЕНИ И ПОВРЕМЕНИ ПОСЛОВИ: Уговори о обављању привремених или повремених послова се закључују у циљу обављања краткотрајних послова различитих од континуираних послова који се обављају сукцесивно у радном осносу. Привремени послови се обављају по правилу, као сезонски послови у пољопривреди, угоститељству, туризму, трговини а повремени послови се обављају с времена на вријеме (анкетирање).
Привремени и повремени послови могу се обављати у пуном или непуном радном времену зависно од кадровских потреба послодавца. Обављање ових послова је временски ограничено тако што је одређен број радних дана колико најдуже могу трајати у једној календарској години. Кршење тог ограничења на начин да радници дуже времена обављају ове послове је супротно сврси овог уговора. Обављање привремених и повремених послова не траје дуже од 90 радних дана у календарској години.
Поред ограниченог трајања, предмет законског уређивања је ограничење у погледу природе послова који се могу обављати као привремени и повремени послови и лица која их могу обављати. Уговор за обављање привремених и повремених послова се закључује за послове у оквиру и ван оквира дјелатности послодавца који по својој природи не предтсављају послове за које се закључује уговор о раду.
Предмет законског уређивања је и одређивање лица која могу да закључе овај уговор, а што није било уређено у претходном Закону о раду у коме су били одређени услови под којима се може закључити уговор о обављању привремених и повремених послова (да су сви ови послови утврђени у колективном уговору или правилнику о раду, да не представљају послове за које се закључује уговор о раду, да не трају дуже од 60 дана у току календарске године), као и да поред права на накнаду за извршени посао, извршилац посла уколико посао обавља у радним просторијама послодавца, има право на здравствено осигурање и на пензијско-инвалидско осигурање у случају повреде на раду и професионалног обољења. Послодавац може да закључи уговор о обављању привремених и повремених послова са:
1. незапосленим лицем
2. радником који ради непуно радно вријеме и то до пуног радног времена
3. чланом омладинске или студентске задруге
4. корисником старосне пензије
Лица која обављају привремене и повремене послове немају права на годишњи одмор, плаћено одсуство, порођајно одсуство итд. Послодавац плаћа доприносе према прописима о пензијско-инвалидском и здравственом осигурању. Лице које обавља привремене и повремене послове је у пензијско-инвалидском осигурању осигураник радник у обавезном осигурању.
2) УГОВОР О ДЈЕЛУ: Код уговора о дјелу, извршилац посла и послодавац успостављају грађанскоправни однос у смислу прописа о облигационим односима. Овај уговор се разликује од других уговора о обављању рада ван радног односа стога што за њих вриједи правило да се закључују и односи између уговорних страна успостављају према Закону о раду. За разлику од уговора о привременим и повременим пословима, обављање послова са пуним радним временом није сметња да се закључи уговор о дјелу, а није ограничен ни круг лица која га могу закључити. Уговором о дјелу лице се обавезује да изврши уговорену услугу односно посао и ту је важан резултат рада, а не рад. Дјело је једини и непосредни циљ рада, а не сам рад као код радног односа.
Послодавац може да закључи овај уговор ради обављања послова који су ван дјелатности послодавца, а то су послови који имају за предмет самосталну израду или оправку одређене ствари, самостално извршење одређеног посла. Извођач је обавезан да изврши дјело како је уговорено и по правилима струке, у уговореном или разумном року. Ако то није уговорено или не произилази из околности посла, извођач није обавезан да лично изврши услугу, односно посао, а што не утиче на његову одговорност за рад сарадника као да га је сам извршио. Уговор о дјелу овлашћује наручиоца посла да издаје (само) опште смјернице за обављање посла и одређује циљ који посленик треба да оствари, тако да је посленику остављена слобода да самостално одлучује о начину обављања посла. Насупрот томе, из уговора о раду извире право послодавца да издаје налоге и упуства који се непосредно односе на извршавање посла, тако да запослени, по правилу, нема слободу избора начина на који ће обављати послове за послодавца.
