Inne Flashcards

(61 cards)

1
Q

KWINKUNKS

A

Szyk pięciu elementów (np. roślin, filarów, kropek) ułożonych na czterech wierzchołkach kwadratu oraz w jego środku. UŻYCIE: Ten charakterystyczny wzór geometryczny spotyka się na kartach i kościach do gry, ale także w układzie drzew w sadzie. W grafice komputerowej wzór kwinkunksa służy jako narzędzie do wygładzania krawędzi obiektów - próbki elementów obrazu pobrane w układających się we wzór kwinkunksa pięciu sąsiadujących ze sobą punktach służą do określania parametrów piksela. PRZYKŁAD: Określenie kwinkunks stosuje się także w astrologii - oznacza ono 5/12 kąta pełnego, czyli kąt 150°. ETYMOLOGIA: łac. quincunx - pięć dwunastych, nazwa rzymskiej monety.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

DINTOJRA

A

Sąd złodziejski/przestępczy. UŻYCIE: Dintojra to, w żargonie świata przestępczego, krwawa rozprawa, wyrównująca porachunki. Inne znaczenie tego słowa to sąd rabinacki wydający orzeczenia w sprawach cywilnych. PRZYKŁAD: Podejrzanymi interesami na własną rękę podpadł i swoim, i odwiecznym rywalom - dintojra była nieunikniona. ETYMOLOGIA: hebr. din - sąd, proces + tōrā - prawo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

PROZOPAGNOZJA

A

Utrata zdolności rozpoznawania twarzy.

UŻYCIE: Prozopagnozja to zaburzenie percepcji wzrokowej polegające na upośledzonej zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a w niektórych przypadkach także ich wyrazu emocjonalnego. Cierpi na nią około 2 proc. ludzi. Zaburzenie to może mieć postać nabytą, gdy pojawia się w wyniku uszkodzenia mózgu, lub wrodzoną. Osoby chore na prozopagnozję generalnie nie mają kłopotów ze wzrokiem, ani z zapamiętywaniem innych faktów. W szczególności nie jest u nich zaburzona pamięć dotycząca znajomych osób i potrafią oni rozpoznawać ludzi na podstawie informacji z innych źródeł niż twarz. Zwykle rozróżniają też poszczególne części twarzy, ale ich kształt i położenie u wszystkich ludzi wydaje się im jednakowe.

PRZYKŁAD: Na prozopagnozję cierpi podobno Brad Pitt; nie zdziwcie się więc jeśli następnym razem na ulicy uda, że was nie zna.

ETYMOLOGIA: gr. prósōpon - twarz, maska + agnōsia - nieświadomość.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

CHILIAZM

A

Wiara w tysiącletnie osobiste panowanie Chrystusa na ziemi przed końcem świata.

UŻYCIE: Chiliazm to pogląd religijno-historiozoficzny, zgodnie z którym ostateczny koniec świata poprzedzony zostanie przez bliski już, tysiącletni okres Królestwa Bożego, czyli panowania sprawiedliwych. Często panującym ma być sam Chrystus. Chiliazm głoszony jest przez niektóre sekty chrześcijańskie, jak adwenstyści, mormoni czy świadkowie Jehowy. Także millenaryzm.

PRZYKŁAD: Obserwując esktremalne warunki pogodowe w Stanach, chiliaści twierdzą, że rządy sprawowane przez Chrystusa są coraz bliższe.

ETYMOLOGIA: gr. chilioi - tysiąc.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

KRYPTOZOOLOGIA

A

Badania nad gatunkami zwierząt, występujących w podaniach, legendach i relacjach świadków, a których istnienie odrzuca współczesna zoologia, ze względu na brak wiarygodnych, naukowych dowodów. UŻYCIE: Kryptozoologia zajmuje się także badaniem możliwości istnienia gatunków zwierząt uważanych za wymarłe przez zoologię. Zoologia posiada dość rygorystyczne zasady uznawania nieznanych dotąd gatunków za istniejące. Aby uznać za istniejący musi być przedstawiony minimum jeden osobnik postulowanego gatunku, albo dostarczenie próbek tkanek z których da się wyodrębnić DNA plus wyraźne zdjęcia ukazujące całą sylwetkę zwierzęcia z trzech różnych stron. PRZYKŁAD: Wśród najpopularniejszych stworów opisywanych przez ekspertów kryptozoologii wymienia się krakena oraz Yeti. ETYMOLOGIA: gr. kryptos – ukryty + zoon – zwierzę + logos – nauka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

GENTRYFIKACJA

A

Gwałtowna zmiana charakteru danej części miasta. UŻYCIE: Gentryfikacja najczęściej dotyczy przepływu ludności z dzielnicy mieszkalnej, zamieszkałej przez szerokie spektrum lokatorów, do strefy zdominowanej przez osoby o stosunkowo wysokim statusie materialnym. Gentryfikacja może być ekonomiczna (przez działania na rzecz poprawy warunków życia, usytuowanie prestiżowych inwestycji), społeczna (zmiana składu społecznego osób zamieszkujących dany obszar) i symboliczna (kulturowa). PRZYKŁAD: Najbardziej znane przykłady gentryfikacji w Polsce to przemiany na warszawskiej Pradze oraz na krakowskim Kazimierzu. ETYMOLOGIA: ang. gentry - szlachta niższa. Pierwszy raz termin został użyty przez brytyjską socjolog Ruth Glass, która w 1964 r. opisała przemiany dokonujące się w robotniczej dzielnicy Londynu - Islington. Dziś dzielnica ta jest zamieszkała w dużej mierze przez osoby bardzo zamożne, np. przez Tony’ego Blaira.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

