3.5 Provincies en waterschappen Flashcards
(4 cards)
Taken provincies
Op vlak van:
- natuur, milieu en landbouw
- regionale ruimtelijke ontwikkeling
- regionale economie en werkgelegenheid
- provinciale wegen en openbaar vervoer
- de kwaliteit van het lokaal bestuur en toezicht op gemeenten en waterschappen
Ze voeren ook bepaalde bewindstaken uit. Ze mogen ook autonome taken uitvoeren. Provinciale staten vertegenwoordigen de inwonders van de provincies, de leden daarvan worden rechtsstreeks gekozen. Rol van de provinciale staten is hetzelfde als die van de gemeenteraad.
Dagelijks bestuur provincie
Gevormd door gedeputeerde staten en de commisaris van de Koning. De commissaris is de voorzitter van de gedeputeerde staten en van provinciale staten en wordt benoemd door de regering.
Waterschappen
Houden zich bezig met de waterhuishouding, zoals de waterstanden in kanalen. Waterschappen overschrijden de grenzen van gemeenten en soms ook die van provincies. Ze worden bestuurd door een algemeen (wordt deels gekozen door burgers) en dagelijks bestuur. Er zijn ook ‘geborgde’ zetels, voor vertegenwoordigers door belanghebbende organisaties. Verhouding tussen algemeen en dagelijks bestuur is monistisch. De dagelijkse bestuursleden maken ook deel uit van het algemeen bestuur.
Dijkgraaf / hoogheemraad
De voorzitter van de besturen van de waterschappen en is lid van het dagelijks bestuur.