1.4.3 Flashcards
Personální management. Marketingové techniky vhodné pro prostředí veřejných knihoven. Marketingové výzkumy a jejich metodologie. Marketingová komunikace. Budování značky knihovny. Fundraisingové techniky. (6 cards)
Personální management
►funkce v rámci společnosti, která pomáhá s plánováním, organizací a podporou jednotlivých pozic, které firma nabízí. Zabývá se náborem nových zaměstnanců, kteří se svými dovednostmi a schopnostmi hodí na danou pracovní pozici.
►můžeme zařadit i proces hodnocení, který ve společnosti probíhá a stejně tak řešení spokojenosti zaměstnanců, jejich angažovanost a pozorování života jednotlivců napříč firmou
Marketingové techniky vhodné pro prostředí veřejných knihoven
-Marketing je efektivní vztah mezi knihovnou, jejími uživateli a veřejností.
-Chce-li knihovna přilákat nové čtenáře musí se prezentovat, v dnešní době obrovský dosah sociálních sítí.
-zaměřen na perspektivu poskytování služeb v elektronickém prostředí informační společnosti
Marketingové výzkumy a jejich metodologie
-Součástí marketingového výzkumu jsou výzkum a průzkum trhu → je nutno předem stanovit, jaký typ informací potřebujeme a jak je získáme.
-Proces marketingového výzkumu: definování problému, analýza situace, sběr informací, analýza a interpretace získaných informací a navržení konkrétního řešení problému.
►kvantitativní výzkum → pokud chceme pokrýt velký reprezentativní vzorek jednotek, využívané metody dotazování, pozorování a experimentu, informace získané v měřitelných jednotkách(zobrazitelnév tabulkách/grafech).
►Kvalitativní výzkum → pokud chceme zjistit důvody chování lidí (jejich chování a motivace), používány metody hloubkových rozhovorů, skupinové rozhovory.
Marketingová komunikace
-přibližuje službu uživateli a snižuje tak jeho nejistotu při výběru služby.
-Kvalitní služba se dá poskytovat, jen pokud je zvládnuta komunikace na všech úrovních marketingu: interní (vertikální a horizontální),
externí (reklama, podpora služeb, PR a přímý marketing)
interaktivní (osobní poskytnutí služby, prostředí, ve kterém je služba poskytována) → z tohoto vyplývá koncept marketingové komunikace, který pomáhá budovat silnou identitu instituce a tím pádem i její značky → po spojení marketingové komunikace (externí a interní).
-Pro budování efektivní interní komunikace je třeba vybudovat systém vertikální a horizontální komunikace a propojit uživatele a zaměstnance knihovny, kteří nepřicházejí do přímého kontaktu.
-Cílová skupina interního PR jsou zaměstnanci knihovny → cílem PR je vytvořit a podporovat identitu knihovny a týmů v ní pracujících.
-Zjednodušeně řečeno jde o posilování mezilidských vztahů v knihovně.
-Důležitá je také image knihovny → celkový obraz, jak knihovna působí na okolí.
Budování značky knihovny
-Značka není produkt nebo služba.
-Služby se vyrábí, avšak značka se vytváří.
-Existuje pouze prostřednictvím komunikace.
-Každá knihovna má možnost vytvořit značku, která je na trhu silná a vystihuje podstatu služeb.
-Jen je třeba o její vytvoření neustále usilovat a její pozici dennodenně udržovat.
Fundraisingové techniky
-Fundraising je systematická činnost, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost organizace, cílem je získat dlouhodobou práci s donátory, případně si zajistit dlouhodobou podporu.
Metody fundraisingu:
►Veřejná sbírka → Získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků od předem neurčitého okruhu přispěvatelů na předem stanovený veřejně prospěšný účel
►Telefonická kampaň → časově méně náročná než osobní setkání, oslovení více dárců, nevýhoda je neosobní setkání, může docházet k unáhleným závěrům, které by šlo v osobním setkání vysvětlit
►Poštovní kampaň → oslovení dárce pomocí dopisu, výhoda oslovení většího počtu dárců, je důležité, aby obálka byla co nejlépe graficky upravená, roli hraje stylistika vyjádření, špatná stylistika je odrazující
►Inzerce → kontakt dárce s organizací anonymní. Výhodou je však oslovení velkého počtu osob najednou