SUBCEPCJA

A

Nieświadome odbieranie bodźców. UŻYCIE: Subcepcja to odbieranie bardzo słabych bodźców, których człowiek sobie nie uświadamia. Mimo tego mają one wpływ na zachowanie danej osoby. PRZYKŁAD: Subcepcja bywa wykorzystywana w reklamie, by przekazać podprogowe bodźce, np. chęć zakupu danego proszku do prania. ETYMOLOGIA: łac. sub – pod + perceptio - pojmowanie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

HIRSUTYZM

A

Nadmierne, występujące w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, owłosienie u kobiet. UŻYCIE: Przyczyną hirsutyzmu jest najczęściej podwyższony poziom męskich hormonów (androgenów), prowadzący do pojawienia się owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu. Zaburzenia hormonalne mogą być skutkiem ciąży lub raka (np. nerki lub tarczycy), a także wynikać ze skłonności genetycznych. PRZYKŁAD: Gdy u szatynki pojawia się delikatny meszek nad górną wargą może zrzucić go na karb swojej ciemnej karnacji i wydepilować; jednak gdy włosy pojawią się na klatce piersiowej i brzuchu czas wybrać się do lekarza - z dużym prawdopodobieństwem okaże się, że cierpi na hirsutyzm i warto poznać jego przyczynę. ETYMOLOGIA: łac. hirsutus - kosmaty, włochaty.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

SPUNERYZM

A

Mimowolne przestawienie najczęściej początkowej głoski lub głosek z dwu lub więcej wyrazów, wywołujące z reguły efekt komiczny; pisane także spooneryzm. UŻYCIE: Umyślne stwarzanie komicznych, często nieprzyzwoitych pomyłek językowych znane jest jako gra półsłówek. Polskie spuneryzmy to np. mój ruch - rój much; w duchu się puszę - w puchu się duszę; angielskie: fighting a liar - lighting a fire, our queer old Dean - our dear old queen (oba przypisywane Williamowi Spoonerowi). PRZYKŁAD: Domki w Słupsku, pradziadek przy saniach to jedne z mniej nieparlamentarnych spuneryzmów. ETYMOLOGIA: ang. spoonerism - znaczenie jak wyżej; od nazwiska Wiliama A. Spoonera (1844-1930), angielskiego pastora i wychowawcy z New College w Oksfordzie, głośnego z takich przejęzyczeń.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

EPIGON

A

Bierny naśladowca wielkich poprzedników. UŻYCIE: Epigon to określenie osoby, która jest kontynuatorem przeżywających się kierunków sztuki lub nauki. Rodzaj żeński to epigonka PRZYKŁAD: Jego epigonizm, by używać określenia lenistwo, posuwał się do tego stopnia, że kopiował poprzedników nawet przy tworzeniu epigramów i epigrafów. ETYMOLOGIA: gr. epígonos - później urodzony.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

BANGLIJSKI

A

Pochodzący z Bangladeszu. UŻYCIE: Obywatel Bangladeszu to Banglijczyk, a obywatelka to Banglijka. Przymiotnik to banglijski lub bangladeski. PRZYKŁAD: Banglijczyk spotkał się z bangkokijczykiem, postanowili przyjechać na wakacje do Polski. ETYMOLOGIA: Od nazwy kraju, Bangladeszu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

ROMANIPEN

A

Ogół romskiej tradycji. UŻYCIE: Romanipen to niepisany kodeks postępowania oraz wzajemnych relacji w tradycyjnej społeczności romskiej, nieobejmujący stosunków z gadziami, czyli nie-Romami. Jeden z centralnych elementów systemu romanipen stanowi pojęcie skalania. Sankcją za przekroczenie zasad romanipen jest bowiem uznanie winnego za osobę “skalaną”, czyli rytualnie nieczystą, co wiąże się z różnym stopniem i formą wykluczenia jej z życia społecznego. PRZYKŁAD: Zachodzę w głowę czy według romanipen porwania dzieci zasługują na skalanie. ETYMOLOGIA: rom. romanipen – romskość.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

TENEBRYZM

A

Sposób ujęcia światła na obrazie. UŻYCIE: Tenebryzm polega na zastosowaniu ciemnego tła i wydobyciu z niego postaci i przedmiotów za pomocą ostrego światłocienia. Ten sposób ujęcia światła był stosowany przede wszystkim w malarstwie barokowym oraz północnowłoskim w drugiej połowie XVI w. PRZYKŁAD: Malarzami stosującymi tenebryzm byli m.in. Caravaggio oraz Rembrandt. ETYMOLOGIA: wł. tenebroso - ciemny.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

HEORTOLOGIA

A

Nauka o roku kościelnym. UŻYCIE: Heortologia zajmuje się rokiem liturgicznym nie tylko przez pryzmat historii, ale również poddaje analizie treść każdego święta i jego znaczenie moralne, ascetyczne i dogmatyczne. Korzenie tej nauki sięgają średniowiecza. PRZYKŁAD: Zgodnie z heortologią, już jutro dzień św. Mikołaja. Kto jeszcze nie zdążył, ma ostatnie chwile na kupno prezentu. ETYMOLOGIA: łac. heorte - święto.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

MANUELIŃSKI

A

Styl architektoniczny późnego gotyku.

UŻYCIE: Styl manueliński rozwijał się w Portugalii za panowania króla Manuela I Szczęśliwego. Łączy gotyk z rzeźbami o morskich motywach i z elementami orientalnymi.

PRZYKŁAD: Za pierwszą budowlę prezentującą ten bogaty w detale styl uważa się Igreja de Jesus w miejscowości Setúbal (1494-1498).

ETYMOLOGIA: Od imienia portugalskiego króla Manuela I.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

DYSPLASTYK

A

Człowiek o nieregularnej budowie ciała.

UŻYCIE: Dysplastyk to człowiek odbiegający nieharmonijną budową ciała od któregoś z trzech typów (astenik, atletyk, pyknik) wyodrębnionych przez teorię Kretschmera.