Наведена обиљежја производе различите посљедице у погледу учешћа радника у ризику посла, тако да у случају уговора о раду терет ризика сноси искључиво послодавац, за разлику од уговора о дјелу код којег ризик сноси искључиво посленик, које је слободан да организује рад на начин који се сматра најбољим у складу са правилима струке и професионалне одговорности. Самосталност у раду је важно обиљежје уговора о дјелу, јер искључује елемент правне субординације, која је карактеристика уговора о раду.
Извршилац посла има статус осигураника самосталних дјелатности по Закону о пензисјком и инвалидском осигурању, а допринос уплаћује послодавац.
3) УГОВОР О СТРУЧНОМ ОСПОСОБЉАВАЊУ: Уговор о стручном оспособљавању омогућава обављање приправничког рада ван радног односа, а што је неопходно за лица која не могу обављати приправнички стаж у својству приправника у радном односу. Ова лица могу да обаве приправнички стаж ван радног односа и тако испуне услове за полагање стручног испита односно за самосталан рад у струци. Функција уговора јесте да се образовано и стручно неискусно незапослено лице стручно оспособи и стекне услове за рад у струци, а што му је неопходно за запослење.
Уговор о стручном оспособљавању је новина у односу на претходни Закон о раду у које је био предвиђен волонтерски рад ко облик приправничког рада. Волонтер је било лице са завршеном средњом, вишом школом или факултетом које први пут заснива радни однос у занимању за које је према закону дужно положити стручни испит и коме је потребно претходно радно искуство у његовом занимању или професији.
Уговор о стручном оспособљавању се закључује у циљу обављања приправничког стажа, односно полагања стручног испита, кад је то законом, односно другим прописом предвиђено као посебан услов за самосталан рад у струци. Послодавац може лицу са којим закључи уговор о стручном оспособљавању обезбједити новчану накнаду која није плата и друга права у складу са законом, општим актом или уговором о стручном оспособљавању.
За стручно оспособљавање у органима републичке управе и у органима јединице локалне самоуправе, послодавац може са незапосленим лицем да закључи уговор о стручном оспособљавању (са волонтером). У питању је приправнички рад без накнаде, ради стручног оспособљавања, односно стицања радног искуства и услова за полагање стручног испита.
4) УГОВОР О СТРУЧНОМ УСАВРШАВАЊУ: Послодавац може да закључи уговор о стручном усавршавању са лицем које жели да се стручно усаврши и стекне посена знања и способности за рад у струци или са циљем које жели да обави специјализацију. То је уговор што се закључује у циљу усавршавања или специјализације незапосленог лица или лица запосленог код другог послодавца, а које жели да се стручно усаврши обаваљњем рада ван радног односа. Трајање стручног усавршавања према овом уговору одговара трајању времена које је предвиђено програмом усавршавања или специјализације. То су програми усавршавања и специјализације предвиђени законом или другим правним прописом ( на примјер, специјализација љекара према закону који уређује здравствену заштиту).
5) УГОВОР О ДОПУСНКОМ РАДУ: Допуснки рад је рад радника за другог послодавца, поред радног односа са пуним радним временом. Правило да радник који је засновао радни однос са пуним радним временом може да ради код другог послодавца на основу уговора о дипуснком раду, показује да овај уговор не може закључити незапослено лице, као и лице које ради код другог послодавца са непуним радним временом. Новина у радном законодавству је претварање допунског рада из рада у радном односу у рад ван радног односа.
Трајање допуснког рада није временски ограничено као у другим случајевима рада ван радног односа, али је стварно ограничено сврхом тог рада. Дужина радног времена у допуснком раду је ограничена будући да га обавља лице које се налази у радном односу с пуним радним временом. Радник може закључити уговор о допуснком раду најдуже до половине пуног радног времена, до трећине пуног радног времена, до осам сати седмично, односно до сто осамдесет сати годишње.
Радник може закључити уговор о допунском раду ако крши забрану конкуренције послодавцу и ако је усклађено радно вријеме. З закључивање уговора о допуснком раду је неопходно да се радно вријеме радника код једног послодавца временски не подудара са радним временом код другог послодавца. Уговором о допунском раду утврђују се новчана накнада и друга права и обавезе по основу рада (радно вријеме, одмори, заштита на раду итд). Лице које обавља допунски рад је осигурано за случај повреде на раду и професионалне болести у допуснком раду.