16. Mišljenje Flashcards
(51 cards)
Inhibirano mišljenje?
subjektivni doživljaj bolesnika o nepravilnom, sporom ili zaustavljenom procesu obrade misli. Ovaj se osjećaj zadržava iako ga bolesnik nastoji otkloniti. Intenzivni pokušaji da se ukloni ne daju rezultata. Subjektivni osjećaj pa okolina to ne uviđa, simptom je shizophreniae.
Usporeno (kočeno, retardirano) mišljenje.
Označava sporo i teško odvijanje misaonog procesa. Stalno kašnjenje u izražavanju misli. Osoba govori sporo i tiho. Vidi se često kod depresivnih i psihoorganiskih poremećaja i često su mu pridruženi i drugi simptomi. Ga je važno razlikovati od inhibiranog mišljenja i perservacija.
Okolišno mišljenje
ne razlikuje važno od nevažnog i gubi se u nevažnim detaljima. Teško ga se slijedi u ideji vodilji ali je ona logički postavljena. On odgovara na ono o čemu ga se pitalo ali sa mnogo pojedinosti i usputnih napomena.
Tangencijalno mišljenje
ne odgovara direktno nego počne od neke druge teme, logično i bez opširnosti prelazi sa teme na temu ali teško dolazi do cilja izlaganja. Teško ili nikako ne dolazi do cilja izlaganja.
Sreće se kod poremećaja ličnosti, hipomanije, opsesivnih stanja, psihoorganskim smetanjama i sa oštećenim apstraktnim načinom mišljenja.
Viskozno mišljenje
pretjerano vezano za neku temu i od nje se teško odvaja i stalno se na nju vraća.
-epilepsy, depression, pd.
Stereotipno mišljenje
ponavljanje riječi, fraza i rečenica da one gube svoje značenje.
Ubrzano (otkočeno) mišljenje
nenormalno povećana brzina misaonog duktusa. Može biti povezan sa logorejom i bijegom misli.
150 wpm
Čest kod manije, hipomanije i intoksikacija.
Bijeg misli ili ideja
poremećaj u kojem dolazi dolazi do pojavljivanja mnogo raznih ideja jednih za drugima te slabi veza između misli ili dolazi do nedostizanja konačnog cilja izlaganja. Mišljenje je stalno prekinuto novim asocijacijama. Need to diferentiate from incoherent thought ductii.
Inkoherentno mišljenje
rascijepano je na dijelove koji sami po sebi mogu imati neki smisao ali u cjelini nemaju. Misli su općenito nerazumljive i narušena je logička ili gramatička struktura i rečenice su fragmentirane.
Ponekad je teško inkoherentno mišljenje razlikovati od disociranog u shiz. i poremećajima svijesti.
Javlja se kod poremećaja svijesti i kod psihoorganskih poremećaja.
Paralogija
Blaži oblik inkoherentnog duktusa kada je sintaksa očuvana.
Paragramatizam
najteži je oblik rascijepanog mišljenja, kada su riječi besmislena skupina slogova.
Perseveracija
stalno ponavljanje riječi koju je bolesnik upravo čuo ili sam izgovorio. Javlja se uz inkoherentni misaoni tok pri psihoorganskim oštećenjima.
Disocirano mišljenje
(rasplinuto, razasuto) ono kada je slijed asocijacija nelogičan. Ima više stepena disociranosti.
Lakši oblik - govori nekoliko rečenica povezano i logično i prelazi na drugo područje u kojem opet razumljivo priča. I Tako opet. Prijelazi između tema su nelogični i besmisleni
Srednji stepen - svaka rečenica ima smisao za sebe tkzv. shizophrena parologija.
Najteži stepen - u samoj rečenici se gubi determinirajuća tendencija. Ne postoji logična veza između riječi. Produkt - salata riječi.
Kontaminacija
spajanje dvije ili više nepovezanih dijelova mišljenja
Kondenzacija
spajanje više različitih i nepovezanih ideja u jednu
Supstitucija
zamjena poznatih pojmova neobičnim ali sličnim
Verbigeracija
besmisleno ponavljanje specifičnih riječi ili fraza. Riječi se ponavljaju bez značenja i veze sa situacijom. Vidi se u disociranom misaonom toku kod shizophraneiae.
Block misli.
nagli prekid u toku misli bez očita razloga. Bolesnik zastane usred rečenice i ne može više da nastavi izlaganje na tom mjestu ni nakon podsjećanja od strane drugih. Karakteristično je za shizophraniea.
Treba ga razlikovati od zapora misli. Zapor je zastoj u govoru, kada osoba sama ili uz pomoć drugih mođe nastaviti izlaganje tamo gdje je stala. Pojavljuje se i kod zdravih ljudi kada su umorni, nezainteresovani itd.
Neologizam
nova riječ koju bolesnik stvara kombinujući slogove iz drugih riječi. Može se javiti u inkoherentnom i disociranom duktusu. Prisutna je u shizofreniji ali i senzornoj afaziji.
Glosolalija
Upotreba zvukova koji su nalik na jezik ali se razlikuju od svih poznatih jezika. Shiz. i neurodamage.
Precijenjena misao
Misao koja snažno angažira psihički život. Normalna i karakteristična za profesionalno okruženje. Psiholog koji sve poremećaje tumači kroz isključivo jednu paradigmu.
Prisilna misao ili opsesija
dolazi neovisno o volji pojedinca. Opsjeda ga i obuzima. Uviđa da su one bezrazložne i nepotrebne ali se ne može oduprijeti njihovoj pojavi. Pojavljuju se udruženo sa prisilnim radnjama i susreću kod OKPa.
Sumanuta misao (delusion)
zabluda nastala na bolesnoj osnovi i nedostupna je korekciji. Nikakvim razgovorima i logičkim objašnjenjima se ne može razuvjeriti. Uvijek je znak patološkog doživljavanja. Neke sumanutosti su fantastične i bizarne te ih je lahko prepoznati. Druge su smještene u stvarnosti i vješto su obrazložene te ih može biti teško prepoznati. Sumanuti sistem : auto na ulici, neko ga prati, komšinica ga čudno gleda itd., a nekada može i bliske osobe ubijediti u to = inducirana psihoza.
Zabluda
to je misao nastala na temelju pogrešnih predpostavki i podložna je korekciji i pojavljuje se i kod zdravih.