PRZYKŁAD: W 450 roku p.n.e. Hipokrates wyodrębnił dwa podstawowe typy budowy ciała: szczupłą i krępą - którym przypisał odpowiednio podatność na gruźlicę i wylewy krwi. Kretschmer poszedł dalej i wyróżnił m.in. dysplastyka.

ETYMOLOGIA: gr. plastós‎ - ukształtowany.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

CAPTCHA

A

Wym. [kaptcza]; rodzaj techniki stosowanej jako zabezpieczenie na stronach www, celem której jest dopuszczenie do przesłania danych tylko wypełnionych przez człowieka (patrz zdjęcie poniżej).

UŻYCIE: Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest odczytywanie treści z obrazka (zazwyczaj losowo dobranych znaków bądź krótkiego wyrazu). Obrazek ten jest możliwy do odczytania przez człowieka, jednakże odczytanie go przez komputer jest, przynajmniej w założeniu, bardzo trudne. Odmianą graficznego CAPTCHA jest system Asirra, w którym należy spośród zdjęć różnych zwierząt wybrać np. kota. Inną metodą implementacji zabezpieczenia CAPTCHA jest podawanie zadania tekstowego, np. “Oblicz ile to jest dwa plus dwa”, “Podaj rok bitwy pod Grunwaldem”, “Podaj wzór chemiczny wody”.

PRZYKŁAD: Nie był w stanie odszyfrować kodu CAPTCHA co uniemożliwiło mu założenie konta na forum.

ETYMOLOGIA: CAPTCHA to akronim: Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

ARIERGARDA

A

Straż tylna.

UŻYCIE: Ariergarda to oddział ubezpieczający od tyłu kolumnę w marszu. Zadaniem ariergardy jest ubezpieczanie maszerującej kolumny przed uderzeniem od tyłu i zapewnienie jej swobodnego wykonywania marszu. Zależnie od sytuacji i wielkości maszerującej kolumny ariergarda może stanowić od 1/4 do 1/3 sił głównych. Ariergarda to przeciwieństwo awangardy.

PRZYKŁAD: Zaciągnął się do wojska, a w pierwszej bitwie został przyporządkowany do ariergardy.

ETYMOLOGIA: fr. arrière-garde - straż tylna.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

CHAMBRÉ

A

Wym. [szambre], akcent na ‘e’; o czerwonym winie: doprowadzone do temperatury pokojowej.

UŻYCIE: Chambré to określenie temperatury, w jakiej powinno być serwowane czerwone wino. Wbrew pozorom wino nie powinno być serwowane w faktycznej temperaturze pokojowej, czyli w około 23-25 stopniach Celsjusza. Określenia tego zaczęto bowiem używać w XVII wieku, gdy temperatura w komnatach francuskich zamków oscylowała wokół 16-17 stopni.

PRZYKŁAD: Planując imprezę zaczął zgłębiać tematykę odpowiedniego chambré dla win, jakie planował serwować. Dowiedział się m.in. że wina młode powinny być serwowane w temperaturze 13-14 °C, zaś dobrej jakości bordeaux w 17-18 °C.

ETYMOLOGIA: fr. chambre - pokój.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

NOCEBO

A

Negatywne objawy placebo.

UŻYCIE: Efekt nocebo, czyli różne objawy uboczne (np. nudności, wymioty, bóle głowy, senność, bezsenność, drętwienia, świąd skóry, biegunka, wysypka czy obrzęki) najczęściej wywołane są przez negatywne nastawienie pacjenta do terapii lub nieakceptowany przez niego wygląd leku. Na efekt nocebo bardziej narażone są osoby ze skłonnością do depresji, lęków i hipochondrii oraz podatne na wpływ negatywnej sugestii. Efekt nocebo jest odwrotnością placebo: tak samo jak przekonanie o pozytywnym działaniu specyfiku może pomóc, tak negatywne nastawienie może zwiększać czy powodować objawy chorobowe.

PRZYKŁAD: Niektórzy badacze uważają, że śmierć w wyniku magii voodoo może być przypadkiem efektu nocebo.

ETYMOLOGIA: łac. nocebo - będę szkodzić.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

MAJSTERSZTYK

A

Mistrzowsko wykonane dzieło.

UŻYCIE: Majstersztyk to synonim kunsztownie, misternie wykonanego dzieła. Najczęściej odnosi się do rzemiosła albo techniki. Może także oznaczać zręczną, przebiegłą, sprytną sztuczkę czy manewr.

PRZYKŁAD: Przedstawienie prezesowi spadku sprzedaży firmy jako jej sukcesu było prawdziwym korporacyjnym majstersztykiem.

ETYMOLOGIA: niem. Meisterstück - dosł. mistrzowskie dzieło. Pierwotnie określenie majstersztyk odnosiło się do pracy czeladnika cechowego, będącej głównym sprawdzianem jego umiejętności przed wyzwoleniem się na mistrza. Musiał się on cechować innowacyjnością i szczególnie starannym wykonaniem, co oceniała rada złożona ze starszych cechu. W zależności od statusu cechu, wykonanie majstersztyku mogło się wiązać też z obowiązkiem wcześniejszego odbycia wędrówki po innych miastach w celu zapoznania się z nowymi pomysłami i technologiami, które mogłyby zostać odzwierciedlone w dziele. W ten sposób zapewniano motywację dla nowych pomysłów, a także przepływ idei i nowych technologii.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

MARID

A

Demon z mitologii arabskiej.

UŻYCIE: Marid to potężny i okrutny demon, utożsamiany z żywiołem wody. Został zaadaptowany do światów fantasy np. w grze fabularnej Dungeons & Dragons.

PRZYKŁAD: Marida, często czyhający na ludzi na drogach, zabić można cytując werset z Koranu.

ETYMOLOGIA: arab. مارد‎ - znaczenie jak wyżej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

WINKULACJA

A

Uzależnienie wydania towaru od złożenia przez odbiorcę zabezpieczenia, gwarancji.

UŻYCIE: Winkulacja to także traktowanie towaru będącego w drodze jako zabezpieczenie należności banku. Z kolei Akcja winkulowana (akcja zasyndykowana) to akcja objęta umownym ograniczeniem w jej zbyciu, które jednak nie może trwać dłużej niż pięć lat od daty zawarcia umowy. Celem winkulacji jest zagwarantowanie jednolitego głosowania na walnym zgromadzeniu.

PRZYKŁAD: Miał już półki gotowe na towar, dowiedział się jednak, że bank wymaga od niego winkulacji.

ETYMOLOGIA: łac. vinculum - węzeł.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

AILUROFOBIA

A

Lęk przed kotami.

UŻYCIE: Cierpiący na ailurofobię może nie tylko odczuwać lęk przed samymi zwierzętami, ale także zdjęciami i obrazkami przedstawiającymi koty, lub literaturą o podobnej tematyce i wszystkim co może kojarzyć im się z kotami. Inaczej felinofobia, gatofobia.

PRZYKŁAD: Na ailurofobię cierpiał m.in. Napoleon Bonaparte, a także Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Czyngis Chan, Mussolini i Hitler.

ETYMOLOGIA: gr. ailouros‎ - kot.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
HURYSY
Według wierzeń muzułmańskich to wiecznie młode i piękne dziewice, które są w raju małżonkami wiernych. UŻYCIE: Hurysy, czyli kobiety idealne mają po 33 lata, są duchowo i cieleśnie nieskazitelne, są personifikacją dobrych uczynków z wypisanym na piersi imieniem Allaha. Są wiecznie piękne i młode, mogą odnawiać swoje dziewictwo. Każdy muzułmanin, w ogrodzie Dżannah może mieć do 72 hurys i zależnie od jego woli będą one (lub nie będą) rodzić dzieci, osiągające pełną dojrzałość w ciągu godziny. Często uważane w literaturze islamu za alegorię mistycznych uniesień, rozumu i przymiotów Boga. PRZYKŁAD: Hurysy są wspomniane w poemacie Juliusza Słowackiego „Beniowski” (Pieśń III). ETYMOLOGIA: arab. حورية - czarnooka.
26
SKARYFIKACJA
odmiana sztuki zdobienia ciała poprzez nacinanie, zadrapywanie lub wypalanie skóry tak, że w danym miejscu tworzy się jasna tkanka bliznowa (zdjęcia są tak drastyczne, że nie wklejam, chętnych odsyłam do google'a). UŻYCIE: Skaryfikacja polega na takim umiejętnym uszkadzaniu skóry, że w efekcie otrzymuje się wzory i desenie. Skaryfikacja była pierwotnie typowa dla pierwotnych grup etnicznych, teraz zyskuje na popularności także w świecie "cywilizowanym", obok tatuowania ciała i piercingu (kolczykowania). Skaryfikacja to także zabieg wykonywany w celu przyspieszenia kiełkowania nasion. Polega na sztucznym uszkadzaniu okryw nasiennych lub owoców np. orzecha, aby ułatwić wnikanie wody i gazów do wnętrza i przyśpieszenia kiełkowania. PRZYKŁAD: Po wycieczce do Amazonii, postanowiła skopiować metody upiększania ciała tamtejszych mieszkańców i zapisała się na zabieg skaryfikacji. ETYMOLOGIA: łac. scarificare - drapać.
27
SZCZECINECCZANIN
Mieszkaniec Szczecinka. UŻYCIE: Szczecinecczanin to poprawne określenie mieszkańca Szczecinka, co w 2008 roku ogłosiła Rada Języka Polskiego. Wersja żeńska to szczecinecczanka. Jednocześnie uznano, że ze względu na trudność wymowy, dopuszczalna jest także forma opisowa, czyli mieszkaniec/mieszkanka Szczecinka. PRZYKŁAD: W ramach integracji zagranicznych studentów zaproszono ich na wycieczkę po Pomorzu Zachodnim. Gdy w swoim mieście przywitali ich szczecinecczanie, goście nawet nie próbowali nauczyć się poprawnego ich nazywania. ETYMOLOGIA: Od nazwy miasta Szczecinek leżącego na Pomorzu Zachodnim.
28
SUPERSTRAT
Język ludności napływowej, który nawarstwia się na język ludności miejscowej. UŻYCIE: Superstratem może być np. przyswojenie nowych głosek lub zmiana wymowy własnych pod wpływem języka obcego, także zapożyczenia, kalki. Superstrat to także nazwa gitary elektrycznej. Supersoniczny to z kolei określenie czegoś szybszego niż dźwięk. PRZYKŁAD: Przykładem superstratu w gwarach śląskch jest słownictwo pochodzenia niemieckiego, np. trefić - spotkać. ETYMOLOGIA: łac. super - nad + substratum - podłoże.
29
KINESIOTAPING
Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, inaczej plastrowanie dynamiczne. UŻYCIE: Kinesiotaping stosuje się w fizjoterapii. Metoda ta wykorzystuje specjalnie wytworzony plaster wynaleziony przez dr Kenzo Kasego. Jest to plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu, odporny na działanie wody oraz umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. PRZYKŁAD: Poszedł na masaż, a wyszedł obklejony plastrem - fizjoterapeuta uznał, że kinesiotaping będzie dla niego lepszy. ETYMOLOGIA: gr. kinētikós - ruchomy + ang. tap - wykorzystać.
30
SUPEREROGACJA
Działania wykraczające poza obowiązek. UŻYCIE: O supererogacji mówi się przede wszystkim w kontekście etyki. Czynami mogącymi zostać uznanymi za supererogację będzie więc dawanie jałmużny czy poświęcenie za kogoś życia. PRZYKŁAD: "Uczynek supererogacyjny to uczynek pociągający za sobą pozytywne skutki dla innych, związane zaś z danym uczynkiem ewentualne negatywne skutki (krzywdy bądź ryzyko) mogą spadać na sam podmiot podejmujący się tego czynu, nie zaś na osoby trzecie. (...) Spełnienie [uczynku] godne jest pochwał i stanowi zasługę, niespełnienie nie uzasadnia zaś i nie pociąga za sobą konieczności napiętnowania czy udzielenia nagany" - A.M.Kaniowski, "Supererogacja. Zagubiony wymiar etyki". ETYMOLOGIA: łac. super - nad + erogare - dzielić, ofiarować.
31
PERYSTYL
Galeria, ogród, otoczone kolumnadą (patrz poniżej). UŻYCIE: Perystyl to najczęściej ogród lub dziedziniec położony pośrodku domu i otoczony kolumnadą w zamożnych domach greckich lub rzymskich. Perystyle były charakterystyczne dla architektury hellenistycznej oraz rzymskiej. PRZYKŁAD: W swojej podmiejskiej posiadłości chciał stworzyć coś na kształt perystylu. Wyszło kiczowato i niepraktycznie. ETYMOLOGIA: gr. peristyles - otoczony kolumnami.
32
IMPONDERABILIA
Rzeczy nieuchwytne; imponderabilia to wyraz mający tylko formę liczby mnogiej. UŻYCIE: Imponderabilia to rzeczy niedające się zmierzyć, zważyć, dokładnie określić (np. uczucia), mające jednak znaczenie, wpływ i oddziałujące na sytuację oraz przebieg wydarzeń. PRZYKŁAD: Antropolodzy argumentują, że imponderabilia dnia codziennego są istotnym elementem zrozumienia różnic kulturowych między społecznościami. ETYMOLOGIA: łac. imponderabilis - znaczenie jak wyżej.
33
BIELSKO-BIALSKI
Pochodzący z Bielska-Białej. UŻYCIE: Leżąca na południu Polski Bielsko-Biała sprawia odmianowe trudności w całym kraju. Poprawnie odmienia się ją przez przypadki następująco: Bielsko-Biała, Bielska-Białej, Bielsko-Białą, Bielsku-Białej. Przymiotnik tworzony od nazwy miasta to bielsko-bialski, albo po prostu bielski. PRZYKŁAD: Skarżysko-Kamienna chce zorganizować z bielsko-bialskim kołem przyrodniczym wspólne warsztaty dla młodzieży.
34
ANTYSZAMBROWAĆ
Długo czekać na czyjąś audiencję, na spotkanie z osobą ważną i decyzyjną. UŻYCIE: Współcześnie czasownik antyszambrować ma wydźwięk żartobliwy, jednak dawniej był to 'pełnoprawny' czasownik oznaczający czekanie na spotkanie z decydentem. PRZYKŁAD: Przez okrągły miesiąc antyszambrował pod drzwiami wszystkich możnych tego świata, jednak i tak nie dostał dofinansowania do swojego nietypowego projektu. ETYMOLOGIA: fr. antichambre - przedpokój.
35
ALOKACJA VS. ALOKUCJA
Alokacja czyli przemieszczenie zasobów, np. pieniężnych albo czynników produkcji, jest synonimem planowego rozdysponowania czegoś. Alokucja z kolei to inaczej przemówienie, tyrada, oracja. Najczęściej ma charakter napominający lub wzywa do dobrych uczynków. BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Oba wyrazy pochodzą z łaciny. Alokacja wywodzi się od allocātiō (znaczenie jak wyżej), alokucja z kolei od alloqui - mówić do kogoś.
36
KROKODYL VS ALIGATOR
Krokodyl - duży gad o jaszczurowatym kształcie ciała; aligator - rodzaj krokodyla występujący jedynie w USA i Chinach. BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Pierwszą różnicą między aligatorami a krokodylami jest ich uzębienie: w przypadku tych pierwszych, gdy gad zamknie paszczę jego uzębienie jest niewidoczne; w przypadku krokodyla dolna szczęka wraz z zębami wystaje poza szczękę górną uwidaczniając zęby. Drugą różnicą jest kształt pyska: u krokodyla w kształcie litery 'V', u aligatora - w kształcie 'U'. Kolejnym wyróżnikiem jest występowanie terytorialne obu gatunków: krokodyle można spotkać na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy, aligatory - jedynie w USA i Chinach.
37
BIG KAHUNA
Ważny ksiądz lub uzdrowiciel na Hawajach. UŻYCIE: Big kahuna to także potoczne określenie na bardzo dobrego, respektowanego surfera lub wyjątkowo dobrą falę. Może też oznaczać przywódcę, szefa, osobę poważaną w swojej grupie lub dziedzinie. PRZYKŁAD: Nie dali rady żyć w polskich upałach, uciekli więc na Hawaje w poszukiwaniu big kahuny. ETYMOLOGIA: haw. kahuna - ksiądz, czarownik, uzdrowiciel, ekspert w swojej dziedzinie.
38
RUMPOLOG
Osoba wróżąca z pośladków. UŻYCIE: Rumpologia to dziedzina wróżbiarstwa pozwalająca odczytać tajniki ludzkiej osobowości, a także przyszłość człowieka na podstawie kształtu jego pośladków, a także dołków i nierówności na nich występujących. Przykładowo osoba z pupą o kształcie jabłkowatym charakteryzować ma osobę charyzmatyczną, energiczną i kreatywną, a okrągła - optymistę. Rumpologię rozpropagowała Jackie Stalone, matka aktora Sylvestra. Wróżyć można na podstawie fotografii pośladków, jednak eksperci w tej dziedzinie zachęcają do bezpośredniego kontaktu z rumpologiem - przewidywania są wówczas dokładniejsze. PRZYKŁAD: To słowo to nie primaaprilisowy żart (przypada w niedzielę). Najbardziej znanym polskim rumpologiem jest Kazimierz Olszewski, który czytając przyszłość z pup przewiduje, że koniec świata nastąpi jeszcze w tym roku. ETYMOLOGIA: Neologizm pochodzący od ang. rump - pośladki.
