Endokrin farmaka Flashcards

(3 cards)

1
Q

Stig får ibland perioder av försämring i sin KOL, och sätts då in på perorala glukokortikoider. Långvarigt bruk av perorala glukokortikoider är förknippade med ett flertal biverkningar. Nämn fyra sådana typiska biverkningar.

A

Osteoporos

Ökad infektionsrisk

Hyperglykemi/diabetes

Månansikte (rundare ansikte)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Då en patient har behandlats med kortisonpreparat under en längre tid skal medicinen “trappas” ut. Varför skal man göra det?

A

Eftersom kroppens egen kortisolproduktion har blivit nedreglerad. En plötslig utsättning kan leda till kortisolbrist och risk för binjurebarksvikt. Uttrappning ger binjurarna tid att återfå sin funktion.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Ava är en kvinna på 46 år. Hon har fått diagnosen hypertyreos, och läkaren berättar att det finns olika behandlingsstrategier. Vilka av nedanstående påståenden stämmer som behandling vid hypertyreos?

A

Betablockerare som metoprolol kan användas för att dämpa symtomen

Tiamazol är ett tyreostatika som verkar genom att hämma produktionen av tyreoideahormon

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly