I. kolokvij - A Flashcards
(12 cards)
Objasnite djelovanje estrogna na razoj dječaka I djevojčica u pubertetu.
Kod djevojčica, estrogen utječe na rast, sazrijevanje dojki, maternice i rodnice, regulira mentrualni ciklus i utječe na razvoj ženstvenih tjelesnih proporcija, a kod 50 % dječaka uzrokuje privremeno povećanje grudi.
Usporedite djevojčice koje sazrijevaju ranije u odnosu na vršnjakinje s djevojčicama koje sazrijevaju kasnije.
Djevojčice koje sazrijevaju KASNIJE po tjelesnim karakteristikama se više poklapaju s društvenim idealima tjelesne privlačnosti pa često zbog ophođenja okoline prema njima nemaju potrebu razvijati sposobnost prilagođavanja, zbog toga su u odrasloj dobi često rigidnije, komformističkije nastrojene i nesretnije.
Djevojčice koje RANO sazrijevaju su nepopularne, povučene, tjeskobne i bez samopouzdanja, češće se upuštaju u neprimjerena ponašanja i manje su uspješne u školi. S druge strane, djevojčice koje sazrijevaju ranije (po hipotezi razlika u sazrijevanje) mogu doživljavati psihološke teškoće zbog neusklađenosti između ubrzanog tjelesnog i sporijeg socio-emocionalnog sazrijevanja, te su vjerojatnija skupina za razvoj poremećaja hranjenja nego djevojke koje sazrijevaju kasnije zbog nezadovoljstva tijelom. Ipak, prema hipoteza socijalnog/maturacijskog odstupanja, teškoće doživljavaju i oni koji rano i oni koji kasno ulaze u pubertet zbog odstupanja u odnosu na vršnjake.
Objasnite što je u podlozi opadanja količine sive tvari u mozgu tijekokm adolescencije i koje su implikacije tog procesa.
Budući da mozak adolescenata ima višak neuronskih veza (sinapsi), koje su se formirale tijekom djetinjstva, tijekom adolescencije se smanjuje broj sinapsi ali se povećava njihova efikasnost, odnosno one sinapse koje se ne koriste često se prekidaju, dok se korisne veze jačaju. Iako se količina sive tvari smanjuje, količina bijele tvari (koja prenosi informacije između različitih dijelova mozga) raste zahvaljujući mijelinizaciji.
Objasnite na koje načine roditelji mogu poticati školsko postignuće svojih adolescenata.
Najpogodniji roditeljski stil koji potiče školsko postignuće je autoritativni stil (kombinira prihvaćanje i angažiranost s razumnim zahtjevima za zrelošću i postupnim davanjem autonomije), te odnos roditelja i adolescenata u kojemu se zajednički donose odluke. Roditelji koji podupiru školsko postignuće su i uključeni u obrazovanje svog djeteta.
Kakva mora biti interakcija među vršjnjacima da bi povoljno djelovala na kognitivni razvoj
Za kognitivni razvoj adolescenata važno je da imaju stimulirajuću komunikaciju sa vršnjacima (gdje iznose, argumentiraju, raspravljaju o različitiim mišljenjima), odnosno raznolikost mišljenja i iskustava. Važna je socijalna podrška te primanje povratnih informacija od okoline. Podrška vršnjaka ublažava stres prelaska iz škole u školu i bolju prilagodbu. Također, pogodno je da vršnjaci cijene i podupiru visoka postignuća.
Objasnite zašto adolescent češće imaju poblema s donošenjem odluka.
Kada se radi o planiranju i donošenja odluka, adolescent mogu biti preplavljeni mogućnostima što vodi impulzivnom ponašanju ili izbjegavanju donošenja odluka.
Kojem stadiju moralnog razvoja prema Kohlbergovoj teoriji spade sljedeći argument: Heinz bi trebao ukrasti lijek jer će ga obitelj osuđivati što nije spasio svoju ženu ako to ne učini.
- stadiju – orijentacija dobrog dječaka i dobre djevojčice.
Pojasnite kako neautoritativni roditeljski stilovi djeluju na školski uspjeh adolescenata?
Autoritaran, popustljiv i permisivan roditeljski stil povezan je s nižm ocjenama. Neuključeni ili nezainteresirani stil (bez topline i zahtejva za zrelošću) od svih je povezan s najlošijim ocjenama te i općim pogoršanjem školskog uspjeha.
Kako se zove prva istraživačica koja je istaknula ulogu kulturalnih čimbenika u prilagodbi adolescenata?
Margaret Mead
Koji je prvi znak puberteta kod djevojčica I u kojoj se dobi u prosjeku pojavljuje?
Kod djevojčica su to nagli rast u visinu i pupanje grudi. Nagli rast u visinu se pojavljuje u prosjeku u dobi od 10 godina, rast dojki u prosjeku traje od 10. do 14. godine.
Martina (14 g.) se prvi puta u životu zaljubila. Njezini osjećaji tako su intenzivni da ona misli kako nitko u njezinoj okolini nikad nije bio tako zaljubljen.
U Martininom mišljenju se može prepoznati fenomen – osobne bajke.
Kako trudnoća u adolescenciji djeluje na ekonomski status majke tinejdžericce u budućnosti?
Pogoršavaju se ekonomske okolnosti te u budućnosti ima veći rizik od siromaštva.