39
LIBERTYN VS LIBERAŁ
Libertyn - sceptyk w sprawach religijnych, antyklerykał; liberał - zwolennik liberalizmu, poglądu opartego na indywidualistycznej koncepcji człowieka, dążącej do zagwarantowania swobody działania jednostkom i usunięcia interwencji państwa (głównie w kwestiach gospodarczych i politycznych). BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Oba słowa pochodzą z łaciny, wywodzą się jednak od różnych wyrazów: łac. libertinus oznacza osobę wyzwoloną (także spod dominacji hierarchów kościelnych); łac. liberalis to przymiotnik tłumaczony jako wolnościowy, szczodry.
40
RESURS VS RESURSA VS RESURSY
Resurs to ustalona teoretycznie lub doświadczalnie miara zdolności użytkowej urządzenia, wyrażona w odpowiednich dla tego urządzenia jednostkach. Przyjmuje się, że w tym okresie zagwarantowane jest bezpieczeństwo i sprawność eksploatacji. Przeważnie resurs określa się w godzinach pracy urządzenia. Dla pojazdów resurs określany jest "przebiegiem", czyli liczbą przejechanych kilometrów. Natomiast dla statków powietrznych resurs określa się w godzinach bądź latach. Resursa to z kolei dawne określenie klubu towarzyskiego (np. kupców czy obywateli ziemskich), albo lokal takiego klubu. Resursy to natomiast środki zaradcze, zasoby pieniężne. BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Wyrazy pochodzą od fr. ressources oznaczającego środki, zasoby.
41
PODAWAĆ W WĄTPLIWOŚĆ
POPRAWNIE: Po**d**awać **w** wątpliwość. BŁĘDNIE: Poddawać w wątpliwość; poddawać pod wątpliwość. DLACZEGO TAK?: Wyrażenie "podawać w wątpliwość" nie sugeruje ubezwłasnowolnienia ani uzależnienia nikogo ani niczego, dlatego mylne jest stosowanie czasownika "poddawać" w miejscu poprawnego "podawać". Powszechne popełnianie tego błędu może wynikać z zastosowania czasownika "poddawać" w innych konstrukcjach: "poddawać kontroli" czy "poddawać pod dyskusję" - w tych przypadkach "poddawać" jest użyciem poprawnym.
42
PALUDAMENTUM
Rzymski płaszcz wełniany spinany na prawym ramieniu sięgający do kolan lub poniżej łydek. UŻYCIE: Imperatorzy nosili paludamentum w kolorze purpury, naczelnym wodzom przysługiwał w kolorze szkarłatnym, natomiast oficerom - w kolorze białym. Żołnierze nosili paludamentum z grubej wełny naturalnego koloru. Paludament to z kolei udrapowana materia nad sceną, tworząca jej sklepienie, sufit. PRZYKŁAD: Nie mając pomysłu za kogo przebrać syna na bal przebierańców, zarzuciła i udrapowała mu starą zasłonę mówiąc: "jesteś Cezarem". ETYMOLOGIA: łac. paludamentum - znaczenie jak wyżej.
43
PERSEWERATYWNOŚĆ
Skłonność do ciągłego powtarzania pewnych reakcji. UŻYCIE: Perseweratywność to tendencja do trwania i powtarzania danego zachowania, powtarzania myśli, słów, wypowiedzi. Czasami oznacza także tendencję do przeżuwania myśli, ciągłego powracania do jakiegoś problemu. PRZYKŁAD: Nie mógł znieść jej perseweratywności i ciągłęgo wracania do tematu "jak wyszła na zdjęciu" i "co napisał w komentarzu znajomy". ETYMOLOGIA: ang. perseverance - wytrwałość.
44
MILLE-FLEURS
Wym. [milfler], zamknięte 'e'; wzór dekoracyjny, w których cały materiał pokryty jest drobnymi kwiatami. UŻYCIE: Mille-fleurs może pokrywać tapety, tkaniny czy płótna. Motyw ten był szczególnie popularny w sztuce średniowiecznej (patrz rysunek poniżej). PRZYKŁAD: Z nudów na spotkaniu zaczęła rysować kwiaty. Po godzinie miała już kartkę pokrytą mille-fleurs. ETYMOLOGIA: fr. millefleurs - dosł. tysiąc kwiatów.
45
LEPIDOPTEROLOG
Specjalista od motyli. UŻYCIE: Lepidopterolog to naukowiec zajmujący się badaniem motyli i ciem. W skład accoutrement lepidopterologa wchodzi m.in. siatka do łapania interesujących go owadów. Na świecie występuje ponad 174 tys. gatunków motyli. PRZYKŁAD: Nie tylko Al Pacino w "Frankie i Johnny" wie, czym zajmuje się lepidopterolog; teraz wiesz i ty. ETYMOLOGIA: łac. Lepidoptera - motyle.
46
À REBOURS
Wym. [a rebur], akcent na 'u'; na opak UŻYCIE: À rebours to bardziej wyrafinowany sposób, by powiedzieć na wspak, na odwrót. PRZYKŁAD: To był ślub à rebours: panna młoda w garniturze, zamiast wodzireja cyrkowiec, a w ramach obiadu zrobiono grilla. . ETYMOLOGIA: fr. à rebours - znaczenie jak wyżej.
47
BÊTE NOIRE
