Inaczej Flashcards
(176 cards)
KONSTELACJA VS. KONSOLACJA
Konstelacja to inaczej gwiazdozbiór. Jest również synonimem konfiguracji, układu, stanu rzeczy. Konsolacja to inaczej stypa, czyli uroczysta uczta organizowana z powodu śmierci kogoś bliskiego lub znanej osoby. Oznacza także pocieszenie.
BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: Konstelacja pochodzi od łacińskiego constellatio oznaczającego gwiazdozbiór, natomiast konsolacja wywodzi się z łacińskiego consolatio, czyli ulga, pociecha.
PRESUMPCJA
Inaczej domniemanie.
UŻYCIE: Presumpcja to synonim domysłu, określenia tego używa się przede wszystkim w terminologii prawniczej. Dawniej presumpcją określano też zarozumiałość.
ETYMOLOGIA: łac. praesumptio - przypuszczenie.
SYDERYCZNY
Inaczej gwiazdowy, gwiezdny, dotyczący ciał niebieskich.
UŻYCIE: Miesiąc syderyczny to okres obiegu Księżyca dokoła Ziemi. Także syderalny.
PRZYKŁAD: Miesiąc syderyczny trwa 27 dni 7 godzin 43 minuty i 11,5 sekundy
ETYMOLOGIA: łac. sideris - gwiazda.
REKAPITULACJA
Inaczej streszczenie lub w znaczeniu biologicznym to regularne powtarzanie się cech przodków w pokoleniach potomnych.
UŻYCIE: Rekapitulacja to inaczej streszczenie wykładu, dyskusji etc. z wymienieniem tego, co było w nich najważniejsze.
PRZYKŁAD: Nie mogła pójść na spotkanie, wysłała więc asystenta, który miał za zadanie przygotować rekapitulację.
ETYMOLOGIA: łac. recapitulatio - podsumowanie.
PREDESTYNOWAĆ VS PREDYSPONOWAĆ
POPRAWNIE: Predestynować - inaczej przeznaczać; predysponować - inaczej czynić kogoś/coś szczególnie przydatnym do robienia czegoś.
BŁĘDNIE: Stosowanie czasowników wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: “Predestynować” pochodzi od rzeczownika “predestynacja” - inaczej przeznaczenie, los, fatum, ale także wiara, że ludzkie pośmiertne losy są z góry przesądzone przez boga; “predysponować” z kolei wywodzi się z “predyspozycji” - wrodzonej skłonności do czegoś, np. predyspozycji psychologicznych, literackich, sportowych etc.
SPOLEGLIWY VS. ULEGŁY
POPRAWNIE: Spolegliwy to inaczej godny zaufania, pewny, na którego można liczyć. Uległy z kolei to inaczej poddany, posłuszny, dający sobą kierować.
BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. Mimo że coraz częściej spotyka się użycie słowa spolegliwy w znaczeniu ‘taki, który łatwo ustępuje; uległy, potulny’ wciąż jest to uznawane za błąd językowy.
DLACZEGO TAK?: Przymiotnik spolegliwy pochodzi od czeskiego spolehlivý, który podobnie jak w polskim, również oznacza kogoś, na kim można polegać.
EPIGRAF VS EPIGRAM
POPRAWNIE: Epigraf to inaczej inskrypcja, napis na pomniku, rzeźbie, nagrobku. Epigram z kolei określa bardzo zwięzły, dowcipny, lekki, satyryczny albo dydaktyczny utwór literacki. Może także odnosić się do myśli umieszczanej przez autora na początku dzieła.
BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: Oba wyrazy wywodzą się od greckiego słowa epigraphē - napis.
ADAPTOWAĆ VS. ADOPTOWAĆ
POPRAWNIE: Adaptować to inaczej przekształcać, przerabiać, przystosowywać jakąś rzecz (np. pomieszczenie, pojazd) do innego użytku niż było dotychczas przeznaczone. Można więc zaadaptować strych na pracownię, czyli wyrzucić z niego wszystkie stare meble, kufry wypchane ubraniami, wysprzątać, pomalować, podłączyć oświetlenie i odtąd traktować jako dodatkowe pomieszczenie do pracy. Adaptacja w znaczeniu literackim to z kolei przystosowanie dzieła pisanego do wystawienia na scenie lub sfilmowania. Wreszcie adaptacja w rozumieniu biologii to przystosowanie się w wyniku rozwoju ewolucyjnego organizmów do warunków środowiska - adaptacją do rozrzedzonego powietrza mogą pochwalić się mieszkańcy boliwijskiego miasta La Paz - powierzchnia ich płuc jest większa, by ułatwić oddychanie na wysokości 3600 m.n.p.m. Adoptować z kolei to prawnie uznać cudze dziecko za własne; zaopiekować się. Adopcja jak wynika z prawa może dotyczyć jedynie osoby małoletniej, jednak gdy dotyczy ona dzieci, które ukończyły już 13 rok życia, aby móc dokonać adopcji niezbędna jest zgoda mającego być adoptowanym dziecka.
BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: oba słowa pochodzą z łaciny, adaptare znaczy przystosować, a adoptare - wybrać, adoptować
PSEUDOLOGIA
Inaczej mitomania.
UŻYCIE: Pseudologia to chorobliwa skłonność do kłamstwa, zmyślania, koloryzowania, przeinaczania faktów na skutek nieodróżniania ich od swoich życzeń. Pseudologia różni się tym od zwykłego kłamstwa, że osoba opowiadająca sama nie jest w stanie oddzielić prawdy od własnej fantazji. Właściwa jest psychopatom, czasem także dzieciom.
PRZYKŁAD: Na opowiadane przez niego różne dziwne historie z reguły przymykała oko, gdy jednak zaczął mówić znajomym, że w domu żona go bije i głodzi kazała mu udać się do psychiatry. Rozpoznał on u niego pseudologię, on jednak powiedział po powrocie, że lekarz orzekł, że jest w pełni zdrowy.
ETYMOLOGIA: gr. pseudología - kłamstwo.
SUSPENSJA
Inaczej zawiesina.
UŻYCIE: Suspensja stosowana jest w medycynie do sporządzania leków, do kąpieli leczniczych oraz do badania przewodu pokarmowego. Określenie odnosić się też może do kary. W Kościele katolickim jest to kara wobec duchownego, polegająca na zakazie wykonywania niektórych lub wszystkich czynności duszpasterskich lub urzędowych. Nie mylić z suspensorium.
PRZYKŁAD: Na zaliczenie pierwszego semestru chemii mieli z otrzymanych składników doprowadzić do powstania suspensji. Cały czas wychodził mu jednak gaz, wiedział więc że łatwo zaliczenia nie dostanie.
ETYMOLOGIA: łac. suspensio - zawieszenie, powstrzymanie.
PER FAS ET NEFAS
Inaczej nie przebierając w środkach.
UŻYCIE: W dosłownym tłumaczeniu per fas et nefas oznacza “wszelkimi dozwolonymi lub niedozwolonymi środkami”. Jest to nieuczciwy zabieg erystyczny, który występuje wtedy, gdy postulujemy jakąś tezę i przytaczamy kilka argumentów, które ją uzasadniają. Nasz dyskutant obala jeden z argumentów, a następnie triumfalnie oświadcza, że nasza teza nie ma podstaw, chociaż nie powiedział ani słowa o innych, przytoczonych przez nas argumentach.
ETYMOLOGIA: łac. per fas et nefas - znaczenie jak wyżej.
DEMENTI
Inaczej oficjalne zaprzeczenie.
UŻYCIE: Dementi to formalne, urzędowe zaprzeczenie i/lub sprostowanie nieprawdziwej lub nieścisłej informacji. Najczęściej dementi dokonuje rzecznik rządu, głowy państwa, instytucji. Może być ustne, w formie opublikowanego komunikatu lub noty dyplomatycznej.
ETYMOLOGIA: fr. démentir - zaprzeczać.
PLUWIALNY
Inaczej deszczowy.
UŻYCIE: Pluwialny to synonim czegoś związanego z deszczem; przykładowo pluwialny okres to czas zwiększonych opadów deszczu, a jezioro pluwialne to takie, które powstało właśnie w wyniku zwiększonych opadów.
PRZYKŁAD: Słowo dnia właśnie wróciło z wakacji i wierzy, że w tym roku uda mu się zaczarować pogodę i pluwialna jesień w ogóle nie nadejdzie.
ETYMOLOGIA: łac. pluvialis - znaczenie jak wyżej.
FERTYCZNY
Inaczej ruchliwy.
UŻYCIE: Fertyczny to także zwinny, żwawy lub zręczny. Wyrazu nie należy mylić z innymi podobnie brzmiącymi przymiotnikami: frenetyczny i feeryczny.
PRZYKŁAD: Był fatalnym rozmówcą, ale za to wyjątkowym tancerzem - z niesamowitym poczuciem rytmu i wyjątkowo fertycznym; zakochała się w nim na zabój.
ETYMOLOGIA: niem. fertig - gotowy, zręczny.
RECYPOWAĆ VS. PERCYPOWAĆ
POPRAWNIE: Recypować to inaczej przejąć lub przyswoić sobie coś. Recypować można na przykład nowe wartości i wzory kultury, ale także prawa do czegoś. Percypować oznacza natomiast świadome postrzeganie czegoś, reagowanie na bodźce zewnętrzne, odbieranie czegoś.
BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: Oba wyrazy wywodzą się z łaciny. Recypowanie pochodzi od recipere - odbierać, przyjmować, zaś percypować od percipere - wziąć w posiadanie.
TRYBUSZON
Inaczej korkociąg.
UŻYCIE: W rzeczywistości trybuszonem można jednak nazywać każdy rodzaj korkociągu, także najprostszy, umieszczany np. w scyzorykach.
ETYMOLOGIA: fr. tirer – ciągnąć + bouchon – korek.
STRABIZM
Inaczej zez.
UŻYCIE: Strabizm to wada oczu objawiająca się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Efektem zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego, czyli przestrzennego. Zeza można zniwelować za pomocą odpowiednich okularów i ćwiczeń, lub chirurgicznie.
PRZYKŁAD: Nie lubiła, że mówią o niej zezowata; “osoba ze strabiznem” brzmiało znacznie bardziej wyrafinowanie.
ETYMOLOGIA: łac. strabismus - znaczenie jak wyżej.
PROLEPTYCZNY
Inaczej wyprzedzający w czasie, antycypacyjny.
UŻYCIE: Prolepsis z kolei to figura retoryczna, która polega na próbie uniknięcia potencjalnych sprzeciwów słuchaczy poprzez odpowiadanie na pytania, które mogliby zadać. Przy stosowaniu prolepsis nadawca stawia się po stronie słuchacza i próbuje domyślić się jakie wątpliwości mogą powstać. W medycynie prolepsis to oznaki poprzedzające pojawienie się choroby.
PRZYKŁAD: Jego stanowisko było tak niepopularne, że wiedział, że przemowa nie pójdzie mu gładko nawet jeśli zastosuje prolepsis. Uderzył więc w demagogię.
ETYMOLOGIA: gr. prólēpsis - antycypacja.
CICERONE
Wym. [cziczerone], inaczej przewodnik.
UŻYCIE: Cicerone to osoba oprowadzająca turystów, najczęściej określa się tak przewodników po Włoszech.
ETYMOLOGIA: wł. cicerone - mały Cicero; drwiące porównanie rozgadanych przewodników do najsławniejszego mówcy rzymskiego M. T. Cycerona.
HUMBUG
Inaczej rozreklamowana bzdura.
UŻYCIE: Humbug to synonim zorganizowanej bujdy, nonsensu, szalbierstwa. Humbug to także popularny na Wyspach Brytyjskich cukierek - rodzaj miętowej landrynki z miękkim nadzieniem.
ETYMOLOGIA: ang. humbug - znaczenie jak wyżej.
BOMBAST
Inaczej patos, emfaza.
UŻYCIE: Bombastyczny to z kolei synonim napuszenia, pompatyczności, przesady i nadęcia. Mówi się tak o stylu, języku, utworze.
PRZYKŁAD: Nigdy nie radziła sobie z bombastem, przez co zawsze ubierała się nieadekwatnie, żeby nie powiedzieć śmiesznie.
ETYMOLOGIA: niem. Bombast - napuszenie.
REZOLUCJA
Inaczej zbiorowa uchwała.
UŻYCIE: Rozulucja to także synonim propozycji (spotkania, zjazdu) lub decyzji władz. Rezolutny to z kolei określenie osoby pewnej siebie, zaradnej i wygadanej.
PRZYKŁAD: Wraz z początkiem nowego roku autorka ma postanowienie, że częściej będzie zamieszczać na blogu słówka, by nikt nie mylił rezolucji z angielskimi noworocznymi resolutions.
ETYMOLOGIA: łac. resolutio - rozwiązanie.
TYNKTURA
Inaczej lecznicza nalewka ziołowa.
UŻYCIE: Tynktury z kolei to barwy występujące na herbach, tzw. barwy heraldyczne. Najczęściej ograniczały się one do błękitu, czerwieni, zieleni i czerni, oraz dwóch metali: złota i srebra. Jako tynktury traktowano również futra, np. gronostaje. Od końca średniowiecza dopuszczalne było umieszczanie w herbie barw naturalnych, czyli rzeczywistych kolorów przedmiotów ukazywanych jako godła. Niewielka liczba barw wynikała z podstawowej, pierwotnej funkcji herbu - musiał on być dobrze czytelny w trudnych warunkach pola bitwy, z odpowiedniej odległości.
ETYMOLOGIA: łac. tinctura - barwienie.
SATRAPA
Inaczej despotyczny władca.
Satrapa to surowy władca, tyran, autokrata. W starożytnej Persji satrapą nazywano namiestnika prowincji (satrapii), zwyczajowo miał on nieograniczoną władzę.