Još pitanja Flashcards
(7 cards)
Navedite razdoblja adolescencije zajedno s dobnim granicama.
Najšire dobne granice adolescencije od 11. do 25. g.
Rana adolescencija (11.-14.g.)
Srednja adolescencija (14.-18.g.)
Kasna adolescencija (18.-20.g.)
Opišite tijek spolnog sazrijevanja dječaka.
Prvi znakovi puberteta kod dječaka je povećanje testisa (11.5 g.), promjene u strukturi i boji mošnji nakon čega slijedi pojavljivanje pubične dlakavosti i istovremeno povećanje penica (12g).
Dok penis raste, povećavaju se i prostata te sjemeni kanalići zbog čega oko 13 g. se pojavljuje spermarha, prva ejakulacija (neko vrijeme sjemena tekućina sadrži samo mali broj živih spermija).
Kad zamah rasta dosegne svoj vrhunac (14 g.), povećanje testisa i penisa (14.5 g.) je gotovo završeno, a rast dlaka na licu i tijelu pojavljuje se kratko vrijeme nakon toga (14 g.)
Promjene u glasu počinju na vrhuncu muškog rasta u visinu (14 g.) i ne završavaju do kraja puberteta.
Opišite tijek spolnog sazrijevanja djevojčica.
Spolni razvoj djevojčica traje u prosjeku oko 3 do 4 godine (raspon od 8. do 15.godine). Traje 3 do 4 g. Obično započinje pupanjem dojki i zamahom rasta u visinu (oko 10.g). Menarha ili prva menstruacija događa se u dobi oko 13godina kod djevojčica u Europi (nakon vrhunca zamaha u rastu). Nakon menarhe završava rast pubičnih dlaka (14.5g.) i razvoj dojki (14 g.) te se pojavljuje pazušna dlakavost. Priroda odgađa spolnu zrelsot dok tijelo djevojke nije spremno za trudnoću (menarha tek nakon vrhunca zamaha u visinu). Također u razdoblju 12-18mj nakon menarhe menstrualnih ciklus često se odvija bez otpuštanja jajašaca iz janika (privremeni sterilitet koji ne postoji kod svih djevojaka).
Objasnite Piagetov problem s njihalom, njegovu svrhu i rezultate dobivene primjenom tog problema kod mlađe i starije školske djece.
Prema Piagetu mladi oko 11.god ulaze u stadij formalnih informacija u kojem se razvija sposobnost apstraktnog, znanstvengo mišljenja. Adolescenti po prvi put postaju sposobni za hipotetičko-deduktivno rezoniranje. Kada su suočeni s problemom započinju ga rješavati stvarajući opću teoriju o svim činiteljima koji mogu utjecati na ispod te dedukcijom dolaze do hipoteza o tome što će se dogoditi. Hipoteze zatim testiraju na određeni način kako bi vidjeli koja funkcionira u stvarnosti. Uspjeh na Piagetovom problemu s njihalom ilustrira ovaj novi pristup rješavanju problema.
Djeci i adoelscentima se daju uzuice različlite duljine, predmeti različite težine vezane uz uzice i prečku na koju se uzica objesi. Potom se od svakog traži da domisli što utječe na brzinu kojom se njihalo ljullja po putanji.
Adolescenti u stadiju formalnih operacija dolaze do 4 hipoteze: 1) duljina uzice 2) težina predmeta na uzici 3)visina podizanja predmeta prije puštanja te 4) snaga guranja predmeta. Varirajući po 1 činitelj dok sotale drže konstantnima dolaze do zaključka kako je bitna samo duljina uzice
Objasnite što je osobna bajka u kontekstu funkcioniranja adolescenata.
Obzirom da su adolescenti sigurni da ih drugi opažaju i o njima misle. Dolazi do razvijanja napuhnutog mišljenja o svojoj važnosti tj počinju osjećati kako su posebni i jedinstveni. Vide sebe kako dostižu svoj vrhunac slave i padaju u očaj što drugi ne mogu razumjeti. Pojavljuje se na prijelazu u formalne operacije te jačina opada paralelno s boljom uspostavom apstraktnog mišljenja.
Osobna bajka označava ponašanje koje je rezultat zamišljene publike (sva pažnja je usmjerena na adolescenta). Adolescenti smatraju kako je njihova važnost u društvu velika, odnosno razvijaju napuhano mišljenje. Stav da su posebni i jedinstveni.
Koji se spolni hormoni luče u adolescenciji i njihov utjecaj?
1) Testosteron (vrsta androgena) potiče rast tijela, mišića, dlaka na tijelu i licu i pojavu muških spolnih karakteristika
2) Estrogen potiče rast tijela, sazrijevanje dojki, maternice i rodnice, formiranje ženskih proporcija, regulaciju menstrualnog ciklusa
3) Adrenalni androgeni potiču brzi rast kod djevojčica, rast pazušnih i pubičnih dlaka
Čimbenici moralnog razvoja i objasniti.
- Roditeljski odgojni postupci – toplo roditeljstvo i raspravljanje o moralnim vrijednostima potiče moralno rasuđivanje tijekom razvoja; najveći napredak pokazuju adolescenti koji imaju podržavajuće roditelje koji potiču na komunikaciju
- Školovanje – jedan od najjačih prediktora moralnog razvoja; napredak u moralnom razvoju i rasuđivanju tijekom kasne adolescencije i rane odrasle dobi postoji samo ako osoba pohađa fakultet
- Interakcija s vršnjacima – vršnjaci koji se međusobno konfrontiraju s različitim gledištima unapređuju moralno shvaćanje; neorganiziran i neangažiran način iznošenja stavova nema učinka
- Kultura – mladi u industrijaliziranim zemljama se brže kreću i dospijevaju više razine Kholbergovih faza, nego mladi u neindustrijaliziranim zemljama. U seoskim društvima moralna je suradnja utemeljena na izravnim odnosima ozmeđu ljudi.