Wym. [betnuar], akcent na 'a'; rzecz lub idea wzbudzające szczególną niechęć, a wręcz odrazę. UŻYCIE: Określenia tego można także używać do nazwania osoby, którą darzy się szczególną antypatią i której spotkania unika się. Bête noire to także nazwa ciasta czekoladowego, które przygotowuje się bez użycia mąki. PRZYKŁAD: Kupowanie prezentów świątecznych uwielbiam, jednak późniejsze obżarstwo przy wigilijnym stole to dla mnie klasyczne bête noire. ETYMOLOGIA: fr. bête noire - czarna bestia.
48
IN EFFIGIE
Wykonanie wyroku na wizerunku zbiegłego lub nieżyjącego już przestępcy. UŻYCIE: In effigie jest znane w prawie europejskim od czasów średniowiecza. Norma ta pozwala na wykonanie kary śmierci na wizerunku zmarłego skazańca, który nie doczekał egzekucji lub zbiegł. "Modelem" może być rzeźba, manekin czy kukła przedstawiające skazańca, które następnie są np. wieszane lub palone, zgodnie z wyrokiem sądu dotyczącym przestępcy. PRZYKŁAD: Formułę in effigie zastosował m.in. Sąd Najwyższy Kryminalny w czasie insurekcji kościuszkowskiej, wykonując wyrok na przywódcach konfederacji targowickiej 29 września 1794. ETYMOLOGIA: łac. in effigie - dosł. na wizerunku.
49
AMUSE-BOUCHE
Wym. [amjuz-busz], akcent na 'u'; drobna przekąska podawana dla rozbudzenia apetytu. UŻYCIE: Amuse-bouche powinno być małe: na jeden, dwa, a maksymalnie trzy kęsy. Od "zwykłych" przystawek różni się też tym, że to nie gość wybiera je z menu, ale są one poczęstunkiem proponowanym przez szefa kuchni, jednakowym dla wszystkich zgromadzonych przy stole. Amuse-bouche powinno zostać podane zaraz po złożeniu zamówienia. Także amuse-gueule. PRZYKŁAD: Amuse-bouche wyglądało wyjątkowo smakowicie, bez spróbowania nie była jednak w stanie zgadnąć z czego zostało przyrządzone. ETYMOLOGIA: fr. amuser - cieszyć + bouche - usta.
50
JAKIŚ VS. JAKICHŚ
POPRAWNIE: Jakiś to zaimek nieokreślony (np. jakiś dom), który może być dodawany do określenia przybliżonego czasu (np. za jakiś czas), także wyrażający przypuszczenie, że cecha określana przez przymiotnik tylko w pewnym stopniu przysługuje komuś lub czemuś (np. jakiś markotny). Jakichś z kolei to dopełniacz lub miejscownik liczby mnogiej, a w rodzaju męskoosobowym też biernik, zaimka 'jakiś' (np. szukamy jakichś butów) BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Jak radzi Poradnia językowa PWN, aby się nie pomylić i nie powiedzieć jakiś zamiast jakichś lub na odwrót (co zdarza się coraz częściej), można na chwilę pominąć końcowe -ś, wybrać właściwą formę zaimka pytajnego, a następnie dokleić -ś, przywracając mu znów nieokreślony charakter. Na przykład: „Spotkałam jakich znajomych?” – „Jakichś podejrzanych”. I jeszcze odmiana: l. poj.: M. jakiś D. i B. jakiegoś C. jakiemuś N. jakimś Ms. jakimś l. mn.: M. jacyś D. i B. jakichś C. jakimś N. jakimiś Ms. jakichś
51
NA DWORZE VS. NA DWORZU
POPRAWNIE: Jedyną poprawną jest forma 'na dworze' (podobnie jak 'wracać z dworu'). Dopuszczalnym regionalizmem (charakterystycznym dla południa Polski) jest forma 'na polu' (i analogicznie 'wracać z pola'). BŁĘDNIE: Formy 'na dworzu', a zatem też 'wracać z dworza' są niepoprawne. DLACZEGO TAK?: 'Dwór' jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, a nie nijakiego (nie istnieje w polszczyźnie wyraz dworze), dlatego jako jedynie poprawne traktuje się wyrażenia 'na dworze'. Błędna forma miejscownika (na dworzu) pojawia się wskutek analogii do bliskiego znaczeniowo wyrażenia na podwórzu - podwórze ma jednak rodzaj gramatyczny nijaki, jak pole.
52
PARS PRO TOTO
Figura retoryczna, która polega na zastępowaniu nazwy przedmiotu przez nazwę części wchodzącej w jego skład. UŻYCIE: Przykładem pars pro toto będzie np. nazywanie domu własnym dachem/kątem lub czterema ścianami albo określenie dziesięciu kawalerzystów dziesięcioma szablami. PRZYKŁAD: "Książka jest bardziej o Śląsku niż o mnie. Jestem w niej jak pars pro toto, trochę dziwne, czasem bezceremonialne zwierzę, niby potwór, któremu uważnie się przyglądają" - powiedział Rzeczpospolitej Kazimierz Kutz o swojej biografii "Cały ten Kutz". ETYMOLOGIA: łac. pars pro toto - część zamiast całości.
53
PLASTYK VS PLASTIK
POPRAWNIE: Plastyk - osoba tworząca dzieła z tworzyw sztucznych; plastik - tworzywo sztuczne. BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót, choć normy nie są jednoznaczne i dopuszcza się stosowanie określenia "plastyk" na tworzywo sztuczne, jednak już nie "plastik" na artystę. DLACZEGO TAK?: Określenie artysty plastykiem pochodzi od łacińskiego plastica - sztuka rzeźbienia, co mogłoby wskazywać na używanie formy zmiękczonej "plastik". W czasach jednak kiedy słowo to pojawiło się w polszczyźnie (kilkaset lat temu), miękkie "-ti-" było obce. Powstały wówczas również twarde: kosmetyk (zamiast kosmetik), romantyk (zamiast romantik) czy gramatyka (zamiast gramatika). Wraz z ewolucją języka, miękkie "-ti-" przestało być jednak tak źle brzmiące: mamy więc grilla (nie grylla), ripostę (nie rypostę) czy tipsy (nie typsy), a zatem wraz z wynalezieniem sztucznego plastiku, właśnie tak - dla odróżnienia go od artysty plastyka - zaczęto go nazywać.
54
KONSTATOWAĆ VS KONTESTOWAĆ
POPRAWNIE: Konstatować w znaczeniu: ustalić, stwierdzić fakt. BŁĘDNIE: Mylone z kontestować - kwestionować, podawać w wątpliwość, manifestować sprzeciw wobec wartości i norm obowiązujących w życiu społecznym i politycznym. Czasownik kontestować najczęściej stosowany jest w odniesieniu do ruchów politycznych, twórczości artystycznej (literatura, kino, teatr), organizacji kościelnych. DLACZEGO TAK?: Wyrazy pochodzą od różnych wyrazów: fr. constatation określa stwierdzenie; z kolei fr. contestation to zakwestionowanie, spór.
55
DEDYKOWAĆ VS. PRZEZNACZAĆ
POPRAWNIE: Dedykować, czyli poświęcać, ofiarować, kierować coś do kogoś można np. wiersz czy obraz, co często zaznacza się w dedykacji. Przeznaczać coś do czegoś to z kolei inaczej służyć czemuś. BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Dedykować pochodzi od łacińskiego dedicare, czyli poświęcić bogom; oświadczyć uroczyście. Coraz częściej spotykane stosowanie tych dwóch czasowników jako synonimów to kalka językowa, pojawiająca się w absurdalnych: 'garnek dedykowany do gotowania szparagów'. Pochodzi z angielskiego określenia ze świata informatyki, np. dedicated computer oznaczający ‘komputer służący wyłącznie do określonego celu’ - jest on wyłączony z ogólnego użytku i przeznaczony do ściśle określonego, jednego zadania.
56
HNWI
Określenie osoby o dużych zasobach finansowych. UŻYCIE: HNWI to angielski akronim określający osoby, najczęściej w slangu bankowym, których aktywa płynne przekraczają 1 mln dol. Bankowcy używają też określeń sub-HNWI, dla określenia osób aspirujących do tej grupy oraz ultra-HNWI, dla tych, których majątek przekracza 30 mln dol. PRZYKŁAD: Był na dobrej drodze, by wejść do grupy HNWI, jednak jego nietrafione inwestycje na azjatyckich giełdach zrobiły z niego niemalże bankruta. ETYMOLOGIA: ang. High-net-worth-individual - dosł. osoba o dużej wartości netto .
57
CEZURA VS. CENZURA
POPRAWNIE: Cezura to moment przełomowy w czyimś życiu, w dziejach ludzkości, narodu, w historii kultury etc., wyraźnie wyznaczający koniec jednej epoki i początek kolejnej. Cenzura to z kolei kontrola informacji przekazywanych przez media dokonywana przez specjalne organy państwowe lub kościelne, w celu ochrony norm prawnych, religijnych, moralnych bądź zabezpieczenia danych o charakterze wojskowym lub politycznym. BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Cezura pochodzi od łacińskiego caesura - odcięcie, cenzura z kolei od censere - osądzać.
58
WERNAKULARNY
W odniesieniu do języka: ojczysty, rodzimy. UŻYCIE: Język wernakularny przeciwstawia się językowi urzędowemu (np. język kurdyjski a język turecki w Turcji), czy językowi standardowemu (dialekt bawarski a standardowy język niemiecki). PRZYKŁAD: Mimo że cała społeczność opowiadała się za uczeniem dzieci w języku wernakularnym, ostatecznie na wszystkich szczeblach edukacji wprowadzono lekcje w języku urzędowym. ETYMOLOGIA: łac. vernaculus - rodzimy, domowy.
59
PARTI PRIS
Wym. [parti pri], w pierwszym wyrazie akcent na koncowe 'i'; inaczej uprzedzenie. UŻYCIE: Parti pris to z góry powzięte zdanie, opinia czy pogląd, którego nie chce się zmienić. W liczbie mnogiej: partis pris. Również w znaczeniu przymiotnikowym. PRZYKŁAD: Ta dyskusja nie ma sensu; ty ze swoim parti pris jesteś całkowicie zamknięty na logiczne argumenty. ETYMOLOGIA: fr. parti pris - znaczenie jak wyżej.
60
AKLAMACJA VS. EKSKLAMACJA VS. PROKLAMACJA
Aklamacja to synonim jednomyślnego, bez głosowania przyjęcia lub odrzucenia wniosku czy uchwały. Eksklamacja to inaczej wykrzyknienie, okrzyk, wtrącone w tok mowy zdanie wykrzyknikowe, często urwane. Proklamacja z kolei to uroczysta odezwa, oficjalne oświadczenie publiczne w sprawach wielkiej wagi. BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Wszystkie wyrazy wywodzą się z łaciny. Acclamatio oznacza okrzyk, exclamare - to czasownik oznaczający wołać, a proclamatio - to po łacinie obwieszczenie.
61
DEBIT VS. DEBET
POPRAWNIE: Debit to zezwolenie władz na sprowadzanie lub rozpowszechnianie wydawnictw zagranicznych, a w okresie cenzury, zgoda odpowiedniego urzędu na rozpowszechnianie danej pozycji. Debet z kolei w bankowości określa ujemne saldo na koncie, które powstaje na skutek wypłacenia z niego większej ilości środków niż na nim było. W księgowości natomiast debetem nazywa się lewą stronę rachunku rozliczeniowego, czyli miejsce gdzie wpisuje się aktywa. BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. DLACZEGO TAK?: Oba wyrazy wywodzą się od łacińskiego słowa debitum, czyli dług.